PDA

View Full Version : нали сте големи разбирачи



haritov
04-03-2015, 18:38
признайте си честно знаете ли каква е разлика между i3 i5 i7 процесорите и какво е Ivy Bridge


:D

anonymous908491
04-03-2015, 18:45
Който не го знае, ще успее да го разбере за десет минути с търсене, но пък трудно ще им набиеш, че i7 не винаги е повече от i5 и т.н.

haritov
04-03-2015, 18:47
или че 2.2gh не винаги е равно на 2.2gh

anonymous908491
04-03-2015, 18:48
А на колко може да е равно ?
Това не е показател от години

haritov
04-03-2015, 18:50
А на колко може да е равно ?
Това не е показател от години

ами сравни две еднакви честоти на санди бридж и айви бридж

anonymous908491
04-03-2015, 18:58
От къв зор да ги сравнявам, това са съвсем различни технологии. Все едно да сравняваш DDR с DDR2 или с DDR3 или с DDR4 pri rama

draid
04-03-2015, 19:26
Не знаем, за това ползваме Xeon-и

haritov
04-03-2015, 19:50
Не знаем, за това ползваме Xeon-и

:D хеоните какви процесори са като много знаеш само не ми казвай че са интел това го знаем

draid
04-03-2015, 20:07
:D хеоните какви процесори са като много знаеш само не ми казвай че са интел това го знаем

Ами до колкото си спомням бяха квадратни тия на 1150, ама може и да се лъжа.

haritov
04-03-2015, 20:14
Ами до колкото си спомням бяха квадратни тия на 1150, ама може и да се лъжа.

добре нищо не знаеш по-въпроса

следващия

JDeel
04-03-2015, 20:32
Разликата е в цената :D

draid
04-03-2015, 20:36
Виж сега, много силно се съмнявам да имаш особени познания относно архитектури и т.н. че да седиш да задаваш въпроси. Самото поставяне на въпроса ти е изцяло некоректно. Ползвам Xoen поради някои прости причини. Първо работната станция на която работя си върви с Xeon и Quadro. Второ в момента няма особен смисъл да се наливат пари за масови модели i7 при положение че Xeon със същата производителност е по-евтин с поне 150лв. Да не говорим, че i7 надали ще покаже по-добра производителност в нещо смислено в сравнение с Xeon. В предвид и че дори в момента се купуват i7 за игри е показателен за това колко неуки хора има. Ама който е решил да налива пари за железа от които не може да се възползва да си го прави мен не ме бърка. Самият факт, че не се интересуваш за какво ще се ползва даден процесор е показателен за липсата на смисъл във въпроса ти.

haritov
04-03-2015, 20:46
Виж сега, много силно се съмнявам да имаш особени познания относно архитектури и т.н. че да седиш да задаваш въпроси. Самото поставяне на въпроса ти е изцяло некоректно. Ползвал Xoen поради някои прости причини. Първо работната станция на която работя си върви с Xeon и Quadro. Второ в момента няма особен смисъл да се наливат пари за масови модели i7 при положение че Xeon със същата производителност е по-евтин с поне 150лв. Да не говорим, че i7 надали ще покаже по-добра производителност в нещо смислено в сравнение с Xeon. В предвид и че дори в момента се купуват i7 за игри е показателен за това колко неуки хора има. Ама който е решил да налива пари за железа от които не може да се възползва да си го прави мен не ме бърка. Самият факт, че не се интересуваш за какво ще се ползва даден процесор е показателен за липсата на смисъл във въпроса ти.


и какви процесори са викаш?

draid
04-03-2015, 21:00
Нали ти отговорих. Квадратни са. Имаше и нещо дето май му викаха транзистори, ама за това само съм чувал легенди.

haritov
04-03-2015, 21:03
Нали ти отговорих. Квадратни са. Имаше и нещо дето май му викаха транзистори, ама за това само съм чувал легенди.

добре ще задам въпроса си по друг начин

какво ги отличава

сега остава да ме питаш за какво ще ги ползвам


то си е моя работа това

draid
04-03-2015, 21:11
Естествено че ще те питам за какво се използва. Толкова ли си зле ? То може да си режеш пържолата и с нож и със сатър, ама до колко е ефективно ? Xeon процесорите обикновено се използват в сървъри и работни станции, за това са си и създадени. Не се клокват като i7-ците например, нямат IGPU, изискват по-малко мощност, справят се по-добре с паралелна обработка, ECC, повече ядра, HT и т.н. Както ти казах в момента е безумие да даваш пари за i7 като може да вземеш Xeon за 150лв по-малко който ще е със същата производителност. Да не говорим че като цяло под въпрос е смисъла от купуване на i7 в момента.

