PDA

View Full Version : Да обичаш някого не е въпрос само на силно чувство, а решение, преценка, обещание



Azoria
05-12-2015, 05:19
http://webstage.bg/li-ri-chni-otkloneniya/1638-erih-from-da-obichash-nyakogo-ne-e-vapros-samo-na-silno-chuvstvo-a-reshenie-pretzenka-obeshtanie.html#

Ерих Фром има доста интересни разсъждения за любовта. Който има желание може да се поинтересува по-обстойно. От тази статия едно от нещата, които ми направиха по-силно впечатление е :

"Ако двама души,които са били чужди един за друг, както е с всички, изведнъж сринат стената помежду си и се почувстват съвсем близки, като едно неделимо цяло, настъпва миг на единение - може би най-вдъхновяващите, най-вълнуващите трепети на човешкото сърце. Такова чувство е още по-прелестно и дивно за двама души, водили дотогава затворен, изолиран, лишен от обич живот. Чудото на внезапна интимност настъпва още по-бързо, ако е съпроводено или подбудено от сексуално привличане и общуване. Подобна обич обаче по природата си е нетрайна. Двамата се опознават добре, интимността им губи постепенно своя необикновен характер, докато най-накрая антагонизмът между тях, разочарованията им един от друг и тяхната взаимна досада убият всичко останало от предишната радост. В началото обаче всичко това не се съзнава. Всъщност те приемат силата на безумното си влюбване, на състоянието да са "луди" един за друг като доказателство за силата на тяхната любов, въпреки че то може да се окаже доказателство за степента на собствената им самота. "

Blab
05-12-2015, 08:05
преди любовта (която е от смислените хоризонти при Фром), трябва да имаме налични двама практични/самостоятелни, активни, рационални, наясно със себе си и света души, всъщност, по-подходящо в случая е "личности". По подразбиране хора, които могат и съществуват самостоятелно. Поне това е любовта, която той си представя, че може да се случва в идеалния й вариант.
Реално във взаимоотношенията си обаче (и това е съвсем нормално и рационално обяснимо) хората търсим нещо друго, чуждо за нас, непознато, иначе недостижимо, търсим, за да добием, отнемем, натрупаме и/ли разменим нещо с другия, т.е. да компенсираме глад/нужда/желание, етц. Това според Фром не е любов.
Аз го разбирам така - любовта е възможна след пълноценното изграждане и функциониране на личността и тя не е предлагане и предаване, а среща на души там горе, на последната стълбичка от развитието ви.

//за някои неща му симпатизирам, но лично за себе бих прибавила нюанси по отношение на любовта. да, и за мен тя не е здрава като е под формата на сливане, но включва и съвместен творчески (в широкия смисъл на думата) процес, извън двамата съучастващи.

paradosou
05-12-2015, 08:35
Съгласна съм само със заглавието; подчертаният цитат не ми допада.
Без да рационализирам излишно - връзките (както аз ги виждам) са предимно емоция. Само че е изключено да имаш хубава връзка, ако като човек не знаеш къде се намираш, ако бъркаш гордост и горделивост, ако доволно лесно се поддаваш на външни примамки\изкушения, ако си склонен при първия по-сериозен проблем да си стегнеш багажа и пр. Решение е да градиш нещо с някого, да. Поне в идеалния вариант. Чистата емоция не стига, макар че би трябвало да преобладава.

