PDA

View Full Version : Как се справяте с недовършените задачи ( + как учите? )



NomNomNom
03-23-2015, 17:30
Знам, че има още много хора по този начин, и че способността да се мотивираш и да завършиш започнатото е едно от основните качеста на справящите се хора.
Няма да тегна локуми за нещата, които хващаш и виждаш, че нямат смисъл вече, защото понякога трудно можеш да дадеп таква оценка.

Първият ми въпрос е по-скоро следния, случва ли ви се това-

Когато имам някаква важна задача, или нещо важно да уча/правя, не се ангажирам с нищо друго, и проблемът е, че имам мотивация да правя всичко друго, но не и това.
Обаче, не правя нищо друго, вкл. и това не правя, и си създавам илюзията, че съм заета с главната задача, но всъщност не съм.
Обаче, ако хвана няколко неща едновременно - успявам да прибутам и другата задача, защото като направя нещо друго, което ми е интересно, получавам повече мотивация, но се чувствам сякаш правя много неща едновременно и нищо не става като хората.

И как се справяте?

Аз имам чувството, че когато съм пасивна, не мога да започна активността ми с нещо, което искам да отлагам, а ако изляза от пасивното положение с нещо, което ми е приятно ( отново за учене ) , набирам инерция за всичко останало.
Но въпросът е самото излизане от пасивното състояние.

Например, в момента съм решила да имам 1 първостепенно, 2 второстепенни, и сигурно към 4-5 третостепенни неща, с които трябва да се занимая във времето, и ми става лошо от самото количество неща, и знам, че изобщо не са задължителни, и 80% от тях може никога да не ми потрябват ( кой знае), но пък може и да ми потрябват.
И като решиш, че имаш да правиш това, и като знаеш, че си на средата на първостепенното , и на останалите си в някакво начално ниво ( поне не си на кръгла 0 ) е някакво супер демотивиращо.

Не се чувствам достатъчно ефективна.

И ви питам в момента дали имате някаква стратегия за незадължителните неща:

- например, да си поставяте малки цели
- или да си имате график тип - тази седмица поне 2 часа трябва да отделя за него
- до колко се задълбочавате в незадължителните неща - можете ли да означите в проценти колко разбирате от нещо незадължително ( и средно приятно ) , сравнено с нещо, което ви е задължително ( лично задължително, т.е. нещо, което много искаш да научиш и полагаш усилия )

Говоря конкретно за учене.

Ще се радвам да чуя и какви навици имате по време на учене - например записки, упражнения, преговор :Д
Чувствате ли се ефективни? А ако не се чувствате ефективни, ако се сравните с другите, ефективни ли сте ( защото знам, че всеки има високи изисквания към себе си, а в същия момент и всеки има около себе си хора, които са по-малко изискващи от себе си, или правят по-малко ) .

Сори, ако темата е тъпа, или звуча тъпо, ама наистина искам да си видгна ефективността, то е ясно, че няма да е chinese level, а като започна да чета някакви мотивиращи статии по въпроса, ми прилошава от тях, мисля, че трябва да изчакам малко, за да мога да ги приема, още съм на rejection състояние :Д

Благодаря на включилите се, йей йей

LoadRunner
03-23-2015, 17:35
значи аз докато стигнах до края на поста забравих началото и конкретното нещо

