PDA

View Full Version : Августин



istorika
06-06-2015, 17:33
Свети Августин е роден през 354 година в Африка,първоначално е езичник,но през 387 година пристига в Милано,където учи при Свети Амвросий,епископ на градът. През 388 година става епископ на Хипон в Северна Африка,като такъв остава до смъртта си през 430 година. Най-известното му произведение е "За Божия град" ,в което той описва идеалното управление,а именно властта в един град респективно държава трябва да е в ръцете на Божии хора . Подобно на Платон,който смята че държавата трябва да бъде управлявана от философи,което обаче не се осъществява,тъй като Дион ( тиранин на Сиракуза ) е незаинтересован от идеите на Платон. Така Свети Августин определя че Църквата трябва да бъде главен стожер на държавата

dreamwalker
06-06-2015, 17:49
Благодаря за информацията.

Пропусна да споменеш, че кръстоносните походи са инспирирани от неговото творчество.

inewton
06-06-2015, 17:57
кръстоносните походи са инспирирани от неговото творчество.

Аз смятам, че са инспирирани от алчността на папата, или не е така?

dreamwalker
06-06-2015, 18:07
For St. Augustine a ‘Just War’ is one that contains three components: 1) it must be proclaimed by a ‘legitimate authority,’ 2) it ought to have a ‘just cause,’ 3) it should be fought with ‘right intention.’ (Asbridge 24) The ‘just cause’ that Pope Urban II pronounced was the reclaiming of Jerusalem and to avenge the so called atrocities that Muslim ‘infidels’ had perpetrated on the Christian world. In doing so, Urban put forth a doctrine based on the denigration and dehumanization of Islam. “By expounding upon the alleged crimes of Islam, he sought to ignite an explosion of vengeful passion among his Latin audience, while his attempts to degrade Muslims as ‘sub-human’ opened the floodgates of extreme, brutal reciprocity. This, the pope argued, was to be no shameful war of equals, between God’s children, but a ‘just’ and ‘holy’ struggle in which an ‘alien’ people could be punished without remorse and with utter ruthlessness.” (Asbridge 34) “I, not I, but God exhorts you!…to hasten to exterminate this vile race from our lands,” Urban said to his listeners (224).

Източник: http://abrahamicfamilyreunion.org/the-first-crusade-compiled-by-vanessa-brake/

Можеш да разгледаш и други, това е първия, който намерих, в други се обяснява и по-подробно.

istorika
06-06-2015, 18:10
Кръстоносните походи са ми специалността,аз съм магистър по история,но не смятам че трябва да занимавам дечицата с тази толкова трудна за повечето хора тема

dreamwalker
06-06-2015, 18:11
Кръстоносните походи са ми специалността,аз съм магистър по история,но не смятам че трябва да занимавам дечицата с тази толкова трудна за повечето хора тема

Дечицата?

istorika
06-06-2015, 18:15
Ами аз съм на 26,така че се предполага че потребителите тук са доста по-малки от мен

dreamwalker
06-06-2015, 18:17
Ами аз съм на 26,така че се предполага че потребителите тук са доста по-малки от мен

Само се предполага.

Повечето са на 20+.

Къде си учил/учиш?

istorika
06-06-2015, 18:20
Само се предполага.

Повечето са на 20+.

Къде си учил/учиш?

магистър по история в СУ,завърших 2013,дипломната ми работа беше за Първия кръстоносен поход

dreamwalker
06-06-2015, 18:25
Браво.

inewton
06-06-2015, 18:26
Аз съм на 18, но са ми интересни кръстоносните походи и съм чел доста по темата, а иначе точно тези теми да ги четат 13-14 годишни не вярвам

dreamwalker
06-06-2015, 18:28
Аз съм на 18, но са ми интересни кръстоносните походи и съм чел доста по темата, а иначе точно тези теми да ги четат 13-14 годишни не вярвам

Защо?

