PDA

View Full Version : Уеб програмиране



sm3k3r
04-25-2015, 20:29
Започнах да работя върху навигацията, не мога да разбера няколко неща:
1. За какво служат свойствата margin, padding, box sizing, vertical-align, float, display ?
Ще съм благодарен, ако някой ми отговори, тъй като съм забравил английския :)

ThEKiNgG
04-25-2015, 22:53
Програмиране без английски е много трудна работа ако разясниш с какво се занимаваш бих се радвал да ти помогна бих ти казал буквалните значения на свойствата ,но едва ли ще ти помогнат.

anonymous908491
04-26-2015, 17:15
тъй като съм забравил английския

По-трудно е да го забравиш, отколкото някога да си го знаел.

MaGuSs
04-26-2015, 23:00
Започнах да работя върху навигацията, не мога да разбера няколко неща:
1. За какво служат свойствата margin, padding, box sizing, vertical-align, float, display ?
Ще съм благодарен, ако някой ми отговори, тъй като съм забравил английския :)

margin: x y z k; - външно отстояние съответно отгоре(x) отдясно(y) отдолу(z) отляво(k)
padding: x y z k; - вътрешно отстояние (разширение)
box-sizing: border-box; Като Border, използва се и padding, но със box-sizing padding-a не влияе на дължината и височината на елемента, а влияе на съдържанието в елемента. Трябва да пробваш и да експериментираш. И аз не съм наясно с box-sizing понеже, никога не ми се е налагало да го ползвам, щото е безсмислено...
vertical-align: y; вертикално отстояние на съдържанието. Примерно имаш 30px height в един div и текст в него font-size: 12px. Текста, за да застане вертикално по средата пишеш vertical-align: 30px; Ако напишеш по-малко ще има по-малко отстояние от горе и по-голямо отдолъ, ако напишеш по-голямо по голямо от горе и по-малко от долу. Трябва да пробваш.

div.teen{width: 100px; height: 50px; vertical-align: 50px; font-size: 12px; border: 1px solid red;}
<div class="teen">Teenproblem.NET<div>
float: x; прилепване на елемента съответно на ляво /left/ и на дясно /right/
display: x; тука е малко трудно да ти го обясня в няколко изречения, затова ще си го прочетеш. Има много пропъртита ...