PDA

View Full Version : Leistungsklasse



sweetmony
04-09-2015, 09:17
Здравейте! Уча в немска гимназия и съм 9 клас. Тази година ще държа изпит за влизане в Leistungsklasse. Ще съм ви изклютиелно благодарна, ако споделите мнения и информация за изпита и за подготовката като цяло. Благодаря Ви предварително :)

ameli
04-09-2015, 17:43
Познавам доста хора от този клас и повечето са споделяли, че ако могат да върнат времето - няма да влязат пак по собствено желание. :)

dreamwalker
04-09-2015, 17:50
Познавам доста хора от този клас и повечето са споделяли, че ако могат да върнат времето - няма да влязат пак по собствено желание. :)

Интересно... Защо?

anonymous708973
04-09-2015, 18:23
щото ти спукват задника от учене и оценки не се изкарват лесно както обичайно в гимназията, съответно с най-обикновена диплома по-лесно те приемат в Германия. Позитивите също са големи, разбира се.

към авторката: баш лайстунга в първа немска ли имаш предвид или си другаде? ако си другаде, всяка гимназия сама определя условията и ние няма как да ти кажем. при нас ставаше с класиране по оценки само.

dreamwalker
04-09-2015, 18:41
щото ти спукват задника от учене и оценки не се изкарват лесно както обичайно в гимназията, съответно с най-обикновена диплома по-лесно те приемат в Германия. Позитивите също са големи, разбира се.

към авторката: баш лайстунга в първа немска ли имаш предвид или си другаде? ако си другаде, всяка гимназия сама определя условията и ние няма как да ти кажем. при нас ставаше с класиране по оценки само.

Така е. Въпросът ми бе по-скоро риторичен.

tireheb
04-09-2015, 18:51
изобщо не се занимавай с глупости, нема никва разлика между нормален немски и "лайстунга", освен че ше те учат как да правиш tortendiagramm и куп други неща, които след първия ми пример предполагам сама ше се сетиш колко биха ти били полезни

anonymous708973
04-09-2015, 20:21
изобщо не се занимавай с глупости, нема никва разлика между нормален немски и "лайстунга", освен че ше те учат как да правиш tortendiagramm и куп други неща, които след първия ми пример предполагам сама ше се сетиш колко биха ти били полезни

Това донякъде важи за Лайстунгите в "провинцията", но по никакъв начин за този в Първа немска, там учат по немска програма и т.н., което е безумно полезно.

Иначе те учат да си построяваш мисълта и да защитаваш теза с ясно изграден аргумент - макар и по супер банални теми, които накрая вече знаеш наизуст - което определено е необходимо на една камара хора. И все пак накрая получаваш едно сетификатче, което ти спестява време и пари за ТестДаф.

draid
04-09-2015, 20:50
Виждам още върлуват легендите, че в първа немска се спукват да учат.

dreamwalker
04-09-2015, 21:55
Виждам още върлуват легендите, че в първа немска се спукват да учат.

Ами не са легенди всъщност.

tireheb
04-09-2015, 22:01
И все пак накрая получаваш едно сетификатче, което ти спестява време и пари за ТестДаф.

тъй де, тва ти е играта
демек тоо лайстунг има смисъл само и единствено ако ше учиш в германия
и то не шото знаеш повече немски, ми щото имаш листче

тъй де, тва за от провинцията, иначе не знам : )

therichbitch
04-10-2015, 03:11
тъй де, тва за от провинцията, иначе не знам : )
Като не знаеш, защо се обаждаш? В България има точно два Лайстунга, пък вие по Варна си ги наричайте както щете. (обикновено хора от там спорят, че е едно и също)
Ще се опитам да очртая плюсовете о минусите.
+ Не получаваш сертификатче, а немска диплома. (която ще ти спести главоболия около общежитията, защото в повечето университети Muttersprachler-ите и Inla;nder-ите кандидатстват по- рано) и не минават през уни асист и другите неща. Когато още чакаш отговор и чупиш пръсти, кандидатстванто за общ. вече си тече. А повярвай, това в някои градове е далеч по- голям проблем от самото влизане.
- Даваше огромно предимство преди 2007-а, сега вече не толкова, защото дори 1.3, примерно означава почти перфектност, докато с българска диплома това 5.7, което уж се равнява на 1.3, в зависимост от училището може да е равно на немалка доза посредственост. А както знаеш, предполагам, за медицина трябва 1.0, което не е мн лесно. Така че не е баш едно и също.
+ Предимството, което остава, е, че свикваш ужасно много с езика и звученето, както и да говориш, защото постоянно има mu:ndliche Noten. Щеш не щеш, ще научиш.
- Истината е, че имам достатъчно съученици, които кандидатстваха с българските си дипломи, което за мен е малоумно, дори разликата м/у двете да не е малка (понякога може да се получи заради точките), но факт. Борил си се 4 години, за да имаш при кандидатстване статута на германец и после в последния момент, като си се прецакал на матурите трябва да държиш даф. Разбирам ги донякъде, де, за хубавите университети ти трябва много хубава оценка.
+ Според мен си струва предимно заради пост- ефектите, когато вече си в Германия- няма да имаш проблеми с терминиолгията и няма да се оплакваш, че не ти е стигнало времето за задачите.

