PDA

View Full Version : ЪЛОШЛАЙФ 115мм - въпрос



LoadRunner
04-07-2015, 16:59
(Ъглошлайф)

Дано има някой от по- мъжките потребители които знаят нещо по въпроса, но едва ли :/ и все пак

Някой ползвал ли е или знае ли нещо по въпроса относно слагането на диск 150мм на малък ъглошлайф 115мм. В нета няма много инфо от бързото преглеждане а тия дни ще го ползвам така за известно време.
Знам че не е препоръчително но ще го правя така или иначе
оборотите на ъглошлайфа са 11 000 а на 150мм диск 10 000

Възможно ли е да експлодира и винаги ли се случва това?
Само в ютуб има клипове с експлозии, а бг майсторските форуми нищо не пишат, само загатват че не било добре.

Някой ако знае от баща му или дядо му или нещо такова да пише. Бащата казва че го е правил ама... .

RapExotic
04-07-2015, 19:02
За да се събере по-голям диск първо ще трябва да махнеш предпазителя. От там и самия диск ще е много близко до ръкохватката и ще представлява опастност за ръцете ти. Ако искаш да намалиш оборотите трябва да смъкнеш напрежението, но едва ли 1000 оборота повече или по малко ще окажат някакво влияние. За експлозия не виждам причина. Най-добре си вземи един голям ъглошлайф и не му мисли. Не си заслужава да останеш без ръце заради някакво желязо.

skate
04-07-2015, 19:05
Зависи и колко е дебел диска,но да както каза екзотика по-добре си вземи голям ъглошлайф,че да не стане някой фал ;д иначе ако нямаш друг ъглошлайф може да пробваш с по-малкия,но задължително му намали оборотите(което ще доведе до по-трудно режене,ама няма как)

LoadRunner
04-07-2015, 19:22
Нов ъглошлайф няма да си взимам.
Взех си един лист плексиглас 4мм за броня :д

Шлайфа е фиксиран на стоманена стойка и да без предпазителя естествено.
В бг форумите няма нищо но гледах доста клипове като този https://www.youtube.com/watch?v=eJOiKuVeXA0
и това на 4:32мин https://www.youtube.com/watch?v=U6fxcJ2sNjI

Понеже шлайфа е 11000 а диска 10000 това значи че се върти много по- бързо отколкото е предназначен загрява се повече и може да се разпадне (експлодира) било като граната и там вече става мазало.

skate
04-07-2015, 19:27
бах аз таз броня :Д гледай да си предпазваш и останалата част от тялото,не само лицето.. успех ти пожелавам ;д

RapExotic
04-07-2015, 19:47
Понеже шлайфа е 11000 а диска 10000 това значи че се върти много по- бързо отколкото е предназначен загрява се повече и може да се разпадне (експлодира) било като граната и там вече става мазало.

Тези 1000 оборот в случая са само 10% и не са от голямо значение. Всеки машинен елемент (освен китайските) е направен да издържи с поне 50% по-голямо натоварване от посоченото на етикета. В твоя случай проблемът е, че без предпазителя дискът е опасен за работещия с него. И макар да е закрепен на стойка все пак ще трябва да има човек, който да работи с него.

Пак не разбрах как ще експлодира? Може да се счупи или разпадне, но чак пък да гръмне..

LoadRunner
04-07-2015, 19:52
ами видя ли клиповете
какво не разбра

LoadRunner
04-07-2015, 19:54
то това е образно казано, казват че експлодира защото е като граната. имаш шрапнели които в предния момент са се въртели с 11000 оборота и изведнъж се освобождават и стават точно като шрапнел от граната и хвърчат навсякъде

galaxy29
04-07-2015, 20:09
представих си ужасни неща ;/

LoadRunner
04-07-2015, 20:27
като тези ли
https://www.youtube.com/watch?v=W69wh7QJP3U

galaxy29
04-07-2015, 20:29
за ко ли го отворих.. ;/

LoadRunner
04-07-2015, 20:31
за ко ли

тук виждам скрит подтекст

draid
04-08-2015, 19:48
От опита ми с тия уродливи машини, мога силно да ти препоръчам да не го правиш. Както вече ти казаха, за да го събереш трябва да махнеш предпазителя, отделно основата на малките шлайфове не е пригодена за големи дискове. Възниква и проблема с инерционният момент. Както вече си забелязал оборотите са различни а да изнасилваш диск с 1000об отгоре си е рискована работа. Не е задължително диска да се пръсне от самата скорост, но може и да започне да бие което би било пагубно. В крайна сметка ако решиш да си правиш подобни експерименти не го пипвай без ръкавици и очила. И много внимавай какви ръкавици ползваш да не стане и с тях беля. Флексовете са едни от най-опасните машини заедно с моторните резачки, циркулярите и фрезите.