Auriss
04-03-2015, 21:18
Мхм, Ксеон и евтино дъно излиза почти двойно по-евтино от и7 процесор и скъпо клокърско дъно (нали , идеята е да го клокваш този и7, иначе абсолютно безсмислено да се купува)

NomNomNom
04-03-2015, 21:24
http://ark.intel.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/Ivy_Bridge_%28microarchitecture%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Sandy_Bridge

открихме ли америка

edit: сега видях, че тече някаква конфронтация и тук

draid
04-03-2015, 21:37
http://ark.intel.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/Ivy_Bridge_%28microarchitecture%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Sandy_Bridge

открихме ли америка

edit: сега видях, че тече някаква конфронтация и тук

Никаква конфронтация не тече. Тоя индивид тука си мисли, че е или много знаещ или много отворен. Който и да е може да провери и да отговори на даден въпрос, папагала му го каза. Той обаче продължава да си тъпче на едно място. Тия i7 дето ги купуват сигурно само 10% от хората знаят за какво ги купуват и те са в повечето случаи някои ентусиасти, другите просто са чули че това е "най-доброто" и искат него, нищо че струва една торба пари и освен лепенката която ще им дадат с процесора друга разлика няма да видят. Само като си спомня по архитектури като учехме навремето какъв ужас беше и ме напушва смях как тоз тук се опитва да изпъква с глупави въпроси, при положение че съм убеден че изобщо не разбира от процесори. Аз лично много отдавна се откъснах от хардуера и пак съм сигурен че ще го хвана, че говори глупости ако се засечем.

Изобщо не искам да споменавам, че ми говори за архитектури и не споменава това което е актуално. Имам тука един изостанал Quad 9550 дай да си поговорим за него ...

haritov
04-04-2015, 18:26
Никаква конфронтация не тече. Тоя индивид тука си мисли, че е или много знаещ или много отворен. Който и да е може да провери и да отговори на даден въпрос, папагала му го каза. Той обаче продължава да си тъпче на едно място. Тия i7 дето ги купуват сигурно само 10% от хората знаят за какво ги купуват и те са в повечето случаи някои ентусиасти, другите просто са чули че това е "най-доброто" и искат него, нищо че струва една торба пари и освен лепенката която ще им дадат с процесора друга разлика няма да видят. Само като си спомня по архитектури като учехме навремето какъв ужас беше и ме напушва смях как тоз тук се опитва да изпъква с глупави въпроси, при положение че съм убеден че изобщо не разбира от процесори. Аз лично много отдавна се откъснах от хардуера и пак съм сигурен че ще го хвана, че говори глупости ако се засечем.

Изобщо не искам да споменавам, че ми говори за архитектури и не споменава това което е актуално. Имам тука един изостанал Quad 9550 дай да си поговорим за него ...

аз от малък знам че всеки знае най-много и всеки е най-големия майстор

ама да ти опростя въпроса щото не си се замислил и се разгорещяваш ама яката

поеми си дълбоко дъх като разумен индивид

и добре ще ти кажа за какво ще го ползвам

ще си правя два компютъра единия ще е сървърен на работното ми място


а на другия ще играя някакви руски игри дето примерно ми искат 16гб рам и ми трябва силен процесор

кой е по-добър и защо този а не другия каква е разликата в действието им


разбрах че нищо не знам няма смисъл да ми го натякваш :D

на мене ми е все тая колко знаеш в интерес на истината пуснах темата заради геймърчетата дето си мечтаят за последен модел процесор та ми стана интересно що за игри искат хеон

ама развали всичко...

anonymous908491
04-04-2015, 18:38
в интерес на истината пуснах темата заради геймърчетата дето си мечтаят за последен модел процесор та ми стана интересно що за игри искат хеон


Май си я пуснал на грешното място

npp
04-04-2015, 21:05
в общи линии производителността зависи от броя на ядрата, секвенциите, честотата, размера на cache-та, набора инструкции, максималната поддържана честотна лента на оперативна(та) памет, и броя канали, даже и вграденото видео и максималната поддържана версия на pci-e са от значение

draid
04-05-2015, 08:25
аз от малък знам че всеки знае най-много и всеки е най-големия майстор

ама да ти опростя въпроса щото не си се замислил и се разгорещяваш ама яката

поеми си дълбоко дъх като разумен индивид

и добре ще ти кажа за какво ще го ползвам

ще си правя два компютъра единия ще е сървърен на работното ми място


а на другия ще играя някакви руски игри дето примерно ми искат 16гб рам и ми трябва силен процесор

кой е по-добър и защо този а не другия каква е разликата в действието им


разбрах че нищо не знам няма смисъл да ми го натякваш :D

на мене ми е все тая колко знаеш в интерес на истината пуснах темата заради геймърчетата дето си мечтаят за последен модел процесор та ми стана интересно що за игри искат хеон

ама развали всичко...