LoadRunner
03-23-2015, 17:49
Значи аз кво правя
График (относителен) но постоянен, с часове от до правиш това, дали си ефективен или не няма значение, важното е да го правиш. И аз се разсейвам и началото е трудно смисъл да седнеш ама с времето съм го преодолял това и знам че няма смисъл от това да мислиш че задачата е тъпа и безинтересна и не ти се прави. Просто сядаш като робот по принуда и почваш да го правиш нещото определено време, щом си решил че трябва поради някаква причина. Аз вече не мисля, т.е. направо сядам и почвам. Това дали няма да запомня нещо не ме притеснява защото никога не се случва на 100% но после с повтарянето всичко си идва на място. Аз повтарям нещата доста и в детайли смисъл разпростирам се и в страни с разни детайли. Мен винаги ме е мотивирало крайния резултат и това че ще мога да правя нещо повече от другите след като приключа. Също аз много и повтарям нещата които не разбирам и накрая след толкова повтаряне странно ги разбирам или приемам за истина ( примерно някви формули и теории).
Също записвам много, правя клипове( дали с теллефон или да ги сваля, примерно за някоя програма с хиляди функции) складирам в един външен хард всичко което е било от унито и работа, обичам да складирам и да вадя като му дойде времето, защото както казваш има доста джънк дето засега не трябва.
Като цяло пак казвам, не мисля дали тр да седна да уча или правя нещо а просто сядам и го правя без да мисля дали трябва :д
така се получава

galen_plamen
03-23-2015, 18:38
и на мен се е случвало да не ми се захваща с нищо, но ако започна, тогава сякаш се ,,отприщвам,, и мога да направя още много неща, и то много добре
.
това е често срещано , особено при учениците
сигурно ще ти мине
може би е по-правилно да се започне от по- трудните неща, за да ги минеш , после ще ти е по-леко

NomNomNom
03-23-2015, 19:02
Това дали няма да запомня нещо не ме притеснява защото никога не се случва на 100% но после с повтарянето всичко си идва на място. Аз повтарям нещата доста и в детайли смисъл разпростирам се и в страни с разни детайли. Мен винаги ме е мотивирало крайния резултат и това че ще мога да правя нещо повече от другите след като приключа. Също аз много и повтарям нещата които не разбирам и накрая след толкова повтаряне странно ги разбирам или приемам за истина ( примерно някви формули и теории).


Мен много ме товари точно, че в много детайли чета, и не разбера ли нещо и дребно, и закопая ли се много из нета, се отчайвам в един момент и трябва да спра. Буквално се закопавам в побитови неща, тип еди какво си колко бита информация е, а има едно конкретно 8 битово поле, в което знам всеки бит за какво е. Ама това трябва да спра да го правя де, че полза никаква.

В такива случаи ми се е случвало нещото да го разбера чак след няколко месеца, след като информацията ми е отлежала.

Та в този ред на мисли, усещам се, че когато информацията ми отлежи, тогава мога да поемам нова пълноценно, което е deal breaker, защото искам и още, и още. И мисля, че заради това трябва да разнообразявам, защото като правя едно и не върви и .. само си губя времето.

Иначе, мотивацията ми е същата :Д

Дисциплината ми е по-слаба от твоята.
Сравнително ок е, обаче не е каквото искам.
Т.е. спирам да мрънкам, и почвам да чета, което след като постнах темата направих, и в момента съм в почивка :д

И благодаря, че отговори. Boost-на ми днешната мотивация.

Auriss
03-23-2015, 19:30
Доста хаотично е моето 'учене', но в крайна сметка някак се навързват нещата. Забелязал съм обаче, че максимум 2 седмици в месеца отделям на първостепенните си занимания (нали, както си го дефинирала в ОП) - http://i.imgur.com/ex5q9QM.jpg
Копнах файловете от няколко папки. Обърни внимание на датите ! :Д По 10-15 дена макс - останалото време съм го прекарвал или в гледане на някакви курсове в coursera / EdX, или съм гледал туториъли за друг софт, или съм зяпал анимета ;д Вероятно комбинация от 3-те.


Отделно ползвам и Evernote (https://evernote.com/) да си водя записки. Преди пишех с лист и химикал, ама ми окапаха ръцете ;д Можеш и скрийншотове / кропове да добавяш към записките, та и това е плюс.
Ако гледам нещо, от което бъкел не разбирам, водя детаилни записки, че да мога да прегледам набързо ако сметна за необходимо.

Що се отнася до упражнения ... не знам. В смис. тези моите неща са си практически. Има някаква теория, която трябва да разбереш, но оттам насетне всичко е правене, а не разбиране, та то самото учене поне в този случай е упражнението май ;д.