LoadRunner
04-08-2015, 20:21

човек, не си хендимен но мерси за коментара. Като инсталирам уредчето в мазето може да пусна снимка.
Така- ясно е че ще сваля предпазителя за 115мм но си купих предпазител за 150мм. Оста на всички ъглошлайфи явно е еднаква. Аз моя (BUDGET за 35лв от практикер- издръжливо куче се оказа) съм го ползвал много и без предпазител защото понякога ти трябва да клъцнеш нещо под такъв ъгъл под който ти пречи. Ама за стандартния диск не е голяма драма без предпазител, но чак сега като почнах да търся инфо и видях клиповете си дадох сметка колко е опасно без предпазител.
Малкия ъглошлайф е пригоден за всички дискове защото са с еднакъв отвор и аз ония ден го разбрах като си купувах диска (поблазни ме 180мм но бързо размислих).
Няма да бие, смисъл няма причина, мисля че осите са еднакви както на големия така и на малкия а и го слагаш между 2 шайби както на малкия така и на големия (пробвах го за малко нормално си беше от към биене, и аз това гледах).
За ръкавици и дума не може да става, на настолен не, иначе за ръчно да, слагат се.

Иначе аз ще ползвам абсолютно едно към едно тая стойка https://www.youtube.com/watch?v=DnVJ83_moKM (странното е че на мойта пише EINHELL а тая в клипа е KLUTCH сиг е някво менте ама е много яка)

и съм взел плексиглас 400х400мм за ръчен щит :Д като стоя пред него.

Иначе не мога да не се похваля с днешната покупка на Спарки БУР2 160Е, нямам търпение да почна с дупченето, принудих се да го взема щото ще дупча неръждавейка. Онзи ден с винтоверта 20 минути дупчих 4мм винкел.. масло слагах, лед слагах, страшна мъка.

draid
04-08-2015, 20:45
Виж сега, аз ти казвам какво е редно да се направи/да не се прави, пък всеки сам си решава. Те и дискове за циркуляри слагат по шлайфове което е чиста лудост. Ползвал съм много машини, от ръчни до големи производствени дървообработващи и металорежещи машини, просто такава работа съм си избрал. Специално ъглошлайфа е една от най-проклетите машинки както споменах, особено големите. Виждал съм 3-ма души пострадали от такива машини и гледката не е хич приятна. Плексигласа е добро решение, пази си очите много. Относно винтовера много си зависи от това каква марка е, с каква батерия и т.н. Има хубави които не се затрудняват с пробиването на винкели и дори плътни метали, вюрт имат много хубави машини.

LoadRunner
04-08-2015, 20:53
Неръждаем винкел 4 мм си е огромно препядствие- просто пробвай, купи си едно парче и пробвай. Има си и чалъм иначе никога не можеш да го пробиеш.
И мойта работа е свързана с производствена среда и когато не съм мислил или не съм знаел и съм изписвал неръждавейка като материал ( винкели кутии) и работниците като отидат с винтоверти на обекта и после почва едно голямо каране и пилене на главата ми че с винтоверт повече от 2мм адски трудно се пробива
Горе долу винтовертите само за алуминий и дърво са бързи

LoadRunner
04-08-2015, 20:56
Наще бяха всичките с Макита от скъпите

draid
04-08-2015, 20:58
Не мисля да споря в момента. Няма нужда да пробвам нещо което съм правил. Хром никеловите стомани се пробиват сравнително добре, обработват се лесно, твърдостта им не е особено голяма. Неръждаема стомана от друга страна е изключително широко понятие. Пак повтарям важно е с какво се пробива (машина и свредла). В офиса имаме две макити и аз лично хич не ги долюбвам.

http://www.wuerth.in/web/media/downloads/wuerth_group_india/catalogue/construction_1/06_Master_Machines_6.pdf

BS18A виж и данните.Има си и максимална дебелина на пробиван метал.

http://www.sandvik.coromant.com/en-gb/pages/default.aspx

Тук може да откриеш и качествени свредла с пластини, качествено заточване и препоръчани режими на рязане, което не те касае особено.

