PDA

View Full Version : Здравословно хранене



ShtrudeL
04-12-2015, 09:04
Хайде в тази тема да наблегнем сериозно на него. Да си поговорим за приема на въглехидрати, протеини, мазнини и т.н., по кое време на деня с какво е препоръчително да се храним, какво за прости и сложни въглехидрати, тренираме ли, кога, общо взето.. всичко по темата. Знам, че са пускани и други теми, но не искам тази да е тема тип: 'Днес правих еди колко си коремни преси, не знам си какви упражнения за еди какво си' и т.н., или 'днес ядох това и това..'.. Идеята е по-скоро да говорим ЗАЩО го правим, върху какво искаме да наблегнем и т.н.
Аз от около година някъде реших, че искам сериозно да започна да тренирам, правя упражнения, тичам в парка, да се храня колкото се може по-здравословно и т.н., но това го правя седмица-две и ми мине ентусиазма. Сега наистина искам да се придържам към това и ще се радвам ако има с кой да обсъждаме темата.
Тук може да разглеждаме различните храни, например.. някой се интересува дали е добре да яде за закуска смути, или овесена каша с кисело мляко, или яйца, или каквото и да е.. ии 'сядаме' и намираме отговор на въпроса.
Преди няколко дни намерих клипчетата на една българска влогърка, която по принцип снима козметични клипчета, но от скоро е почнала да прави и такива за здравословно хранене. Ето, може да ви е интересно: https://www.youtube.com/watch?v=qftoCNMoNNI

П.П. Ако знаете и други подобни български влогове, може да ги споделите.

anonymous708973
04-12-2015, 11:04
Напоследък се опитвам да комбинирам храните правилно - гледам да не ям месо и въглехидрати заедно, ама така едвам опирам до бавни въглехидрати. което си е кофти.
иначе аз ям цели яйца,при това много, ама май ще минавам на белтъци (продават ги в мажазините в кутия!) плюс едно яйце за вкус.
ти спирулина купи ли си, как я хапваш?

Rakshy
04-12-2015, 11:32
https://www.youtube.com/watch?v=qftoCNMoNNI

Е, това са 8 минути, които няма как да си върна...

Хората с такъв режим като нейния нямат нужда от 500 грама въглехидрати за деня..

Rakshy
04-12-2015, 11:33
Напоследък се опитвам да комбинирам храните правилно - гледам да не ям месо и въглехидрати заедно, ама така едвам опирам до бавни въглехидрати. което си е кофти.

Що?

anonymous708973
04-12-2015, 11:51
Защото месото и въглехидратите имат нужда от различна среда в организма (основна и киселинна), за да се храносмелят, освен това имат нужда от различно време. Двете заедно са удар за храносмилателната система. А на мен ми е слабо място, подувам се лесно, буквално не мога да седна от болка.
А пък като ям месо предимно със салата, то кога да ям неща паста и ориз. Паста ям, щото обичам, с доматено сосче или нещо такова, ама ориз... я се сетя веднъж на месец, я не. Ориз обичам с пуешко или пилешко с пикантен доматен сос, ям и след 1 час съм като бременна в третия месец... какъв трети, направо шести. Всеки път, действа безотказно.

M****
04-12-2015, 12:24
Хора - младежи и момичета, моля не пийте сок от пасирано червено цвекло и зелена ябълка! Да - супер витаминозно е! Предполагам оказва и много ползотворно въздействие на организма като цяло, но...
има странични ефекти! (((:

За в бъдеще си запазвам правото да се разпиша с друга странна комбинация, която съм измислил и изпитал върху себе си! (((:

NomNomNom
04-12-2015, 12:27
Аз пия само цвекло или цвекло с морков.
Не смея с плодове, много въглехидрати стават .

M****
04-12-2015, 12:29
Аз пия само цвекло или цвекло с морков.
Не смея с плодове, много въглехидрати стават .
(:
Тогава да те попитам - и при теб ли урината след това има цвят на червено вино или просто аз, когато пробвах тази комбинация, се бях поувлякъл с количеството червено цвекло? (((:

едит: сори за кофти въпроса, но да - любопитен съм дали не съм попрекалил с витаминозната бомба, която си бях спретнал преди известно време... (:

NomNomNom
04-12-2015, 12:35
Да, понякога, не всеки път. Не е за притеснение, ходих на лекар за да съм сигурна.

anonymous908491
04-12-2015, 12:57
Е, това са 8 минути, които няма как да си върна...


Аз за това първо гледам за някви голи клипове, тя също има, но като и гледам фигурата в тях, предпочитам някой сумист да ми обяснява за здравословното хранене.

ShtrudeL
04-12-2015, 13:48
Напоследък се опитвам да комбинирам храните правилно - гледам да не ям месо и въглехидрати заедно, ама така едвам опирам до бавни въглехидрати. което си е кофти.
иначе аз ям цели яйца,при това много, ама май ще минавам на белтъци (продават ги в мажазините в кутия!) плюс едно яйце за вкус.
ти спирулина купи ли си, как я хапваш?

