PDA

View Full Version : Престъпление и наказание



Corb1225
05-25-2015, 16:42
Кръщавам темата си на едноименната творба на Достоевски с уговорката, че не съм я чел, но заглавието е релевантно с обекта на обсъждане. Поставям тезата, че човек единствено сам може да си е съдник, т.е. неговата съвест и съзнание са тези, които определят представите му за правилно и грешно. Когато ние отлъчим един престъпник от обществото, пратим го в затвора, подложим го на мъчения и тежък живот, по какъв начин способстваме за това той да достигне до това ниво на осъзнатост? Единици са тези, които излизат "очистени", а доста повече са тези огнетените, търсещите реванш, жадуващите за отмъщение. Да, може да останат там за цял живот или дори да бъдат екзекутирани, но това по какъв начин решава нещата? Истината е, че системата в сегашният си вид се бори не със самия проблем, а с резултата от него. Но как да накараме хората да тръгнат по пътя на себеопознаване и осъзнаване? В миналото, преди навлизането на националните държави, са се правили опити за еклесиастични съдебни органи. Знаем обаче, че религията цели да наложи своят морален компас, своите ценности, своите канони и разбирания. А дали това помага на човека да осъзнае сам себе си? По-скоро не. По-усиленото изучаване на философски дисциплини в училище, ми се струва като нелош вариант. Реално какво можем да направим? Как можем да решим този вечен проблем?

defender
05-25-2015, 19:05
че човек единствено сам може да си е съдник, т.е. неговата съвест и съзнание са тези, които определят представите му за правилно и грешно

Може да си е съдник, но пред кого.
Човек има пристрастие към себе си, не мисля, че е обективен съдник - да си по-снизходителен към себе си и по-строг към другите.
Така ако всеки е съдник за себе си и няма обща инстанция, ще се върнем в зората на грубата сила, по-якия налага своята истина.
Разума няма да има почва за развитие, а истината на грубата сила ще доминира.

Corb1225
05-25-2015, 19:24
...
Опошляваш тезата ми и темата, тук става въпрос за едно духовно израстване, при чието достигане нуждата от инстанция ще отпадне. Опитай се да погледнеш по-философски и непредубедено.

haritov
05-25-2015, 19:25
Колкото по-строго и безжалостно осъдиш себе си, толкова по-справедливо и снизходително ще съдиш другите.

defender
05-25-2015, 19:27
тук става въпрос за едно духовно израстване, при чието достигане нуждата от инстанция ще отпадне.
че кой ти е казал какво ти е израстването, ми то всеки може сам пред себе си да си мисли, че е супер израснал и тогава инстанция става по-якия или тия дето са повече.

Corb1225
05-25-2015, 19:31
Ох, дефенди, ясно е, че не можеш да надскочиш себе си. Надявам се на по-стойностни включвания от твоето.

therichbitch
05-25-2015, 22:49
Изненадана съм приятно от посоката на разсъждения и изобщо от желанието за разсъждения на подобна тематика. :)
После да те пита човек защо си губиш времето в лигавите теми.

Довършвам една рецензия и ще се разпиша по самата тема.

Corb1225
05-25-2015, 23:08
^ Това е маска, която обичам да си слагам. Дори не бих го нарекъл "маска", защото ми доставя удоволствие да се забавлявам, да разпускам и т.н. Но действително това често ми пречи да разкривам по-стойностни неща от себе си. Още в училище ми казваха, че имам потенциал, но съм несериозен и обръщам всичко на шеги и закачки. Звучи претенциозно, но може да се каже, че съм многопластова личност. Самите ми интереси са много разнородни и дори взаимно отблъскващи се понякога: от хип хоп музика и жени, клатещи сочни задни части ;д до гео/политика и (в случая) философски терзания. Стига толкова за личността ми ;д. Няма да е лошо и ти да се разписваш по-често в този раздел.

Пак ти благодаря (за добрите думи също) и ще очаквам мнението ти, но най-вероятно ще го видя утре.

haritov
05-25-2015, 23:41
Ох, дефенди, ясно е, че не можеш да надскочиш себе си. Надявам се на по-стойностни включвания от твоето.

аз го оценявам като стойностно

както виждаш в случая има две правди моята и твоята

нали знаеш че и 100 тояги са малко на чужд гръб?
ако те спукам от бой ще философстваш ли дали има ефект?
ако пък толкова не вярваш в тази система полежи малко в затвора да видим на кого ще отмъщаваш после

и тая система се бори не само с резултата от проблема (това го прави наказателния кодекс) ами и със самия него

има неща наречени закони те се борят с проблема без тях ще бъде доста по-зле

относно религията тя е нещото което спира хората да убият лошите политици

разсъждаваш като 13 годишно

и ако се чудиш как като осъдим някой да лежи до края живота си решава проблема ще ти кажа

тези проблеми нямат решение но си имат 3 имена егн и адрес


нека те питам как ще се самонакажеш за дето се пробва да ме тролиш оня ден?

искам ефектвино наказание така че да не го правиш втори път

lunacy
05-26-2015, 00:10
Когато ние отлъчим един престъпник от обществото, пратим го в затвора, подложим го на мъчения и тежък живот, по какъв начин способстваме за това той да достигне до това ниво на осъзнатост?


: :престоят в затвор е продукт на обществото, също както и престъпниците; в този смисъл не мисля че социумът ги отлъчва; да, като минеш покрай някой убиец на улицата няма да пожелаеш да станете първи дружки, ако това наричаш отлъчване-да, хубаво, социална изолация, но престъпникът не спира да е част от социума, въпреки че нарушава неговите ценностни бариери

обществото го приема като заплаха, едва ли не ПРЕСТЪПНИКЪТ с/у ТЯХ, затова го лишават от свобода и го вкарват в затвор; но затворът е проект на обществото, т.е. престъпникът си остава някъде в конструкциите на общността

: :ПРЕСТЪПНИК е толкова обширно понятие; има хора, употребяващи марихуана, има и серийни убийци, които се водят такива
всъщност лишаването от социална свобода може и да е двигател за някаква осъзнатост, ако става въпрос за по-леки престъпления; липсата на соц. свобода помага за разбирането на това колко важна е тя, I guess


Да, може да останат там за цял живот или дори да бъдат екзекутирани, но това по какъв начин решава нещата?
по никакъв г/д, само ги държи далече от т.нар. нормални хора


Но как да накараме хората да тръгнат по пътя на себеопознаване и осъзнаване?
социални мерки за тези, които извършват по-леки престъпления, да речем;
за да извършиш нещо като изнасилване или убийство, трябва да си напълно лишен от емпатия/състрадателност; не гледам на тези хора като ИЗВЕРГИУЖАСЗАПЛАХА и не мисля че отношението трябва да е такова; техните действия не са нищо повече или по-малко от продукт на някакъв дисбаланс в мозъка и не мисля че трябва да бъдат третирани като чудовища

наивно звучи, но може би биха могли да се провеждат някакви задължителни тестове на психиката, които засичат реакциите провокирани от видеа с насилие, да речем
правени са такива проучвания със затворници, мисля че беше доказано че повечето от извършителите на сериозни убийства не реагират както "нормалните" хора на гледката на насилие, напротив-доставя им удоволствие, което не мисля че може да бъде контролирано като реакция; та предполагам някаква навременна грижа за ЗЛИТЕЛОШИТЕУБИЙЦИТЕ би подобрила доста неща

:: ще редактирам след това сигурно

therichbitch
05-26-2015, 01:37
Хубава идея, но пропускаш важен елемент- ако убиецът е умен и с всичкия си. Ако не се наблюдават чисто физически реакции, някои тестове са бошлаф работа. Примерно, на мен ми е толкова къс фитилът, че паля от половинка, но в ситуации, в които трябва да се представя като търпелива и притежаваща стабилно самообладание- ми правя го. Не че е сравнимо, но тези тестове отдавна се правят и така се пускат на свобода убийци, които уж са преодоляли насилствените си наклонности.
Относно първия пост на автора на темата:

Тъй като няма как да се абстрахирам от асоциативния заряд на заглавието ти, искам да вметна, че това, което си поставил като теза, е релевантно и към сюжета на романа, където престъплението и неговите последици са пречупени през страданията на героя, явяващи се най- тежкото наказание за убийството, което той извършва. Ще прозвучи гръмко, но въпреки детайлизираното представяне на психологичните терзания мен не успя да ме убеди, че човек със съзнание на Übermensch и предполагаеми правомощия да решава кой заслужава да живее и кой не, може да изпитва разкаяние от подобна степен. Героят си остана герой, не успях да се отъждествя. Разбира се, Достоевски е голям, а аз не, така че е твърде вероятно да не съм уловила всеки един нюанс.

Та, в този ред на мисли смятам, че за да може съвестта на индивида да служи като основен съдник, се изисква твърде голяма висота на нравствен капацитет, което пък за мен въпреки амбивалентната същност на човешката природа не е съвместимо с голяма част от престъпленията. Не че не се случва да „залитнеш oт мъка и [да] стъпиш в погрешност на гнило“, но статистически погледнато не е това случаят за съжаление.
Аз, като фенка на психоанализата, смятам, че супер-егото, което се явява тази вътрешна инстанция на съдник, няма как да левитира в пространството самостоятелно без оглед на заобикалящата среда предвид, че обикновено се проявява при страх от загуба на одобрение от околните. Съвестта Е обременена от външните норми, от историята на външните норми и от тяхното неудачно прилагане.

За мен описваш утопична ситуация на общество с ниво на себепознание отвъд реалистичните граници. Не защото подобно ниво само по себе си е невъзможно (аз вярвам в неограничените възможности на човека), а защото това съзнание е резултат от друга величина, а именно, с риск да ме захапете на друга една тематика- битието. Оставям го като само като теза поради горната причина.
Освен това, се сещам и за едно от изначалните и недостойните качества на човека- неговият егоизъм. Смятам, че единственият съществуващ инстинкт, който е по- силен от него, е майчинският. Мислиш ли, че в една система, където всичко е оставено в ръцете на индивида като самостоятелна единица и неговия вътрешен свят, може да се разчита на самобичуване от негова страна, надскачане на инстинкта за самосъхранение и… и ми се доспа, съжалявам :P (най- жалкото заключение на мисъл, което съм правила, случва се и на най- добрите )

DoctorSatan666
05-26-2015, 11:30
Няма как НИЕ да решим този проблем, преди всеки да реши проблема в себе си. Това не става с политически движения, граждански или каквито и да е сдружения, защото е преди всичко личен процес и зависи единствено и само от човека. Защо допускаш че затворите имат за цел да "поправят" някого, ако изобщо това дори е възможно на ефективно ниво? Целта на затворите не е да "поправя" човека. Затворът е място за хора, които не са удобни за системата, за да може тия във системата да се изживяват като добри и съвестни, докато всъщност вършат същото като "лошите", поради същите мотиви, само че на тяхното си ниво, доколкото им позволява страха от социална изолация. А лошите са там, скрити, наказани, далеч от тях - те са израз и образ на всичко онова, което невротипичния човек мрази и отрича, и иска да скрие от себе си, защото само така масовия човек може да "оцелее" поставен в изискванията на социалната действителност, където е принуден да крие мотивите си и да дава оправдание за всяко свое действие. Отделно публичните порицания и наказания винаги са били най-добри помошници за сплотяване на колектива, особенно за големи групи от хора (села, градове, народи), и особенно ако групата преминава през стресови периоди, както е било в средновековието. Затова и тогава съвсем не са се притеснявали публично да горят, колят, бесят и т.н. "неудобни" хора. Случва се и днес в много страни. В западния свят се е омекотило и е приело малко по-непосредствен характер, но причината отново е същата. Това е естествена защитна реакция на колективния организъм, защото така у всеки градивен елемент на тоя организъм(т.е. у всеки човек) се създава чувството, илюзията за сигурност и справедливост, за отдаване на всекиму дължимото, което е и основна предпоставка за всеки тип кооперативно взаимодействие и фундамент на социалния тип личност. Заради това и основния катализатор на социалните процеси са личните процеси. Нуждата от сигурност в личния живот се проектира на обществено равнище. Необходимостта за решение на личните проблеми намира естествен отдушник в идеите за възтържествуване на социална справедливост и благо.
Когато имаш биологичен вид с толкова голям спектър на поведение, да не говорим за психика, ясно е че има много противоречия. Все пак основните нужди и оттам съгласия и позиции на голям процент от колектива съвпадат, което е достатъчна основа за изграждането на някакъв тип общественост. Но само до определен тип. Та това мисля че е причината, обществото никога да не израстне отвъд този тип общественост. В контекста на социалното взаимодействие това е невъзможно.

anonymous708973
05-26-2015, 12:42
Колкото по-строго и безжалостно осъдиш себе си, толкова по-справедливо и снизходително ще съдиш другите.

