PDA

View Full Version : Приятелят ми е зависим...



paradigmaa
03-30-2015, 16:40
Здравейте! Имам нужда от помощ и съвет... Имам връзка с едно момче от 2 години. Още преди да тръгнем той редовно пушеше трева(за други неща в онзи период не зная), а откакто тръгнахме разбрах, че се друса. Имаше период от по 2 седмици, в който взимаше абсолютно всеки ден, ставаше неадекватен, отслабна много, не го свърташе на едно място и беше нервен. След много разговори , в които аз му казвах колко му вреди това и го дърпа надолу, той обеща да се поправи , да спре да се събира с компанията си и да се промени. Няма и седмица и пак разбрах, че си чертае линии. Тогава доста по-сериозно подходих, дори го заплаших, че аз не искам бъдеще с подобен човек и че ако продължи го напускам. Той започна да ми казва колко ме обича, че това няма да ни раздели и е за последно. Аз повярвах, последва един период от няколко месеца, в който уж всичко беше точно. Той продължи да се събира с компанията му, но казваше, че въпреки че те продължават да се друсат и да карат и него, той им отказва, защото е осъзнал как пропада с това. И аз му вярвах. И след около 2 месеца пак се надруса, аз замълчах, казах си, че всеки прави грешки. После го направи още 4 пъти за два месеца.(поне аз за толкова разбрах) Прощавах, уж всеки път за последно. Но с всеки ден отношението му към мен се променяше, започна да го обзема някаква параноя, че му изневерявам, звънеше ми и ми крещеше без причина, предприемаше необмислени действия, беше много агресивен към всичко и всеки. Не желаеше никакви интимности с мен, твърдеше, че е подложен на много стрес и не му е до това. Аз отново го хванах да друса. Много голям скандал стана, бях готова да си тръгна. Но той започна да ме обвинява, че не го обичам, така ли ще оставя цели 2 години, те за мен нищо ли не са означавали? Твърдеше, че не е зависим, просто го прави ей така и той не знае защо... Никога не съм била в тези среди, не съм взимала и не знам как е, но ми се струва, че няма как да не е зависим след като не спира да го употребява дори пред заплахата да остане без мен. Сам ми е казвал, че като го хване абста и вижда чудовища и обмисля самоубийство.
Когато не е под влияние на нищо е много готин човек, обичам го и нещата между нас са ок, но този му порок го дърпа много надолу.Някои познати започнаха да ме отбягват, мислят, че и аз взимам. Не ме касае чуждото мнение за мен, но не знам как ще се развият нещата. Не ми се иска да го оставя, но не знам дали ще спре и дали наистина се е осъзнал. Аз не искам връзка с човек, чието поведение е непредвидимо. Имам нужда от съвет... Какво да правя с него? Благодаря ви предварително.

Azoria
03-30-2015, 17:05
Той има нужда от лечение. Без такова ти няма какво да се залъгваш, че връзката ви има шанс, той е наркоман, ще продължава да се дрогира, да те лъже, ще става все по-зле и по-зле...

Родителите му наясно ли са? Ако не са - мисля,че е време да ги просветлиш.

Hayashi
03-30-2015, 17:51
Най-добрата ми приятелка точно такъв филм го е играла. За съжаление, ако той не поиска наистина да си помогне друг нищо не може да направи за него. Зависим и от тук нататък все по-зле ще стават нещата, ако не започне да се лекува.

paradigmaa
03-30-2015, 21:36
Той има нужда от лечение. Без такова ти няма какво да се залъгваш, че връзката ви има шанс, той е наркоман, ще продължава да се дрогира, да те лъже, ще става все по-зле и по-зле...

Родителите му наясно ли са? Ако не са - мисля,че е време да ги просветлиш.

Родителите му са чували оттук-оттам, така да го наречем, че той се занимава с такива неща и се събира с подобни хора. Дори преди мисля, че си е имал сериозни проблеми с тях.Но в момента той вече не живее с тях и те не са запознати, мислят, че всичко е наред. От една страна искам да споделя с тях, но той със сигурност ще разбере кой го е издал и изобщо не знам какво може да ми направи когато не е трезвен. Обмислях да споделя със сестра му, която е по-голяма от него и сме си близки, но отново изпитвам колебания..
Всички ми казват, че ако сам не се осъзнае, който и да му говори няма да се промени. Трудно ми е и не зная как да постъпя.

Azoria
03-30-2015, 21:39
Той сам така от нищото няма да се осъзнае. Най-голям шанс ще има,ако хората, които обича и го обичат разговарят с него и го убедят да започне да решава проблема. Може би изобщо не осъзнава,че има проблем на този етап.

tori
03-30-2015, 21:48
Аз бих си тръгнала още когато разбера, че е друсалка. Евалата за тъпата и упорита вяра в някого, който не заслужава и не показва, че се променя въобще. Тиквен медал за храброст си заслужаваш.

DarkTemplar
03-30-2015, 22:12
Евалата за тъпата и упорита вяра в някого, когото не заслужава и не показва, че се променя въобще.
Викали му лИбоф


Да ви споделя..

И аз съм зависим...

от пълноценния сън.

