PDA

View Full Version : Отчаян съм...помогнете



gencho.genchev.334
04-13-2015, 08:45
Здравейте и Христос Воскресе. Аз съм момче на 18 години, от година и половина работя здраво в часовете след училище, взех книжка а сега ми наближава завършването на средно образование. От доста време чакам този момент за да мога да напусна работата си защото не ми харесва даже я мразя, но вземам много добри парички от там. Също така в мен напира и силното желание да напусна града, защото е малък предимно връстниците ми са (утайки) наркоманчета и тревомани. Аз не искам да съм такъв защото минах по този път отдавна и не ми хареса, стремя се към върха и славата. Поради тези причини все по - малко приятели имам и се стигна до момента, в който няма с кого да изляза. Ето например сега е пролет, времето се стопли, аз стоя на неудобен стол пред бъгавия компютър и пиша скучна тема. Нямам и много занимания, предимно играя дартс, практикувам уличен фитнес, обичам и да се разхождам но в този малък град не остана тротоарна плочка, върху която да не съм стъпвал. Като цяло съм скучен тип. Затова търся съвет от вас, хора, как да се разведрявам, как да прекарвам свободното си време и да се забавлявам. При условие, че нямам приятели и горе - долу няма свестен човек в града, с когото да се запозная. А дори и да има такъв ме няма в запознанствата изобщо. Е надявам се да ми погне някой и най вече да не ми оплювате темата!

NomNomNom
04-13-2015, 09:16
Основно или средно?
Какъв връх, каква слава?
Какво работиш?

M****
04-13-2015, 09:48
Човече, българското образование е разделено по следния начин:
1-4 клас - начално
5-8 клас - основно
9-12 клас - средно

След това, ако запишеш висше - степените са: бакалавър, магистър, доктор...

След като си на 18 г. предполагам, че скоро ще завършиш средно образование. Това, което те съветвам е в свободното време да наблегнеш на подготовката по предметите, с които може би ще кандидатстваш за висше образование.
Лятото се явяваш на изпитите, влизаш в някой ВУЗ - дали ще завършиш или не друг въпрос, но ще имаш основание да се изселиш от малкия град и да отидеш в по-голям. Където все още не си разгледал и обходил всяка плочка. А ако наистина си авантюрист и по-смел - по-следващото лято се пиши на бригада в САЩ... (:

gencho.genchev.334
04-13-2015, 10:35
Основно или средно?
Какъв връх, каква слава?
Какво работиш?

Да извинявам се за грешката - средно образование завършвам, както и да е.
Работя гумаджия, защото това е най близко до професията ми - Автотранспортна техника.
А колкото до това за славата... просто искам да не съм простак като другите, псуват, пият, пушат, работят нещо което не им харесва само за да вземат пари, водят се с други пропаднали хора, все са в заеми, и нямат никакво бъдеще.
Аз искам да съм обратното на това. Да намирам смисъл в живота си, да гоня целите и мечтите си, да имам бъдеще.

dreamwalker
04-13-2015, 11:53
Аз искам да съм обратното на това. Да намирам смисъл в живота си, да гоня целите и мечтите си, да имам бъдеще.

Направи го, никой не те спира.

RapExotic
04-14-2015, 08:24
За да стигнеш до целите си трябва да имаш подкрепата на подходящите хора. Сам или с хора, които не харесваш и не те харесват няма да постигнеш нищо. Първоначално си изясни какви цели имаш, направи си план как да започнеш да ги постигаш, намери си подходяща среда и нещата ще започнат да се развиват.

an7raks
04-14-2015, 15:43
За да стигнеш до целите си трябва да имаш подкрепата на подходящите хора. Сам или с хора, които не харесваш и не те харесват няма да постигнеш нищо.

Докажи го!
Винаги може и сам. Може да е по-трудно, но не е невъзможно.

RapExotic
04-14-2015, 17:18
Докажи го!
Винаги може и сам. Може да е по-трудно, но не е невъзможно.

Автора не е споменал точно за какви мечти и цели говори, но предполагам, че иска да се занимава с някакъв бизнес. А в бизнеса е много важно да си социален и да имаш подкрепата на околните. Дори само мотивацията, която ще ти дадат хората около теб с подкрепата си не можеш да я заместиш с нищо друго. Представи си да се занимаваш с нещо и всички около теб да те упрекват и унижават? В един момент няма да издържиш и ще се откажеш. Докато ако има кой да ти каже "Браво, продължавай" ще имаш много по-голямо самочувствие и стремеж за да се представиш добре.

an7raks
04-14-2015, 20:27
За бизнеса, а и за всичко са най-важни личните ти качества. Ако си добър в това, с което се занимаваш и имаш хъс да постигнеш някакво ниво, то ще го направиш независимо от околните.
Да, ако имаш подкрепата на хората около себе си, ще ти бъде по-лесно, но може и без това.
Така ги виждам аз нещата.