А на въпроса ти - не, доста неефективен дори се чувствам, но не се напъвам излишно, тъй като съм забелязал, като теб, че нещо като не върви е по-добра идея да захванеш друго и да го оставиш да отлежи.
Пък е 'ефективността' се вдига с количеството знания в областта. Искам да кажа, че колкото повече знаеш, толкова повече нова информация можеш да асимилираш в даден интервал от време. Гледай на бавния старт като на засилка :)

NomNomNom
03-23-2015, 20:14
Ха, много готино при теб е илюстрирано точно колко, тейнкс за поста!
И аз ползвам evernote, обаче линкове съхранявам, тук таме някоя конфигурация.


Гледай на бавния старт като на засилка [quote] - преди няколко месеца нямаше да ти повярвам, ама сега точно това наблюдавам.
А темата ми е провокирана точно, че в момента съм в един такъв бавен старт + имам нещо, което ми се отприщи от бавния старт преди няколко месеца.
Бавният старт в момента ми е програмирането, а там нещата са различни от това, с което съм си свикнала да се занимавам, и ми е извън комфортната зона, и затова се размрънках ( след 2-3 месеца произволно цъкане ).
В момента, например, мога да завъртя нещо съвсем бейсик като фронт енд и уеб дизайн ( html+css+javascript, като с последното съм зле ), мога и бек-енд-а да си направя ( php + от php-то да си аксесвам база данни или да рънвам perl script-ове ) , а причината е, че ми улесняват живота тези неща, мога да си автоматизирам много работа.
Ама всичко това е на супер бейсик ниво, изобщо нямащо общо с никакви стандарти и препоръки.

С мрежите пак съм в период на засилване в едната област , обаче дойде този ден, в който мрежите се срещнаха с програмирането и .. може би трябва да спра да мрънкам и да чета откъслечна литература, ами да започна сериозен курс, на всичкото отгоре сега започнах и python да цъкам, и докато гореизброените мога да си ги пусна покрай оная си работа, него трябва да го изям от до , а нямам никакъв опит с програмиране ( работен ) и съответно, като скачам в нещо толкова много ... зависвам.

А като гледам какви технологии излизат постоянно, и си набутвам в to-do-то толкова неща, до които никога не стигам, и вече ме е яд на себе си.

И истината е, че в каквото се чувстваш уверен и знаеш най-много, ти върви супер лесно и приятно, и явно съм забравила какво е да започнеш отначало.
Всъщност, ти точно си го каза.

[quote]. Искам да кажа, че колкото повече знаеш, толкова повече нова информация можеш да асимилираш в даден интервал от време. Гледай на бавния старт като на засилка

-----------

Като изключим спамът ми, имам непостоянен график - или следобедни смени, или дневни, което се отразява на целия ми режим заради спането.
Дневните ме съсипват заради недоспиване, и заради липсва на продуктивно време и ... ги прекарвам в молба за следобедните.
Следобедните - тогава наваксвам, сутрините са ми фрии, вечер на работа също ми е спокойно.

Та, в този ред на мисли, при мен работи да си уча сутрин в определено време и вечер на работа - по желание.

Но, с дневните смени, не мога да вляза в никакъв режим, защото хем не мога да стана в 6 да уча - навън е тъмница, не ми е никак до учене - хем след работа съм смазана.
По време на работа - не винаги мога, поради обясними причини.

Та, мисля, че проблемът ми ще се разреши с съставяне на хубава програма за дневните смени, защото такава нямам.
Тип, да легна в 10 и да стана в 6, до към в 8 да чета и в 9 да излизам ( дневните ми са от 10 ).

Слава богу, сега 2 седмици съм следобяд.