Нещо все се разминаваме напоследък...

tori
03-30-2015, 22:18
Викали му лИбоф
Не, не мисля. На мен ми е детинско. Да обичаш означава много други неща, но не и да стоиш там, където си лъган постоянно, знаеш, че си лъган и продължаваш да се надяваш да промениш човек до себе си, макар той упорито да не иска.

DarkTemplar
03-30-2015, 22:20
Жабо, твърде си умна за жена.

tori
03-30-2015, 22:21
Мерси за комплимента.

Azoria
03-30-2015, 22:34
Не, не мисля. На мен ми е детинско. Да обичаш означава много други неща, но не и да стоиш там, където си лъган постоянно, знаеш, че си лъган и продължаваш да се надяваш да промениш човек до себе си, макар той упорито да не иска.

Съгласна съм, ако ставаше въпрос за друго, но наркоманията е болест. Променя психиката на хората, кара ги да лъжат и да крият, за да могат отново да се надрусат, не искат да спират, защото им харесва, носи им еуфория. Това е причината да не предприемат промяна. Но,ако наистина обичаш някого ще се опиташ поне да му я натрапиш по някакъв начин, защото иначе безучастно ще гледаш как си погубва животеца, което си е негов избор, разбира се, но поне лично аз не бих си го простила. Това те прави съучастник. Когато обичаш някого ти се грижиш за него, дори това да означава пренебрегване на егото понякога.

an7raks
03-30-2015, 22:51
Съгласна съм, ако ставаше въпрос за друго, но наркоманията е болест. Променя психиката на хората, кара ги да лъжат и да крият, за да могат отново да се надрусат, не искат да спират, защото им харесва, носи им еуфория. Това е причината да не предприемат промяна. Но,ако наистина обичаш някого ще се опиташ поне да му я натрапиш по някакъв начин, защото иначе безучастно ще гледаш как си погубва животеца, което си е негов избор, разбира се, но поне лично аз не бих си го простила. Това те прави съучастник. Когато обичаш някого ти се грижиш за него, дори това да означава пренебрегване на егото понякога.

1. За да е станал наркоман един човек, то значи е идиот.
2. Ако случайно му е дошъл акъла по някое време, а продължава да друса, то значи няма воля.
3. Щом друса, въпреки че знае, че така те отблъсква, значи му е по-важна дозата, отколкото ти.
/Последните две не важат за наркотици от сорта на хероин, но първото важи с пълна сила./

Кой ще иска да се занимава с човек, отговарящ на това описание?

Azoria
03-30-2015, 23:01
Има много неща, които могат да тласнат по-лабилните хора към наркотици. Идиотско е да се зарибиш от някаква мода; за да се впишеш в някаква среда; от скука и т.н. Нямам идея дали приятелят на авторката не си е идиот, но пак - щом обичаш някого не може просто да го зарежеш когато е нагазил в дълбокото и най-много има нужда от теб, независимо дали го осъзнава.
Като нищо цялата ситуация може да ти промени или напълно заличи чувствата, но преди да спре да се занимава с него, според мен, трябва да направи нещо по въпроса. Защото вероятността след някакво време да пусне тема "Момчето,което обичах умря от свръх доза" си е реална и един ден може да си бие главата от някъде, питайки се "Имаше ли какво да направя?" и отговора никак не би бил поносим.

102
03-30-2015, 23:10
ан7ракс пожелавам ти никога да не се сблъскваш с такива хора и да си останеш такъв

an7raks
03-30-2015, 23:13
Не е казано с какво "друса"... Ако е нещо сериозно, причиняващо силна физическа зависиммост, както хероина, да, съгласен съм, че вече почти нищо не е в неговите ръце и му трябва външна помощ. Съмнявам се, обаче, случаят да е такъв, щом е бил чист цял месец.
При психическа зависимост, нещата зависят в голямата си част от него самия. Щом е слабохарактерен идиот, не заслужава момичето да се измъчва с него.

an7raks
03-30-2015, 23:16
ан7ракс пожелавам ти никога да не се сблъскваш с такива хора и да си останеш такъв
Сблъсквал съм се с хора, които редовно са на трева и/или бяло. Идиоти до мозъка на костите си, който също като главният си събрат е започнал да гъбясва. По никакъв начин не заслужават и капка съжаление. Те нямат желание да се променят.

102
03-30-2015, 23:17
честно казано прочетох само твоето мнение
не ми пука за темата
а за отношението ти касаещо неща които не разбираш
физиката отслабва психиката
примерно

102
03-30-2015, 23:18
някои нямат възможност да се променят

an7raks
03-30-2015, 23:19
Да нямаш възможност да друсаш ми се струва доста по-вероятно, отколкото да нямаш възможност да спреш. Пак казвам, не говоря за наркотици, предизвикващи силна физическа зависимост.

102
03-30-2015, 23:21
значи не е друсане

an7raks
03-30-2015, 23:23
Е, може, признавам, че нямам точна дефиниция за думата.
Още в първия си пост уточних какво имам/нямам/ предвид.