Защо така смяташ?

Много хубава темичка, много ми допаднаха определени разсъждения.
С тъга установявам, че дар словото ми се е поизпарило.

haritov
05-26-2015, 13:01
Защо така смяташ?

Много хубава темичка, много ми допаднаха определени разсъждения.
С тъга установявам, че дар словото ми се е поизпарило.

мисъл на конфуций

питай него що мисли така :D ще ти каже най-точно

defender
05-26-2015, 13:10
Ами, може би за това, че ако гледаш на себе си като човек, който също допуска грешки, то ще си по-снизходителен и към грешките на другите.

anonymous895156
05-26-2015, 13:12
задължително условие за това тезата да бъде истинна е максимата "духовно израснал -> с високи нива на емпатия спрямо другите биологични единици" да е вярна, за да може в крайна сметка да ми пука за това, че съм спасил пенсионната система от още един залитащ пешеходец

в действителност емпатията е изключително примитивна. води началото си от огледалните неврони при човекоподобните ни приятели, служи за животинското добруване на социума и е нещо "твърде човешко", също като конформизма, страха, меркантилността и агресията

ценностната система е нещо уникално за всеки човек и колкото и да не си го признават лицемерите, всички смятаме, че нашата е най-близка до истината - иначе защо бихме я поддържали? ако искаме обаче да имаме работещо общество, не може да позволим на всекиго да се разпростира според своята до безкрай, защото при някои тя е "радикална" и ще попречи на стандартното му добруване. давам пример - известно време бях напълно убеден (а и още имам съмнения), че съм имал огромна заслуга за смъртта на един човек - не ми пукаше изобщо, дори пусках доста забавни шеги по въпроса; в момента съм напълно готов да умра, единствено любопитството и страхът от болка ме спират да скоча от прозореца до мен. ето затова и нямам проблем да се взривя с викове "аллах акбар" в лувъра под лунна светлина след половин месец, някак сладко е да внасям ирационалност в сивотата на всички струни, от които е изплетена Вселената. но няма да го направя, защото ако познанието, подходите и логиката ми ме определят като идеален на най-високото ми познато ниво, по-ниското такова (битуването ми сред приматите) също има значение, тъй като цялото щастие, което мога да усещам, се ръководи от маймунското ми положение и себеусещане в рамките на обществото, затова и съм избрал оптимален вариант - взимам проста етика (категорически императив) и се боря за радикална либертарианска система, където държавите са заменени от формални окръзи, няма догматични системи, а хората имат достойнство и са либерални, същевременно не лицемерничейки и не допускайки политическата коректност на деня да им затваря устите

всеки трябва да почерпи от моя опит, ако иска да достигне до висшето познание

та, да - обществото си иска своето, колкото и да съм хитър. не може без затвори, но не и в днешния им вид. това с наказанието е малоумно, все пак дори не говорим за социална изолация (такава се счита за неетична и е строго забранена), а за ограничаване на потенциалната им зона на досег с други хора.

можеш да наказваш деца в първа група, не разумни хора, които имат достойнство и са живи единствено по задължение

anonymous895156
05-26-2015, 13:15
мисъл на конфуций

питай него що мисли така :D ще ти каже най-точно

продължавай да робуваш на авторитети, които вероятно вдишваш

Ivaaaaa
05-26-2015, 13:17
^nadurvih sa

anonymous895156
05-26-2015, 13:18
<3

Corb1225
05-26-2015, 13:20
Хубави неща сте изговорили. Аз се разрових и намерих този интересен експеримент за функционирането на затворите: http://www.prisonexp.org/pdf/ijcp1973.pdf. За да победиш врага, трябва да го познаваш ;д. Ще се опитам да се разпиша по-късно днес.

defender
05-26-2015, 13:31
можеш да наказваш деца в първа група, не разумни хора, които имат достойнство и са живи единствено по задължение

Какво имаш предвид под "живи по задължение"?

anonymous895156
05-26-2015, 13:34
Какво имаш предвид под "живи по задължение"?

че сякаш не е достатъчно голямо наказанието, че сме живи в тази матрица

haritov
05-26-2015, 13:49
продължавай да робуваш на авторитети, които вероятно вдишваш

хубавата идея и чистата истина биват пренебрегвани и отхвърлени от посредтсвените умове като теб

DoctorSatan666
05-26-2015, 13:52
хубавата идея и чистата истина биват пренебрегвани и отхвърлени от посредтсвените умове като теб
http://prikachi.com/images/812/8136812g.gif

Is this nigga serious?

defender
05-26-2015, 13:56
В контекста на социалното взаимодействие това е невъзможно.

Как можеш да имаш семейство и деца и да ги отгледаш и възпиташ без социално взаимодействие?
То самото семейство е мини социално взаимодействие.
А без деца, няма човечество. Без обмяна на опит между поколенията няма развитие - едно ниво завинаги, примитивно.

ПП: Мога да дам и още много други социални примери.

DoctorSatan666
05-26-2015, 14:00
Как можеш да имаш семейство и деца и да ги отгледаш и възпиташ без социално взаимодействие.
То самото семейство е мини социално взаимодействие.

Знам, точно затова не съм привърженик на концепцията за семейството. В моята идея за ефективно общество (идея която е още противоречива и недовършена), децата трябва да се отглеждат изцяло от държавата, като на всеки трябва да се обръща различно внимание с оглед на качествата му. Подобна идея е имало и при националсоциализма - семейното и финансово положение не се е взимало предвид, всеки е могъл да получи безплатно добро образование, стига да има потенциал. Идеята е хората не да работят за пари и оцеляване, а всяка длъжност в държавата да се заема от възможно най-добрите и подходящи хора за нея. Само така длъжността става призвание, а не просто средство.

haritov
05-26-2015, 14:05
. Защо допускаш че затворите имат за цел да "поправят" някого, ако изобщо това дори е възможно на ефективно ниво? Целта на затворите не е да "поправя" човека. Затворът е място за хора, които не са удобни за системата, за да може тия във системата да се изживяват като добри и съвестни, докато всъщност вършат същото като "лошите", поради същите мотиви, само че на тяхното си ниво, доколкото им позволява страха от социална изолация. А лошите са там, скрити, наказани, далеч от тях
във всяка една система ако се сметне че даден престъпник не може да бъде поправен в затвора като човек и начин на мислене му се налага най-тежкото наказание

това е разковничето когато се налага дадена присъда




всеки трябва да почерпи от моя опит, ако иска да достигне до висшето познание

и ти ли стана небесен херувим

на всеки метър днес срещам духовни водачи на човечеството

defender
05-26-2015, 14:08
Знам, точно затова не съм привърженик на концепцията за семейството. В моята идея за ефективно обещество (идея която е още противоречива и недовършена), децата трябва да се отглеждат изцяло от държавата.
Държавата - държавата не е ли социална структура.
Трябва администрация, работници, които да вършат работата с децата. Между работника е детето отново има социално взаимодействие.

А и всеки човек като има дете, почти винаги иска той да го възпита, за да му остави нещо от себе си, ако му го отнеме държавата, това пък ще е насилие.

Самия акт на отнемането на детето на родителя от държавата не е ли пак акт на социално взаимодействие - защо толерираш негативни актове.

DoctorSatan666
05-26-2015, 14:22
Държавата - държавата не е ли социална структура.
Трябва администрация, работници, които да вършат работата с децата. Между работника е детето отново има социално взаимодействие.

А и всеки човек като има дете, почти винаги иска той да го възпита, за да му остави нещо от себе си, ако му го отнеме държавата, това пък ще е насилие.

Самия акт на отнемането на детето на родителя от държавата не е ли пак акт на социално взаимодействие - защо толерираш негативни актове.

Нека не навлизаме в политически дискусии. Идеите ми в тази насока са недоразвити и на този етап практически неприложими, затова не смятам за необходимо да дискутирам.

defender
05-26-2015, 14:31
Докторе мисля, че за да се случи твоя модел на живот, трябва в живота на хората да бъдат привнесени много неестествени инструменти за постигане на този модел - отделно, че за твоето разбиране и щастие ти си склонен да причиниш нещастие на други хора, дето искат да си гледат сами децата.

Просто спри да гледаш на социалното взаимодействие като на страдание.
Социалното взаимодействие е едновременно хем е нужно за нормалния живот, но просто ти трябва да си промениш очакванията към него.

Социалното взаимодействие е полезно, просто проблем е в разминаването му с твоите прекалени очаквания от него и от там страдание.

Ти искаш повече отколкото и най-полезните неща в живота могат да ти дадат. Всъщност проблема ти да не е в някакъв болен перфекциноизъм.

Спирам.

anonymous895156
05-26-2015, 14:50
А без деца, няма човечество. Без обмяна на опит между поколенията няма развитие - едно ниво завинаги, примитивно.

само ще вметна, че и в момента всеки млад човек е в пъти по-склонен да слуша хора на по-близка до неговата възраст, отколкото неадекватни пенсионери

defender
05-26-2015, 14:52
Значи без да е изобретено колелото от предишното поколение, новото поколение може да направи кола. Значи взаимодействието е нещо нужно.

anonymous895156
05-26-2015, 15:04
има книги

defender
05-26-2015, 15:14
има книги

Хм, интересно, сигурно книгите са приети като ползотворен и общовалиден носител на информация не на базата на социално взаимодействие, буквите и писмеността сигурно също не са? Може, може.

А тия книги, кой ги произвежда и на кой ги продава, хм сигурно пазарните отношение не са социално взаимодействие? Може, може.

Не знам защо продължавам, явно имам проблем, извинява се, но митето като дразнитле е твърде съблазнителен.

haritov
05-26-2015, 15:36
Хм, интересно, сигурно книгите са приети като ползотворен и общовалиден носител на информация не на базата на социално взаимодействие, буквите и писмеността сигурно също не са? Може, може.

А тия книги, кой ги произвежда и на кой ги продава, хм сигурно пазарните отношение не са социално взаимодействие? Може, може.

Не знам защо продължавам, явно имам проблем, извинява се, но митето като дразнитле е твърде съблазнителен.

трябва да черпиш от неговия духовен опит

golemiq_korab_minava
05-26-2015, 15:51
само ще вметна, че и в момента всеки млад човек е в пъти по-склонен да слуша хора на по-близка до неговата възраст, отколкото неадекватни пенсионери

Тва как го реши?

Само да вметна, че днес всяко второ младо пишлеме въобще не може да мисли и няма житейски опит.

Обратно има ''пенсионери'', които не си знаят парите.

anonymous895156
05-26-2015, 16:51
Хм, интересно, сигурно книгите са приети като ползотворен и общовалиден носител на информация не на базата на социално взаимодействие, буквите и писмеността сигурно също не са? Може, може.