NomNomNom
03-23-2015, 20:29
Ок, помогнахте ми се откриването на проблема ми, и съм благодарна и на двамата, и на аурис конкретно, че каза за бавния старт, защото някои неща, в които си начинаещ, тръгват по-лесно, но други, където си много начинаещ, е още по-трудно, а от последните, не е като да не хващам такива често, обаче си мислех, че просто трябва да чета/цъкам повече, и в един момент прегрявам и не отбелязвам прогрес, и нещото ми става неприятно, и започвам да го игнорирам, докато не си почина от него.

Съжалявам, че ви наспамих, ама някаква мини екзистенциална криза преживях преди малко, като си прегледах to-do-то и си отчетох прогреса :D

therichbitch
03-24-2015, 00:20
Обаче, ако хвана няколко неща едновременно - успявам да прибутам и другата задача, защото като направя нещо друго, което ми е интересно, получавам повече мотивация, но се чувствам сякаш правя много неща едновременно и нищо не става като хората.
Има логика и в това, при мен лично е обратното. Не е проблемът толкова в количеството и разнообразието на информацията (ако върша няколко неща), ами постоянно чувствам едно тиктакане колко мн неща имам на главата, което ме подтиска повече от всичко друго. И още от малка- с уроци, учебници, книги, всичко.. имам навика да гледам постоянно коллко ми остава и когато правя няколко неща, за един некратък период нито едно от тях не е завършено, което ме подлудява. Имам нужда да знам, че нещо е приключено на 100%, за да мога да премина пълноценно към другото, все го мисля в противен случай.

А ако се захвана с нещо, което ми е по- приятно, както ти првиш, обикновено задълбавам в него (по обясними причини) и другите задачи остават пренебрегнати. Винаги първо правя най- гадното и после най- приятното/лесното. Има две гледни точки, де. От една страна се мотивирам да свърша стегнато работата, за да мога да премина към приятната/лесната. От друга страна, ако вършиш по- гадното първо и ако имаш спънки, се забавяш много, а това е кофти, когато гониш срокове. Обаче си казвам, че ако правя обратното, по- трудното може и да не го свърша в срок, докато така мога да манипулирам времето си за това, което ми е най- лесно и да се забързам с по- голям успех.
Също така не умея да прескачам (именно поради онова почти маниакално усещане за незавършеност).
Съвети и примери как уча няма да давам, защото, като гледам си в съвсем друга сфера, много по- практическа и т.н.

anonymous708973
03-24-2015, 08:37
- например, да си поставяте малки цели
- или да си имате график тип - тази седмица поне 2 часа трябва да отделя за него
- до колко се задълбочавате в незадължителните неща - можете ли да означите в проценти колко разбирате от нещо незадължително ( и средно приятно ) , сравнено с нещо, което ви е задължително ( лично задължително, т.е. нещо, което много искаш да научиш и полагаш усилия )




Моят голям проблем е да седна да уча т.е. постоянното отлагане, съчетано с (често ненужен) перфекционизъм (ама как така няма да си прочета учебника, той за какво е писан), което довежда до една дива паника просто, щото постоянно гледам колко много работа има останала и психясвам. Лошото е, че не можеш винаги да оставяш нещата да "залежат", щото те не просто стоят и те чакат, а се натрупват. (в университета).

Решенията ми:
Правя си седмичен план - в него фигурират лекциите и упражненията, които посещавам в уни; какво уча всеки ден (примерно следобедите в четвъртък и петък са отделени на микро); в колко часа ориентировъчно ще ходя на спорт и какво точно ще правя там. Това е моят начин определено, просто иначе нещата изчезват от главата и приоритетите, друго е да си го има черно на бяло.

Пиша. Пиша адски много. Всеки урок ми минава през ръцете, написала ли съм го веднъж, имам едва-едва нужда да го чета отново, научила съм го. Казват, че глупавите пишели... Окей, явно съм глупава, но от блеене на слайдове не мога да уча.