NomNomNom
03-30-2015, 23:50
Реди линии, да предположим, че е на амфети, и няма пари за кока :д

Единственият ти шанс този човек да изкорени това за по-дълго ( ако не и до живот, защото амфетите, коката, екстазито, са накотици, които се взимат основно като си навън с приятели, партита, по-рядко за нощни смени - т.е. ако "съзрее" ( започне работа, смени компания с по-възрастни и сериозни хора, създаде семейство) преди да посегне пак, няма повече да посегне ) е - да го оставиш да стигне дъното, което също може и да означава .. че ще трябва да се разделите за известно време, което може да е и години. ( докато той не осъзнае, че това му вреди ).
Тогава ще е късно за вас, защото при всеки нещата ще са се променили, но ще има повече надежда за него, защото поне един човек ще му покаже какво е да си понесеш отговорността за действията.
Важно е да не си enabler, нямаме определение на български мисля, но ето рандом линк http://psychcentral.com/lib/are-you-an-enabler/00015255 .

Пък, особено след като отношенията ви се влошават, може би добро решение е да го оставиш и да му кажеш твърдо, че е защото той не ги спира. И да не се поддаваш на манипулации. Ако заплашва със самоубийство - звъня на семейството му.
Ако заплашва да ми навреди - предупреждавам го, че ще звънна в полицията.

За съжаление със зависимостите, ако не стане с добро, трябва да спре от рано и да започнеш с лошо, преди да е станало твърде късно за човечето.

Нещо, което хората по принцип не правят - е да се опиташ да разбереш защо той би имал нужда от тази зависимост, кое го прави податлив, да се опиташ да го разбереш. Обаче да го разбираш не означава да го толерираш.

tori
03-31-2015, 08:33
Съгласна съм, ако ставаше въпрос за друго, но наркоманията е болест. Променя психиката на хората, кара ги да лъжат и да крият, за да могат отново да се надрусат, не искат да спират, защото им харесва, носи им еуфория. Това е причината да не предприемат промяна. Но,ако наистина обичаш някого ще се опиташ поне да му я натрапиш по някакъв начин, защото иначе безучастно ще гледаш как си погубва животеца, което си е негов избор, разбира се, но поне лично аз не бих си го простила. Това те прави съучастник. Когато обичаш някого ти се грижиш за него, дори това да означава пренебрегване на егото понякога.
Не става въпрос за его и достатъчно добре осъзнаваш това, надявам се. Въпроса е, че авторката е опитала на няколко пъти, той е лъгал и мазал, знае за възможността тя да си тръгне завинаги. Става въпрос за тва, че дозата е по-горе от авторката във приоритетите на момчето, щото е очевидно, че не може и няма желание да промени нещо. Има клиники за хора с влечение към нещо, никой не кара приятеля на авторката да се справя самичък. Освен това той дори не осъзнава, че има проблем. Тя ще си тръгне, той ще реве, ще се надруса и всичко ще му е окей за някво определено време. После пак, и пак, и пак докато омагьосания кръг не свърши (в най-добрия случай) в болницата, а сума лекари ще се стараят да запазят шибаната отрепка жива. Или в един момент парите ще свършат и ще задлъжнее. (Момче от русенското електро така се самоубива под влак, за да се отърве от хора, на които дължи пари.)
Номи го е казала много добре - в един момент е нужно да обърнеш палачинката и това не те прави лош човек, нито съучастник. Тръгвайки си, виждаш колко е готов да даде един човек, за да запази връзката си. Дали после е късно или не точно, е друг въпрос. Но виждаш на какво е готов, определено. При наркоманията рядко го има тоя филм, завършващ прекрасно, с деца, внуци, кучета в двора и такива работи. Рядкост е човек да накара друг човек да се откаже от наркотици и те да останат заедно завинаги, а бившия наркоман да боготвори другия, едва ли не, щото му е спасил живота. Идеалистично е, твърде много дори за мен.

Azoria
03-31-2015, 08:41
Тръгваш си просто ей така когато се появи проблема, ако ще го правиш, а не след като две години си толерирал,едва ли не, това поведение. За толкова време той вече може да не е способен сам да се осъзнае, както казах по-нагоре. И тогава си е чисто его. Дозата на един наркоман е "по-горе" от всичко друго, понякога от собствения му живот, какво остава за някаква връзка.
Спирам с коментирането, докато авторката не даде малко информация, така можем да си говорим хипотетични глупости до безкрай.

an7raks
03-31-2015, 08:45
Дозата на един наркоман е "по-горе" от всичко друго, понякога от собствения му живот, какво остава за някаква връзка.

Тогава с какво заслужава някой да си губи времето с неговата особа?

tori
03-31-2015, 08:54
Тръгваш си просто ей така когато се появи проблема, ако ще го правиш, а не след като две години си толерирал,едва ли не, това поведение. За толкова време той вече може да не е способен сам да се осъзнае, както казах по-нагоре. И тогава си е чисто его. Дозата на един наркоман е "по-горе" от всичко друго, понякога от собствения му живот, какво остава за някаква връзка.
Спирам с коментирането, докато авторката не даде малко информация, така можем да си говорим хипотетични глупости до безкрай.
Тя хубаво дозата е по-горе от всичко ама тва е знак за липсващо самоуважение и уважение спрямо другия. Сиреч няма кво да си давам зор за простотии, щом такива са му приоритетите, нека. Моите са съвсем други.
Иначе за тръгването в началото и аз казах, че още тогава бих си тръгнала. Още по първите не-особено-сериозни постове написах, че евалата за търпението на авторката.