А тия книги, кой ги произвежда и на кой ги продава, хм сигурно пазарните отношение не са социално взаимодействие? Може, може.

Не знам защо продължавам, явно имам проблем, извинява се, но митето като дразнитле е твърде съблазнителен.

с гордост ще заявя, че не прочетох какво си написал

therichbitch
05-26-2015, 17:08
разводнихте и тая тема

Corb1225
05-26-2015, 18:04
След като прочетох един куп безполезна литература ;д, реших в крайна сметка просто да се впусна в дискусията. Разбира се всяко четиво с определена опознавателна стойност има своята полза. Това което аз постигнах беше, че се обърках доста ;д, но все пак получих/затвърдих насоки. Има очевидни пробойни в тезата ми, защото за да се достигне до нейният климакс, ще трябва да се премине през драстични промени - разрушаване и изграждане наново на колоните, на които се градят разбиранията ни за развитието на идивида, обществото, взаимодействията вътре в него, за да се достигне действително до един утопичен строй (както се отбеляза). Тук отварям една скоба, за да дам кредит на ДокторСатан, защото благодарение на неговите идеи (част от които припознах), достигнах до изводи, които преди не съм успявал да стигна.

Не го смятам за непостижимо в никакъв случай, нужна е много воля и достигане на консенсус. Когато достатъчно хора гледат в една посока, тогава всичко е възможно. И тук идва едно (от многото) противоречие, защото говорим за индивидуално съзряване на личността, но за да се случи това, трябва да се поставят някакви параметри все пак. Тук ще възникне справедливата забележка, че параметрите са ограничаващ фактор за личностното самоосъзнаване. Но това, че сегашните не са добри, не означава, че други няма да бъдат.

Моята идея е рационализма да бъде въведен като основно положение и обществото ни да бъде изградено изцяло с неговите инструменти. В сегашната система много от концепциите ни се крепят на емоционални основи. А познанието не се базира на емоции и чувства, а на факти, обективен анализ и емпирични доказателства. Ще дам един елементарен пример, за това как трябва да се случват нещата според мен. Взимаме понятието "емпатия". Какво е емпатията? Емпатията е способността на човек да съпреживява емоциите, чувствата и мислите на другите. Емпатията се взима като основен фактор за ненасилие между хората. Колкото по-голям емпат е човек, толкова по-малка е вероятността той да нарани друг, и обратното. И тук според мен трябва да се възприеме един доста по-стабилен фактор, защото емпатията е индивидуална променлива, на която не може да се въздейства. Мотивацията ни да не нараняваме, трябва да бъде основана на разумни доводи, като например да не отнемаме никому правото на идивидуално развитие и осъзнаване, което пък от своя страна да бъде издигнато до висша ценност.

Стана доста объркващо и ще спра дотук ;д, надявам се доводите ми да са достигнали до вас. Не се изразявам особено научно, но смятам, че го правя по един логичен начин ;д.

defender
05-26-2015, 18:10
с гордост ще заявя, че не прочетох какво си написал

Диалогът не беше ли либерална ценности бе, европейското мите?

defender
05-26-2015, 18:17
А познанието не се базира на емоции и чувства, а на факти, обективен анализ и емпирични доказателства.

Давам един пример:

Че Слънцето било по-старо от Земята беше уж супер неопровержим факт във всеки учебник, а сега изведнъж:

Планетите започват да се формират преди раждането на звездата
"Наблюдения на формиращи се протопланетни дискове в мъглявината NGC1333 в съзвездие Персей помогнаха на екип планетолози да изяснят, че процесът на образуване на планетите започва дълго преди да възникнат тези дискове и да започнат да се формират звездите"
http://megavselena.bg/planetite-zapochvat-da-se-formirat-predi-razhdaneto-na-zvezdata/

ПП: Това, означава ли, че досега с нашите супер факти, в които сме вярвали, че са верни сме живели в лъжа.

Blab
05-26-2015, 18:36
много скучна и вторична дискусия
само дефендър се включва с някакви трохички, ама кой да меси, като може да кълве

npp
05-26-2015, 18:47
Кръщавам темата си на едноименната творба на Достоевски с уговорката, че не съм я чел, но заглавието е релевантно с обекта на обсъждане. Поставям тезата, че човек единствено сам може да си е съдник, т.е. неговата съвест и съзнание са тези, които определят представите му за правилно и грешно. Когато ние отлъчим един престъпник от обществото, пратим го в затвора, подложим го на мъчения и тежък живот, по какъв начин способстваме за това той да достигне до това ниво на осъзнатост? Единици са тези, които излизат "очистени", а доста повече са тези огнетените, търсещите реванш, жадуващите за отмъщение. Да, може да останат там за цял живот или дори да бъдат екзекутирани, но това по какъв начин решава нещата? Истината е, че системата в сегашният си вид се бори не със самия проблем, а с резултата от него. Но как да накараме хората да тръгнат по пътя на себеопознаване и осъзнаване? В миналото, преди навлизането на националните държави, са се правили опити за еклесиастични съдебни органи. Знаем обаче, че религията цели да наложи своят морален компас, своите ценности, своите канони и разбирания. А дали това помага на човека да осъзнае сам себе си? По-скоро не. По-усиленото изучаване на философски дисциплини в училище, ми се струва като нелош вариант. Реално какво можем да направим? Как можем да решим този вечен проблем?

единственият начин за съвършено решение на този проблем е правилната вяра в Онзи, Който наистина е истинският Бог, понеже именно това е и нейното предназначение, тъй като само истинският Господ Бог може да направи човеците съвършено добри/праведни, не само престъпниците, но и служителите на закона, затова трябва да се отправят добри молитви към Него за тяхното освещаване

"И тъй, увещавам, преди всичко, да отправяте молби, молитви, прошения, благодарения(т.е. молитви, ходатайства, застъпничества и благословения) за всичките човеци, за царе и за всички, които са високопоставени, за да поминем тих и спокоен живот в пълно благочестие и сериозност. Това е добро и благоприятно пред Бога, нашия Спасител, Който иска да се спасят всичките човеци и да достигнат до познание на истината(т.е. и да станат/бъдат добри/праведни). Защото има само един Бог и един ходатай между Бога и човеците, човекът(т.е. одушевеното същество) Христос Исус, Който, като своевременно свидетелство за това, даде Себе Си откуп за всички; за което аз бях поставен проповедник и апостол, (истина казвам, не лъжа), учител на езичниците във вярата и истината." 1 Тимотей 2: 1-7

therichbitch
05-26-2015, 18:49
Нахвърлям няколко неща, които ми направиха впечатление.

нужна е много воля и достигане на консенсус- кой смяташ, че ще е двигателят на тази воля? И как един и същи стимул може да бъде общовалиден за всички индивиди, защото, съгласи се, говорим за мащабност, ако ще има резултати. Или как трябва да се таргетира всяка отделна единица, за да се породи в нея това желание?
да бъде основана на разумни доводи, като например да не отнемаме никому правото на идивидуално развитие и осъзнаване, което пък от своя страна да бъде издигнато до висша ценност Мотивацията да не нараняваме вече има рационално измерение и е издигната като основна ценност във върховния ни закон (КРБ,30), но действителността показва, че се прекрачва достатъчно често
надявам се доводите ми да са достигнали до вас
не бе, пич, трябваха ми 2 пъти и половина да прочета текста, за да ми прищрака мисътла
П.П. Проблемът може и да е в мен.

defender
05-26-2015, 18:59
разводнихте и тая тема

Имаш право, но пък представяш ли си за всичко, което се засегне в дадена тема, да правим отделна тема, ще разводним не темата ами целия форум - поток от теми.

Разбира се трябва да се стараем да се придържаме към основната тема, но все пак сега, представяш ли си за този отговор към тебе, да бях създал отделна тема щеше да стане супер разпокъсано всичко, а като постоянно публикуваме нови тема, за щяло и нещяло, тази тема щеше да отиде на втори ред, после трети и така чак на втора страница, абе мазало.

anonymous895156
05-26-2015, 19:36
Давам един пример:

Че Слънцето било по-старо от Земята беше уж супер неопровержим факт във всеки учебник, а сега изведнъж:

Планетите започват да се формират преди раждането на звездата
"Наблюдения на формиращи се протопланетни дискове в мъглявината NGC1333 в съзвездие Персей помогнаха на екип планетолози да изяснят, че процесът на образуване на планетите започва дълго преди да възникнат тези дискове и да започнат да се формират звездите"
http://megavselena.bg/planetite-zapochvat-da-se-formirat-predi-razhdaneto-na-zvezdata/

ПП: Това, означава ли, че досега с нашите супер факти, в които сме вярвали, че са верни сме живели в лъжа.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD_%D0%BC%D0%B5% D1%82%D0%BE%D0%B4

anonymous708973
05-26-2015, 20:04
много скучна и вторична дискусия
само дефендър се включва с някакви трохички, ама кой да меси, като може да кълве

пОсмали малко егото.

Corb1225
05-26-2015, 21:11
кой смяташ, че ще е двигателят на тази воля? И как един и същи стимул може да бъде общовалиден за всички индивиди, защото, съгласи се, говорим за мащабност, ако ще има резултати. Или как трябва да се таргетира всяка отделна единица, за да се породи в нея това желание?
Да, това е един от сериозните проблеми в теорията ми. Двигателят би могъл да бъде точно това желание за пълно достигане на осъзнатост на личността. Но как може да бъде вменено на хората? Аз нямам съмнение, че естественият ход на нещата в даден момент ще наложи нуждата от това. Като за начало може да бъде заложено в образователната система - да се работи в посока стимулиране, дори вменяване на учениците, че трябва да тръгнат по пътя на самоосъзнаване. Харесва ми идеята на ДокторСатан (дежа вю ;д), че държавата трябва да поеме изцяло грижата за децата и чрез индивидуален подход с оглед качествата им, да им се посочи пътя.

Мотивацията да не нараняваме вече има рационално измерение и е издигната като основна ценност във върховния ни закон (КРБ,30), но действителността показва, че се прекрачва достатъчно често
Защото законът е ограничение, средство на държавата да контролира индивида, а не да способства за неговото израстване.

не бе, пич, трябваха ми 2 пъти и половина да прочета текста, за да ми прищрака мисътла
Това беше злобно ;д. Просто се подсигурих.

therichbitch
05-26-2015, 21:23
държавата трябва да поеме изцяло грижата за децата
държавата да контролира индивида, а не да способства за неговото израстване
има ли намеса на държавата, тя винаги бива скрепена с принуда, била тя замаскирана като друг подход
Това беше злобно ;д. Просто се подсигурих.
Никак, даже съм в прекрасно настроение, нз защо така е прозвучало.Даже се опитах да смекча това, че ми се стори хаотично с обръщението

haritov
05-26-2015, 21:34
Защото законът е ограничение, средство на държавата да контролира индивида, а не да способства за неговото израстване.


демек ако няма закони всички ще сме по-добре

извинявай ама въпреки закона аз успявам да се развивам

едит

като се засмиля законите не ми пречат

Corb1225
05-26-2015, 21:41
Никак, даже съм в прекрасно настроение, нз защо така е прозвучало.Даже се опитах да смекча това, че ми се стори хаотично с обръщението
Така ми се е сторило значи.

има ли намеса на държавата, тя винаги бива скрепена с принуда, била тя замаскирана като друг подход
Все пак виждам стабилна разлика между стимулирането на индивида към самоосъзнаване и достигане сам до изводите, и директната забрана, която няма възпитателна стойност в класическия смисъл.

defender
05-26-2015, 21:42
Харесва ми идеята на ДокторСатан (дежа вю ;д), че държавата трябва да поеме изцяло грижата за децата и чрез индивидуален подход с оглед качествата им, да им се посочи пътя.

