PDA

View Full Version : 2 юни



anonimna:D
06-02-2015, 11:26
Всички знаем за 2 юни, почитаме паметта на Христо Ботев и всички загинали за свободата и независимостта на България, но въпросът ми е откъде се пускат сирените. Малко тъп въпрос, но днес ми направи впечатление, че в училище сирената звучеше по-много странен начин, за има няма 1 минута, а принципно трябва да е за 3 и след като спря се чуваше доста тихо пак сирена, но от друго място. Не знам училищата ли я пускат или не, но винаги съм живяла до училища и не се бях замисляла досега. Благодаря предварително.:)

haritov
06-02-2015, 12:03
училищата читалища всички общински и държавни сгради

сирените са и част от сигнализацията на гражданска отбрана

RapExotic
06-02-2015, 23:48
Сирените са така разположени, че да покриват целия град равномерно. Задължително се слагат върху общински и държавни сгради, а не върху жилищни. Ако на близо има 2-3 училища или училище и някаква друга административна сграда, то само на едната от тях ще има сирена. Но в същото време ти можеш да чуваш и по-далечните, на които звука се чува по-слабо в далечината. От няколко години сирените се пускат през мегафонна уредба на запис, а не с реална сирена, тъй като през нея се правят и гласови съобщения за евакуация при различни бедствия. Тези мегафони са бели с форма на фунии и можеш да ги видиш на покрива на коя сграда са поставени.

http://www.itaengineering.com/images/varna2.PNG