PDA

View Full Version : Удар от гръмотевица



kostadin_dimitrov911
05-07-2015, 17:48
Здравейте, бих искал да Ви попитам един въпрос и ще се радвам някой, който разбира да ми отговори. :)
Понеже живея в едноетажна къжа, но без покрив (не е със формата на пирамида, с керемиди и т.н. както нормалните къщи). Покрива е като на жилищен блок (20-30см стена). По-надолу ще го покажа на снимка, която точно описва апартамента ми (като последния етаж на блока с такъв покрив).
Та, въпроса ми е - от съответен удар на мълния върху покрива, ще го срути ли със самия удар, така че да засегне и хората които са вътре и самата постройка да падне върху тях ИЛИ просто удря и единственото, което може да направи проблем е евентуален пожар, който ще се развие впоследствие?

http://prikachi.com/images/104/8100104S.jpg - снимката

prosto_chovek
05-07-2015, 20:03
Разбира се, че нищо няма да се срути. Пожар може да стане само тогава, когато не е изпълнена добре мълниезащитната инсталация. Мълнията представлява реално плазма с температура около 50293 градуса, която обаче действа много кратко. Още повече, гледайки архитектурата на блока и оная метална оградка около етажа ти, също така виждайки отстрани синя ограда, предполагаща може би строеж, ако виждам правилно, което от своя страна предполага кран, мисля, че върху точно твоя етаж при една гръмотевична буря, шансът да падне мълния, е много малък. Това строителство ми изглежда тухлено, нов блок, няма гредоред, няма какво да се подпали. Ако чак толкова те притесняват тези природни феномени, помисли по - скоро за защити от пренапрежения в мрежата ти. Бъди още по - спокоен, ако в радиус 30 метра имаш метални електрически стълбове, защото те са по - високи и ти гарантиран, че тази им защита е доста сериозна. Мълниите имат голяма електрическа мощност, но съм доста убеден, че нямат механическата такава чак да съборят етаж от блок :)
п.с. сега видях, че става въпрос за къща, същото се отнася, особено ако имаш и дървета около къщата. Шансът да падне е минимален, ако падне, последствията биха могли да бъдат същите, които вече ти описах. Освен ако не си строил къщата с тенекиен покрив и дървени стени и стиропор, разбира се.

kostadin_dimitrov911
05-08-2015, 08:19
Благодаря за отговора. Да, за къща става въпрос и то едноетажна (все едно последния етаж на този блок на снимката), това представлява покрива ми и понеже ми се стори много тънък се замислих дали няма вероятност при евентуален удар от мълния да се срути и да падне върху нас, но щом това няма как да стане - ОК. :)
Относно защитата на мрежата - да, изключвам компютри, телевизори и т.н.

qkataa_123
05-09-2015, 07:41
Когато има гръмотевици и ако случайно ти е отворен прозорецът не трябва да бъде светната лампа понеже се превлича гръмотевицата и може да влезе и изгори крушката или да те удари тебе.Пази с от такива неща не е шега :)

kostadin_dimitrov911
05-09-2015, 14:09
Прозорци и врати не оставям отворени, телевизори, лаптопи, всичко загасям. Просто ме беше страх за покрива, защото такива природни явления ме притесняват и се страхувам да не стане нещо, въпреки че се опитвам по всякакъв начин да се защитя от подобни бедствия.

qkataa_123
05-10-2015, 10:04
И аз също се страхувам макар да съм загасила всичко в стаята

prosto_chovek
05-10-2015, 14:42
Когато има гръмотевици и ако случайно ти е отворен прозорецът не трябва да бъде светната лампа понеже се превлича гръмотевицата и може да влезе и изгори крушката или да те удари тебе.Пази с от такива неща не е шега :)

Това не е вярно. Ако лампата ти виси от тавана най - малко. Единствено би могло да бъде проблем ако на лампата жицата й е на не повече от 20см от отворения прозорец. Причината е, че мълнията търси най - лесният път към земята (този с най - ниско съпротивление), като ако има нещо по - високо и проводимо (дърво), то би обрало мълнията, понеже въздухът е с многократно по - голямо съпротивление спрямо дървото, отколкото земното на къщата ти, тоест на мълнията й е по - лесно да мине през дървото или олука на къщата, отколкото да влиза вътре. На лампата жиците не се променят, те са си там, по тях тече малък ток, ако е светната лампата, който не може да породи електромагнитно поле, което би привлякло мълния (в мрежата напрежението е 220-230V, на мълнията е няколко стотици хиляди с ток около няколко хиляди ампера съизмерими с няколко десети от ампера в лампата. И все пак, не е добра идея да е отворен прозореца, защото мълниите обикновено са придружени с вятър и дъжд, а ако паднат наблизо (разбирай под 10 метра), може да счупят прозореца, ако не е с дограма. Освен това може точно на джама да има нещо метално, свързано някак със земя. Така че затваряй прозорците, но не е лампата причината. По - лошо е да стоиш на прозореца и да говориш по телефона примерно.

kalpazanka
05-10-2015, 15:27
^Тъкмо щях да питам мит ли е, че трябва да изключваме мобилните телефони по време на буря.