Кой път да им се посочи от държавата, за кое, държавата да ти определя какво да работиш ли или за кого да се ожениш и т.н., а не ти сам?

Тва ми звучи все едно държавата взима пълна власт над тебе - взема те от родителите, възпитава те, тя ти определя индивидуалните качества и подход към тебе, и тя ти посочвала пътя, а ти къде си в цялата работа и твоето желание, после се жениш раждаш деца и държавата ти ги взима

Corb1225
05-26-2015, 21:50
Все пак е доста по-добре с теб да се занимава специалист, отколкото неадекватен родител. Но идеята ми е да им се покаже пътя към самоусъвършенстване и осъзнаване, а не да им се налага нещо.

therichbitch
05-26-2015, 21:52
Чел ли си 1984?
( или Brave new world)

haritov
05-26-2015, 21:53
дразни ме това че едва ли не давате напътсвия как да се развива човек до висша форма на съзнание (каквото и да значи това) след като вие видимо сте далеч от това ниво и се въздигате като едва ли не духовни водачи

дайте ми пример за човек който пасва на вашите описания поне да видим какви трябва да бъдем и да вървим по неговите стъпки

Corb1225
05-26-2015, 21:56
Чел ли си 1984?
( или Brave new world)
Не, нищо такова не съм чел, но преди имах намерение да прочета "Ние" на Замятин. И ще го сторя всъщност.

defender
05-26-2015, 22:00
Все пак е доста по-добре с теб да се занимава специалист, отколкото неадекватен родител. Но идеята ми е да им се покаже пътя към самоусъвършенстване и осъзнаване, а не да им се налага нещо.

Ми в момента пазарния механизъм се справя по-добре с тази задача, вместо държавата, мисля.

Единственото лошо на пазарния механизъм (поне при нас) е че я няма държавата, която да защитава правата на малкия човек срещу корпорациите а сега с ТПТИ съвсем държавата ще бъде демонтирана.

ставаме точно като стадо от разединени една с друга мишки, срещу обединени котки.

Corb1225
05-26-2015, 22:03
дразни ме това че едва ли не давате напътсвия как да се развива човек до висша форма на съзнание (каквото и да значи това) след като вие видимо сте далеч от това ниво и се въздигате като едва ли не духовни водачи
Това не са напътствия, а разсъждения. Аз си споделям просто моите концепции, не съм казал, че съм много велик и всезнаещ.

Дефенди, твърде много измести фокуса на темата с това последното.

therichbitch
05-26-2015, 22:07
Не, нищо такова не съм чел, но преди имах намерение да прочета "Ние" на Замятин. И ще го сторя всъщност.

прочети им резюмето и ще разбереш защо те питам и какво ти казвам относно идеята ти за държавна намеса.

haritov
05-26-2015, 22:11
Това не са напътствия, а разсъждения. Аз си споделям просто моите концепции, не съм казал, че съм много велик и всезнаещ.

очевидно не си разбрал какво казах но няма да си играя да повтарям



но както и да е

човек се учи от грешките си за да се развие трябва да греши или да види грешката на другия

и не забравяй че човешката глупост е безкрайна

defender
05-26-2015, 22:11
Дефенди, твърде много измести фокуса на темата с това последното.

Казах го, защото когато държавата ти защитава правата, тя всъщност така ти позволява да разкриеш сам твоите най-добри качества и да поемеш твоя път, но без да ти отнема да го правиш сам.

Corb1225
05-26-2015, 22:15
прочети им резюмето и ще разбереш защо те питам и какво ти казвам относно идеята ти за държавна намеса.
Аз съм напълно наясно. Гледал съм "Еквилибриум", който е на такава тематика. Разликата между утопия и дистопия е доста тънка, баланса е трудно постижим, но вярвам, че може да бъде намерен.

therichbitch
05-26-2015, 22:26
ах, дистопия ми е любима дума, обичам околните да знаят какво се крие зад нея
Не че е пряко по темата, само казвам като за лека нощ

Corb1225
05-26-2015, 22:38
^ Лека нощ.


Казах го, защото когато държавата ти защитава правата, тя всъщност така ти позволява да разкриеш сам твоите най-добри качества и да поемеш твоя път, но без да ти отнема да го правиш сам.
Разбирам те, дефенди, но го няма стимула за личностно развитие на едно по-високо ниво. Идеалният вариант е той да дойде сам, но това минава през смяна на системата, защото сегашната е очевидно, че няма да позволи да се случи. Ставаме свидетели на вкарването на хората в определена ниша и експлоатирането им. Видиш ли, за да работи системата, трябва да изпълняваме точно определени функции, да се подчиняваме на точно определени правила и норми. По този начин я подхранваме, когато трябва просто да се отърсим от нея.

defender
05-26-2015, 22:43
Ето в блока никой не ни защитава от Топлофикация, правят си каквото си знаят, то тва направо ти разваля настроението, човек едва ли не се чувства почти като обречен. Ходи си разкривай най-добрите качествата или пък когато знаеш, че трябва се пенсионираш на 65 години пенсия 160-240 лв. или пък, че дори може и пенсия да не получаваш кака е тръгнало.

Или водата ти гори щото някой добива шистов газ в съседната нива или ядеш гмо.

Кажи как да си разкриеш качествата, то на човек направо спира му се живее.

Corb1225
05-26-2015, 22:59
Е, в крайна сметка заговорихме на един език. От раждането ни, системата ни консумира, използва ни в неин интерес и ние съществуваме за нея, вместо тя за нас. Че ние (човечеството) в момента живеем в една добре прикрита дистопия. Хитрината е там, че ни е създадено измамното чувство за свободна воля и избор, но за да успеем в този свят, ние трябва да следваме безропотно всяко едно от изискванията на системата.
edit: Това ми мнение се получи като допълнение към предишното.

aurissaa
05-27-2015, 06:50
https://www.youtube.com/watch?v=MGyygiXMzRk

https://www.youtube.com/watch?v=VcL66zx_6No

102thedream
05-27-2015, 07:12
https://www.youtube.com/watch?v=MGyygiXMzRk

https://www.youtube.com/watch?v=VcL66zx_6No

няма ли го на руски

DoctorSatan666
05-27-2015, 09:18
https://www.youtube.com/watch?v=MGyygiXMzRk

https://www.youtube.com/watch?v=VcL66zx_6No

> 2015
> Права

http://i2.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/000/651/474/3a7.jpg

anonymous895156
05-27-2015, 14:22
Защото законът е ограничение, средство на държавата да контролира индивида, а не да способства за неговото израстване.

в същото време твърдиш, че осъзнатата в твоите очи личност се придържа към тях и съжалява, че е извършила някоя от забраните, свързани с добруването на останалите
е, не може ли въпросната да стигне до тези изводи, без да бие хора, в най-лошия случай просто проектирайки ситуацията в съзнанието си и обмисляйки последствията (ако се вкараш във филма достатъчно, вегетативната ти система ще реагира така, сякаш всичко се е случило в "реалността")

много мазен емпиризъм вкарваш
много

а в случая затворите са просто неефективна (заради престъпниците, които също трябва да са там(!)), но задължителна институция, без която правото на силния на деня щеше да бъде водещо наистина навсякъде

defender
05-27-2015, 14:32
но задължителна институция, без която правото на силния на деня щеше да бъде водещо наистина навсякъде

Да си видял някой "силен на деня" в затвора, пълно е с кокошкари и тук там някой рецидивист.

anonymous895156
05-27-2015, 14:43
колкото и да не ти се вярва, не навсякъде е като в българия, а бил гейтс не е зъл ваксинатор-експлоататор, когото закон не го лови
можеше да бъде в пъти по-зле

defender
05-27-2015, 14:51
Или може би затвора е направен за престъпници действащи от груба сила (а те повечето са подтикнати от глад и мизерия, тук-там невменяем), а те такива са най-вече от простолюдието.

Абе не знам, има нещо объркано в цялата работа.

anonymous895156
05-27-2015, 15:21
не отричам, че не се използва по предназначение

Corb1225
05-27-2015, 15:51
в същото време твърдиш, че осъзнатата в твоите очи личност се придържа към тях и съжалява, че е извършила някоя от забраните, свързани с добруването на останалите
Не си разбрал тезата ми, прочети първия пост и се върни да коментираме.


е, не може ли въпросната да стигне до тези изводи, без да бие хора, в най-лошия случай просто проектирайки ситуацията в съзнанието си и обмисляйки последствията (ако се вкараш във филма достатъчно, вегетативната ти система ще реагира така, сякаш всичко се е случило в "реалността")
Убийците проектират ситуациите, но това не ги спира да убиват.

golemiq_korab_minava
05-27-2015, 15:55
задавям се от вашите дискусии.. затворирите били ненужни, учили на възпитание, децата трябвало да растнат при ''специалисти'' , системата не ви давала свобода да убивате..

anonymous895156
05-27-2015, 16:18
Не си разбрал тезата ми, прочети първия пост и се върни да коментираме.

ок
защо престъпленията трябва да са свързани с нерешен проблем на интраперсонално ниво
какво е проблем?


Убийците проектират ситуациите, но това не ги спира да убиват.

явно не го правят достатъчно добре
в случаите, в които това не става спонтанно поради агресия, отново водещите мотиви са склонности на ниско ниво

Corb1225
05-27-2015, 16:30
Сигурен ли си, че правилно си подбираш термините? Интерперсоналното няма нищо общо с тезата ми, тъкмо напротив - става въпрос за самоосъзнаване на индивида, че постъпва неправилно.

anonymous895156
05-27-2015, 16:50
Сигурен ли си, че правилно си подбираш термините? Интерперсоналното няма нищо общо с тезата ми, тъкмо напротив - става въпрос за самоосъзнаване на индивида, че постъпва неправилно.

ти говориш за себепознаване

anonymous895156
05-27-2015, 16:51
Интерперсоналното

интра

Corb1225
05-27-2015, 16:57
О, извинявай, мое недоглеждане. Една буква променя значението на думата изцяло ;д.

Далеч не твърдя, че престъпленията се дължат (изцяло или не) на причини, коренящи се в индивида. Идеята е независимо дали проблемите са на интра- или интерперсонално ниво, човека да е достатъчно осъзнат, за да пренебрегне желанието си да извърши престъпление. Т.е. всякакво ръководене от емоции и инстинкти трябва да отпадне.

therichbitch
05-27-2015, 17:52
Т.е. всякакво ръководене от емоции и инстинкти трябва да отпадне.
Хм, сериозно ли?
Вчера ми се спеше и не си събрах мислите, но както и да го въртим, искаш доза програмиране на индивида и в двата сценария. Единия го цитирам, другият се състои в това емоциите да са формирани в такава посока, че да не се стига до желание за насилие.

Corb1225
05-27-2015, 18:09
^ Права си, така изглежда. Ще се инжектираме против емоции с прозиум като в "Еквилибриум" ;д.
Всъщност идеята е, че колкото повече човек развива съзнанието си, в даден момент ще отхвърли всички нерационални методи за разсъждение и реагиране. А когато пък е толкова развит, би следвало да може да прокарва положителните емоции у себе си.
Да, това изглежда като едно роботизирано общество, но ползите ще са неимоверно по-големи от негативите. Такава е моята гледна точка.