Ще се учудиш колко деца на тази възраст имат интерес към историята.

istorika
06-06-2015, 18:30
Браво.


кой Филип

inewton
06-06-2015, 18:30
Защо?

Ще се учудиш колко деца на тази възраст имат интерес към историята.

Имах предвид самия раздел на форума философия и религия, не точно тази тема.

dreamwalker
06-06-2015, 18:32
Имах предвид самия раздел на форума философия и религия, не точно тази тема.

Същата работа.

istorika
06-06-2015, 18:32
Аз съм на 18, но са ми интересни кръстоносните походи и съм чел доста по темата, а иначе точно тези теми да ги четат 13-14 годишни не вярвам

Ако четеш изворите ще видиш че Първия поход е организиран уж за да се помогне на Византия против селджукските турци.Има едно писмо на Алексий Комнин до фландърския граф Робер в което той моли за помощ

dreamwalker
06-06-2015, 18:35
Ако четеш изворите ще видиш че Първия поход е организиран уж за да се помогне на Византия против селджукските турци.Има едно писмо на Алексий Комнин до фландърския граф Робер в което той моли за помощ

Какво мислиш за начина, по който Анна Комнина описва "варварите"?

istorika
06-06-2015, 18:35
Същата работа.

Ти какво учиш

dreamwalker
06-06-2015, 18:36
Алхимия.

istorika
06-06-2015, 18:37
Какво мислиш за начина, по който Анна Комнина описва "варварите"?

Ами виж сега за ромеите всеки западняк е варварин,грубиян,пияница,и насилвач и така нататък,макар че тя пише Историята си 40 години след като е видяла латините.Тя всъщност била влюбена в Боемон,хаха,и го смята за много красив рицар

inewton
06-06-2015, 18:37
Ако четеш изворите ще видиш че Първия поход е организиран уж за да се помогне на Византия против селджукските турци.Има едно писмо на Алексий Комнин до фландърския граф Робер в което той моли за помощ

Да виждал съм го това писмо, но лично според мен е главно поради икономически причини. Ясно ти е колко са били покварени папите. За това има информация тук: http://chitanka.info/book/4576-sveshtenijat-vertep

istorika
06-06-2015, 18:38
хахаха,хареса ми отговора-Алхимия

dreamwalker
06-06-2015, 18:39
Ами виж сега за ромеите всеки западняк е варварин,грубиян,пияница,и насилвач и така нататък,макар че тя пише Историята си 40 години след като е видяла латините.Тя всъщност била влюбена в Боемон,хаха,и го смята за много красив рицар

Това ми е ясно, очаквах малко да задълбаеш темата.

istorika
06-06-2015, 18:40
Да виждал съм го това писмо, но лично според мен е главно поради икономически причини. Ясно ти е колко са били покварени папите. За това има информация тук: http://chitanka.info/book/4576-sveshtenijat-vertep

Не са само икономически,пренаселване о в Европа е толкова голямо,че трябвало да се намерят нови земи за населване

istorika
06-06-2015, 18:42
Това ми е ясно, очаквах малко да задълбаеш темата.

Не мисля че тук е мястото,виж ако сме на 4 очи на чаша чай ще се радвам да ти обясня

inewton
06-06-2015, 18:43
Не са само икономически,пренаселване о в Европа е толкова голямо,че трябвало да се намерят нови земи за населване

Е ок, пренаселването не е ли пак вид обедняване на населението и оттук по- малко приходи за хазните и папата?

istorika
06-06-2015, 18:46
Е ок, пренаселването не е ли пак вид обедняване на населението и оттук по- малко приходи за хазните и папата?

Да,разбира се,така е,почва ШЛ,да продължим разговора по-късно,ок

inewton
06-06-2015, 18:51
Да,разбира се,така е,почва ШЛ,да продължим разговора по-късно,ок

ОК айде, че аз вече го гледам

inewton
06-06-2015, 21:35
Същата работа.

