PDA

View Full Version : Въпрос към живеещите сами



sm_95
03-29-2015, 20:26
Въпроса ми е много прост - колко ток и вода плащате на месец? На ток ли се отоплявате или с парно? *Ако е с парно - колко плащате?

Питам, защото съм решила да се изнасям. Уча, работя, взимам прилична заплата, получавам и издръжка от баща ми. Смятам, че парите ще ми стигат, но искам да съм сигурна, защото нямам НИКАКВО желание да се наложи да се върна вкъщи с подвита опашка.

NomNomNom
03-30-2015, 10:33
Ток мисля, че е 20-30лв, при това имаме по-голям разход. Зимата около 50лв, отопляваме се на ток.
Парното са някакви безумни пари, зависи от големината на апартамента.
Да речем, че ако се изнесеш в стая ( около 200лв в софия ) , + 100 лева месечно сметки ще ти е.
В София ли си, кой квартал искаш, апартамент или стая?

M****
03-30-2015, 10:43
Аз си живея сам, което хем е добре, хем - не.
Сметките ми са както следва:
- ток: около 15-20 лв.
- вода (студена): около 20 лв.
- парно и топла вода: около 40 лв.
Чудя се като дойде изравнителната сметка какво ще е положението, но като цяло през зимата почти не съм използвал радиаторите.
По отношение на отоплението - чрез радиатори съм се отоплявал.
Жилището ми се състои от: хол, спалня, баня, коридор и кухня. В хола, банята, спалнята и кухнята има открити вертикални отоплителни тръби, та по тази причина до самите радиатори много рядко прибягвах през зимата - апартаментът ми си беше топличък. (:

Едит: сметките за вода при мен може да са завишени, но това е защото ползвам много вода... Какво да се прави - такава ми е зодията. :D
Месечно отлитат по 6-7 кубика студена и около 6 кубика топла вода (само от мен)... :D

TheDeath
03-30-2015, 12:31
Уууууха, аз живея кажи - речи сама, сметките ми доста се различават от тези на писалите тук. Отоплявам се с климатик, имам постоянно включен хладилник и бойлер, телевизор и компютър не ги броя - и те рядко си почиват. Отоплявам една стая за момента, зимата сметка от около 80лв за ток ми се вижда нормална :) Водата ми е около 30лв. Парно нямам :)
Много зависи с какво ще се отопляваш, колко време ще работят дадените уреди и колко на брой ще са. Аз климатика не го спирам изобщо, а явно си харчи, както и бойлера, който е старичък, хладилника поне ми е икономичен.....

golemiq_korab_minava
03-30-2015, 14:22
тука избивате едни фантастични суми, сигурно сте на фотосинтеза

golemiq_korab_minava
03-30-2015, 14:23
[QUOTE=TheDeath;11267775
Много зависи с какво ще се отопляваш, колко време ще работят дадените уреди и колко на брой ще са.[/QUOTE]

и къде ще отива топлината.

trueorfalsh
03-30-2015, 15:13
Къде ги плащате тези сметки хора???!

RapExotic
03-30-2015, 17:28
Зависи в кой град живееш.
Аз живея сам и средно на месец плащам:
Вода: 3-4лв./месец
Ток: 10-15лв. лятото/ 30-40лв. зимата.
Отоплявам се смесено - дърва, ток. Дървата са ми 180лв. за една зима.
За храна средно по 50-60лв. на седмица.
Отделно интернет, телефон, транспорт и др. около 100лв на месец.
От време на време излизания, бирички, дискотеки - примерно 50-60лв. на месец.
Наем не броим, защото живея в собствено жилище - ако ще живееш под наем си го калкулирай отделно.

Значи ако получаваш 400-500лв. на месец можеш да живееш абсолютно самостоятелно и нормално.
Вече ако си свикнала на по-висок стандарт на живот разходите може да ти бъдат доста по-големи.

sm_95
04-01-2015, 00:08
Благодаря на всички за отговорите.
TheDeath - в кой град си? Честно казано очаквах отпление с климатик да гълта доста повече пари.

dimitar_ak
04-01-2015, 13:08
За зимните месеци всички разходи възлизат на около 300лв. (ток, вода и парно) за жилище около 150 квадрата.

TheDeath
04-02-2015, 06:45
Благодаря на всички за отговорите.
TheDeath - в кой град си? Честно казано очаквах отпление с климатик да гълта доста повече пари.

В околностите на София съм, климатика е добра оферта, стига да имаш качествена дограма и добра изолация на жилището , и да не отопляваш твърде голямо помещение, аз както казах отоплявам с него една стая, която не е особено голяма.

Boutsider
04-04-2015, 19:49
В момента плащам 70лв ток, щото се топля с климатик. 5лв. студена вода, 40лв. тец, 20лв. интернет+телевизия, 20лв. входна такса (портиер, чистачка, асансьор и тн). Общо към 150лв.