RapExotic
04-15-2015, 00:06
Едно от тези важни лични качества са социалните и лидерските умения. Това да можеш да събереш и обединиш хората около своите идеи и да ги мотивираш да работят за теб. Никой бизнесмен или предприемач не може да работи в изолирана среда без да има хора, на които да разчита.

Представи си една ситуация: Аз искам да открия фабрика, която да произвежда мотори (примерно). Имам хъс, желание и мотивация. Аз съм икономист по образование. Мога да водя счетоводството, одита, отношенията с банките и т.н. , но не съм инженер - не мога да правя чертежите и сглобките, не съм строител - не мога да построя сам сградата, не съм ПР агент - не мога да си проведа рекламната кампания на продукта, който произвеждам... В такъв случай за да стигна до целта си ми трябва екип от хора, които да разбират от всичките тези неща и да мога да им се доверя за да работя с тях. В противен случай ако се заема сам с всичко 100% ще се проваля.

Може би има неща, които могат да бъдат постигнати без помощта и подкрепата на другите, но средата в повечето случаи е определяща за развитието на човек - както професионално така и личностно.

Lychezar
04-15-2015, 06:51
RapExotic, всичко опира до първоначалният капитал. Може да си най-добрият икономист, най-добрият инженер, който е заобиколен от сума ти приятели, но ще си останеш такъв до края на живота. Не защото си некадърен, много са факторите...

Важно е да намериш това, което се търси, по простичък пример - един магазин за дрехи. Ако е на хубаво място, ако знаеш откъде да пазаруваш стоките, ако имаш първоначалните пари, защото трябва да влошиш доста средства, то може и да имаш успех. Не става въпрос за среда, приятели и не знам си какво - пускаш обяви в джобса и ще намериш десетки кандидати... Колкото до образованието, то се учи предимно индивидуално, освен ако не разчиташ на преписването.

an7raks
04-15-2015, 07:46
^Точно това щях да кажа...
Ако вместо да се мъчиш направо фабрики да отваряш, си седнеш на задника и 10-20 години работиш в свой сервиз за мотори/трябва да разбираш от мотори/ и събереш някакви средства, ще можеш после да си наемеш необходимите хора. Никой няма да ти работи на приятелски начала. На почти никой служител от дадена фирма не му пука за мечтите на шефа му, колкото и лидерски качества да има. Хората работят за заплатата си, а не за добруването на шефчето.

RapExotic
04-15-2015, 13:31
Че кой говори за приятелски начала? Тук говорим бизнес начала. За екип от хора, които имат обща цел - да произвеждат даден продукт или услуга и да печелят от това. За първоначалния капитал е вярно, че е едно от най-важните неща за започването на бизнес, но не и единственото. Ако аз трябва да работя сам 20 години за да събера този капитал, то ако имам съдружник двамата с него ще трябва да работим по 10 години за да го съберем. Ако сме четирима по 5 години и т.н.

Аз не разбирам от маркетинг примерно и не знам кое се търси най-много и къде се продава най-добре. За това ми трябва човек, който разбира от маркетинг. Може да го намеря чрез джобс.бг, може да го срещна на някой прием или в кафето пред блока.. Това няма значение - важното е, че в момента в който се запозная с него и го убедя да работи по моя проект (срещу заплащане разбира се) той вече става част от моята среда. А за да стане това аз трябва да имам поне някакви минимални социални умения за да проведа разговор, с който да му представя плановете си. Важно е и да му имам доверие, защото в противен случай винаги ще се чувствам измамен и работите няма да вървят гладко. А ако не срещна този човек ще ми отнеме много време и средства, и ще направя много грешки докато стигна до целта, която съм си поставил. Нужно ли е да избираме трудния и нерентабилен път, като можем да изберем по-гладкия и лесен?

Не са малко хората, които са знаещи и можещи, но не са постигнали нищо, понеже не са си попаднали на мястото. Също не са и малко хората, които са прости и необразовани, но поради факта, че имат "връзки" и умеят да ги използват са постигнали много.

an7raks
04-15-2015, 14:59
Ще ти бъде по-лесно с първоначалния капитал, но после въпросната фабрика не е твоя и реално пак трябва да се съобразяваш с някого, както ако просто бъдеш счетоводител в нечия чужда фабрика.

RapExotic
04-15-2015, 15:39
Има разлика между съдружник и обикновен служител. Вярно е, че ще притежаваш само определен процент от акциите на фирмата, но все пак ще имаш фирма. Докато иначе, сам, може въобще да не успееш да създадеш такава. Това да се съобразяваш с някого е неизбежно. Дори едноличните търговци са зависими.

an7raks
04-15-2015, 15:55
Въпрос на гледна точка... А и авторът още не е казал какво точно мисли да прави.
За мен е по-добре по-малка фирма/тип гаражен сервиз/, която е изцяло моя, отколкото да имам дял в голямо предприятие. Да, има вероятност да не успея. Както има вероятност да не успея и със съдружници, но това ми е на сърце.

SHPAIdURmeN
04-15-2015, 21:04
Изчакайте автора да отговори на въпросите и така правете предположения.
К'вот се заапахте.