Azoria
03-31-2015, 09:00
Тогава с какво заслужава някой да си губи времето с неговата особа?

Зависимостта е болестно състояние, което изисква лечение. Ти щом имаш за загуба на време опита да спасиш особата, която уж обичаш - ок.


Тя хубаво дозата е по-горе от всичко ама тва е знак за липсващо самоуважение и уважение спрямо другия. .

Първото изречение към an7raks, бих го сложила и тук. Останалото си е въпрос на разбиране.

tori
03-31-2015, 09:06
Какво лечение, при все, че автора дори не осъзнава, че има проблем?

Kapi90
03-31-2015, 09:07
Най-лошото решение в момента е тя да се откаже от него.Не е нужно да е на хероин,за да бъде зависим,причините поради които е започнал могат да са много,от това да бъде "готин",до това че е имал проблеми и е избрал по-лесният вариант,сгрешил е но има огромна нужда от помощ.От приятелката си,от семейството и от приятелите,в никакъв случай не трябва да бъде оставян да се оправя сам.Както обясни авторката,той я обича,но просто когато е надрусан или има нужда да го направи,той вече е друг човек,всяка част от тялото му иска той да се надруса и той мисли само за това!
Това,че е прекъснал за около месец е хубаво,но както тя сама каза,не е сигурна дали въобще е прекъснал,за това определено той има огромна нужда от подкрепа в този момент и от хората които го обичат за да получи адекватната помощ.

Azoria
03-31-2015, 09:09
Тори, и пак се връщаме до там, че някой трябва да го подтикне към осъзнаване и желание за решение на проблема. Кой друг,ако не тези,които го обичат? Ако не авторката, то поне семейството му, защото приятелите му, предполагам, са същите като него.

an7raks
03-31-2015, 10:23
Азориа, човек сам отговаря за действията/бездействията си. Никой не е длъжен да си губи времето в опити да му променя мисленето.
Да, аз почти сигурно щях да се опитам, ако бях на нейно място и бях убеден, че си заслужава човекът, но тя явно не е убедена, щом пита тук какво да прави. Не е и длъжна да бъде.
Каквито и проблеми или мисли да са го тикнали към наркотиците, той пак си остава пълен идиот, щом счита, че това е решението им.

Azoria
03-31-2015, 10:28
Отказвам се.

TheDeath
03-31-2015, 10:36
В компанията ми, докато бях тийн имаше 3 момчета, които друсаха. Първо си отиде единия - надрусал се и заспал на гарата, чакайки влака посред зима - замръзна. Другите двама, най-близките му не спряха, въпреки това, после си отиде и другия - свръхдоза на студентски купон. Е третия най-после се осъзна, вече е чист, има си жена, дете, работа, добри приятели, но все още живее с мисълта, че е можел да се оттърси по-рано и ако не и двамата, да спаси поне единия си приятел. За съжаление такива хора или трябва да имат много силна подкрепа от близките си или да изживеят огромен шок от загубата на близък, за да си отворят очите и да видят на къде вървят.
Авторката, ти най-добре би трябвало да знаеш дали е изгубена кауза приятеля ти или все още има шанс за него. Аз на твое място бих опитала с разговори, с някаква драстична промяна - например да го накарам да заживеем в друг град, да започне нова работа, нещо такова, според мен в повечето случаи средата играе основна роля, опитай да промениш средата ви.

Kapi90
03-31-2015, 11:23
Азориа, човек сам отговаря за действията/бездействията си. Никой не е длъжен да си губи времето в опити да му променя мисленето.
Да, аз почти сигурно щях да се опитам, ако бях на нейно място и бях убеден, че си заслужава човекът, но тя явно не е убедена, щом пита тук какво да прави. Не е и длъжна да бъде.
Каквито и проблеми или мисли да са го тикнали към наркотиците, той пак си остава пълен идиот, щом счита, че това е решението им.

Приятел,не си прав! Хората правят грешки,но това е ужасна болест,хиляди умират от наркотиците,защото не са получили адекватната помощ,хората са лабилни,правят грешните избори,но имат нужда от помощ за да направят правилния избор.Защо да не помогнеш? Нямаш си явно никаква представа колко е трудно едно такова състояние,човека който си познавал просто изчезва и не е същия след като стане зависим от наркотиците.Как можеш да решиш кой си заслужава,тук става въпрос за човешки живот,не за това,че той й изневерява като в повечето теми,става въпрос,че ако не му се даде адекватната помощ може да загуби живота си,няма значение дали си заслужава или не,трябва да му се помогне,има групи в България за наркозависими,които доста могат да помогнат на някого.Но е изключително важно близките около него да не се отказват от този човек,защото ако сега е трудно докато се друса,ще е 10пъти по-трудно когато започне да ги отказва.Не си прав,приятел,но е и по-добре да не попадаш в такава ситуация. :)

NomNomNom
03-31-2015, 11:26
Какво имаш предвид под помощ от семейството и подкрепа? Дай малко примери.