LoadRunner
04-08-2015, 21:32
Честно казано да ти кажа не съм чувал до сега за вюрт машини, аз я знам само като фирма за крепежи я знам :Д. Но може не отричам. Все пак професионалните марки които се ползват и с доказано световно качество което аз съм чувал са бош, макита, хитачи, девалт и спарки или поне в бг. Ама не става въпрос за спорене, за 20 дупки на ден няма проблем но за 500 има значение, защо да е общо понятие неръждаемата стомана, аз не говоря за специфични случаи а за масово използваните стомани. За пръв път онзи ден пробвах 4мм винкел неръждаем, не бях проучвал и си изтъпих 2 обикновени свредла като направих само драскотина, после си взех свредло на Кобалт (по- скоро май съдържа кобалт) и за 15-20 мин я пробих с моя шанаджийски "верто" ама при неръждавейката е най- важното да е на ниски обороти а винтовертите нямат такава функция (поне тия дето съм виждал и дори на полунатиснат спусък пак са бързи не е като бормашината) затова казвам че не стават

prosto_chovek
04-14-2015, 17:43
Пич, този тип машини неслучайно имат предпазител. Ти за да събереш по - голям диск от номиналния, трябва да го махнеш. Сърдечно не ти го препоръчвам. Да си правиш плексигласови протектори също е безумие. Вземи си или диск кат за твоя ъглошлайф, или по - голям ъглошлайф, не си рискувай здравето за икономия. То е все едно на струг да му сложиш вместо протектор отгоре един картон да те пази. Няма да експлодира, но не си прави експерименти. Вече ти си знаеш.

LoadRunner
04-14-2015, 17:51
Ама аз му взех предпазител за 150мм (малко само тр да го шлайфна и става), аз слагам 150мм щото със 115мм диск не мога да отрежа кутия 40х20мм която лежи на 20-ката си, а това ми трябва в момента.
Ми що да не разчитам на плексигласа, те маските са от плексиглас 2мм дори. Ще покажа като наглася нещата, сега още разчиствам мазето. Някъв пълен ужас е, който не е чистил мазето на дядо си който е покойник от 20г значи нищо не е видял от живота.

prosto_chovek
04-15-2015, 20:13
Щото първо трудно ще го центроваш, второ това чудо се върти с доста обороти в минута, дори да си го центровал много идеално (да не бие), ако нещо стане, което става понякога, дискът се пръсне или се разхвърчат разни парчетии от това, което режеш (доколкото разбира искаш да режеш железа), на теб ти се скъсява разстоянието между аварията и ръката, с която държиш ъглошлайфа, понеже базата му е същата (по - къса), а ти му увеличаваш диаметъра на режещия диск. И ако предположим, че към ръката ти отлети част от диска, който като реже се и нагрява, ти ти попадне на кожата, много лесно може да изпуснеш ъглошлайфа примерно и да стане беля, да те изгори, да те пореже. Не е казано, че е опасно само ако се защитиш срещу попадение в очите с протектора. После ти викаш маските от плексиглас, ама ти като си сложиш маската и режеш, не ми се вярва да си се заврял с маската на 1см от откритата се въртяща режеща част. Докато отлети нещо до маската, то губи скорост, инерция и като се удари в маската, то вече е загубило много голяма част от енергията, с която е отлетяло. Докато ако отлети парче на половин един сантиметър от плексигласа (който не е и термоустойчив), той така леко се пръска, цепи, троши, зависи как се удари. Давам ти конкретен пример. Режеш тръба. Като почнеш да я режеш ок, стигаш до центъра, където е кухо, диска се преебава, пръска се, троши плексигласа, само че той продължава да се върти с каквото му е останало и строшен, продължават да се отделят парчетии от инерцията, които не са дочупени, после то е вътре в тръбата, сещаш се. Абе пак ти казах, за тебе си е, ама аз не бих правил самоделки някъде, където се върти с около 1500-3000 оборота в минута.