Corb1225
05-29-2015, 21:46
Темата умря, затова ще се опитам да я съживя, като намеся религиозната тематика. Аз съм против, но това най-много ви пали ;д.
Тук тезата е, че когато човек не е вярващ християнин, той не вярва и в безсмъртието (т.е. възкачването на небето и после връщането отново на земята) и оттам следва, че всякакви последствия от постъпките отпадат, тъй като всичко приключва тук и сега. Колкото по-богобоязлив е човек, толкова по-голяма е вероятността да не върши лоши дела. Та, християнската вяра (но чиста и истинска, а не престорена) с всичките останали "благини", които произтичат от нея, е ли път към облагородяването на човешкия род?

therichbitch
05-30-2015, 02:27
Не

anonymous708973
05-30-2015, 06:06
Темата умря, затова ще се опитам да я съживя, като намеся религиозната тематика. Аз съм против, но това най-много ви пали ;д.
Тук тезата е, че когато човек не е вярващ християнин, той не вярва и в безсмъртието (т.е. възкачването на небето и после връщането отново на земята) и оттам следва, че всякакви последствия от постъпките отпадат, тъй като всичко приключва тук и сега. Колкото по-богобоязлив е човек, толкова по-голяма е вероятността да не върши лоши дела. Та, християнската вяра (но чиста и истинска, а не престорена) с всичките останали "благини", които произтичат от нея, е ли път към облагородяването на човешкия род?

На кое викаш "не престорена", щото познавам ревностни християни (предимно протестанти ест, те са си малко изпаткали), които до един вярват, че точно тяхната разновидност на вяра е най-правилната, което пък вече за мен изключва каквато и да било правилност. Та тези същите не вярват например в развода при каквито и да било обстоятелства и при директен въпрос какво е решението, ако мъжът системно пребива жена си, отговарят - молитва.
Пази Боже от подобно облагородяване.

npp
05-30-2015, 11:49
за съжаление нещата са доста изпуснати дори и в християнството, няма значение дали е протестантизъм/евангелизъм, католицизъм или православие, първо, защото не учат вярващите да спазват Божиите Заповеди правилно, тъй като те не са просто заповеди а универсални принципи на вярата, например, вярващият не трябва да има никакви други богове освен само Онзи, Който наистина е истинският Господ Бог (Отца+Исус), но ето как например в православието се кръстят пред икони на хиляди различни светии и ангели, в протестантизмът пък вярват на всеки, който се нарича пастор или проповедник или преподобен с насажданото им оттам убеждение, че всеки такъв със сигурност е богоизбран и поставен от Бога да бъде такъв, и следвайки тези традиции те не изпитват нещата обективно започвайки отначало, но просто следват сляпо онези традиции, така те нарушават не само първата Заповед, но и Втората, която е против ересите(погрешните духовни убеждения и дейности) като цяло, и Третата, с която се уточнява, че вярата не трябва да се ползва за нечисти, неправедни, зли, егоистични и користни цели, и въобще за цели противни на волята на истинския Господ Бог, така престъпваха и Четвъртата, която гласи, че Божието създание/творение не трябва да се осквернява, но дори е редно да бъде освещавано, досега имаше много вярващи, дори и християни, които сатанизирваха Божието създание/творение като го изкарваха/правиха нечисто от само себе си в различни аспекти/отношения противно на написаното в Римляни 14:14-20 и други пасажи, така те се заблуждаваха и вървяха по път на много заблуди, и като цяло им липсваше истинска/нелицемерна любов към ближния, но по-скоро бяха склонни да съдят/осъждат за щяло и нещяло, защото предпочитаха да се оправдават с нещо заради своето нежелание да носят Христовия кръст вместо да се стремят към истинско съвършенство като търсят онова, което е добро за всички човеци и пред истинския Господ Бог за изобилен и вечен живот на всички - дотам води користната и сляпата/фанатичната вяра...

defender
05-30-2015, 12:08
но ето как например в православието се кръстят пред икони на хиляди различни светии и ангели,

Ние не почитаме иконите заради самите тях.
Както буквите са също един вид икони на Словото.

"В началото бе Словото", тоест то цялото сътворение на света е един вид образ (икона) на Божието Слово.
А после в иконата ние почитаме Бога.

Както художника рисува картина, а ние после и се възхищаваме, но отдаваме чест на художника чрез нея.

ПП: А и все пак нали Иисус и светиите са имали човешки образи, какво лоши има да ги рисуваме, ние не си ги измисляме. Защо да отхвърляме човешкия образ на Христос, нима в Христос има нещо излишно.

npp
05-30-2015, 12:27
Ние не почитаме иконите заради самите тях.
Както буквите са също един вид икони на Словото.

"В началото бе Словото", тоест то цялото сътворение на света е един вид образ (икона) на Божието Слово.
А после в иконата ние почитаме Бога.

Както художника рисува картина, а ние после и се възхищаваме, но отдаваме чест на художника чрез нея.

ПП: А и все пак нали Иисус и светиите са имали човешки образи, какво лоши има да ги рисуваме, ние не си ги измисляме. Защо да отхвърляме човешкия образ на Христос, нима в Христос има нещо излишно.

не става въпрос просто за иконите, а за многото богове, на които се отдава поклонение като на Бог, понеже когато някой влезе в православен храм и не е запознат с нещата там, тогава такъв може да се чуди чий образ е на Бог Отец, чий - на Исус Христос, и т.н., защото ще бъде заобиколен от много изображения, не само иконостасът и иконите, но и изображенията по стените и тавана на куполите, и някак си изображенията на Бог Отец и Исус Христос не са представени съвсем ясно така че посетителите да се кланят само на Тях, при все че в Новия Завет се говори единствено за поклонение на Бог Отец чрез почит към Исус Христос...

defender
05-30-2015, 12:32
не става въпрос просто за иконите, а за многото богове, на които се отдава поклонение като на Бог, понеже когато някой влезе в православен храм и не е запознат с нещата там, тогава такъв може да се чуди чий образ е на Бог Отец, чий - на Исус Христос, и т.н., защото ще бъде заобиколен от много изображения, не само иконостасът и иконите, но и изображенията по стените и тавана на куполите, и някак си изображенията на Бог Отец и Исус Христос не са представени съвсем ясно така че посетителите да се кланят само на Тях...

Е, ами то затова дойде и Христос да ни обяснява като го питаме.
И той като влезе в храма ще потърси някои да му обясни, ако има желание, отделно, че има и книги да си чете сам ако иска.

npp
05-30-2015, 12:37
Е, ами то затова дойде и Христос да ни обяснява като го питаме.
И той като влезе в храма ще потърси някои да му обясни, ако има желание, отделно, че има и книги да си чете сам ако иска.

не забравяй и факта, че книгите и питането там струват пари, и че не всеки разполага с десетачки, двайсетачки и пр. за да плаща на храмовите духовници, винаги когато съм питал православни свещеници за нещо, не са ми обръщали внимание ако не им платя, с малки изключения, понеже тук-таме се срещат някои по-склонни да обръщат внимание на посетителите дори и без да им се плаща, обаче обикновено не за повече от няколко минути, така че фарисеизацията може да се окаже пълна...

defender
05-30-2015, 12:37
Значи ти можеш да се поклониш на който светец си искаш (ако искаш и не им се покланяй), а ако се покланяш ти се покланяш не заради самите тях, а зари светостта им, а светостта е от Бога (а вече в тая светост участва и душата и тялото на светеца, иконата е образ на тялото, ореола на светостта, душата няма образ, тя е вътре в тялото).

therichbitch
05-30-2015, 12:40
Ние не почитаме иконите заради самите тях.
'Не ме превръщайте в идоли и икони' е едно от нещата, които пише в Библията.
Само минавам да спомена. По- късно може да се разпиша, макар че не обичам религиозната тематика.

npp
05-30-2015, 12:42
Значи ти можеш да се поклониш на който светец си искаш (ако искаш и не им се покланяй), а ако се покланяш ти се покланяш не заради самите тях, а зари светостта им, а светостта е от Бога (в тая светост участва и душата и тялото на светеца).

не усещаш ли, че става много сложно ако трябва на всеки да се обяснява подробно всичко онова относно какво трябва да бъде поведението на православния поклонник във всяко отношение, вместо да се дава онова назидание с простотата в Христа, за което се говори на много места в Новозаветните библейски писания?!, понеже и има разлика между поклонение и почит, а ти пак говориш за поклонение на всички светии (което прилича на хелоуин)...

defender
05-30-2015, 12:43
не забравяй и факта, че книгите и питането там струват пари,.

Квооо, това зависи от човека, никого до сега за питане не са ми вземали пари.
Само веднъж един дето ми се разкряка като го питах.

defender
05-30-2015, 12:45
не усещаш ли, че става много сложно ако трябва на всеки да се обяснява подробно всичко онова относно какво трябва да бъде поведението на православния поклонник във всяко отношение, вместо да се дава онова назидание с простотата в Христа, за което се говори на много места в Новозаветните библейски писания?!, понеже и има разлика между поклонение и почит, а ти пак говориш за поклонение на всички светии (което прилича на хелоуин)...

Ми тва е, трябва да си мислещ човек, Бог не иска лентяй.
Всеки който има желание за нещо прави усилие, разбира се до където може според него си, важното е да искрен. И най-тъпия като иска нещо прави усилие, до където може па ся, като си остане тъп, поне прави усилие.

npp
05-30-2015, 12:47
Квооо, това зависи от човека, никого до сега за питане не са ми вземали пари.
Само веднъж един дето ми се разкряка като го питах.

зависи в кой храм си ходил, и дали си бил нахален?!, защото ако си им нахалствал упорито, тогава нищо чудно, че не са могли да те отбягват винаги, аз съм посещавал няколко православни храма в продължение на месеци, и си спомням, че беше много трудно да говориш с някого от свещениците там ако не видят, че държиш банкнота от поне десет лева, (разбира се) в случай че не си от нахалните, а аз (без да се хваля със себе си) не обичам да нахалствам...

казваш, че са ти се разкрякали, мен дори са ме бутали със сила като бикове и са ме избутвали навън само защото съм влязъл да разгледам задния коридор, който води към православна книжарница, без да се противя/съпротивлявам, разбира се не ги съдя/осъждам за това...

npp
05-30-2015, 12:53
Ми тва е, трябва да си мислещ човек, Бог не иска лентяй.
Всеки който има желание за нещо прави усилие, разбира се до където може според него си, важното е да искрен. И най-тъпия като иска нещо прави усилие, до където може па ся, като си остане тъп, поне прави усилие.

а ти като мислиш, защо все си изобличаван от истинското Божие Слово?!, не помниш ли колко много пъти бе изобличаван досега дори и просто от библейски цитати?!, понеже ето как пак пренебрегваш онова, което казахме за простотата:

"има само един Бог, Отец, от Когото е всичко, и ние за Него, и един Господ, Исус Христос, чрез Когото е всичко, и ние чрез Него." 1 Коринтяни 8: 6,

"боя се да не би, както змията измами Ева с хитростта си, да се разврати умът ви и отпадне от простотата и чистотата, която дължите на Христа." 2 Коринтяни 11: 3,

"има само един Бог и един ходатай между Бога и човеците, човекът Христос Исус" 1 Тимотей 2: 5,

"И каза ми: Напиши: Блажени тия, които са призвани на сватбената вечеря на Агнето. И казва ми: Тия думи са истинни Божии думи. Тогава аз паднах пред нозете му да му се поклоня; но той ми рече: Недей; аз съм съслужител на тебе и на братята ти, които държат свидетелството за Исуса; поклони се Богу; защото духът на пророчеството е да свидетелствуваме за Исуса." Откровение 19: 9-10,

"И, ето, ида скоро. Блажен, който пази думите на написаното в тая книга пророчество. Аз, Иоан, съм, който чух и видях, и когато чух и видях, паднах да се поклоня пред нозете на ангела, който ми, беше показал това. Но той ми рече: Недей! Аз съм служител на тебе и на братята ти пророците и на тия, които пазят думите на тая книга. Поклони се Богу." Откровение 22: 7-9

defender
05-30-2015, 12:53
Ами може и да съм бил нахален.
Само, че знам хора, дето така като свещеник им се разкрякал и те после не искат да ходят в Църква. Все едно в храма не отиват да се помолят и почетат Бога, ами да почетат свещеника. А тука мисля проблема е в мисленето им.

npp
05-30-2015, 12:58
Ами може и да съм бил нахален.
Само, че знам хора, дето така като свещеник им се разкрякал и те после не искат да ходят в Църква. Все едно в храма не отиват да се помолят и почетат Бога, ами да почетат свещеника. А тука мисля проблема е в мисленето им.