Спирулината я понасям единствено с гроздов сок, иначе ми се повръща от нея, честно.
Иначе за яйцата.. аз си ги правя на нещо като пастет (мачкам ги с вилицата) и им добавям и малко извара стават мега. <3

Гледам да ограничавам сладкото (този път наистина), гледам приема ми на въглехидратни храни да е в началото на деня и след това нещо по-лекичко. Ще се опитам и да не ям нищо след 19:00, което ще ми е трудно понеже заспивам доста късно доста често..

И понеже споменах за яйцата, че си ги намачквам.. предложете някакви други храни, които в пастетен (?!) вид ще са вкусни? Ниско въглехидратни ако може.

П.П. Понеже не обичам чист белтък, затова ги мачкам заедно с жълтъка (не повече от две) и така ми е вкусно. -.-

NomNomNom
04-12-2015, 13:51
Спанак, коприва, маслини, мед с нещо ( чист мед не мога ) на попара.
Сещам се само това засега :д
Не ям жълтъците иначе, а белтъците ги ям цели ^

M****
04-12-2015, 13:56
Сори за глупавия въпрос, но да се приемат храни, които са единствено в течно или пастетно състояние... о.О
Ок, за чревния тракт е добре, ама за зъбите или стомаха? Хората са еволюирали милиони години и са използвали зъбите си.
Не мисля, че е много редно всичко да е на пастет или сок... Може би следващата стъпка ще бъде да се боцкаме със спринцовки от по 500 мл., съдържащи основната дневна доза химични елементи, минерали, аминокиселини и основни въглехидрати... :/
Да чукна на дърво - не ям пастетна храна и за тез' моите 28 години нямам пломби по зъбите. (:

anonymous708973
04-12-2015, 13:59
Ще се опитам и да не ям нищо след 19:00, което ще ми е трудно понеже заспивам доста късно доста често..

Това защо?
Безумно остаряло вярване е, какви са тези глупости. През деня да ядем на 2 часа като бебетата, обаче дай да оставим организма без храна 12 часа, ако приемем, че след 19ч не ядеш нищо и закусваш в 7. Никаква логика не виждам. Ясно е, че не е най-великата идея да се натъпчеш в 23 часа, ама ако си гладна, хапваш малко кисело мляко+извара+плодове/ядки.

Едит:
Имам едно прегрешение, което правя абсолютно умишлено. Ненавиждам зрели банани, ама много дълбоко! Ям ги само когато нямат кафяво петънце. Ако са презрели, ги намачквам в овесени ядки или с киноа за закуска, в мъфини също. Имам мерак да си направя бананов хляб.
Време ми е и за протеинови мъфини, с тая цел си поръчах последния път 2 кила с вкус на шоколад.

Едит две и въпрос:
Този грахов протеин от клипа... С какво трябва да се смеси, за да стане пълноценен? По принцип бобови се смесват с житни, за да стане. Примерно, боб с хляб. Салата с леща и орехи също дава пълноценен. Как стои с тоя грах?

ShtrudeL
04-12-2015, 14:22
Сори за глупавия въпрос, но да се приемат храни, които са единствено в течно или пастетно състояние... о.О
Ок, за чревния тракт е добре, ама за зъбите или стомаха? Хората са еволюирали милиони години и са използвали зъбите си.
Не мисля, че е много редно всичко да е на пастет или сок... Може би следващата стъпка ще бъде да се боцкаме със спринцовки от по 500 мл., съдържащи основната дневна доза химични елементи, минерали, аминокиселини и основни въглехидрати... :/
Да чукна на дърво - не ям пастетна храна и за тез' моите 28 години нямам пломби по зъбите. (:

ъм.. не съм казвала никъде, че приемам храната само така, или че само така искам да я приемем.. просто някоИ неща са ми по-вкусни в такова състояние..

M****
04-12-2015, 14:25
ъм.. не съм казвала никъде, че приемам храната само така, или че само така искам да я приемем.. просто някоИ неща са ми по-вкусни в такова състояние..
Дай пример за храна, която дъвчеш (като изключим ядките).

anonymous908491
04-12-2015, 14:45
(:
Тогава да те попитам - и при теб ли урината след това има цвят на червено вино

И си тръгнал да се чудиш защо на 28 години нямаш приятелка.

M****
04-12-2015, 14:50
И си тръгнал да се чудиш защо на 28 години нямаш приятелка.
Така е... Виноват! (:
Ам, то и без това NomNomNom е твоя булка, така че... ;)

по темата: през ден ям по един-два големи червени грейпфрута...

Rakshy
04-12-2015, 17:24
.

you are full of shit, mate

Rakshy
04-12-2015, 17:28
Хора - младежи и момичета, моля не пийте сок от пасирано червено цвекло и зелена ябълка! Да - супер витаминозно е! Предполагам оказва и много ползотворно въздействие на организма като цяло, но...
има странични ефекти! (((:

За в бъдеще си запазвам правото да се разпиша с друга странна комбинация, която съм измислил и изпитал върху себе си! (((:

Не е до ябълката. Хората само от консумацията на цвекло пикаят червено, без да добавят друго. И защо да не го правиш? Не знам да вреди на тялото ти по някакъв начин.