LoadRunner
04-15-2015, 20:55
Оставам с впечатление че не си прочел коментарите
Аз съм точно с тази стойка https://www.youtube.com/watch?v=DnVJ83_moKM виж я как е точно, стабилно е принципно, има предпазител (черния, допълнителния на клипа) отляво и стоков предпазител от дясно (т.е. от двете страни ще има предпазител, та аз ще стоя най вероятно пред стойката и ще имам пред мен 4мм плексиглас монтиран към масата, стойката е монтирана и тя към масата. Друго не разбрах кое да центрирам, диска ли? Диска 150мм вътрешното му "ф" е идеално точно както е и 115мм т.е. еднакви са един вид все едно е направен точно за моя шлайф, влиза си точно както трябва и няма никакъв луфт, все едно си слагам стоковия диск.
Иначе тая стойка е само с болтове, 2 болта се навиват в шлайфа (той си има дупки) а стойката е с болтове към масата, т.е. шлайфа няма мърдане а аз само си бутам лостчето надолу, аз затова си мисля че и да стане нещо няма да има последствия за мен.

prosto_chovek
04-16-2015, 15:13
Правилно си останал с това впечатление, наистина не ги четох и сега като го гледам това може и да не е толкова лоша идеята ти. Аз по принцип обичам самоделните истории. Даже се бях засилил да си конструирам струг по едно време. Пробвай го това само внимавай ;)

an7raks
04-16-2015, 16:05
Възможно си е да се счупи диска, защото скоростта по периферията му/линейната/ ще нарасне доста от тези допълнителни 1000 оборота. Отделно, че е много вероятно да съсипеш машинката, защото ще й е нужен по-голям въртящ момент за по-големият диск и ще се претоварва при продължително рязане. Вероятно си има термо защита, но и преди да прегрее моторът, колектора ще нагори от по-големия ток.

galaxy29
04-18-2015, 21:05
а пък аз забравих да ви се похваля, че сменях гума зимата...

LoadRunner
04-20-2015, 20:46
браво пафипаф
а помпи ли я после

galaxy29
04-20-2015, 20:55
е преди това... ама аз не съвсем сама, с малко помощ, беше ми за първи път ;/ и тея льольовци ми викат 'жените не ставате за тая работа, стой си вътре', ама аз се сбутах и после си върнаха думите назад...

LoadRunner
04-20-2015, 20:56
малко творческо вдъхновяващи снимки
http://prikachi.com/images/917/8063917z.jpg
и по- прав ъгъл от правия
http://prikachi.com/images/918/8063918M.jpg

LoadRunner
04-20-2015, 21:00
ако можеш и крушки да сменяш си мома за женене

galaxy29
04-20-2015, 21:04
ще ти откажа на предложението, сори ;/ иначе не знам, дали мога, т.е. май не съм пробвала, ама сиг мога..

LoadRunner
04-20-2015, 21:17
Аз по принцип обичам самоделните истории. Даже се бях засилил да си конструирам струг по едно време.

Действай
И аз обичам самоделки само че времето е кът и мястото ми е малко за жалост за сега. Ама тоя струг за метал или за дърво ще е? Гледах как си правят стуг за дърво от дрелка. А аз съм намислил да си взема най- евтиния ръчен циркуляр и да си го направя на циркулярна маса, ама кога ли ще стане, още шлайфа не съм нагласил..

И имам Въпрост: Как се вика на това-->http://prikachi.com/images/963/8063963H.jpg на български и защо никъде не мога да го намеря мамка му, дори в гугъл? (с перфориран шперплат и талашит нищо не излиза намерих само чуждестранни неща)

LoadRunner
04-20-2015, 21:18
ще ти откажа на предложението, сори ;/ иначе не знам, дали мога, т.е. май не съм пробвала, ама сиг мога..

само ти може да видиш предложение в горния пост бе
хаха

galaxy29
04-20-2015, 21:20
по-добре, че не е било такова ;/

LoadRunner
04-20-2015, 21:26
имаш нужда от една доза антиспрелина :д
която ще ти инжектирам скоро

galaxy29
04-20-2015, 21:52
може и да имам, ама не благодаря.. ;/

anonymous908491
04-20-2015, 22:03
а пък аз забравих да ви се похваля, че сменях гума зимата...

Като успееш да свалиш гума от тир без крик и в 12 вечер, тогава се хвали

galaxy29
04-20-2015, 22:10
ако вълшебник илиян ми се притече на помощ, може и да успея... иначе то пак беше към толкова часа ;/

Corb1225
04-20-2015, 22:14
Може papugai да ти се притече. А, аз пък забравих, че той ще се уплаши да те срещне, щото много си пази личния живот :lol:.

anonymous908491
04-20-2015, 22:14
To вълшебство за здрав гръб няма, а трябва и да се пази тишина, за да не те чуят.