Гледам да не губя посоката - и в най-практичен, и в по-философски план.
Да задълбаваш за дреболии, както си писала, е глупаво, защото губиш идеята на цялостния урок. Пример: Започнах да си чета слайдовете в началото на всяка лекция, в която пише какво се очаква да научиш и на какви въпроси трябва да си способен да отговориш след прочит на лекцията - звучи тъпо, ама помага мега много! Опитвам се да запомня взаимовръзката между отделните понятия т.н., а ако не съм разбрала някакъв детайл, биг дийл, ще се изясни в последствие, по време на упражнение или ако ми остане време накрая, ще го гугълна.
В по-философски план... не знам защо не си мотивирана, нали учиш за сертификат, който е съвсем скоро и който ще ти даде много в професионален план? На мен ми беше далеч по-лесно да уча за тях отколкото за даскало (там нямаше и голяма нужда де).

Съветът ми към теб е да си напишеш ей сега, веднага, какво ще четеш всеки ден от тази седмица. Кои глави, какво ще учиш, абе някак да го сведеш до Specific, Mesurable, Attainable, Relevant, Time-Bound (SMART) goals.

Auriss
03-24-2015, 10:22
Проблемът с графиците е, че ако пропуснеш дори 1 ден заради главоболие, нещо отложно или просто защото се чувстваш страшно отпаднал, целия график отива по дяволите, а с него мотивацията и инерцията ти.
Аз правя обратното - записвам си в гугъл календара в края на деня колко време съм прекарал в активно учене, и ако не ме устройва, целта е на следващия ден да компенсирам.
Иначе и и аз си имам планове какво искам да науча и тн., но не ги разграфявам по дни - не бачка в моя случай :(

DisappointedDreamer
03-24-2015, 11:38
^Мхм. И не е само до главоболие - денят ни се определя от толкова много фактори, които не зависят от нас, тоест възможността графикът ни да се обърка --> провали, е доста висок.

Аз действам почти като теб, Auriss. Пиша си на един лист всичките задачи/задължения и срокът им - тоест, deadline. Като седна зад бюрото знам точно какво трябва да правя и за кога трябва да бъда завършено/написано/предадено. Нямам точно определени дни/часове за точно определен предмет/тема.

//ще се разпиша по-подробно довечера, че в момента бягам за упражнение :Д

anonymous708973
03-24-2015, 12:21
^Мхм. И не е само до главоболие - денят ни се определя от толкова много фактори, които не зависят от нас, тоест възможността графикът ни да се обърка --> провали, е доста висок.

Например?

За главоболието и т.н. съм съгласна иначе. Или ако денят в уни е бил неочаквано натоварващ и ти се иска да се гръмнеш вместо да учиш.
Ден засега съм отделила само на един предмет, там не мърда, защото се срещам с една колежка в петък да решаваме упражнението заедно, съответно в четвъртък трябва да съм си прочела лекцията + частта от учебника към нея. Ако сме се разбрали за събота, ще чета в петък и така.
Сега по график имам право на кафе, набързо тичам до една приятелка да ми даде пътна чатна, после на фитнес и после засядам да си уча правото.

Deadlock
03-24-2015, 12:55
темата и мен ме вълнува и ще се включа по-подробно, когато имам възможност, а засега ще нахвърлям идеите ми на първо четене:
- 'работното' място - 1) да има такова, т.е да правиш само това там и 2) да е предразполагащо и комфортно; аз съм значително по-продуктивна в библиотеката отколкото вкъщи
- прост органайзер (без мн опции, поленца и цветове, които разсейват) - използваш го за планиране и/или отчет на задачите, както ти пасва повече; и в двата случая ще откриеш patterns на продуктивността, от които да се възползваш;
- цялостно благоденствие - човек е продуктивен, когато се чувства добре; добра храна, сън, спорт, секс (по-сложните аспекти няма да ги вкл в план за продуктивност :д)
- do with love, not with war - търсиш приятното в тегавите задачи и се фокусираш над него, а не над страха от трудността им; любима чаша с кафе, хубави канцеларски материали и клевър библиотечен аутфит :д са трик за предизвикване на положителна емоция, свързана с работата;

DisappointedDreamer
03-24-2015, 13:28
Например?



