PDA

View Full Version : Есе на матурата?



Okioto
05-10-2015, 22:22
Здравейте!

Понеже матурите наближават, аз все още се чудя дали да пиша: интерпретативно съчинение или есе. Класната ми тъй и не искаше да ни преподаде как се пише есе, някой във форума ще може ли да ми каже как бих могъл да напиша тема върху ''Живота и изкуство" в "Кино" на Никола Вапцаров (тази тема се падна миналата година).

Много ще съм благодарен на този, който ми помогне :)

maemi
05-14-2015, 16:25
Есето е по-лесно.Или поне аз така си мисля.Но е трябвало много по-рано да се подготвиш с него.Препоръчвам тази книга : http://www.book.store.bg/p34240/ese-pravila-i-modeli-za-pisane-kriterii-za-oceniavane-dancho-gospodinov.html

marilyn
05-15-2015, 13:47
Като бях ученичка пишех само есета, защото интерпретативните съчинения не ме кефеха. Спомням си, че в даскало ни учеха повече на тях, есе дори май не ни обясниха как се пише. Но аз писах есе на матурата и съм доволна от оценката, която имах.

fifito19
05-15-2015, 14:23
Можеш да наблегнеш на това, че Вапцаров отрича псевдо-реалността, която създава кинофилма и я намира за грозна и неестествена. Като цяло обърни внимание на опозиционните двойки, от тях могат да се извлекат доста редове. Прави съпоставка с миналото и настоящето. Прави предположения за бъдещето. Сподели съгласието или несъгласието си с лирическия говорител..
Аз не бих избрала съчинението. То е просто анализ, който върви ред по ред с творбата, без право на лично мнение.
Есето е много по-лесно, защото е само по себе си 1/4 интерпретативно съчинение, а останалото са неща, които ти мислиш. А всеки човек мисли, малко или много, и въобще не е трудно да напишеш това, което мислиш.

Okioto
05-17-2015, 19:20
Благодаря ви много за отговорите :)
Имам още един въпрос - как мога да папиша ЛИС върху произведение което не съм много запознат?

bonfire
05-18-2015, 14:58
Ми не можеш :Д Есето е в пъти по-лесно и дори реално не ти е нужно да си чел кой знае колко, за да го напишеш. Най-елементарно казано за да напишеш добро есе взимаш ключовите думи от темата (в случая живот и изкуство) и почваш да пишеш за живота и изкуството като общи понятия като в някакъв момент свързваш твоите писания с текста, който имаш. Като пак казвам - това е доста лесно, особено имайки предвид, че текста е пред теб на матурата.