PDA

View Full Version : Относно нормативите в училище



tochko
05-05-2015, 12:43
Здравейте,

Наближава края на срока, та дойде време за неприятните нормативи по физическо в училище. След около месец ще започнем да ги покриваме, така, че през май е времето да се подготвя специално за лекоатлетическите дисциплини и най-вече крака. Имам проблем най-вече със скок на дължина, 50, 600 метра. За тези които ще ме хейтнат че не съм правил крака, искам да спомена, че имах и все още имам проблем със коляното което ми пречи доста на физическата подготовка.

Ето и какви планове правя

Освен стандартните тренировки 4 пъти седмично, (които вече преминават от сила към интензивност и чистене) ще вкарам и една допълнителна, която ще е съсредоточена от кръста на долу. Възнамерявам да заложа на следните упражнения:
-бягане по линии, още познато като совалки
-2 30 метрови спринта с 2 15 ходом между тях с тразтръскване=1 обиколка на игрището (надявам се да постигна 20-30 обиколки)
-спринт на място, 30 секундни серии
-клек с тежест пред врат с отскок. в случая смятам че е добре повторенията>тежестта
-ножица

разбира се, ще упражня и и точните изисквания на норматива

Друга част от нормативите, за която искам да съм подготвен, е хвърлянето на топка с две ръце и гюллето. И двете изискват голяма мобилност на ставите, и смятам да заложа на максималната сила в разгъвачите на ръцете. Ако някой се сеща за нещо по различно от обичайните упражнения във фитнеса, моля да сподели.

Освен на физическата, знам че ще трябва и да подобря техниката във всичко.

Моля, ако се сещате, за каквито и да е упражнения и методи които ще са ми в полза, моля коментирайте :)
Благодаря Ви за вниманието :)

Rakshy
05-05-2015, 16:54
Да скачаш с лоста от front rack е лошо и трудно, смисл ако няма да го тласкаш над главата ще ти е леееко трудно.

Мисля, че просто ти трябва бягане на по-големи разстояния. Смисл гони по-бавното бягане за повече време. Вместо да се въртиш около 1км, цели се към 2-3-4 км.

Пробвай лег пресата. Тя е добър вариант. + малко работа за прасеца.

Мога да ти дам пример с мен: бях дебел и скачах супер малко - 1.70 в 6ти клас, ако правилно помня. Лятото карах колело и като се върнах в 7ми клас скочих 1.90 някъде +-, но беше под 2м. След това беше в застой малко и като почнах фитнеса се качи малко до 2.20 +-. Когато почнах да наблягам на трибоя, скока стана 2.50-60, ако имам малко по-добра техника може би 2.70.
От това изводите са следните - трябва ти голям брой повторения с възможно най-големи кг. Пробвай quat every day. Скока ти ще избухне :D


Никога не съм тласкал гюле, но за топката знам че ти трябват гърди+гръб+трицепс. Плувкиня от класа ми прехвърля скалата :D :D => гърба е най-ключов май.
Упражнение: Pullover

tochko
05-05-2015, 19:27
Да за пулоувър си струва да опитам, и клек пред врат но без скок. Към него се насочих защото товари доста чисто квадрицепса, подобно на скока на дължина. Какъв тип клек си правил ти ракши?

Rakshy
05-05-2015, 23:09
Секъв :Д :Д Главно Highbar, просто това ми беше "стила". И преден правих. И двете са добра опция.


Има едно друго нещо: преди като играх баскетбол навсякъде ни казваха "скока идва от прасците", имаш ли добри прасци ще забиваш. Т'ва беше целта - да забиеш. Колко "програми" за прасец правихме само ние си знаем :D :D Кой кво прави винаги ще има 1-2 да правят calf raises до коша. И след толкова години осъзнах -- скока не идва от прасеца. Идва от целите крака, главно квадрицепсите и задника.
Много е важно да клякаш до долу. Под parallel. Ако мобилността ти не го позволява, тогава се съсредоточи върху това преди тренировка.

tochko
05-07-2015, 09:26
А какво мислиш за спринтовете и совалките? Би трябвало да помогнат за 50-те метра

Тромбоцит
05-07-2015, 11:48
Какви са ви нормативите? По принцип за гимназиална степен са не повече от 7сек за 50м, 2.20м + за скок и т.н.
Такива се покриват от всички, които не са тюфлеци.

tochko
05-07-2015, 13:58
Какви са ви нормативите? По принцип за гимназиална степен са не повече от 7сек за 50м, 2.20м + за скок и т.н.
Такива се покриват от всички, които не са тюфлеци.

Напълно си прав, но аз доста скоро излязох от групата на тюфлеците и лекоатлетическите дисциплини все още са ми слабост.
Личните резултати от началото на годината са :
600м-140сек
50м-7,6сек
дълъг скок-205(постигал съм и 230но това беше преди 2 години, когато бях доста по-лек)

Целя се съответно в 130-120сек/<7,00/>220

Гюлле тласкам едва втора година подред, но спрямо миналата имам 2 метра напредък. Най-добрия ми резултат е ~8,5 а аз целя девет.

