PDA

View Full Version : помогнете да избера професия и по какво да държа матура



Misu
03-27-2015, 16:51
На 17г. съм. Искам да избера какво да следвам и по какво да държа матура и да се съсредоточа върху тези предмети. Но не мога да избера. Отличничка съм (1 срок-5,92). Разбирам всички предмети. Но мразя география, етика и право. Физиката я зубря и буквално след седмица забравям всичко. Най-много разбирам от математика, но не ми е особено любима. Не ме бива в писането на есета. Харесвам езици но не чак толкова че да уча нещо свързано с тях. Мислех си за програмиране и биохимия, но после се отказах, защото съм сигурна че после ще съжалявам. Много бързо си сменям мнението затова искам още от сега да си избера и да продължа със този предмет. Харесва ми история. Мислех за фотография, но в България не мисля че ще се реализирам. Моля да ми помогнете да си избера. Благодаря предварително :)

galen_plamen
03-27-2015, 17:12
отличник означава наистина да разбира нещата, да знае и помни, да има интерес към предметите,
а за да станеш студентка се старай наистина да ги придобиеш
.
назубрянето от днес за утре и уж високите оценки с нищо няма да помогнат

Misu
03-27-2015, 17:28
По принцип зубря само физиката защото ми е трудна. Иначе съм от онези типове които за да научат нещо трябва да го разберат.

anonymous908491
03-27-2015, 18:08
Отличничка съм (1 срок-5,92). Разбирам всички предмети.

Зубър

anonymous708973
03-27-2015, 18:21
Защо свързваш матурата със следването? Матура се държи по каквото ти е най-лесно. Ако ще кандидатстваш с матура, гледай да не е по предмет, по който имаш 6.00 среден успех, че се прецакваш сама.
Личното ми мнение е, че матурите по езици са най-лесни.

Относно следването си неорентирана, затова защо не си дадеш една година време да решиш и през това време да поработиш - хем да отделиш някой лев настрана?

Misu
03-27-2015, 19:53
Наистина не съм зубър просто всички науки са доста интересни ако се вникне в тях поне малко.

Да и аз мислех така, но родителите ми малко не го приемат като опция. Имам по-голям брат който буквално е перфектен. С каквото се захване и успява. Нашите искат да съм като него, но на мен този начин на живот не ми харесва. Аз искам да пътувам, работата ми да не е тежка и да научавам всеки ден по нещо ново за професията си не от самото начало да знам всичко, тогава става скучно :D

anonymous908491
03-27-2015, 19:59
Значи си от семейство зубъри, те са подобни на италианската мафия, но вместо да правят нещо смислено като тях, са избрали да седят и зубрят.
Като седнете да вечеряте играете ли на десет въпроса ?

Misu
03-28-2015, 10:55
Не, не играем и само брат ми е такъв не цялото семейство. Има разлика

anonymous908491
03-28-2015, 11:46
Осиновени ли сте ?

Misu
03-29-2015, 09:01
Това пък от къде се взе?

heartshapedbox
03-29-2015, 11:50
Не го слушай, само троли.
И аз мисля, че матура по английски е най-добрия вариант, ако го владееш на сравнително добро ниво.
По мое време (ех, кога бях млада ;дд) матурата по английски беше елементарна, за немския също бях чувала така. Върху други езици нямам наблюдения обаче, в нашата гимназия бяха само тези двата.

anonymous908491
03-29-2015, 13:23
Не го слушай, само троли.


Зубърите се подкрепяте, а

Ivaaaaa
03-29-2015, 13:27
избралите матура по ае миналата година бяха доста прецакани. по биология е най-лесна. няма теми. материалът е елементарен само от 9-ти и 10-ти клас.

Misu
04-04-2015, 18:23
Най-накрая намерих какво ми харесва като професия (кардиолог). Но пък се учи 10 години. Според вас струва ли си? Защото на мен ми се видя много

jghgh
04-04-2015, 20:41
ти не знаеш какво искаш и няма как ние да знаем вместо тебе.

да, струва си, за мен си струва. учиш много, ама после си на позиция в обществото, а у, лекар, имаш статус, ако си добра и пари ще имаш и т.н.... но ТИ как мислиш? страст ли ти е?


не се панирай толкова.. записвай нещо дето ти е интересно поне как звучи и после ще видиш. непоправими неща няма. повечето ми познати са разочаровани от специалностите си така или иначе, магистратурата обикновено решава нещата.. а и винаги го има момента с прекъсване, прехвърляне и т.н. и в това няма нищо срамно. няма висока цена за това да намерим себе си и кое е истинското ни призвание.

prosto_chovek
04-05-2015, 21:14
Информатика (програмиране), приложна математика или електроника. Веднага изказвам своите съображения. Ти не обичаш география. Дотук си с туризми, икономики и прочее. Физика не разбираш. Литература не владееш. Програмирането ще ти бъде ок, но имай пред вид, че понякога може да ти се наложи да програмираш неща, свързани с изпълнение на машинни задвижвания, което е физика отчасти. Приложна математика, ако наистина чаткаш математиката, е хубава специалност. Електрониката са формули, там има физика, но поради малките токове там тази физика се свежда до математика. Успех.

marilyn
04-07-2015, 10:58
Имаш доста време, а и ако толкова не знаеш какво искаш да учиш, наистина можеш да си поработиш една година.
Това с кардиологията ме уби просто... Да си лекар е призвание, а не просто да ти хрумне ей така, защото се чудиш и не знаеш какво да решиш. Ако искаш да учиш медицина, трябва да започнеш с много сериозна подготовка още от сега (биология и химия).

Разрови се из сайтовете на университетите и разгледай какви специалности има. Поговори с хора, които учат дадена специалност, за да получиш по-точна представа какво се учи.

Колкото и да се чудиш, винаги можеш да сбъркаш и да се окаже, че това не е твоята чаша чай.

haritov
04-07-2015, 11:39
авторче нали знаеш че ти само трябва да избереш

а не да избират вместо теб в някакъв форум

sunrisee6
04-07-2015, 12:51
Зарежи предметите в у-ще, виж какво ти е интересно да правиш, хоби, нещо, с което ти се занимава... което ще ти е интересно да учиш/работиш...
Разгледай какво предлагат различните университети, прочети им програмата по различните специалности, все нещо ще ти хареса.
За кардиолог нали знаеш,че първо учиш ~5год. обща медицина, на мен ми звучиш несериозно с това си желание.
Успех!

Eagle_13
04-07-2015, 20:37
Запиши археология ;) Щом харесваш историята, не е лошо и в същото време, всеки божи ден ще научаваш нови неща ;)

Юлиян
04-10-2015, 13:34
По ФВС най добре