Не е същата работа, аз (и повечето хора, които познавам) на 13-15-16 години не съм съм се интересувал особено от религия, още по- малко от философия

inewton
06-06-2015, 21:42
А иначе към istorika. Не само папата, но и самите хора са тръгнали на Изток с мисълта да забогатеят. Едва ли главната причина е била освобождаването на Божи гроб от неверниците. Може би в Първия кръстоносен поход е имало и следа от религиозност, но за следващите не мисля така.

istorika
06-07-2015, 07:58
Първата вълна-похода на бедняците определено е бил пропит от религиозност,но втората вълна-похода на сеньорите,забележи,първо това са втори или трети синове,които не могат да наследят нищо и тръгват към Светите земи,за да се заселят и да основат свои кралства

dreamwalker
06-07-2015, 08:33
Не е същата работа, аз (и повечето хора, които познавам) на 13-15-16 години не съм съм се интересувал особено от религия, още по- малко от философия

В такъв случай се радвам, че не познаваш всички хора по света.

istorika
06-07-2015, 08:54
а ти на колко години си dreamwalker

dreamwalker
06-07-2015, 08:58
В профила ми пише.

istorika
06-07-2015, 14:11
В профила ми пише.

добре,щом твърдиш че си на 85,хахаха,но иначе много благодаря че се включваш в дискусиите ми

inewton
06-07-2015, 15:40
А мислиш ли, че ако не беше папата, щеше да има кръстоносни походи?

istorika
06-07-2015, 16:12
А мислиш ли, че ако не беше папата, щеше да има кръстоносни походи?

Виж сега папа Урбан е доста силна личност,така че може би ако не беше той папа може би нямаше да има кръстоносен поход

inewton
06-07-2015, 17:25
Виж сега папа Урбан е доста силна личност,така че може би ако не беше той папа може би нямаше да има кръстоносен поход

Значи трябва да се търсят главно мотивите на папата, като причини за кръстоносните походи. Или по- точно за Първия КП.

dreamwalker
06-07-2015, 17:30
Историк, а защо папа Урбан бил наричан Златния папа?

istorika
06-07-2015, 19:32
Историк, а защо папа Урбан бил наричан Златния папа?

никъде не съм срещал нещо такова,кажи ти мацко ако знаеш

inewton
06-07-2015, 19:35
кажи ти мацко ако знаеш

до колкото знам мацката е на 40 години, щото гледам, че си я питал

dreamwalker
06-07-2015, 21:46
:lol:

inewton
06-08-2015, 09:45
Е не си ли? В една тема папугай казва че си на толкова.

istorika
06-08-2015, 13:55
Има ли значение на колко години е мацката,важното е че е интелигентна

inewton
06-08-2015, 14:07
Има ли значение на колко години е мацката,важното е че е интелигентна

Няма спор.

dreamwalker
06-08-2015, 23:03
Е не си ли? В една тема папугай казва че си на толкова.

Щом го е казал papugai, значи е вярно.

102thedream
06-08-2015, 23:07
мацката

dreamwalker
06-08-2015, 23:09
мацката

Защо не споделиш нещо?

102thedream
06-08-2015, 23:10
:)

dreamwalker
06-08-2015, 23:12
Разбирам защо си се чувствал така.

102thedream
06-08-2015, 23:14
абе ей

dreamwalker
06-08-2015, 23:15
Когато няма храна за душата, и тялото страда.

Можеш да се засмееш и да се подиграеш, но знаеш, че е вярно.

102thedream
06-08-2015, 23:20
а не може ли да се усмихна и да спреш

dreamwalker
06-08-2015, 23:22
https://www.youtube.com/watch?v=Sf8NUJaCS1Q

istorika
06-09-2015, 07:53
интересна тема стана

npp
06-09-2015, 10:59
https://www.youtube.com/watch?v=Sf8NUJaCS1Q

това ли ти е храната за душата?!, защо просто не я наречеш слушане на паганска музика, та поне да е ясно за какво иде реч?!

dreamwalker
06-09-2015, 11:36
това ли ти е храната за душата?!, защо просто не я наречеш слушане на паганска музика, та поне да е ясно за какво иде реч?!