Rakshy
05-07-2015, 16:30
Какви са ви нормативите? По принцип за гимназиална степен са не повече от 7сек за 50м, 2.20м + за скок и т.н.
Такива се покриват от всички, които не са тюфлеци.

Не баш. За пример веднага: момче, което е на 5кмрън бяга за 23 и малко скача под 2 метра.. Момче 1.90 на ръст скача 2.20..
Секви хора има.

А иначе да, совалките помагат и спринтовете са си спринтове.

Юлиян
05-14-2015, 18:58
Тия нормативи са гадни наистина. Мразя физическото имах само 2-ки първия срок сега втория съм по-добре имам 1 двойка и 2 тройки дано имам 3 по физическо за годината!!!!!!!!

tochko
05-15-2015, 18:53
Тия нормативи са гадни наистина. Мразя физическото имах само 2-ки първия срок сега втория съм по-добре имам 1 двойка и 2 тройки дано имам 3 по физическо за годината!!!!!!!!

А аз се стремя към 5 на нормативи и като закърпя с други упражнения с които съм по-добър да ми остави 6. От 8 клас имам пет само по физическо и смятам да поправя грешката :)

Rakshy
05-15-2015, 19:28
"... you do a couple things, you are not good at any of them..." :D

tochko
05-15-2015, 19:45
"... you do a couple things, you are not good at any of them..." :D

Брат ако в средното училище съм добър само в една определена област, независимо каква, нали се сещаш, че след определено време нямам никаква опция да я променя. За жалост се налага да съм добър във всичко, за сега добър ми стига :)

Rakshy
05-15-2015, 20:36
Да бе, знам. Просто, за да си наистина добър в нещо трябва да зарежеш до някъде останалите, това казвам. А пък и в училище оценките са доста така нереални, imo. По-натам осъзнаваш как може би предмети като географията и информатиката са ти доста безполезни :D

dreamwalker
05-15-2015, 20:49
Да бе, знам. Просто, за да си наистина добър в нещо трябва да зарежеш до някъде останалите, това казвам. А пък и в училище оценките са доста така нереални, imo. По-натам осъзнаваш как може би предмети като географията и информатикатa са ти доста безполезни :D

What.

Rakshy
05-15-2015, 20:50
What.

what what

Юлиян
05-16-2015, 06:27
Да бе, знам. Просто, за да си наистина добър в нещо трябва да зарежеш до някъде останалите, това казвам. А пък и в училище оценките са доста така нереални, imo. По-натам осъзнаваш как може би предмети като географията и информатиката са ти доста безполезни :D

А математиката историята и рисуването къде ги пропусна? :D

Rakshy
05-16-2015, 12:05
Рисуването е само в 8ми клас мисля или пък беше и 9ти, не помня :D Историята е интересна, а от математиката няма спасение :D

tochko
05-16-2015, 19:42
Да бе, знам. Просто, за да си наистина добър в нещо трябва да зарежеш до някъде останалите, това казвам. А пък и в училище оценките са доста така нереални, imo. По-натам осъзнаваш как може би предмети като географията и информатиката са ти доста безполезни :D

е то всеки "нормален" отличник си знае, че по някои работи не е за 6 ама я има. Така аз :Д

Юлиян
05-17-2015, 10:16
Ако учиш в Музикалното и останещ там до 12 клас осфен главно музика солфежи и инструментал и пеене си учиш всичко но слава богу от 11 клас ти одпадат опвечето предмети и на тяхно място идват солфежа пеенето свиренето и другите там неща свързани със музиката

NomNomNom
05-17-2015, 10:18
Ако учиш в Музикалното и останещ там до 12 клас осфен главно музика солфежи и инструментал и пеене си учиш всичко но слава богу от 11 клас ти одпадат опвечето предмети и на тяхно място идват солфежа пеенето свиренето и другите там неща свързани със музиката

И после след 12кл нищо нормално не можеш да запишеш, а матурите взимаш едва едва.
Добре, че нашите не ме пуснаха в музикалното.

anonymous908491
05-17-2015, 11:07
Добре, че нашите не ме пуснаха в музикалното.

Добре за кой, за теб, за вашите или за музикалното ?

NomNomNom
05-17-2015, 12:09
Добре за кой, за теб, за вашите или за музикалното ?

За мен :д

anonymous708973
05-17-2015, 12:28
Или за всички накуп? (Както е в моя случай 8-) )

NomNomNom
05-17-2015, 12:52
абе прави сте всъщност, инструменталистите май не ги пробваха да пеят, съответно могат да донесат болка за ушите, ако не ползват правилния инструмент :д

Юлиян
05-17-2015, 13:56
Аз сега ще се пробвам там не заради музиката а защото е елитно и не ти гледат успеха а само резултата от изпита рповерка на способностите , т.нар ПС