Виждам още върлуват легендите, че в първа немска се спукват да учат.
Там ли си учил? Не си => свободен си да не даваш малко или много необективни оценки. Няма да оборвам тезата ти, но е глупаво да даваш категорични мнения, без да можеш да ги защитиш от първа ръка. Сигурно имаш познати, приятели в НЕГ, всички имаме познати някъде, някои от нас- родители, които са инженери и могат да ти кажат, че въпреки протоколите, които пишете и мрънкате как в другите университети всичко емн лежерно, пародията в учебния ви процес не е по- малка към днешна дата. Това важи за всички университети, кога преди ще те пуснат с 3,20 да подушиш даже аудиторията? А клишираното "то излизането при нас е трудно" просто не е вярно. Имам си мнение, формирано от достатъчно меродавни източници, но никога не съм го натяквала предвид факта, че все пак не аз съм била там. Бъди така добър и вземи пример.
За да бъда напълно обективна, трябва да спомена, че мнението на пантерата също е достатъчно субективно и може би за някои ще дойде заблуждаващо. Според нейните критерии е спукване, според това, което е чула от приятели, но поне беше коментар, а не поредния опит за контриране на чуждото мнение, наистина смърди от километри какво правиш с всеки си пост.

anonymous708973
04-10-2015, 06:32
Аз защо съм останала с впечатлението, че баш там си завършила гимназия?

therichbitch
04-10-2015, 06:39
Защото там съм завършила :Д
Кое те накара да мислиш, че не съм, опитах се да дам по- обективен поглед, вместо да скачам че ластиците сме велики и имаме хиляди предимства пред другите, част от които предимства се изпариха с влизането на Б-я в ЕС. :)
За техническия казах, че не съм била там, за да давам мнения по начина, по който Дрейд коментира немската.

tireheb
04-10-2015, 06:45
Като не знаеш, защо се обаждаш? В България има точно два Лайстунга, пък вие по Варна си ги наричайте както щете. (обикновено хора от там спорят, че е едно и също)



споко, лъвче
я съм само рекъл кво виждам от мойта камбанария.
не се напъвай в глупости, един истински лайстунг, два истински лайстинга. лол
обикновено хора от софия спорят, че не е едно и също
кек

therichbitch
04-10-2015, 06:48
Ти сериозно ли :lol: Обикновено хора от немската спорят, че не едно и също, защто не е- немският отдел е регистриран като отделно немско училище - с преподаватели германци, по немски учебници и немска диплома.

irrationalDecision
04-10-2015, 06:52
Ами спорят, защото наистина е различно. На чист български therichbitch е обяснила, че лайстунг в София учат по немска програма, оценяват се по немските скали, обучават се предимно от немци, държат немски матури, завършват с немска диплома освен с българската, кандидатстват с квотата на немците. Разлика има и то голяма, вече всеки преценява дали да избере тази паралелка или не (ако е приет).

tireheb
04-10-2015, 07:05
Ти сериозно ли :lol: Обикновено хора от немската спорят, че не едно и също, защто не е- немският отдел е регистриран като отделно немско училище - с преподаватели германци, по немски учебници и немска диплома.

хД
добре
оттеглям твърденията си, авторке влазай у лайстунга
ма да не е във варна лайстунга

anonymous708973
04-10-2015, 07:12
Защото там съм завършила :Д
Кое те накара да мислиш, че не съм, опитах се да дам по- обективен поглед, вместо да скачам че ластиците сме велики и имаме хиляди предимства пред другите, част от които предимства се изпариха с влизането на Б-я в ЕС. :)
За техническия казах, че не съм била там, за да давам мнения по начина, по който Дрейд коментира немската.