Препоръчай тогава нещо ти, о, пресвети npp.

Храна за душата е вярата в Господ, музиката идва после.

istorika
06-09-2015, 17:04
Препоръчай тогава нещо ти, о, пресвети npp.

Храна за душата е вярата в Господ, музиката идва после.

Кажете нещо ново госпожице

haritov
06-09-2015, 19:44
https://www.youtube.com/watch?v=Sf8NUJaCS1Q

тва не беше ли саундтрака от мъглите на авалон?

иначе що се отнася до това дали има деца които се интересуват от история многа да кажа че зависи как им поднасяш самата история

inewton
06-09-2015, 19:53
istorika си пада по dreamwalker. Да я бодне! Да я бодне! Да я бодне! :D:D:D

npp
06-10-2015, 08:16
Препоръчай тогава нещо ти, о, пресвети npp.

Храна за душата е вярата в Господ, музиката идва после.

зависи в кой господ, понеже само вярата в Онзи, Който наистина е истинският Господ Бог може да бъде правилна, а ако след вярата в господ винаги идва най-напред музика, тогава онзи господ със сигурност не е Истинският

haritov
06-10-2015, 08:51
зависи в кой господ, понеже само вярата в Онзи, Който наистина е истинският Господ Бог може да бъде правилна, а ако след вярата в господ винаги идва най-напред музика, тогава онзи господ със сигурност не е Истинският

нали господ е само един ти ги направи поне два онзи и този

и ако господа е навсякъде той не е ли и в музиката?

DoctorSatan666
06-10-2015, 08:54
Кажете нещо ново госпожице

Cringe thread confirmed

https://media1.giphy.com/media/BNkHCHnAsZwRi/200_s.gif

----------------------------
По темата, майната му на Августин и всички като него. Имах изпит днес по философия на Средновековието и Ренесанса, трябваше да изчета 500 страници за всевъзможните му светци, отци, епископи, владики и прочие малоумна сволоч, дето се е разписвала през този период, особенно в ранното Средновековие... И то едни и същи глупости - какви са им възгледите за Бог, света и човека, като повечето се преповтарят, с някви крайно несъществени разлики, което няма никакво значение, защото аргументите за всяко религиозно твърдение така или иначе са недоказуеми. Според двама Бог е субстанция, монада, неделим, вечен, бла бла бла, човека бил тяло и разумна душа, бла бла бла, ма видиш ли според единия душата не се намирала на конкретно място в тялото, пък според другия душата била в кръвта, и като ти изтече кръвта, ти изтича и душата. Бахти простотиите.


Едит: Григорий от Ниса и Майстер Екхарт са били пичове.

Едит2: Поне успях да си изясня следното. Въпросът с бог е че неговата дефиниция може да бъде безкрайно голяма, а оттам и възможността за еднакво вероятни спекулативни твърдения по отношение на тази дефиниция също е безкрайна. И всичко тръгва от съвсем простичкото внушение че зад битието стои демиург, под една или друга форма. Това е корена изобщо на всяка религиозност. Бог като невъзможна за дефиниране и оттам доказване същност е безкрайно поле за изява на човешкото въображение, където всичко има смисъл защото нищо няма смисъл. Бог е такъв образ, където всеки може да запълни празните полета както му е удобно и потребно. Точно затова е толкова фундаментален и масов.
Та значи, решава някъв свещенник да напише разни глупости за бог, след това идва друг, пише други глупости за бог, след години събори, препирни, отлъчвания и гонения, накрая по-убедителните глупости взимат превес и в зависимост от различията, има добър шанс първия свещенник и компания да ги изплющи църквата. След това идва друг свещенник, говори различни глупости и процеса се повтаря наново.Така религиозната парадигма се обогатява, усложнява и еволюира - в следствие на динамиката в индивидуалните и колективни изисквания и необходимости.