102thedream
05-12-2015, 08:44
прочетох го набързо сигурно друго се казва но 'да обичаш е решение' ми напомня малко на тези които спят с богати чичковци за пари
в минали времена е равносилно на желанието да си жената до най-големия с цел облагодетелстване откъм храна защита и т.н.
любовта не случайно не може да се опише защото е чувство а както знаем всеки се чувства различно
любовта в днешно време за мен е най-трудна защото при цялата тази свобода макар и роботска човек все повече е затворил сърцето си за другите
любовта е отдаденост
не виждам как можеш да се отдадеш на някого доброволно ако не си малко или много оглупял в което разбира се няма нищо лошо
не е ли това любовта в крайна сметка ;д
човекът до теб става твой спътник
ти на него също
две вселени стават една
поне според мен
искам да кажа и за частта със сексуалните отричания /пак може да не съм прочел както трябва/ смисъл че са фактор
точно природата си знае най-добре работата а не преценката
толкова пъти съм чел точно тука и повечето са на едно мнение даже направо сички че без връзка във секса то няма как да просъществува и другата връзка
разбира се имам предвид щастлива любов ясно е че човек който го е сполетяла някаква травма може да бъде обичан от жена си но да се смята че тя е щастлива е смешно

Blab
05-12-2015, 09:02
аз не разбрах Азория какво иска - да разсъждаваме с контекста на философията на Фром, или да си коментираме, без да го имаме предвид:Д

^и не, аналогията ти е тотално неподходяща.
в случая той отрича (не ги нарича любов) този тип отношения - пазарни, садо-мазохистични, етц.

//в главата ми се върти друг контекст, но тук няма да можем да го обсъдим, а именно - за любов по Луна, любов по Нептун, любов по Венера. Струва ми се, че схващането на Фром за (високата) любов е любов на хоризонта, любов по Слънце + Меркурий + Mидхевън. някой по-горе каза спътници, да, нещо такова може би е имал предвид.

едит:
http://www.astrotheme.com/astrology/Erich_Fromm
:Д:Д:Д
ето за jghgh и skatew;
култово е:Д
прийчъркият 3-и дом, който се бунтува срещу статуквото и Фройд:Д
отработеното СЛВ там;
Марсът в Риби
Слънцето в 6-и (странно ми стана, че е Овен) в съвпад с ретро Мерк
и та-да - над хоризонта тронова Венера - "да имаш или да бъдеш":Д
(близнашките тежки планети, тези затова са се счупили да философстват:Д:Д: )
и, черешката, Рак на МЦ... любовта като взаимна грижа, майчинска, безусловна, вечна. Луната в Стрелец - развиваща (ни), разширяваща, учеща (ни).

спирам:Д

tonybadams
05-14-2015, 00:09
Темата е добра и на мястото си.
НАй-напред малка отметка сърцето се отваря около 20 ,21 до 28 година.
Преди това човек главно си мисли ,че обича ,но истината е ,че най -често и бърка.
Първите 7 години се развива тялото
Вторите 7 се развиват емоциите
третите 7 се развиват страстите и волята
и едва след 21 се развива сърето и любовта

Екхарт Толе най-добре е казал как стоят нещата с връзките .Той е един от 10-те най-обичани духовни живи водачи на новия век

https://www.youtube.com/watch?v=MQk6Jn7qd48

tonybadams
05-14-2015, 00:11
Темата е добра и на мястото си.
НАй-напред малка отметка сърцето се отваря около 20 ,21 до 28 година.
Преди това човек главно си мисли ,че обича ,но истината е ,че най -често и бърка.
Първите 7 години се развива тялото
Вторите 7 се развиват емоциите
третите 7 се развиват страстите и волята
и едва след 21 се развива сърето и любовта

Екхарт Толе най-добре е казал как стоят нещата с връзките .Той е един от 10-те най-обичани духовни живи водачи на новия век

https://www.youtube.com/watch?v=MQk6Jn7qd48

Azoria
05-15-2015, 08:57
Стигнах до 3-та минута и не мога повече. Това клипче е за хора с по-здрави нерви, ако го има някъде на текст ще го прочета, но така ми бърка в здравето. :Д

Темата не е с някаква конкретна цел, попаднах на статията и реших да я споделя. А цитата ми направи впечатление, та да ви питам съгласни ли сте с начина, по който го описва и минавали ли сте през нещо, което бихте описали по този начин? примерно :Д

anonymous908491
05-15-2015, 16:21
https://www.youtube.com/watch?v=MQk6Jn7qd48

https://www.youtube.com/watch?v=mZt4ywtN07E Да беше дал този