ето ти сам свидетелстваш за себе си, че си от по-нахалните, защото има хора, които просто не са нахални и не искат да нахалстват, затова и онези, на които са им се разкрякали не са отишли повече там, защото са се почувствали недостойни или твърде грешни за да отидат отново там, или са си казали, че онези крякащите нещо не са наред и т.н...

defender
05-30-2015, 12:58
а ти като мислиш защо все си изобличаван от истинското Божие Слово?!, не помниш ли колко много пъти бе изобличаван досега дори и просто от библейски цитати?!, понеже ето как пак пренебрегваш онова, което казахме за простотата:


Кое пренебрегвам бе човек, ми добре, като толкова не можеш да положиш усилие, тогава заради Бог стой си лентяй и нищо не захващай, ама грам усилие, ми ти ще станеш дегенерат бе.

Ако искаш и спри да дишаш, то и това има малко усилие и желание да го правиш.

npp
05-30-2015, 13:01
Кое пренебрегвам бе човек, ми добре тогава заради Бог стой си лентяй и нищо не захващай, ама грам усилие, ми ти ще станеш дегенерат бе.

Ако искаш и спри да дишаш, то и това има малко усилие и желание да го правиш.

не увъртай, много добре знаеш, че ти говорим за това дето пренебрегваш написаното в Новия Завет на Библията, което и ти цитирахме по-горе, а не ти говорим за това че не искаме да се трудим или че не искаме хората да се трудят във вярата, понеже след като ти пишем толкова много, значи че не сме от ленивите, докато ти пишеш само по няколко лекомислени реда, и то предимно за да ръсиш простотии и за да злоупотребяваш...

defender
05-30-2015, 13:05
Нищо не пренебрегвам, просто изглежда не можеш го асимилираш.

npp
05-30-2015, 13:09
Нищо не пренебрегвам, просто изглежда не можеш го асимилираш.

просто си един фарисейски шикалкавелец, и никога не признаваш грешката си дори и ако истински Светии те изобличават

defender
05-30-2015, 13:17
Цялата ти вяра и "свидетелство" е едно скапано лицемерие дори към себе си.

defender
05-30-2015, 13:25
ето ти сам свидетелстваш за себе си, че си от по-нахалните, защото има хора, които просто не са нахални и не искат да нахалстват.

Ми не съм съвършен, човек съм, правя грешки.

Ти някакъв супермен ли си? Небесен херувим?
Поредното ти свидетелско лицемерие на Словото.

anonymous708973
05-30-2015, 14:25
за съжаление нещата са доста изпуснати дори и в християнството, няма значение дали е протестантизъм/евангелизъм, католицизъм или православие, първо, защото не учат вярващите да спазват Божиите Заповеди правилно, тъй като те не са просто заповеди а универсални принципи на вярата, например, вярващият не трябва да има никакви други богове освен само Онзи, Който наистина е истинският Господ Бог (Отца+Исус), но ето как например в православието се кръстят пред икони на хиляди различни светии и ангели, в протестантизмът пък вярват на всеки, който се нарича пастор или проповедник или преподобен с насажданото им оттам убеждение, че всеки такъв със сигурност е богоизбран и поставен от Бога да бъде такъв, и следвайки тези традиции те не изпитват нещата обективно започвайки отначало, но просто следват сляпо онези традиции, така те нарушават не само първата Заповед, но и Втората, която е против ересите(погрешните духовни убеждения и дейности) като цяло, и Третата, с която се уточнява, че вярата не трябва да се ползва за нечисти, неправедни, зли, егоистични и користни цели, и въобще за цели противни на волята на истинския Господ Бог, така престъпваха и Четвъртата, която гласи, че Божието създание/творение не трябва да се осквернява, но дори е редно да бъде освещавано, досега имаше много вярващи, дори и християни, които сатанизирваха Божието създание/творение като го изкарваха/правиха нечисто от само себе си в различни аспекти/отношения противно на написаното в Римляни 14:14-20 и други пасажи, така те се заблуждаваха и вървяха по път на много заблуди, и като цяло им липсваше истинска/нелицемерна любов към ближния, но по-скоро бяха склонни да съдят/осъждат за щяло и нещяло, защото предпочитаха да се оправдават с нещо заради своето нежелание да носят Христовия кръст вместо да се стремят към истинско съвършенство като търсят онова, което е добро за всички човеци и пред истинския Господ Бог за изобилен и вечен живот на всички - дотам води користната и сляпата/фанатичната вяра...

Мда, изпуснах да спомена как всички такива говорят в минало свидетелско.

npp
05-30-2015, 17:34
Цялата ти вяра и "свидетелство" е едно скапано лицемерие дори към себе си.

Ми не съм съвършен, човек съм, правя грешки.

Ти някакъв супермен ли си? Небесен херувим?
Поредното ти свидетелско лицемерие на Словото.

лицемерът вика "дръжте лицемера"

ще ти се да ти повярват на това, ама нещо много често правиш(е) грешки, все едно че си супер малоумен, обаче как беше умен да намериш постовете на калоян дончев от бг мама и да го разконспирираш пред всички, а сега пак се правиш на голям дебил, като уж че си пропуснал да прочетеш дадения цитат в същия пост, който си цитирал, но си го редактирал/отрязал както направи и с предишния ми пост, в който ти бяхме извадили цитати от Библията?!, по-голям нахакан и нахален наглец от теб не съм срещал досега - опитваш се да се извиниш с едно: "еми аз дори не съм ти чел постовете"...

npp
05-30-2015, 17:50
Мда, изпуснах да спомена как всички такива говорят в минало свидетелско.

който цени(уважава), цени дори и ако отруденият човек е допуснал граматични грешки, защото досега е имало и такива, които се трудят честно за да допринесат с нещо добро, ако ще и само с едно истинно свидетелство, понеже какво ако някой е перфектен граматически, но ръси лъжи на поразия?!, а праведният не заставя никого да го следва, но никак не нарушава светата неприкосновеност на другите, та дори и свободата им като цяло, на който не му харесва свидетелството на един или друг е свободен да не се води по него, но и няма как истинен свидетел да препоръча на някого да следва заблуда, или как си представяш например някой от Св. Апостоли, които са представени в Библията да лъжепроповядва или да препоръча на някого да следва заблуда?!, всеки, който наистина (така да се каже) се "бои" от Бога не би излъгал против Него/Неговата истина, няма такъв, който като разбира и приема тази истина да съгреши нарочно знаейки, че Бог би го наказал за лъжепророкуване(то), та как така някои все още си мислите, че аз ви лъжа?!...

defender
05-30-2015, 20:34
'Не ме превръщайте в идоли и икони' е едно от нещата, които пише в Библията.
Само минавам да спомена. По- късно може да се разпиша, макар че не обичам религиозната тематика.


Бог забранява да правим изображение на птици, земни животни, риби и други подобни и да се кланяме, но Бог не забранява да имаме икони на свети неща - Христос, светци, ангели.
Това се вижда ясно където Бог заповядал на Мойсей да постави в скинията златни свещени изображения на херувими, и то да ги постави в онази вътрешна част на скинията, към която народът се обръщал да се покланя на Бога, т.е. да ги постави в Святая Святих (Изх. 25:18-19).
Също, в храма, изграден от Соломон, вътре на стените били изписани образи на херувими; такива имало и на вратите на храма (3 Цар. 6:23-29, 32, 35).

therichbitch
05-30-2015, 20:44
Бог забранява да правим изображение на птици, земни животни, риби и други подобни и да се кланяме, но Бог не забранява да имаме икони на свети неща - Христос, светци, ангели.
Не искам да споря, тъй като не съм 100% сигурна, но по спомен втората част на това, което съм написала, беше
"не ме превръщайте в идоли и икони, аз съм само във вашите сърца"
Може да го потърся да видя къде съм го чела :)

anonymous708973
05-30-2015, 21:34
който цени(уважава), цени дори и ако отруденият човек е допуснал граматични грешки.

Не, не, изобщо не говоря за граматична грешка... макар че зависи от гледната точка, де, може и за такава да се възприеме.

Говоря за "те се заблуждаваХА... предпочитаХА... липсваШЕ", там ли си бил, защо го твърдиш със сигурност?

Corb1225
05-30-2015, 21:42
^

затова и нямаме земно светилище, но нашето е "небесно", защото бяхме родени на "небето", живяхме там в продължение на около 5-6 хилядолетия, а сега сме родени тук в този свят по волята на Онзи
За него и брат му става въпрос.
Enough said.
:lol:

npp
05-31-2015, 10:06
Бог забранява да правим изображение на птици, земни животни, риби и други подобни и да се кланяме, но Бог не забранява да имаме икони на свети неща - Христос, светци, ангели.
Това се вижда ясно където Бог заповядал на Мойсей да постави в скинията златни свещени изображения на херувими, и то да ги постави в онази вътрешна част на скинията, към която народът се обръщал да се покланя на Бога, т.е. да ги постави в Святая Святих (Изх. 25:18-19).
Също, в храма, изграден от Соломон, вътре на стените били изписани образи на херувими; такива имало и на вратите на храма (3 Цар. 6:23-29, 32, 35).

позоваваш се на написаното в стария завет, но пропускаш написаното в Новия:

"А от това, което казваме, ето що е смисълът: Ние имаме такъв първосвещеник, Който седна отдясно на престола на Величието в небесата, служител на светилището и на истинската скиния, която Господ е поставил, а не човек. Защото всеки първосвещеник се поставя да принася и дарове и жертви; затова, нужно е и Тоя първосвещеник да има нещо да принася. А ако беше на земята, Той не щеше нито да бъде свещеник, защото има такива, които принасят даровете според закона; (които служат на онова, което е само образ и сянка на небесните неща, както бе заповядано на Моисея, когато щеше да направи скинията; защото: "Внимавай", му каза Бог, "да направиш всичко по образеца, който ти бе показан на планината"), но на дело Христос е получил служение толкоз по-превъзходно, колкото и завета, на който Той е ходатай, е по-превъзходен, като узаконен върху по-превъзходни обещания. Защото, ако оня първи завет е бил без недостатък, Бог не би търсил място за втори. А напротив, когато порицава израилтяните, казва: "Ето, идат дни, казва Господ, Когато ще сключа с Израилевия дом и с Юдовия дом нов завет; Не такъв завет, какъвто направих с бащите им В деня, когато ги хванах за ръка, за да ги изведа из Египетската земя; Защото те не устояха в завета Ми, И Аз ги оставих, казва Господ. Защото, ето заветът, който ще направя с Израилевия дом След ония дни, казва Господ: Ще положа законите Си в ума им И ще ги напиша в сърцата им; Аз ще бъда техен Бог, И те ще бъдат мои люде; И няма вече да учат всеки съгражданина си И всеки брата си, като му казват: Познай Господа; Защото всички ще Ме познават, От малък до голям между тях. Защото ще покажа милост към(т.е. ще излича) неправдите им И греховете им (и беззаконията им) няма да помня вече(т.е. така щото няма да остане и помен от тях)". А като каза "нов завет", Той обявява първия за остарял. А онова, което овехтява и остарява, е близо до изчезване." Евреи 8: 1-13

двата херувима на златното умилостивилище бяха за да напомнят (за това), че спазването на Божиите заповеди е от първостепенно значение, понеже именно поради духовното беззаконие станаха всички злини с човеците, защото всички, които го вършиха престъпваха Божиите заповеди и именно поради това се оказа, че го вършат, понеже Бог постави двата херувима и "пламенният меч" да пазят пътя към дървото, което дава живот(включително сила, свобода и власт) на човеците да вършат според волята си, тъй като Той не искаше те да вършат (духовно) беззаконие

npp
05-31-2015, 10:17
Не, не, изобщо не говоря за граматична грешка... макар че зависи от гледната точка, де, може и за такава да се възприеме.