Например:

- отменени лекции
- или неочаквано вместени такива
- закъснял транспорт /ако трябва да пътуваш
- неочаквано възникнали задължения /като срещи с хора

Да изброявам ли още? :Д

За работното място съм съгласна с Deadlock. Към комфорта добавям и температура + шум, защото знам, че не мога да уча, ако едно от трите не е на място.

Когато пиша курсова, обикновено съставям много груб план, по който да се ориентирам. Segment-вам различните части и в последствие отделям време за всяка една от тях. Никога не пиша увода първи, защото го намирам за най-труден. Много по-добре ще да е да напаснеш увода според най-важната част от курсовата си, вместо обратното. Поне, аз това съм открила за себе си. В допълнение - винаги ми се губи мотивацията, когато тръгна да пиша увод първи, защото съм перфекционист и искам всичко да е перфектно от началото, а това е невъзможно.

//това във връзка с есета, което не мисля, че ти е от много голяма полза, Еве, ама да се включа, все пак.

Не обичам да се restrict-вам. Не мога да действам по точно определен график - примерно, 2 часа история, 2 часа математика, етц, просто защото:

а) може да нямам мотивацията да уча 2 часа по този предмет точно тогава
б) може да не ми трябват 2 часа, за да уча по него.

anonymous708973
03-24-2015, 15:03
хубави канцеларски материали

Хахахахахаха, *high five*
Аз не сядам да уча без 5 тънки цветни маркера и 4 дебели + коректор :д
Библиотечният аутфит for the win! Едните дънки ги обувам само ако знам, че няма да уча в библиотеката, че са толкова тесни и така се смъкват, че ме побъркват :д

dreamwalker
03-24-2015, 15:28
Хахахахахаха, *high five*
Аз не сядам да уча без 5 тънки цветни маркера и 4 дебели + коректор :д
Библиотечният аутфит for the win! Едните дънки ги обувам само ако знам, че няма да уча в библиотеката, че са толкова тесни и така се смъкват, че ме побъркват :д

+

Задължително.

LoadRunner
03-24-2015, 19:13
Номном на работа

http://prikachi.com/images/51/8004051s.jpg

NomNomNom
03-24-2015, 21:06
^ хахах, такъв съм асоциал, че от бюрото си не мърдам, освен насила.

Иначе, @пинки, евалата за маркерите и записките, мен хич ме няма, ама на мен и не ми трябват в писмен вид. ( също и нямам какво да разпечатвам като лекции )
@Маги е права за това, че - 2 часа може да са ти много за предмет, или да не ти се учи, пък или да са малко.
@Аурис, точно, много е мъчно, като имаш едно усещане, че всичко е пропаднало, заради един пропуснат ден
@деадлок, за всичките съм съгласна :д

Много се радвам, че споделяте и начини, и проблеми, защото разпознаването и посочването на проблема + решение, водят до по-малко мотаене, идващо от демотивация. ( поне сега като ви чета, усещам как намалих времето ( да реша, че трябва да "уча"; да започна да уча))

Бтв, нещо идиотско, като въпрос - можете ли да учите, докато сте гладни, или докато е разбутано наоколо?
Питам, защото шум не ми пречи, колкото глад и разбутана стая.

DisappointedDreamer
03-24-2015, 21:35
Глад не ми пречи. :Д Обикновено, когато съм в сесия губя средно по 5 кг.