Kapi90
03-31-2015, 11:43
Да бъдат до него естествено,първо да го убедят в това,че има нужда от помощ,защото сами най-вероятно няма да се справят,но е малко вероятно той да се съгласи веднага,за това първо трябва да го занимават постоянно,да е с някой когото го обича и държи на него и му го показва,да го занимава постоянно с нещо,за да не мисли за наркотиците.Много е важно да му се изчисти организма първо,естествено това се случва за месеци,но имам предвид от последния път в който е взимал нещо и когато ще има нужда от нова доза.Това е около седмица +/- някъде когато нещата ще се влошават.Той ще е объркан,дезориентиран,ще има халюцинации в зависимост от това какво е взимал,възможно е и да опита да се нарани физически,заради това има нужда от огромна подкрепа. :)

an7raks
03-31-2015, 11:54
Приятел,не си прав! Хората правят грешки,но това е ужасна болест,хиляди умират от наркотиците,защото не са получили адекватната помощ,хората са лабилни,правят грешните избори,но имат нужда от помощ за да направят правилния избор.Защо да не помогнеш? Нямаш си явно никаква представа колко е трудно едно такова състояние,човека който си познавал просто изчезва и не е същия след като стане зависим от наркотиците.Как можеш да решиш кой си заслужава,тук става въпрос за човешки живот,не за това,че той й изневерява като в повечето теми,става въпрос,че ако не му се даде адекватната помощ може да загуби живота си,няма значение дали си заслужава или не,трябва да му се помогне,има групи в България за наркозависими,които доста могат да помогнат на някого.Но е изключително важно близките около него да не се отказват от този човек,защото ако сега е трудно докато се друса,ще е 10пъти по-трудно когато започне да ги отказва.Не си прав,приятел,но е и по-добре да не попадаш в такава ситуация. :)
Аз казах, че почти сигурно щях да опитам да помогна, но това щеше да си е моят избор и защото аз така искам, а не щото някакъв боклук можело да умре и аз да съм длъжен да му помагам.
Може и да не съм прав, но смятам, че никой не е длъжен да помага на хора, които сами не си помагат. Ако авторката е решила, че има шанс за промяна и си струва да влага време в него, това е нейният избор, а не задължение, както се опитвате да й го втълпите.

Kapi90
03-31-2015, 12:04
Естествено,че е избор,но тя казва,че го обича и той я обича,че са били щастливи,но както ти казах,тези неща те променят,правят те буквално друг човек и неусетно всичко се променя,а ти се чувстваш добре когато си надрусан,не ти пука кого нараняваш или кого ще излъжеш,просто не чувстваш вина и това не те прави Боклук или ужасен човек,това те прави зависим и болен.Защото това е болест,mate и както всяка друга болест се нуждае от лечение,от внимание и от упоритост.Ако тя прецени да не му помогне,това е нейният избор естествено,но на мен ми изглежда,че тя иска да му помогне,но явно не знае как,а повярвай ми ще е трудно да му помага и то много,но ако не го направи ще се чувства доста по-ужасно,ако нещо се случи,а тя е знаела че може да му помогне.

an7raks
03-31-2015, 12:17
Естествено,че е избор,но тя казва,че го обича и той я обича,че са били щастливи,но както ти казах,тези неща те променят,правят те буквално друг човек и неусетно всичко се променя,а ти се чувстваш добре когато си надрусан,не ти пука кого нараняваш или кого ще излъжеш,просто не чувстваш вина и това не те прави Боклук или ужасен човек,това те прави зависим и болен.Защото това е болест,mate и както всяка друга болест се нуждае от лечение,от внимание и от упоритост.Ако тя прецени да не му помогне,това е нейният избор естествено,но на мен ми изглежда,че тя иска да му помогне,но явно не знае как,а повярвай ми ще е трудно да му помага и то много,но ако не го направи ще се чувства доста по-ужасно,ако нещо се случи,а тя е знаела че може да му помогне.
Когато си зависим от хероин, може и да не можеш да се справиш сам и наистина да се приравняваш към някакво болестно състояние, но ако си на амфети, примерно, то всичко си опира до това какво искаш ти. Ако искаш да друснеш пак, значи никой не може да ти помогне.

102
03-31-2015, 12:25
ан7ракс какъв досег си имал с наркотиците

an7raks
03-31-2015, 12:28
Лично аз само с трева. Познати - с всичко без хероин и халюциногени.

Kapi90
03-31-2015, 12:28
Не е така,хората стават зависими към много неща,не е нужно да е херца,може да е зависим към кокаина,също и към амфетите,метадона който дори не е толкова силен,а хората са зависими.Както ти казах,без значение към какво е зависим,той има нужда от помощ,до толкова че да се изчисти за определено време и след това се взимат други мерки,когато вече в кръвта му няма нищо,когато започне да е в абстинентна криза,тогава има нужда от помощ.Той явно не ги взима от седмица или месец,за да е толкова лесно да се откажеш,да факт е че не го е направил на време,но сега вече е доста трудно сам да вземе това решени,както момичето по нагоре каза или трябва да му се случи нещо наистина ужасно,за да се осъзнае сам или да му бъде помогнато.

102
03-31-2015, 12:30
Лично аз само с трева. Познати - с всичко без хероин и халюциногени.

значи никакъв

Azoria
03-31-2015, 12:31
Лично аз само с трева. Познати - с всичко без хероин и халюциногени.

