PDA

View Full Version : OLYMPUS SP-100EE



SmIx
05-10-2015, 16:31
Мнения за Bridge апаратчето?

npp
05-10-2015, 17:36
добрите страни на този фотоапарат: има висока светлочувствителност(ISO 6400), добър обектив с 50-кратно оптично увеличение, добри функции за автоматично фокусиране, стабилизация и корекция на образа/картината, запис на full hd видео клипове с 60 кадъра/секунда

JDeel
05-10-2015, 22:35
Типичен суперзуум с безплатна екстра - омазване на снимките. Само виж листата на дърветата при 100%:
http://img.photographyblog.com/reviews/olympus_sp_100ee/photos/olympus_sp_100ee_12.jpg

За ISO 6400 май няма много какво да се каже, на мен дори ISO 125 никак не ми допада: http://www.photographyblog.com/reviews/olympus_sp_100ee_review/image_quality/

Фен съм на Olympus, но точно този апарат е една от техните излагации. За същите пари и същия клас доста по-добра алтернатива е HX300 на Sony.

Но моето предложение е за някой DSLR или Mirrorless, т.е. за по-голяма матрица и RAW формат. Да, може и да няма 50-кратен зуум, но пък що ли ти е. В смисъл, качеството на снимките напълно компенсира липсата на зуум, който и без това рядко е необходим.

npp
05-11-2015, 11:08
апаратите от този клас са такива, все имат някакъв недостатък, но иначе стават за непрофесионални снимки, в смисъл ако ще е за обучение по фотография, или друго различно (приложение) от фотографии, които трябва да бъдат най-качествени при всякакви условия, екстериор и интериор

JDeel
05-11-2015, 12:03
Ама нали е фотоапарат, служи за фотографиране, да се запечатиш за вековете. Ако най-големия му недостатък е качеството на снимката, тогава какъв фотоапарат е това :) Пък то си има телефони за правене на непрофесионални снимки, вече и бабите имат такива, и те могат да си правят селфи.

Като ще е гарга, да е рошава. То дори професионалните апарати все още не са достатъчно добри да снимат при всякакви условия, камо ли пък този. И докато това е така, пътят към по-качествена снимка е следния: снима се с възможно по-качествена матрица и обектив, после през RAW се доизкусурява с Lightroom или CameraRaw. Този апарат дори няма RAW :)

npp
05-11-2015, 13:07
прав си за това, че има и по-добри апарати за тази цена(около 600лв.), макар че има и апарати, които вадят по-лошо качество на снимките от този, казвам това понеже може и някои да се шашкат от crop-натите проби както в посоченото по-горе ревю, обаче най-добре е да се сравни качеството на фотосите от различни апарати при еднаква резолюция, светлочувствителност и скорост на заснемане чрез снимки 1:1 мащаб за да се прецени същинската разлика, наистина дори и според мен този модел на олимпус е зле откъм качество на сниките в сравнение с други подобни модели, и така се оказва, че цената му е надута заради високо-технологичния дизайн близък до онзи на професионалните апарати и 50х zoom обектива със сложно устройство - именно това го оскъпява толкова, обаче погледни го и от другата му страна, той е идеален за обучение на начинаещи фотографи именно заради рязката промяна в качеството при вдигане и сваляне на светлочувствителността и въобще поради по-ниското качество на снимките при липса на достатъчно добра техника на заснемане от страна на фотографа по отношение на неговата преценка, било то за улавянето на качествените моменти/кадри, или за настройките, както и по отношение на боравенето с очите и ръцете, иначе, ако трябва да бъда честен, аз също бих търсил по-добро/максимално качество

JDeel
05-11-2015, 14:07
Дай да предложим на човека да си запечата по-хубаво спомените, вместо това да се бори с недъзите на една турбо сапунерка.

Ако го сравняваме с някой апарат от преди 20 години, тогава е в пъти по-добър, ама в днешно време за същите пари (е, почти) що да не си вземе нещо с повече внимание към снимката отколкото към рядко нужния зуум :) Просто викам да му спестя мъките и да му предложа да си направи по-детайлни снимки.

В тоя ред на мисли, първия ми фотоапарат беше подобно нещо, само че 12x, нямаше чак такива снайпери като сега. Любимото ми беше да правя зуумнати снимки, тъй че отзад да се замазва фона. Както и приближени снимки на девойки с бански по плажовете, но това да го прескочим за момент :D Чак после разбрах, че за такива снимки не е отговорен само зуума. Тоя ефект няма как да стане със сапунер ако не е зуумнат, но си се получава натурално при голямата матрица.

Другото кофти на такова приближение е цялата атмосфера между апарата и обекта. В швейцарските алпи трябва да идеш за да направиш снимки дето да не са като цяло сиви и с дефекти. Още, при такова увеличение пожелавам успех на уцелването на обекта, изискват се ръце от стомана за да не се отмести апарата с милиметър, а целта с метри.

Поради тия неща малко ми се губи смисъла на чак толкова зуум, съответно и смисъла от влагането на пари точно този апарат. Това е на практика апаратче за 150 лв, вкарано в голямо тяло и с добавен готин обектив. Готин обектив, ама кофти апаратче :) За всички снимки под 5-6x си струва човек да съжалява :)

SmIx
05-11-2015, 15:42
Благодаря ви за мненията! Стана ми ясно за какво става въпрос. По принцип съм пълен непрофесионалист с фотографията. Фотоапаратът вече пристигна, малко прибързах, но за мен е чисто злато, тъй като не съм притежавала никакъв друг. Като за начало много ме устройва, а ако ми хареса това занимание ще го сменя.

JDeel
05-11-2015, 15:53
Честито! И да покажеш някоя снимка :)

SmIx
05-11-2015, 15:55
Благодаря :) Задължително!

npp
05-11-2015, 16:03
честито и от мен, ставали са качествени снимки и с най-долнопробни апарати

SmIx
05-14-2015, 12:58
Благодаря! Ето (https://www.flickr.com/photos/131436434@N05/) няколко снимки.

npp
05-14-2015, 14:32
Благодаря! Ето (https://www.flickr.com/photos/131436434@N05/) няколко снимки.

за мен това качество е задоволително, фактически като се свият на резолюция под 1600 хоризонтал, изглеждат перфектно