Сменил съм 4 квартири в София за последните 7г. и навсякъде сметките са различни в зависимост каква е сградата - нова/стара, тухла/панел, отопление на тец/ток и тн. Зимата отоплението е най-големия разход. @sm_95 най-важното нещо е за какво жилище говорим т.е. къде мислиш да живееш като се изнесеш - не само в кой град, а в какво жилище.

В общия случай ти трябват зимата до 150, макс 200лв на месец (ако теца топли неизолиран панелен апартамент), а лятото 70-100. Това включва ток, вода, тец (ако има), интернет, входни такси (в София на места са луди - до 50лв за вход търсят о.0).

Boutsider
04-04-2015, 19:53
За зимните месеци всички разходи възлизат на около 300лв. (ток, вода и парно) за жилище около 150 квадрата.

Мда пропуснах да добавя - квадратурата също е важна :) за 150кв. и отопление на парно.. разходите скачат

sm_95
04-08-2015, 20:15
Обмислям възможно най-малък апартамент. Едностаен, двустаен най-много.

Boutsider
04-10-2015, 08:01
Ако имаш и някое другарче да удря по едно рамо ако я закъсаш - мести се смело :)

anonymous908491
04-10-2015, 10:44
Мда пропуснах да добавя - квадратурата също е важна :) за 150кв. и отопление на парно.. разходите скачат

Те хората са доволни и на 50кв, тия 150 трябва да са мезонет, освен ако не са включили общите площи като стълбище, покрив, двор и подобни простотии.

BooBooKitty
04-15-2015, 00:17
Аз не си плащам сметките (тоест все още ми ги плащат наще) но за ток са около 40 на месец, през деня само в банята свети лампата, на обяд готвя и чистя, 24/7/365 включен телевизор в спалнята, лаптопа и той г/д така, телефона се зарежда цяла нощ, вечер готвя за около половин/един час, след залез до изгрев свети навсякъде, освен в спалнята (хол, кухня, баня, коридор, бокс), тостер,кана,2ри тостер за тостове, кафемашина, микровълнова- ползвам през целия ден, преси маши и тн. ползвам често.... Абе с две думи - харча много :D :D И все пак мисля, че 40лв на месец за цялото ми разхищение на електричество е много прилична цена.

BooBooKitty
04-15-2015, 00:20
Къде ги плащате тези сметки хора???!
Easypay във Фантастико

marilyn
04-24-2015, 22:27
С приятеля ми сме си само двамата, а не мога да кажа, че плащаме високи сметки. На бойлер сме, токът на месец е около 30 лв. Водата е средно 5. Отопляваме се с парно, но не знам колко излиза на месец. Миналата година нещо сериозно сме плащали повече, защото с изравнителните сметки тази година не плащахме няколко месеца.

tuzaro
04-30-2015, 21:54
Къв е тоя ток по 20-30 лева... Вие по една крушка ли ползвате... Като си търсиш квартира гледай да няма парно, тва е най-голямото перо. Аз като бях в София плащах по 170-200 лева парно, после дойде изравнителна сметка и пишеше, че трябва да ми върнат 400 лева, после дойде още една в която пишеше че трябва да доплатя още 150 лева...

marilyn
05-01-2015, 09:04
Да ти кажа ползваме си бойлер постоянно, микровълнова, хладилник, фурна, дребните електро уреди не ги броя даже. Но сметките ни са около 30 лв, единични случаи- 35.

M****
05-01-2015, 09:39
marilyn, наистина ли плащате вода 5 лв. на месец? о.О И това 2-ма човека...
Брей, май аз разхищавам водата, след като живея сам и плащам по около 20 лв. за студена вода... :/

anonymous908491
05-01-2015, 11:25
marilyn, наистина ли плащате вода 5 лв. на месец? о.О И това 2-ма човека...


Къпят се заедно три пъти в месеца, през останалото време пият роса и чакат дъжда.

marilyn
05-04-2015, 19:13
М***, тоя месец сметката ни е цели 7 лв., имало е случаи, в които плащаме и по 8, но в повечето е около 5-6. Става дума за студена вода. Не бих казала, че пестим особено :D Сигурно, защото се къпем заедно, затова са по-малки сметките. Ти не знам какво правиш с тия 20 лв за вода. Излизаш ли от банята? :D

M****
05-04-2015, 19:27
marilyn, знаеш че съм зодия рак (водна зодия). (:
Обичам да се плацикам... (((:

marilyn
05-05-2015, 09:24
Ми то и ние обичаме да се плацикаме, но сметката все е 5-7 лв.

M****
05-05-2015, 11:35
(:
Но явно не толкова, колкото аз :D
marilyn, а ти как си?

marilyn
05-05-2015, 14:37
Ми добре съм, благодаря. Ти как си?