Такива наркотици има,за които и не си чувал сигурно. Всичко не включва амфети и кока само, примерно.

an7raks
03-31-2015, 12:39
значи никакъв

Да.
И не е като да не съм имал проблеми или възможност да се подведа с някои хора от бившето ми обкръжение. Заради това казах, че за мен трябва да си идиот първо, за да посегнеш натам. От там нататък просто си носиш последствията от глупостта си и никой не е нужно да се чувства виновен заради теб.

an7raks
03-31-2015, 12:43
Такива наркотици има,за които и не си чувал сигурно. Всичко не включва амфети и кока само, примерно.

Със сигурност има... Аз говоря за най-разпространените. Амфети, екстази, кока, пико. Едва ли приятеля на авторката е на някаква екзотика за нашите ширини.

102
03-31-2015, 12:45

paradigmaa
03-31-2015, 18:28
Друса амфети. Когато се опитам да говоря с него започва да ми се сърди, че го мисля за наркоман, казва да ходя при бившия си щом той не ми изнася. пуши трева нон-стоп. Когато му направя забележка за това, защото видимо вече започва да му влияе на паметта започва да ми се сърди и да ме овиква. Изобщо не осъзнава, че има проблем. Хващала съм го да ме псува пред приятели, но не мога да твърдя трезвен ли е бил тогава или не. Взима от поне 4-5 години. Цялата му компания е такава. Опитахме да сменим обстановката, преместихме се в нов град, не живеем заедно. Той си намери нови приятели, но са абсолютно същите като старите... От една страна много искам да му помогна и ми е болно някой ден да го чета в страниците на някоя криминална хроника, а от друга вече ми е много тегаво и се мъча от непрестанните му лъжи и обвинения...

espada
03-31-2015, 18:36
Твърде добричка си към него. Сама си пречиш. Единствения начин да го накараш да се осъзнае какъв е станал е да го оставиш сам. Ако някога го е било грижа повече за теб, отколкото за това да друса, ще се оправи ако е силен.

an7raks
03-31-2015, 20:12
Друса амфети. Когато се опитам да говоря с него започва да ми се сърди, че го мисля за наркоман, казва да ходя при бившия си щом той не ми изнася. пуши трева нон-стоп. Когато му направя забележка за това, защото видимо вече започва да му влияе на паметта започва да ми се сърди и да ме овиква. Изобщо не осъзнава, че има проблем. Хващала съм го да ме псува пред приятели, но не мога да твърдя трезвен ли е бил тогава или не. Взима от поне 4-5 години. Цялата му компания е такава. Опитахме да сменим обстановката, преместихме се в нов град, не живеем заедно. Той си намери нови приятели, но са абсолютно същите като старите... От една страна много искам да му помогна и ми е болно някой ден да го чета в страниците на някоя криминална хроника, а от друга вече ми е много тегаво и се мъча от непрестанните му лъжи и обвинения...

Та, какво казвате? Подобни индивиди заслужават търпение и помощ?
Според мен заслужават една хубава дебела дряновица и работа из мините.

tori
03-31-2015, 22:12
Та, какво казвате? Подобни индивиди заслужават търпение и помощ?
Според мен заслужават една хубава дебела дряновица и работа из мините.
Виж, работна из мините не, но бих го завлякла в клиника за лекуване на зависимости и не бих го погледнала повече.

an7raks
03-31-2015, 22:34
В мините, в мините... Таман амфетките ще го държат буден и ще е по-ефективен/докато не пукяса/.

galaxy29
03-31-2015, 22:49
антракс, аз теб съм те забелязала и друг път да коментираш теми за наркотици и си все така крайно зле ;/

an7raks
03-31-2015, 22:52
Да, такова ми е отношението. За мен това са глупави/слабохарактерни/егоистични хора, които не заслужават съжаление. А тези от тях, които дори не искат да се поправят, не заслужават и помощ.

espada
03-31-2015, 22:54
Човекът просто иска да се самоунищожи, проявява връждебност към всеки, който му попречва да прави това. Защо да бива наказван? С какво го е заслужил?

an7raks
03-31-2015, 22:57
Човекът просто иска да се самоунищожи, проявява връждебност към всеки, който му попречва да прави това. Защо да бива наказван? С какво го е заслужил?
Примерно, щото родителите му са вложили ресурси за отглеждането му, а той ги пропилява.

espada
03-31-2015, 23:04
Примерно, щото родителите му са вложили ресурси за отглеждането му, а той ги пропилява.

:D Те ако са влагали ресурси ще е било с надеждата да стане човек от него и от обич, не им е длъжен за нищо. Не е като да е нарушил договорка. Би било грозно да изискват нещо от него в замяна за отглеждането му. Може пък да иска да се самоунищожи заради това, че се е паднали с родителите, с които се е паднал...

NomNomNom
04-01-2015, 00:21
Да бъдат до него естествено,първо да го убедят в това,че има нужда от помощ,защото сами най-вероятно няма да се справят,но е малко вероятно той да се съгласи веднага,за това първо трябва да го занимават постоянно,да е с някой когото го обича и държи на него и му го показва,да го занимава постоянно с нещо,за да не мисли за наркотиците.
Ами, не е така. По този начин те ще го предпазят от това той сам да поеме отговорност за себе си, което ще доведе до започване на цялата песен отначало.
Семейството ти е нужно когато РЕШИШ да спреш. Тогава. Това, което обясняваш ти , е дондуркане.

