PDA

View Full Version : Отлепване на ретината - въпрос.



chiemi
05-08-2015, 22:44
Здравейте.На 15 години съм и след няколко дни ще си правя кръвна картина.Опасявам се, че съм болна от диабет.Имам повечето симптоми като- умора, постоянна жажда, обилно потене, отслабване на зрението, имам роднина-болен.Почти не уча защото все ми се спи.Не съм казала на родителите ми все още, те не са забелязали много.Дори и да не уча нямам особена промяна в оценките, а и не искам да ги притеснявам, особено баща ми.
Знам че диабетът е свързан и с отлепването на ретината.Искам ако някой знае точно как протича процеса с отлепването и по-точно колко бързо (средно) се случват нещата?Имам опасения и за това.
Винаги съм била с мързеливо око, но преди 1.5 години сериозно ми спадна зрението и на другото око.Става въпрос за късогледство - 1.50. Преди 2 седмици имах нещо като просвятквания в очите в рамките на 20 мин през неопределен период между единичните "светкавици".Всичко това спря, но от няколко дни виждам бледи светлини с различни цветове като зелено и бяло.Някои са като предмети а други с неопределени форми.Искам също да споделя че и преди когато бях по-малка също ги виждах, после спряха за няколко години.И преди няколко дни-отново.Виждам ги когато съм по-спокойна и си почивам вкъщи.
Дали следващия вторник няма да е прекалено късно за да се остановят проблемите?Голяма ли е възможността за трайна загуба на зрението?Страх ме е че закъснявам.Честно казано пиша тук, основно защото имам нужда някой да ме успокои.Моля не ми казвайте, че не разбирам или че съм необразована по темите.Опитвам се колкото може повече да разбера как стоят нещата, защото поне не искам да съжалявам ако е прекалено късно, а да не съм обърнала внимание по-рано.

anonymous908491
05-09-2015, 09:06
Значи още не е доказано, че имаш диабет, но вече страдаш от болести, които идват с него ?

galen_plamen
05-09-2015, 09:09
Проблемите на очите, свързани с диабета могат да се появят след дълго време на недобър контрол или 10-15 години. В началото преди да започне лечението с инсулин се появява замъгляване на зрението , защото водата в окото съдържа кристалчета захар и не само заради това.
При мен се получаваше точно така. И също когато се връщах от училище не можех да издържа и заспивах.
Други симптоми са много честото ходене до тоалетна и отслабването.
.
Високата захар поврежда кръвоносните съдове в окото, на тяхно място се получават сраствания с нови,или други кръвоносни съдове, получава се нещо като удебеляване, на което ретината не може да издържи и се отлепва.
.
При късогледството очите са по-издължени и ретината е по-тънка и чуплива , това е предразположение, но 1,5 диоптъра не е много, и аз имам толкова ,
но нямам изменения заради диабета,който е от 7 години
.
не отлагай прегледите