M****
05-05-2015, 14:51
И аз така. (:

btw: Все същият досадник съм си :D , ама вече гледам да не прекалявам. (:

JDeel
05-11-2015, 01:36
Разходите за топло през зимата супер много зависят от това дали е къща, апартамент ли е, на кой етаж е, с какво изложение е, добре изолиран ли е, какви прозорци има, както и личното мнение за това какво е студ.

Аз в момента съм на високите етажи в блок с южно изложение, и макар че от едната страна е краен, то през зимата си е достатъчно топло. Съседите отдолу топлят, нали от физиката знаем, че топлината се качва нагоре. Ако някъде забегнат, може градусите да паднат и до 16, но най-често падат до 18 и после си ги вдигам до 20 или 21. Даже да отворя прозорец и навън да е кучешки студ, пак се държи топлина. Пускам си една духалка чат-пат и сметката за ток достига върховите 40+ лв. Абе има и някакви тръби за парното дето минават, ама на високите етажи са далече от горещи. По-скоро малко ми компенсират разхлопаната дограма.

Съседите ми дето са среден апартамент казват, че през зимата си отварят прозорците за да се разхлаждат. Парно не се пуска щото няма за какво.

А пък като ида на село и там къщата въобще не е отоплявана, то първата и втората нощ задължително тракам със зъби, то няма сгряване. Къщите са така, искат постоянно топлене.

Извод: Избери си среден апартамент на някой по-висок етаж, да е поне с PVC дограма и комшийте отдолу да са зиморничави за да те топлят.

kaRamella
05-22-2015, 16:29
За зимните месеци всички разходи възлизат на около 300лв. (ток, вода и парно) за жилище около 150 квадрата.

И на нас, но вместо парно включвам телефон и нет.

anonymous908491
05-22-2015, 16:47
С 300лв не мога да си отоплявам открития басейн, късметлии сте, че не сте на мое място.

houdini
06-05-2015, 01:54
Избери си среден апартамент на някой по-висок етаж, да е поне с PVC дограма и комшийте отдолу да са зиморничави за да те топлят.

ето на това му викам план
А+++

Ewok
12-28-2015, 19:27
Тъкмо щях да се похваля, че живея сама и сметките ми са ниски, и видях, че темата е стара. Жалко :/

гост-12
12-28-2015, 20:34
...
Чудя се като дойде изравнителната сметка какво ще е положението, но като цяло през зимата почти не съм използвал радиаторите.
...
Вече знам отговора - преди половин година дойде изравнителната сметка от 200 лв.

LoadRunner
12-28-2015, 20:46
Вече знам отговора - преди половин година дойде изравнителната сметка от 200 лв.

в тая софия с това парно е няква лудост
ми ако не искаш да се топлиш и си цял ден на работа и само спиш вечер или не си си вкъщи що тр да плащаш
ако си сам и искаш да спестяваш и се отказваш от парното пак ли тр да плащаш

гост-12
12-28-2015, 20:53
в тая софия с това парно е няква лудост
ми ако не искаш да се топлиш и си цял ден на работа и само спиш вечер или не си си вкъщи що тр да плащаш
ако си сам и искаш да спестяваш и се отказваш от парното пак ли тр да плащаш
В интерес на истината - в моята ситуация нещата бяха така:
- парно: бяха ми надписали сметки за около 50 лв. общо.
- топла вода: след отчета се оказа, че имам да доплащам 250 лв.
В крайна сметка, след като се тегли чертата, трябваше да доплатя 200 лв.

Но както писах преди време - водна зодия, повече плацикане в банята и... по-високи сметки за вода. :/

Ewok
12-29-2015, 12:37
Парното е такава лотария, че нямам думи. Досега не съм видяла човек, който да е спестил по някакъв начин. И във всяка кооперация е различно отчитането, никой не може да ти каже с точност колко си израходвал точно ти, почти никога не плащаш колкото си изразходвал и под 100 лв зимните месеци трудно ще падне. Супер гнусна система. И ти трябва инженерно образование, за да им разбереш какво пише на фактурите.

Добре, че нямам. Плащаме само тръби зимата, а лятото връщаха някви пари и повече от 10 лв не сме платили.
Отоплявам се на ток и контролът е доста по-лесен.

Единствения плюс на парното е, че наистина топли и в панелките трудно нещо друго ще загрее помещението така, както то.

А, извинявам се - и постоянната топла вода. Не мисля че бих могла да свикна на бойлер, но кой знае.

mincheto
01-25-2016, 19:51
Ток 3има-50 или 60лв
Лято-30-40лв
Вода до 20лв по всяко време-Студена аз съм на бойлер
Парто не ми се говори че има няколко неплатени
нет и тв 30лв-близо
телефонни сметки до 50лв

venito1
01-25-2016, 20:39
brao

kaRamella
02-24-2016, 13:59
ПЛАЦИКАНЕ
Хахахаха
съществува ли такава дума ?