Говоря за "те се заблуждаваХА... предпочитаХА... липсваШЕ", там ли си бил, защо го твърдиш със сигурност?

в такъв случай трябва да си си обяснила защо Св. Апостоли са говорили в такова време за неща, които са се случвали и много преди да се родят в този свят от женски утроби:

"това, което е възможно да се знае за Бога, на тях е известно, защото Бог им го изяви. Понеже от създанието на света това, което е невидимо у Него, сиреч вечната Му сила и божественост, се вижда ясно, разбираемо чрез творенията; така щото, човеците остават без извинение. Защото, като познаха Бога, не Го прославиха като Бог, нито Му благодариха; но извратиха се чрез своите мъдрувания, и несмисленото им сърце се помрачи. Като се представяха за мъдри, те глупееха, и славата на нетленния Бог размениха срещу подобие на образ на смъртен човек, на птици, на четвероноги и на гадини." Римляни 1: 19-23

defender
05-31-2015, 14:41
позоваваш се на написаното в стария завет, но пропускаш написаното в Новия:

"А от това, което казваме, ето що е смисълът: Ние имаме такъв първосвещеник, Който седна отдясно на престола на Величието в небесата, служител на светилището и на истинската скиния, която Господ е поставил, а не човек. Защото всеки първосвещеник се поставя да принася и дарове и жертви; затова, нужно е и Тоя първосвещеник да има нещо да принася. А ако беше на земята, Той не щеше нито да бъде свещеник, защото има такива, които принасят даровете според закона; (които служат на онова, което е само образ и сянка на небесните неща, както бе заповядано на Моисея, когато щеше да направи скинията; защото: "Внимавай", му каза Бог, "да направиш всичко по образеца, който ти бе показан на планината"), но на дело Христос е получил служение толкоз по-превъзходно, колкото и завета, на който Той е ходатай, е по-превъзходен, като узаконен върху по-превъзходни обещания. Защото, ако оня първи завет е бил без недостатък, Бог не би търсил място за втори. А напротив, когато порицава израилтяните, казва: "Ето, идат дни, казва Господ, Когато ще сключа с Израилевия дом и с Юдовия дом нов завет; Не такъв завет, какъвто направих с бащите им В деня, когато ги хванах за ръка, за да ги изведа из Египетската земя; Защото те не устояха в завета Ми, И Аз ги оставих, казва Господ. Защото, ето заветът, който ще направя с Израилевия дом След ония дни, казва Господ: Ще положа законите Си в ума им И ще ги напиша в сърцата им; Аз ще бъда техен Бог, И те ще бъдат мои люде; И няма вече да учат всеки съгражданина си И всеки брата си, като му казват: Познай Господа; Защото всички ще Ме познават, От малък до голям между тях. Защото ще покажа милост към(т.е. ще излича) неправдите им И греховете им (и беззаконията им) няма да помня вече(т.е. така щото няма да остане и помен от тях)". А като каза "нов завет", Той обявява първия за остарял. А онова, което овехтява и остарява, е близо до изчезване." Евреи 8: 1-13

Какво точно искаш да кажеш с това?

npp
06-01-2015, 10:43
Какво точно искаш да кажеш с това?

пак се правиш, че не разбираш

например, едно е да обикаляш ритуално около златно изображение на гълъб, ритуал сам по себе си символизиращ покорност към Св. Дух, друго е наистина да имаш Св. Дух съвсем директно без да трябва всеки ден да правиш онзи ритуал, който (ритуал) би бил възможен само в специално направен от човешки ръце храм - първото е само образ и сянка на същинското това небесно нещо, второто е самото то

defender
06-01-2015, 11:56
Ти си някакъв равен на Иисус ли?

Ми дори и както казваш да имаш Св. Дух, то това, защо да означава, че не трябва да ходиш в храмове.
Иисус също е ходил в храмове и вътре в тях е проповядвал и е изцерявал, но ти не, ти викаш си бил със Св. Дух, а Иисус не е със Светия Дух и затова е ходил, така ли?.

Хм, интересно.

defender
06-01-2015, 13:38
Че кой те кара да ходиш всеки ден, няма такова неща.

anonymous708973
06-01-2015, 13:49
в такъв случай трябва да си си обяснила защо Св. Апостоли ...

О, ти се броиш към Светите Апостоли ли?
Пардон, моя грешка.

npp
06-01-2015, 15:04
Ти си някакъв равен на Иисус ли?

Ми дори и както казваш да имаш Св. Дух, то това, защо да означава, че не трябва да ходиш в храмове.
Иисус също е ходил в храмове и вътре в тях е проповядвал и е изцерявал, но ти не, ти викаш си бил със Св. Дух, а Иисус не е със Светия Дух и затова е ходил, така ли?.

Хм, интересно.

фарисейски лецемере, нима не помниш, че винаги когато Исус влизаше в храмовете, направени от човешки ръце, все беше гонен от духовниците там и все трябваше да ги изобличава за тяхното беззаконие, което те вършат на светото място?!, нима такъв храм е по-скъп от самия истински Бог, Който го освещава?!

"не сте ли чели в закона, че в съботен ден свещениците в храма нарушават съботата, и пак не са виновни. Но казвам ви, че тук има повече от храма..... И като замина оттам, дойде в синагогата им. И ето човек с изсъхнала ръка; и, за да обвинят Исуса, попитаха Го казвайки: Позволено ли е човек да изцелява в събота? Той им каза: Кой човек от вас, ако има една овца, и тя в съботен ден падне в яма, не ще я улови и извади? А колко е по-скъп човек от овца! Затова позволено е да се прави добро в съботен ден. Тогава казва на човека: Простри ръката си. И той я простря; и тя стана здрава като другата. А фарисеите, като излязоха, наговориха се против Него, как да Го погубят." Матей 12: 5-14,

"И Исус влезе в Божия храм, и изпъди всички, които продаваха и купуваха в храма(т.е. онези, които обръщаха вярата в човешки бизнес), и прекатури масите на среброменителите(т.е. на онези, които извършваха "свещенослужения" само срещу заплащане), и столовете на ония, които продаваха гълъбите(т.е. на онези, които вършиха духовно беззаконие като омиротворяваха чрез средствата на окултизма/езотериката), и каза им: Писано е: "Домът ми ще се нарече молитвен дом" а вие го правите разбойнически вертеп..... И когато дойде в храма, главните свещеници и народните старейшини дойдоха при Него, като поучаваше, и казаха: С каква власт правиш тия неща? и кой Ти е дал тая власт? А Исус в отговор им каза: Ще ви задам и Аз един въпрос, на който, ако ми отговорите, то и Аз ще ви кажа с каква власт правя тия неща. Иоановото кръщение от къде беше? от небето или от човеците? И те разискваха помежду си, думайки: Ако речем: От небето, Той ще ни каже: Тогава защо не го повярвахте: Но ако речем: От човеците, боим се от народа; защото всички имат Иоана за пророк. И тъй, в отговор на Исуса, казаха: Не знаем. Рече им и Той: Нито Аз ви казвам с каква власт правя тия неща. Но как ви се вижда? Един човек имаше два сина; дойде при първия и му рече: Синко, иди работи днес на лозето. А той в отговор каза: Не искам; но после се разкая и отиде. Дойде и при втория, комуто каза същото. И той в отговор каза: Аз ще ида, господине! но не отиде. Кой от двамата изпълни бащината си воля? Казват: Първият. Исус им рече: Истина ви казвам, че бирниците и блудниците ви изпреварват в Божието царство. Защото Иоан дойде при вас в пътя на правдата, и не го повярвахте; бирниците обаче и блудниците го повярваха; а вие, като видяхте това, даже не се разкаяхте отпосле да го вярвате." Матей 21: 12-32,

"Горко вам слепи водители! които казвате: Ако някой се закълне в храма, не е нищо; но ако някой се закълне в златото на храма задължава се. Безумни и слепи! че кое е по-голямо, златото ли или храмът, който е осветил златото? Казвате още: Ако някой се закълне в олтара, не е нищо, но ако някой се закълне в дара, който е върху него, задължава се. [Безумни и] слепи! че кое е по-голямо, дарът ли, или олтарът, който освещава дара? Прочее, който се кълне в олтара, заклева се в него и във всичко що е върху него. И който се кълне в храма, заклева се в него и в Онзи, Който обитава в него. И който се кълне в небето, заклева се в Божия престол и в Онзи, Който седи на него." Матей 23: 16-22

Той е ходил в храма за да проповядва истинското Божие Слово, понеже книжниците и фарисеите проповядвали човешки предания/традиции вместо само истинската Божия правда, но разбира се, че и е изгонвал бесовете от обладаните и е изцелявал болните, които е намирал там - нали е Спасител

"И поучаваше всеки ден в храма." Лука 19: 47

не че въобще не можеш да посещаваш храмове, но само ако в храмовете се проповядва истинския Господ Бог и Неговото Слово, т.е. ако наистина е храм на истинския Господ Бог, иначе защо да посещаваш място, където се върши духовно беззаконие, освен ако не е за да проповядваш истинската Божия истина и да спасяваш, който можеш там, както е правил Исус?!, понеже и не забравяй как Исус е отричал славата на храма направен от човешки ръце:

"И като излезе Исус от храма и си отиваше, учениците Му се приближиха да Му покажат зданията на храма. А Той в отговор им рече: Не виждате ли всичко това? Истина ви казвам: Няма да остане тук камък на камък, който да се не срине. И когато седеше на Елеонския хълм, учениците дойдоха при Него насаме и рекоха: Кажи ни, кога ще бъде това? и какъв ще бъде белегът на Твоето пришествие и за свършека на века? Исус в отговор им каза: Пазете се да ви не заблуди някой; защото мнозина ще дойдат в Мое име казвайки: Аз съм Христос(или: Господ ме праща), и ще заблудят мнозина. И ще чуете за войни и за военни слухове(т.е. и от тях ще чуете вероучения за проява на враждебност и увещания да воювате против плът и кръв т.е. против човешки и други одушевени същества - виж Ефесяни 6:12); но внимавайте да се не смущавате(т.е. но вие гледайте да не им вярвате); понеже тия неща трябва да станат(т.е. понеже тия неща е възможно да се случат); но това още не е(т.е. няма да бъде) свършекът. Защото ще се повдигне народ(т.е. вероизповедание/религия) против народ(т.е. против вероизповедание/религия), и царство против царство(т.е. и вяра против вяра); и на разни места ще има глад и трусове(т.е. кризи/недоимък/недостиг, разруха и шок/сътресения). Но всичко това ще бъде само начало на страдания, Тогава(т.е. тогава служителите на човешката(666) религия) ще ви предадат на мъки и ще ви убият; и ще бъдете намразени от всичките народи(т.е. от всички човешки религии) поради Моето име. И тогава мнозина ще се съблазнят, и един друг ще се предадат, и един друг ще се намразят. И много лъжепророци ще се появят и ще заблудят мнозина. Но понеже ще се умножи беззаконието(т.е. духовното беззаконие), любовта на мнозинството ще охладнее. Но който устои до край, той ще бъде спасен. И това благовестие на царството ще бъде проповядвано по цялата вселена за свидетелство на всичките народи; и тогава ще дойде свършекът. Затова, когато видите мерзостта, която(също: беззаконието, което) докарва запустение, за която говори пророк Даниил, стояща на светото място(сиреч, духовното беззаконие), (който чете нека разбира), тогава ония които са в Юдея(т.е. онези, които се намерят в пределите на царството/света на човешката религия), нека бягат по планините(т.е. нека да бягат оттам в посока към (така да се каже) "възвишенията" на светата неприкосновеност в истинския Господ Бог);" Матей 24: 1-16

разбра ли сега защо не трябва да се събират съкровища на земята(Матей 6:19-21) и защо не трябва да живееш на света със световното(Откр. 12:12)?!

npp
06-01-2015, 15:10
О, ти се броиш към Светите Апостоли ли?
Пардон, моя грешка.