Просто човек, не съм била супер привлечена от физиката в училище, но ми е останал някак споменът за кълбовидните мълнии и оттам *теоремата*, че по време на буря прозорците трябва да се затварят.

prosto_chovek
05-10-2015, 15:57
Кълбовидните не са доказани от науката физически, но много хора са ги описали. Проблемът с тях е непосредствено след гръмотевична буря, не по време на нея, до 50-60 минути след спирането на дъжда. Ако за това време няма нищо, няма и да има. Изключително рядко явление. Но пак казвам, знае се много малко за тях, няма човек, който да може да ти даде пълна и със сигурност вярна информация, може и моята да не е правилна, просто така съм чул. Относно телефоните - съществуват така наречените мълниеприемници с изпреварващо действие. Когато мълнията тръгне към земната повърхност, между лидера на мълнията и замята въздухът е йонизиран, което активира този мълниеприемник, който изпраща електромагнитен импулс с дължина на вълната, подобна на тази на мобилните телефони, което осигурява насрещен лидер за мълнията и тя пада точно там. Тоест ако искаш да не станеш гръмоотвод, не говори по телефона на открито по време на буря. :)

kostadin_dimitrov911
08-19-2015, 13:42
Сега видях последния отговор. Мерси на всички за инфото.
По това време нали по цяла България дават код червено за опасни бури и мълнии и просто наистина се моля да нямат механическата сила да съборят покрива при удар. И да...не е нито от дърво, нито стиропор, нито тенекиев.

kostadin_dimitrov911
08-20-2015, 09:45
"Къща или сграда без мълниезащитна инсталация предоставя на хората само известна защита.
Токът от мълния търси винаги най-удобния, респективно най-прекия път за да достигне земята. Порази ли мълния някоя сграда, без съответната защитна инсталация (най-честите попадения са в областта на комина, антените или върха на покрива), възникналият ток протича от мястото на удара по проводниците под покривната подпора (например по проводниците за резервното осветление). Последиците, ако не се стигне до пожар, най-често са разрушения или повреди по покривната конструкция, тъй като този ток води до разрушителни изпарения на остатъчната влага."

Дано това, което беше казал prosto_chovek да е вярно, защото попаднах на тази информация и още една, която гласи, че при удар от гръмотевица върху къща, строшила комина. Явно има сила...

draid
08-20-2015, 15:32
^Тъкмо щях да питам мит ли е, че трябва да изключваме мобилните телефони по време на буря.

Просто човек, не съм била супер привлечена от физиката в училище, но ми е останал някак споменът за кълбовидните мълнии и оттам *теоремата*, че по време на буря прозорците трябва да се затварят.

Телефони, злато, сребро всичко това е хубаво да се избягва. Също така на открито (планина и т.н.) при такива бури никога не се върви на групи, а на разстояние поне 10м.

Новите сгради всички имат гръмоотводи. Задължително е.

kostadin_dimitrov911
08-20-2015, 18:17
А, някой на моя въпрос ? :D :D Възможно ли е да се случи такова нещо?

prosto_chovek
08-20-2015, 18:58
Не е невъзможно. :)

kostadin_dimitrov911
08-20-2015, 20:36
Успокоих се при миналите ти коментари, че това няма как да стане, но сега като каза, че е възможно...не знам...при такива истории, които четох... :D
На някаква баба къщата била ударена от мълния и добре, че била на долния етаж, защото направила дупка на покрива и керемидите са се разпадали на втория етаж...еба*ти силата. Одеве пък по новините...загинал възрастен човек, след като мълния изпепелила дома му. Айде, пожара е следствие, няма да изгори всичко за секунди, но при самия удар да се строполи върху тебе покрива докато спиш...не е много айляк. Верно, че придавам голяма важност на тази тема, но ... по-добре да съм информиран.
Миналия път не намерих подходяща снимка на едноетажния ми дом (относно покрива му), но сега намерих...така изглежда - http://prikachi.com/images/490/8310490Z.jpg само, че с един комин отгоре и без дървените греди около къщата. Всичко е тухли и мазилка.

prosto_chovek
08-21-2015, 08:42
Значи виж сега, по принцип не разрушава толкова механически, колкото прави пожари и гърми инсталации. Но има обстоятелства, при които може да добие достатъчно голяма механична сила. Примерно съм виждал дърво, изгорено от мълния, но и дърво, което е сцепено от мълния. Затова ти казвам, малко е вероятно, но е възможно и няма какво да се притесняваш, природа е. Сложи си гръмоотвод. Тухли и мазилка е слабо вероятно да разбие, ако изобщо уцели.

kostadin_dimitrov911
08-21-2015, 14:38
Ами да, + това апартаментчето е ниско и до нас има по-високи къщи с антени, комини, няколко стълбове за електричество (не са метални, а май щеше да е добре...), метални улични лампи и 2-3 дървета съвсем малко по-високи от постройката. Всичко това ако има значение и ми е в плюс...ще се радвам! :D

draid
08-21-2015, 19:18
Дори да падне, шанса да те убие е почти никакъв.

baby_baby
08-25-2015, 21:25
Няма как да се срути