Rakshy
04-12-2015, 17:29
Да чукна на дърво - не ям пастетна храна и за тез' моите 28 години нямам пломби по зъбите. (:

Това в какво състояние ти е храната няма НИЩО ОБЩО с това как ще ти се развалят и изобщо дали ще ти се развалят зъбите.

ShtrudeL
04-12-2015, 17:44
Дай пример за храна, която дъвчеш (като изключим ядките).

Всички плодове и зеленчуци? О.о

M****
04-12-2015, 19:30
Всички плодове и зеленчуци? О.о

Което се изразява в...? Може би половин домат, 1/8 краставица, малко салата или айсберг, пет семки сусамово семе, три стафидки от грозде и сушено годжи-бери + 1/4 зелена ябълка за закуска, още 1/4 за обяд и останалото за късна следобедна закуска и/или вечеря? (:
Сега сериозно - винаги съм се чудел как подобна комбинация поддържа момичетата живи... (:

NomNomNom
04-12-2015, 21:39
По темата за кашичките - майка ми беше сварила коприва днес, още не е сготвена, та си сипах малко коприва, сирене и лимон, и ми беше толкова вкусно, много е вкусна копривата <3

anonymous908491
04-12-2015, 21:42
и ми беше толкова вкусно, много е вкусна копривата <3

Легни да спиш, хапчетата вече действат

anonymous708973
04-13-2015, 10:50
Легни да спиш, хапчетата вече действат

С глас се смях, как е възможно верно копривата да е вкусна? Евала де.

Бтв, сега си отбелязвам - най-добре се чувствах, когато ядях месо и зеленчуци, приготвени на грил тиган в комбинация с 1.5л вода на ден и минимално количество млечни.
Въгленът нали помага при проблеми с храносмилателния тракт? Дали тогава леко загорено върши същата работа? Примерно да си запека зеленчуците повече?

Ivaaaaa
04-13-2015, 11:23
наистина е вкусна ^_^
баба ми ми я беше направила като супа, която изглеждаше като повръщано на крава, но имам дефицит на желязо и опитах. приятна е.

M****
04-13-2015, 12:48
^ потвърждавам за копривата! Когато имам възможност - винаги ям супа от коприва. Много ми харесва! (:

@PinkPan7her
По отношение прегорялата храна - това ми напомня, че преди две-три седмици (неделя вечерта) реших да си запека ориз, тъй като хлябът ми бе свършил, а не ми се отскачаше до магазина само заради него. Та реших да си запека ориз. Речено-сторено. Накиснах ориза, след това леко го изварих и айде в тавата, после във фурната.
Загледах се в един филм (май повтаряха по нова "бързи и яростни 4"). На едни от рекламите отидох да му хвърля едно око - беше си ок и реших, че за следващите реклами ще е точно готов. Докато зяпах филма - дрънна таймера на фурната (но той не я изключва). Понеже очаквах скоро да пуснат новите реклами продължих да си зяпам филма. След пет минути верно ги пуснаха... Отидох да видя какво става и...
отстрани прегорял до много тъмно кафяво, та чак черно, а в средата - тъмно кафяво...

Бях гладен и нямаше нищо друго за консумиране, та... Да, изядох ориза. За да не ми горчеше твърде много го нашарих с чили-пипер + шарена сол...

Спомням си, че си помислих: "въглен е. Ако не друго, то поне ще подейства пречистващо за организма...".

NomNomNom
04-13-2015, 14:05
Пинки, с малко спанак, яйце и сирене на фурна става такава вкусотия :д Тези зелените са ми много любими.
М****, като готвим ориз у приятеля ми, всички се избиваме за загорялото, нарочно го препържват и на мен също ми е много вкусно.

DisappointedDreamer
04-13-2015, 14:29
Обожавам коприва. На супа или яхнийка.

Миш, не изключвай ядки от менюто си.

anonymous908491
04-13-2015, 14:40
С глас се смях, как е възможно верно копривата да е вкусна? Евала де.


Добре приготвена наистина е вкусна, но пък аз имах предвид начина, по който номном се изказва, а не значението на думите.
Друсалките веднага ги усещам, като някво шесто чувство е.

Rakshy
04-13-2015, 20:02
Добре приготвена наистина е вкусна, но пък аз имах предвид начина, по който номном се изказва, а не значението на думите.
Друсалките веднага ги усещам, като някво шесто чувство е.

Не е шесто чувство, common sense e :D

И не, тоя парещ треволяк може да е всичко друго, но не и вкусен :D Не мога да ям такива яхнии и т.н, които приличат на чис' драйф. От друга страна пасирано с кисело мляко е доста освежаващо, пробвайте го.