shmatarok
03-24-2015, 23:04
Аз пък в библиотеката мога само по бизнес да уча, да програмирам/ да решавам интеграли - никакъв шанс. Супер много се изнервям, особено ако се намести някой китайка до мен и си извади нуудълса и направо ми иде да скубя коси. 8-) Та по предметите, несвързани с бизнес, вкъщи си карам, няколко пъти примерно съм ходила до лабораторията да програмирам, ама и там ми е тегаво, защото не са ми удобни столовете/бюрата. Та по тая логика - хубав стол! и достатъчно голямо бюро са must-have, поне тези двете биват в общежитието. 8-) Задължително искам бюрото да е идеално подредено, останалата част от стаята не ме бърка чак толкова много.
За да се надъхам иначе - обичам да слушам/чета/разбирам лични истории, свързани с успехи и постижения, ако е в съответната сфера, в която съм и аз - още по-добре. От една страна малко ме садват някои, когато са прекалено преуспяващи (8-) ), но пък ме карат да се стягам до някаква степен и да полагам допълнително усилие.
Второто нещо, което правя - пускам някой плейлист в youtube, задължително battle/epic music, части от саундтраци (interstellar, skyrim, naruto xD, e.g.), нещо надъхващо, без текст, за да не се разсейвам, за предпочитане с орган. Супер много помага. Забелязала съм обаче, че разни relax и класически музики хич не ме стимулират, а ме изнервят. :?

В тоя ред на мисли, трябва да си оправя малко хранителния режим, че това също оказва голямо влияние върху концентрацията/паметта/способността за разбиране, а от там се повлиява и ученето, и задачите.

Hayashi
03-24-2015, 23:06
Случва ми се. Затова и винаги отлагам всичко за последния момент. Но пък как добре и мотивирано работя тогава! Аз също имам сумати неща да свърша, които си ги мотая и отлагам с месеци, но истината е, че идва един ден когато си казвам, че повече не може да се отлага точно това и се захващам да свърша каквото мога.
С ученето проблеми нямам, освен липсата на време, която не зависи от мен. Иначе най-много мразя да уча когато не съм се наспала, не се получава никак. В зависимост от ситуацията, ако изпитът не ми е за утре и обезателно да трябва да свърша всичко ще си легна и ще уча след като се наспя независимо колко часа е. Така по време на сесия между изпитите учейки за следващите на другия ден ми се е случвало да легна в 3 следобед, да спя до 9 и после цялата нощ преди изпита да уча... Че даже го взех точно този. xD
Най-много мразя да уча по две несвързани неща... като биохимия и биология на развитието например. Далеч по-ефективно ми е да уча първо по едното, после по другото, но не винаги ми се получава.

Пробвала съм аз със тези графици и срокове, но така само се натоварвам и изобщо не свършвам повече работа, така че ги оставих и го карам по-лежерно.

А в библиотека не мога да уча... Имам нужда да се разхождам, да си обяснявам понятия на 3 езика на глас и да рисувам табла на листи закачени на стената.

anonymous708973
03-25-2015, 05:57
Като казахте музика - не слушам музика, докато уча, много ме разсейва. Или си търся оправдание, де, щото и разхвърляна стая много ме разсейва. Пък гладна да уча - абсурд! Ама като много се наям, ми се доспива 8-)

А Номи, ти от какво учиш? Учебник? Някакъв списък с неща, които трябва да можеш, за да си вземеш сертификата?

Относно мястото - важно е човек да не се залъгва. Сега примерно по мениджмънт същинската част от ученето, в която си чета написания вече от мен на лист урок, след което го разказвам с чувство на избрана точка в стената, се прави вкъщи. Много ми помага при зубрене да си слушам собствения глас, сякаш по два канала получавам информацията - зрителен и слухов. Много мразя някой да ми чете бтв, имам чувството, че информацията на флайер не мога да запомня така :д

Една приятелка имам, предпочита в тях да учи, щото можела да си почине качествено, имало храна, чай и т.н. Създава впечатление, че верно много учи - като бях да учим в тях, еййй, няма такова тракане по тая клавиатура - с тоя си пише, с оня си пише; тамън седнем - дай да пуснем музика; после аз огладнявам ест 8-) и то отива...
В библиотеката някак средата действа мотивиращо, ама трудно си харесвам място :д Всеки луд с номера си.