Или когато стигнеш някакво дъно, някакъв делириум, тогава обикновено сам се стряскаш и спираш, и тогава пак имаш нужда от хора.

Абстиненцията също е хубаво да прекараш сред хора.

Но преди това някой да те занимава - ти ставаш зависим от вниманието, пак бягаш от отговорност.

Deadlock
04-01-2015, 00:32
съчувствам ти за тежката ситуация. защо го прави според теб?
щом е опитал да смени средата, значи не е толкова сигурен, че си е окей. прилича на опит да поправи нещата тихомълком, без да признае пред себе си липсата на контрол и да назове случващото се проблем, тъй като това би било твърде тежко за преживяване. мислите, че не си човек, който си прави кефа, както ти се иска, а човек, който съсипва живота си и наранява приятелката си, логично биват потискани и се включват защитите. не знам какво да те посъветвам. ти не си виновна, че е той е такъв и няма да си виновна за бъдещите му действия, ако си тръгнеш и той продължи надолу. ако решиш да останеш, не бъди сама, кажи на свои хора, които да подкрепят теб. провери за институции, които съветват близки на зависими. психолог, който има опит конкретно с наркомани, може да ти помогне с подхода. не е безнадеждна кауза, а само ти си знаеш дали е твоята кауза.

антракс, глупавите/егоистични/слабохарактерни хора също заслужават помощ. в случая обаче по-подходящата генерализация е страдащи. наркоманите и другите addicts, а също и страдащите от други ментални болести, не са лесни и симпатични за 'помагане' и няма да кажат благодаря веднага, а е типично да отвръщат с враждебност. тежко е да си близък на такъв човек, но това е положението.

paradigmaa
04-01-2015, 06:35
Консултирах се и с психолог за него. Той ми обясни, че ако прителят ми е осъзнал зависимостта си, започнал е терапия и аз съм до него и го подкрепям-тогава наистина помагам. Но сега, когато той изобщо не осъзнава, че има проблем, всичките ми усилия са напълно безпредметни и той само ме дърпа надолу.
В началото бях споменала, че той ме отбягва и физически. Снощи го попитах защо го прави...А той се ядоса страшно много, обвини ме, че само да това съм мислела, че със сигурност си имам друг, че му изневерявам системно и през цялата ни връзка го правя на боклук. Заплаши ме дори физически, че не отговаря как може да ми посегне ако му изневеря. Крещя ми поне час и никакви мои думи не повлияваха. След това дойде при мен така, както си крещеше и ми каза извинявай и ме гушна. Аз се страхувам вече, когато съм с него..

Azoria
04-01-2015, 07:35
наркоманите и другите addicts, а също и страдащите от други ментални болести, не са лесни и симпатични за 'помагане' и няма да кажат благодаря веднага, а е типично да отвръщат с враждебност. тежко е да си близък на такъв човек, но това е положението.

Да.

Сподели проблема със семейството му и обмислете заедно някакъв евентуален подход, в който ти не си длъжна да участваш,ако не искаш, да. Но поне им обясни ситуацията, за да са наясно колко точно е зле положението му, защото заслужават истината.


Консултирах се и с психолог за него. Той ми обясни, че ако прителят ми е осъзнал зависимостта си, започнал е терапия и аз съм до него и го подкрепям-тогава наистина помагам. Но сега, когато той изобщо не осъзнава, че има проблем, всичките ми усилия са напълно безпредметни и той само ме дърпа надолу.

Какъв психолог е било това?

paradigmaa
04-01-2015, 08:01
Клиничен психолог, занимаващ се точно с млади хора.

jghgh
04-01-2015, 09:20
със зависимостите често вървят и личностови разстройства (в миналото наричани психопатии,характеропатии) . тази бърза смяна на настроенията, параноичните прояви ... просто наистина жалко за момчето.
трудно лечими са тези състояния, даже някои казват, че са нелечими, но обикновено има подобрение, когато човекът загуби всичко или поне се стресне малко! искрено се надявам да пожелае промяната сам, иначе каквото и да му говорите, той ако си живее във филма, че всичко му е наред, никога няма да ви послуша.


нямам никаква идея какво да те посъветвам... но искрено ти съчувствам, съчувствам и на двамата.

102
04-01-2015, 09:54
съгласен съм с горното мнение въпреки че звучи като от книга а не от личен опит но пък може би така е по-добре

Kapi90
04-01-2015, 11:37
Ами, не е така. По този начин те ще го предпазят от това той сам да поеме отговорност за себе си, което ще доведе до започване на цялата песен отначало.
Семейството ти е нужно когато РЕШИШ да спреш. Тогава. Това, което обясняваш ти , е дондуркане.

Или когато стигнеш някакво дъно, някакъв делириум, тогава обикновено сам се стряскаш и спираш, и тогава пак имаш нужда от хора.

Абстиненцията също е хубаво да прекараш сред хора.