Ясно се вижда, че не разбираш. Xeon процесорите не са предвиждани за играене на игри, че игрите да изискват Xeon-и, камо ли пък конкретни модели. Xeon- ите са сървърни процесори с типични за сървърите предимства и недостатъци. Това, че в момента е по-разумно да се използва Xeon вместо i7 за игри ако искаш толкова висока производителност е просто особеност на пазара. Да i7 реално би се представил по-добре при игри, тъй като за момента игрите не използват ефективно многоядрените платформи. Това по-добро представяне обаче е само на хартия тъй като реално никога няма да го усетиш като потребител ползващ игри. Ако ще смяташ да си играеш игри вземаш i5 и 970/980 с 8/16 GB рам и забравяш. Това че хлапетата си мечтаят за лепенка i7 на кутията е съвсем друга бира. Изобщо няма да споменавам че на 1150 дето се вика дните (годините) са му преброени. В близките години 2011 ще пада заедно с DDD4, а DDR3 ще скача както става винаги от Времето на SD RAM паметите. Та пак ще кажа не виждам за какво ти е темата, да не говорим че не може да формулираш един правилен въпрос.

mlakniwe
04-05-2015, 09:26
Пък ние учим архитектура на P6 и NetBurst а за Hyper Threading много малко тия процесори са такива, ама аз знам само основни работи като кво представлява архитектурата и там отделните блокове, ама само с 2 нишки как става, пък за i7 сме чертали само една схема и това беше трябваше да го учим по-подробно, а не цял семестър да ме занимават с прекъсвания, шини и архитектури на стари процесори, регистри, сегментиране, странициране и тнт
Схема на i7 :D

Proc Proc Proc Proc
L2 кеш L2 кеш
L3 кеш
L2 кеш L2 кеш
Proc Proc Proc Proc

haritov
04-05-2015, 17:53
Ясно се вижда, че не разбираш. Xeon процесорите не са предвиждани за играене на игри, че игрите да изискват Xeon-и, камо ли пък конкретни модели. Xeon- ите са сървърни процесори с типични за сървърите предимства и недостатъци. Това, че в момента е по-разумно да се използва Xeon вместо i7 за игри ако искаш толкова висока производителност е просто особеност на пазара. Да i7 реално би се представил по-добре при игри, тъй като за момента игрите не използват ефективно многоядрените платформи. Това по-добро представяне обаче е само на хартия тъй като реално никога няма да го усетиш като потребител ползващ игри. Ако ще смяташ да си играеш игри вземаш i5 и 970/980 с 8/16 GB рам и забравяш. Това че хлапетата си мечтаят за лепенка i7 на кутията е съвсем друга бира. Изобщо няма да споменавам че на 1150 дето се вика дните (годините) са му преброени. В близките години 2011 ще пада заедно с DDD4, а DDR3 ще скача както става винаги от Времето на SD RAM паметите. Та пак ще кажа не виждам за какво ти е темата, да не говорим че не може да формулираш един правилен въпрос.

ясно се вижда че не си схванал малката ирония в последния ми ред :D
казах ти не ми натяквай че нищо не разбирам аз си знам

сега кажи къде точно е разликата в двата вида процесори разбрах какво правят сега кажи що го правят така

и защо съм пуснал темата си е моя работа

като не можеш да разбереш защо е пусната що пишеш?

относно моите въпроси напъни си мозъка

Auriss
04-05-2015, 18:47
ако искаш да стриймваш игри от рода на Battlefield / Planetside / CoD , i5 няма да е достатъчен. Затова хората си плащат за 'лепенка' и7.

Аз като играя някоя игра, обикновено е с включен скайп, отворен браузър със сума табове, като често зяпам някой клип / филм/ курс на втория монитор. Като ме гръмнат, алт-табвам на софтуера, който ползвам ако върша нещо, което доста често е така.
Рендърите също нерядко ги пускам да ползват 3-4 треда, а другите 4 ги ползвам за да си браузвам или отново - за да върша нещо из софтуера.

Единствения случай, в който не си струва да купиш Xeon е ако си лелка, която гледа клипчета в тубата или просто тия 100 лева отгоре на и5-ицата ти идват в повече. Ама тя тази и5-ица и за нея ще ти трябва дъно за 150-200 лева, че да я клокнеш и да си струва, а за ксеона можеш да минеш с такова за 80.


// технически не мога да опиша разликата и какви плюсове и минуси ще има от решението ти. Адски сложна и дълбока ми се вижда на мен материята като опре до архитектури и тн, а като знам колко назад е материала по унивеситетите, дори някой с диплома от МИТ да се яви тук, пак няма да получиш адекватен отговор на въпроса си, освен ако не работи в някоя от компаниите, произвеждащи процесори/графични процесори или софтуер, който зависи пряко от иновациите в тази област.

Auriss
04-05-2015, 18:51
ето ти например нещо от Интел, което пуснаха на скоро и българите от ВиРей използват в софтуера си :


New Features in Embree 2.3.3

BVH builders more robustly handle invalid input data (Intel Xeon processor family)
Motion blur support for hair geometry (Xeon)
Improved motion blur performance for triangle geometry (Xeon)
Improved robust ray tracing mode (Xeon)
Added rtcCommitThread API call for easier integration into existing tasking systems (Xeon and Intel Xeon Phi coprocessor)
Added support for recording and replaying all rtcIntersect/rtcOccluded calls (Xeon and Xeon Phi)


https://embree.github.io/

Юлиян
04-05-2015, 19:05
大精明的haritov不说无与伦比........