не, не съм Апостол, но просто ти говоря относно нещо, което си чела или можеш да прочетеш от Библията, защото както си ти на света, така съм и аз, ето че аз също един вид чета Библията и дори я цитирам, понеже за нас са били написани всички тези Св. Писания, за да се поучим от Св. Пророците, Апостоли и въобще истински Светии, които са ги писали

"Защото всичко, що е било от по-напред писано, писано е било за наша поука, та чрез твърдостта и утехата от писанията да имаме надежда." Римляни 15: 4

defender
06-01-2015, 15:39
фарисейски лецемере, нима не помниш, че винаги когато Исус влизаше в храмовете, направени от човешки ръце, все беше гонен от духовниците там и все трябваше да ги изобличава за тяхното беззаконие, което те вършат на светото място?!, нима такъв храм е по-скъп от самия истински Бог, Който го освещава?!

Това, че Иисус и влизал вътре в храмовете и проповядвал и лекувал в тях, означава, че Той е благоволил към тях, а духовници, които са го гонели, това са старозаветни духовници, днешните духовници са християнски духовници т.е. в името на Христос - прави разлика, човек.

anonymous708973
06-01-2015, 15:58
фарисейски лецемере, нима не помниш

:lol: :lol: :lol:

defender
06-01-2015, 16:04
:lol: :lol: :lol:

:D

Помня, как да не помня. А ти помниш ли га одихме голи в райската градина.

golemiq_korab_minava
06-01-2015, 16:48
Половината от църковните попове днес са дебели свини.

dreamwalker
06-01-2015, 17:25
Половината от църковните попове днес са дебели свини.

http://www.mozzarellamamma.com/wp-content/uploads/2013/01/Gaenswein.jpg

http://fatherjonathan.com/images/father_jonathan.jpg

golemiq_korab_minava
06-01-2015, 17:45
deam i mafiotite

dreamwalker
06-01-2015, 17:51
deam i mafiotite

*църковните люде.

golemiq_korab_minava
06-01-2015, 19:02
илюминати

defender
06-01-2015, 19:49
*църковните люде.

илюминати
http://zaslike.com/files/qbzm2ev5wh27ik5gu7.jpg
http://manastir-lepavina.org/cms/slike/upload/LIKOVI%20MONAHA%20Budite%20svetlost%20svetu%20204% 20%20(Poljska)(3).jpg
http://www4.slikomat.com/13/0102/6zp-LIKOVI.jpg
http://www4.slikomat.com/13/0102/lh-LIKOVI.jpg

Corb1225
06-01-2015, 20:04
http://spitfirelist.com/wp-content/uploads/2014/01/Benedict-the-Sexteenth.jpg

defender
06-01-2015, 20:09
Ходжи четат молитва за проклятие пред ВСС (видео)
http://www.novini.bg/video/8512-%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%B6%D0%B8-%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%82-%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B2%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%BB%D1%8F%D1%82%D0%B8%D 0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D0%B2%D1%81%D1%81.html

dreamwalker
06-01-2015, 21:39
Ходжи четат молитва за проклятие пред ВСС (видео)
http://www.novini.bg/video/8512-%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%B6%D0%B8-%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%82-%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B2%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%BB%D1%8F%D1%82%D0%B8%D 0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D0%B2%D1%81%D1%81.html

Арабският им не е много добър обаче.

Има какво да се желае.

Защо ли мисля, че са шарлатани.

defender
06-01-2015, 21:57
Защо ли мисля, че са шарлатани.

Единия от тях е бил 6 години главен мюфтия и също 4 години е бил председател на Висшия духовен мюсюлмански съвет.

dreamwalker
06-01-2015, 22:04
Единия от тях е бил 6 години главен мюфтия и също 4 години е бил председател на Висшия духовен мюсюлмански съвет.

Генджев ли е това?

I can't believe it.

П.П. Ще перифразирам Айщайн. Аз ли остарявам или другите.

npp
06-02-2015, 09:11
Това, че Иисус и влизал вътре в храмовете и проповядвал и лекувал в тях, означава, че Той е благоволил към тях, а духовници, които са го гонели, това са старозаветни духовници, днешните духовници са християнски духовници т.е. в името на Христос - прави разлика, човек.

проповядвал е в храмовете, обаче е имало немалко юдеи, които не са го (по)слушали, и е изцелявал болните, докато книжниците и фарисеите (т.е. тогавашните духовници) са Му се противели, казваш, че днешните духовници са новозаветни, тогава защо толкова много от тях се основават на старозаветни неща, които вече са официално посочени и анулирани от Бог чрез Христос, поради това че са несъвършени и не се вписват в учението на Новия Завет?!, лично аз съм срещал/виждал хиляди такива християнски духовници и духовни служители, които правят така, защото предпочитаха да угаждат на злото, и не държаха на доброто та си намериха измишления от старозаветните книги, тъй като се хванаха за и държаха на лошото, което изнамериха от Писанието...

defender
06-02-2015, 11:34
казваш, че днешните духовници са новозаветни, тогава защо толкова много от тях се основават на старозаветни неща, които вече са официално посочени и анулирани от Бог чрез Христос,

тва Иисуската го казва, не аз:
„Не мислете, че съм дошъл да наруша закона или пророците: не да наруша съм дошъл, а да изпълня“ (Мат. 5:17).

"А Той му отговори: защо Ме наричаш благ? Никой не е благ, освен един Бог. Но ако искаш да влезеш в живот вечен, опази заповедите. Казва Му: кои? А Иисус рече: не убивай, не прелюбодействувай, не кради, не лъжесвидетелствувай; (Мат. 19:17-18 ) и т.н

npp
06-03-2015, 22:27
тва Иисуската го казва, не аз:
„Не мислете, че съм дошъл да наруша закона или пророците: не да наруша съм дошъл, а да изпълня“ (Мат. 5:17).

"А Той му отговори: защо Ме наричаш благ? Никой не е благ, освен един Бог. Но ако искаш да влезеш в живот вечен, опази заповедите. Казва Му: кои? А Иисус рече: не убивай, не прелюбодействувай, не кради, не лъжесвидетелствувай; (Мат. 19:17-18 ) и т.н

а какво ще кажеш тогава за думите на Исус от рода на:

"Чули сте, че е било казано: "Око за око, зъб за зъб". А пък Аз ви казвам: Не се противете на злия човек(т.е. не отвръщайте на злото със зло); но, ако те плесне някой по дясната буза(т.е. но ако някой се отнесе лошо с теб), обърни му и другата(т.е. ти се отнасяй добре с него). На тогава, който би поискал да се съди с тебе и да ти вземе ризата, остави му и горната дреха(т.е. гледай какво добро можеш да (на)правиш на/за онзи, който би искал да те съди). Който те принуди да вървиш с него една миля, иди с него две(т.е. който би искал да вършиш/правиш добро заедно с него, иди с него като вложиш най-доброто на което си способен/което ти се отдаде да направиш). Дай(т.е. дай добри(те) неща) на оногова, който проси от тебе; и не се отвръщай от оногова, който ти иска на заем. Чули сте, че е било казано: "Обичай ближния си, а мрази неприятеля си". Но Аз ви казвам: Обичайте неприятелите си, благославяйте тия, които ви кълнат, правете добро на тези, които ви ненавиждат, и молете се за тия, които ви правят пакост и ви гонят; за да бъдете чада на вашия Отец, Който е на небесата; защото Той прави слънцето Си да изгрява(т.е. да има благодат в живота) на злите и на добрите, и дава дъжд(т.е. и прави да има ежедневно очистване) на праведните и на неправедните(т.е. не само за вярващите, но и за невярващите). Защото, ако обичате само ония, които обичат вас, каква награда ви се пада? Не правят ли това и неправедните? И ако поздравявате само братята си, какво особено правите? Не правят ли това и неправедните? И тъй бъдете съвършени и вие, както е съвършен вашият небесен Отец." Матей 5: 38-48

въобще ли не е променил законите?!

therichbitch
06-04-2015, 03:31
Що не ми обадихте по- рано, че Господ е слязъл? Егоисти.

defender
06-04-2015, 12:33
въобще ли не е променил законите?!

Да, Христос направи закона съвършен и ни изкупи от нашата неспособност, но не е казвал да го нарушаваме нарочно.
Тоест чрез закона ние не се спасяваме, а това само е израз на нашата вяра и любов.

Грехът не бива да господарува над вас, защото вие не сте под закона, а под благодатта.
Е, какво? да грешим ли, понеже не сме под закона, а под благодатта? Съвсем не. (Рим 6:14-15)

npp
06-04-2015, 17:15
Да, Христос направи закона съвършен и ни изкупи от нашата неспособност, но не е казвал да го нарушаваме нарочно.
Тоест чрез закона ние не се спасяваме, а това само е израз на нашата вяра и любов.

Грехът не бива да господарува над вас, защото вие не сте под закона, а под благодатта.
Е, какво? да грешим ли, понеже не сме под закона, а под благодатта? Съвсем не. (Рим 6:14-15)

а заповедите не са ли за да се спазват?!

"ето що е любов към Бога: да пазим неговите заповеди; а заповедите Му не са тежки." 1 Йоаново 5: 3

и може ли Онзи, Който е казал "не прелюбодействувай", да не е казал "не насилвай/не огорчавай", или като е казал "не кради", да не е казал "не отнемай/не лишавай", или като е казал "не убивай", да не е казал "не обезобразявай/не осакатявай", или казвайки "не лъжесвидетелствувай", да не е казал "не опозорявай/не очерняй", или пък като е казал "не пожелавай", да не е казал "не кълни/не проклинай"?!

"Оня, Който е рекъл: "Не прелюбодействувай", рекъл е и: "Не убивай", тъй че, ако не прелюбодействуваш, а пък убиваш, станал си престъпник на закона." Яков 2: 11

Corb1225
06-06-2015, 11:56
По БНТ1 в момента дават много интересна дискусия "за" и "против" смъртната присъда, предаването е "Малки истории".

edit: И свърши. Нямам идея дали ги качват, за да дам линк после.

therichbitch
06-06-2015, 14:59
По БНТ1 в момента дават много интересна дискусия "за" и "против" смъртната присъда, предаването е "Малки истории"
too late, тук вече само за апостоли си говорят
Не трябваше да даваш тласък в тази посока.
Виж, че вече само набожните спорят кой е по- близък братовчед на Господ, другите се отказаха (

Corb1225
06-06-2015, 15:41
Да, права си, осъзнах си грешката. Но така или иначе вече никой не пишеше.
Предаването го има:
http://bnt.bg/predavanyia/malki-istorii/kolko-presta-pnitsi-sa-na-svoboda-i-dokoga-shte-go-otnasyat-drebnite-ribi-06-06-2015
Интервютата не са особено стойностни (повечето), но в студиото се казаха хубави неща.