Но преди това някой да те занимава - ти ставаш зависим от вниманието, пак бягаш от отговорност.

Ами да кажем,че ти говоря от опит с такива хора и това е помагало.Но пък и те са били на доста по-силни наркотици от амфетамини.Но определено не са взимали сами решението,че искат да спрат,трябва да им се помогне.
Защото той сега може да е на амфетамини,но както знаете организма му ще свикне с това,вече няма да има толкова голям ефект върху него и ще посегне към нещо по-силно.За това мисля,че е по-добре докато все още не е посегнал към доста по-тежките наркотици да получи адекватна помощ,а и е изключително лесно дори да е пълнолетен да бъде вкаран в някаква клиника,най-малкото поради причината която момичето обясни,че е често неадекватен,когато не взима наркотици и така родителите му могат да получат попечителство върху него.Не съм сигурен в България как стоят нещата,но тук е така,защото колкото от по-рано се вземе решение,толкова по-добре за всички,но да момичето не е длъжно по никакъв начин,за това нека говори с родителите му.

NomNomNom
04-01-2015, 11:42
Ами аз ти говоря от личен и цялживотен опит, върви изнудване тип - не искам да умреш, имам нужда от теб, когато не е стигнал до побъркване, когато се побърка и те отблъсне го оставяш и се надяваш като се върнеш да не е умрял, и да му държи влага поне няколко месеца/години.

С обрижване правиш социален инвалид за цял живот, и на всичкото отгоре по-голяма възможност има за рецидивизъм в зависимостта.

Хората, които не отказват зависимостта, усещат като лично нападане всеки опит за помощ, но пък ако си му по-близък изнудването тип - " моля те, не искам да остана без съпруг, не искам да оставам/живея без теб, не искам да оставам без майка/баща" върши работа.

С децата не е същото, тях често не ги боли фара за родителите им ( защото в пубертета тъпрят личностни промени, дистанцират се, разграничавар се, самоопределят се и мога да решат, че не искат да се асоциират с родителите тип да им подражават, което в случай на зависимост ги прави автоматично врагове ) , докато почти всички родители ги боли за децата си и родител по-лесно можеш да манипулираш да спре, от колкото дете.

anonymous908491
04-01-2015, 13:47
------------------------
Някви пълни глупости
---------------------------

Имам един хипотетичен въпрос към теб.
Ако с Азориа се съберете и си направите дете, ще го научиш първо да сяда, да ляга или да ви носи пръчка ?

Нещата са много прости и ще ви го напиша достатъчно разбираемо, за да може и олигофрените даващи съвети да го схванат.
Единствения начин да спре е да го реши сам. Родители, приятели, ако ще и Папата не могат да направят абсолютно нищо в негова полза, но пък могат да ускорят краят му, защото спрелите насила почти на 100% завършват със свръх доза.

jghgh
04-01-2015, 15:53
102, косвени са ми познанията, имам няколко приятелки със зависими бащи. момичетата правят какво ли не. родителите или бягат от комуните, или правят рецидиви, или обещават и после забравят...и това от години.
изглежда не желаят достатъчно силно да се откачат, въпреки че има и физически фактори, разбира се. абстиненции и т.н.

просто е трудно - хем ти е жал, хем пък не трябва да се поддаваш на манипулациите и да си enabler, както каза НомНом.
дано момчето самО потърси помощ и то професионална. понякога силната любов наистина не е достатъчна.. : |

anonymous908491
04-01-2015, 17:22
дано момчето самО потърси помощ и то професионална.

Да вика неволята, поне няма да храни някой умрял пумияр завършил психология и решил, че наркоманите са начина да прогресира, каквата им е практиката на всички.
Но пък от някой толкова прост, че да се друса със синтетика може да се очаква всичко, дори да пробва да лети, а и излекуването му може и да няма смисъл, ако мозъка му вече е изпържен.

draid
04-01-2015, 17:41
Хващай си багажите и забравяй за него. Не мога да проумея, че има хора като теб които или са отявлени идиоти или са безнадеждни мечтатели. Бил им отказвал... щял да спре... щял да се самоубива...

tonybadams
04-04-2015, 18:08
По принцип ,когато даден човек взима наркотици има вероятност да не бил желано дете от майка си и съответно има и ниска самооценка.

anonymous908491
04-04-2015, 18:15
По принцип ,когато даден човек взима наркотици има вероятност да не бил желано дете от майка си и съответно има и ниска самооценка.

След 4 години реши да напишеш първия си коментар, иначе дрогите имали ниска самооценка, защото теб родителите ти толкова те обичат, че досега са те държали в клетка.

svobodacenter
07-07-2016, 06:15
Ако желае да потърси помощ тук. Организация „Свобода - Център“ | Лечение на зависимости
http://addictionfree.bg/ Психотерапевтична организация “Свобода” | Лечение на алкохолизъм, лечение на хазартна зависимост, лечение на наркомания, лечение на хранителни разстройства.

dwanewane
07-07-2016, 17:33
Vij momiche ostavi go dokato ne te e naranil mnogo !! Ne se zanimavai s takiva BOKLUCI!!!!!!!!!!!!!!! Toi dobur gotin ama tva det go prai pokazva che ne e nikav !!! Ostavi go da si se drusa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!