therichbitch
03-25-2015, 07:38
Супер много се изнервям, особено ако се намести някой китайка до мен и си извади нуудълса и направо ми иде да..
Indeed! :D
Така и не се научих да уча в библиотека, трябва ми само и единствено моето присъствие, чуждото не мога да понасям.
А, да, и ползвам само 2цвята маркер, защото другите ми носят нещастие и докато не си намеря от моите си листа, не сядам да пиша-90гр/кв. м и 10% по- бели от нормалните... такива, ненормални като мен :lol:

NomNomNom
03-25-2015, 08:45
А Номи, ти от какво учиш? Учебник? Някакъв списък с неща, които трябва да можеш, за да си вземеш сертификата?


Имам голям избор - ( има също няколко направления в мрежите, и нива във всяко ниво, да речем от 1 до 3. В едното направление съм 2 , в другото в момента се занимавам и карам изпити за 2 ( общо 4 са за 2рото в това направление, за първото - 1 и половина ) )

Теория:
- Първо, имам конспект, там ти какзват по кои теми трябва да се подготвиш
- Второ, има безумно много документация на уеб сайта на производителя, от - до, всичко безкрайно подробно описано и дълбоко и обширно, че дори не е препоръчително да четеш толкова, за да не се закопаеш. ( документацията изглежда така - http://www.cisco.com/c/en/us/products/collateral/security/group-encrypted-transport-vpn/product_data_sheet0900aecd80582067.html , http://www.cisco.com/c/dam/en/us/products/collateral/security/group-encrypted-transport-vpn/GETVPN_DIG_version_1_0_External.pdf , като второто само го скролнах ... и си пуснах клипчето :D
- Има много много много блогове, при нас поне е популярно да си имаш блог и да правиш уроци, което трябва да започна да правя, тъкмо да се проверявам дали мога да правя нещо достатъчно добре.
- Има клипчета, с обяснения на всяка тема, за всеки изпит - сваляш си клиповете за съответния изпит и слушаш. Направено е по-скоро да схванеш основната идея и основната конфигурация.


Упражнения:

Какво, що си научил .. после тук
http://prikachi.com/images.php?images/647/8004647v.png

( от sh run надолу е все конфигурация, която трябва да можеш да правиш за конкретната тема например )

Изпит:

70 тестови въпроса, измежду тях 2-3 упражнения ( леснички ), и минаваш при 82.5 процента.

За текущото ниво, минах един изпит миналия месец, в петък втори и още 2 ме чакат.

NomNomNom
03-25-2015, 08:51
Иначе и аз не мога на музика, и на тъмно не мога/не обичам ( да си зяпам в екрана .. )

За сметка на това на шума на работа съм свикнала ( там и го работя, каквото уча, горе-долу ), но някой занимава ли ме с нещо, се разконцентрирам, разбира се.

haritov
03-25-2015, 09:48
като ти излезе мечката колко ръце трябват толкова ще изкараш

ти ме питаш как се справям правя 10 неща наведнъж без да оплаквам и това е

NomNomNom
03-25-2015, 10:03
като ти излезе мечката колко ръце трябват толкова ще изкараш

ти ме питаш как се справям правя 10 неща наведнъж без да оплаквам и това е

Всеки има отчайващо тежък, страдалчески и онеправдан живот по свое му, да седнем да ревем освен?

haritov
03-25-2015, 10:05
Всеки има отчайващо тежък, страдалчески и онеправдан живот по свое му, да седнем да ревем освен?

що да рева на мене даже ми харесва :D

NomNomNom
03-25-2015, 10:08
знам, знам :D

haritov
03-25-2015, 10:09
а сега разбра ли как се справят другите?

NomNomNom
03-25-2015, 10:12
Не, поясни ми

haritov
03-25-2015, 13:01
Не, поясни ми


като ти излезе мечката колко ръце трябват толкова ще изкараш

ти ме питаш как се справям правя 10 неща наведнъж без да оплаквам и това е

.

NomNomNom
03-25-2015, 13:23
.

ок, тнх, б