А, помислих, че изречението "Имам си мнение..." се отнася до немската, игнорирай ме, рано сутрин ми е още :д

draid
04-10-2015, 08:59
Там ли си учил? Не си => свободен си да не даваш малко или много необективни оценки. Няма да оборвам тезата ти, но е глупаво да даваш категорични мнения, без да можеш да ги защитиш от първа ръка. Сигурно имаш познати, приятели в НЕГ, всички имаме познати някъде, някои от нас- родители, които са инженери и могат да ти кажат, че въпреки протоколите, които пишете и мрънкате как в другите университети всичко емн лежерно, пародията в учебния ви процес не е по- малка към днешна дата. Това важи за всички университети, кога преди ще те пуснат с 3,20 да подушиш даже аудиторията? А клишираното "то излизането при нас е трудно" просто не е вярно. Имам си мнение, формирано от достатъчно меродавни източници, но никога не съм го натяквала предвид факта, че все пак не аз съм била там. Бъди така добър и вземи пример.
За да бъда напълно обективна, трябва да спомена, че мнението на пантерата също е достатъчно субективно и може би за някои ще дойде заблуждаващо. Според нейните критерии е спукване, според това, което е чула от приятели, но поне беше коментар, а не поредния опит за контриране на чуждото мнение, наистина смърди от километри какво правиш с всеки си пост.

Ами в интерес на истината хич не са необективни, но не ми се обсъжда тая тема. Изказвания от рода "там ще ти скъсат задника" са просто смешни, независимо за кое училище става въпрос или университет. Никога не съм казвал на който и да ме е питал дори за ТУ, а не са малко хората дори от тоя форум, че там няма как да завършиш. Обикновено отговора е "Понякога е трудно, но ако имаш мотивация и учиш не е проблем да завършиш с добри оценки" Никога не съм се оплаквал от протоколите, а и те далеч не са най-гадното в ТУ. Най-големият проблем там е отсъствията от лабораторни и винаги ще си остане това. Отделно никога не съм споменавал как в ТУ не е изтървана работата също и че всичко е ок. В ТУ в момента приемат с матура по БЕЛ, което за мен може да го измисли само някой идиот. Преди години за една бройка бях заминал за Англия за да докажа една теза на мой познат относно ученето. Ама вече ме напушва смях като някой почне да се оплаква как еди къде си много се учело и колко било трудно.

anonymous908491
04-10-2015, 09:37
1 немска, хахахах, на 50 метра от нея има поста, в нея правят много неща, но ученето не е едно от тях.

therichbitch
04-10-2015, 10:27
...
Просто адски много генерализираш, факт е, че навсякъде вече е една плява, ама пък има тук-таме някой светъл лъч.
Аз казах, че няма да оборвам тезата ти, не казах защо- защото съм съгласна с нея по принцип. Според мен и моите критерии не ти спукват задника от учене, не е нещо непосилно и не излизаш с диплома 3 (българска четворка).
Напрежението идва от другаде- има повече часове, просто допустимата квота е различна, правилата за контролни са други- може да имаш не знам си колко броя на седмица и постоянно трябва да взимаш участие, демек да си се готвиш абсолютно всеки път и да пишеш домашни и дрън дрън, понякога проверяват дали си писал. Обяснявам за Лайстунга, защото това, което ти контрира, беше твърдение на Ина именно за него.

draid
04-10-2015, 11:06
Наясно съм с това и нямам нищо против това което казваш. Просто не приемам изказвания от рода на това което споменах, тъй като всичко е крайно относително. Най-тежко от гледна точка на изучаване ми е било когато учих две специалности по едно и също време и престоят ми в университета беше от 7 до 21, но тежестта далеч не идваше от това че трябваше да уча.

dreamwalker
04-10-2015, 11:17
Най-тежко от гледна точка на изучаване ми е било когато учих две специалности по едно и също време и престоят ми в университета беше от 7 до 21, но тежестта далеч не идваше от това че трябваше да уча.

Warum?

draid
04-10-2015, 11:21
Какво защо ?

tireheb
04-10-2015, 13:13
bezahlen sie bitte