PDA

View Full Version : Студентска тема - микроикономика



fucktheworld
04-15-2015, 11:16
Здравеейте ! Страшно много ще съм благодарна на човека, които иска да ми помогне като реши една задача от домашното ми по микроикономика..признавам, че не съм обърнала внимание на предмета, защото ми се струва мега скучен и предпочетох да наблегна на нещата, които са ми интересни и приятни като четиово 0:) ии така се преебах, защото сама явно не мога да си наваксам материала.. таа, ако на някоя добра душица й се занимава и иска да упражни знанията си и едновременно да събере плюсчета към листа с добри дела, помагайки на друга добра, но твърдоглава душица нека ми пише :) задачата би следвало да е сравнително лесна, защото за първи срок уча микроикономика. Предлагам и скромно възнаграждение !

Задание 1: Да предположим, че дадена фирма притежава патент върху метода на обработка за производството на пушена сьомга. Фирмата няма фиксирани разходи, а пределните разходи за производството на пушена сьомга са постоянни и възлизат на 12 лева/кг.
a. Изчислете общите приходи, общите разходи, пределните разходи и приходи, средните разходи и печалбата на фирмата при всяко количество.

Цена (лв) Количество (кг) Общи приходи Пределни приходи Средни разходи Пределни разходи Общи разходи Печалба
40 0
36 1
32 2
28 3
24 4
20 5
16 6
12 7

b. Начертайте графика, която отразява кривата на търсенето, средните и пределните разходи и пределните приходи. Анализирайте тяхното разположение и форма.
c. При какво количество фирмата максимизира печалбата си? Защо?
d. Ако предположим, че държавата наложи ценови таван на фирмата – цената да е равна на пределните й разходи (=12 лева), какво ще се случи? Какво количество ще се реализира на пазара? Фирмата на печалба ли ще бъде или на загуба? Попълнете таблицата с новите данни и начертайте графика, отразяваща кривата на търсенето, средните и пределните разходи и пределните приходи.

Задание 2: На съвременните пазари предлаганите стоки трябва да отговарят на общоприети и задължителни стандарти за качество, опаковка и т.н. Намерете публикация от пресата (българска или чуждестранна) по този въпрос. Анализирайте я и потърсете отговор на следните въпроси:
a. Съществува ли подходяща пазарна среда за налагане на стандартизираната продукция? Кои са мотивите на производителите да спазват (респективно – да не спазват) приетите стандарти и какви са мотивите на държавата да ги налага?
b. Какви са загубите на „потребителски излишък“ при неспазване на приетия стандарт?
c. Какви мерки предприемат контролиращите органи за спазване на стандартите и ефективни ли са те?

Pug_306
04-15-2015, 11:27
Имаш ЛС ;)

baggio_ani
01-16-2016, 13:13
Може ли помощ и за мен на същата тема?