inewton
06-10-2015, 09:28
По темата, майната му на Августин и всички като него. Имах изпит днес по средновековна философия, трябваше да изчета 500 страници за всевъзможните му светци, отци, епископи, владики и прочие малоумна сволоч, дето се е разписвала през тоя период... И то едни и същи глупости - какви са им възгледите за Бог, света и човека, като повечето възгледи се преповтарят, с някви крайно несъществени разлики. Според двама Бог е субстанция, монада, неделим, вечен, бла бла бла, човека бил тяло и разумна душа, ма видиш ли според единия душата не се намирала на конкретно място в тялото, пък според другия душата била в кръвта, и като ти изтече кръвта, ти изтича и душата. Бахти простотиите.

+1

Средновековната философия е безсмислено занимание, за хората, които няма да се занимават с богословие. Не знам защо я пробутват в толкова специалности.

defender
06-10-2015, 11:12
Средновековната философия е безсмислено занимание, за хората, които няма да се занимават с богословие. Не знам защо я пробутват в толкова специалности.

В същото време гледате в захлас средновековни фентъзите от типа "Игра на тронове", а те всъщност не са ли интерпретация на средновековна философия за общество и порядки.

inewton
06-10-2015, 11:22
Аз лично не гледам средновековни фентъзи, по принцип не гледам фентъзи.

defender
06-10-2015, 11:23
Едит2: Поне успях да си изясня следното. Въпросът с бог е че неговата дефиниция може да бъде безкрайно голяма, а оттам и възможността за еднакво вероятни спекулативни твърдения по отношение на тази дефиниция също е безкрайна. И всичко тръгва от съвсем простичкото внушение че зад битието стои демиург, под една или друга форма. Това е корена изобщо на всяка религиозност. Бог като невъзможна за дефиниране и оттам доказване същност е безкрайно поле за изява на човешкото въображение, където всичко има смисъл защото нищо няма смисъл. Бог е такъв образ, където всеки може да запълни празните полета както му е удобно и потребно. Точно затова е толкова фундаментален и масов.
Та значи, решава някъв свещенник да напише разни глупости за бог, след това идва друг, пише други глупости за бог, след години събори, препирни, отлъчвания и гонения, накрая по-убедителните глупости взимат превес и в зависимост от различията, има добър шанс първия свещенник и компания да ги изплющи църквата. След това идва друг свещенник, говори различни глупости и процеса се повтаря наново.Така религиозната парадигма се обогатява, усложнява и еволюира - в следствие на динамиката в индивидуалните и колективни изисквания и необходимости.

Може да знаем за Бог толкова колкото Бог е разкрил чрез Словото за Себе Си, по достъпен за нас начин, това са границите - например ние знаем, че Той е недостижим, но това не значи, че трябва да си фантазираме за Него повече от това, което ни е разкрил за Себе Си.


ПП: Защото тогава по нищо няма да се различаваме от тебе, безбариерна браточке.

dreamwalker
06-10-2015, 11:27
Cringe thread confirmed

https://media1.giphy.com/media/BNkHCHnAsZwRi/200_s.gif

----------------------------
По темата, майната му на Августин и всички като него. Имах изпит днес по философия на Средновековието и Ренесанса...

Каква ти е специалността?

DoctorSatan666
06-10-2015, 11:29
Каква ти е специалността?

Философия.

defender
06-10-2015, 11:30
Философия.

ей, чак поруменя от кеф

DoctorSatan666
06-10-2015, 11:37
ей, чак поруменя от кеф

Защо?

defender
06-10-2015, 11:39
Защото се чувстваш добре в това прозвище.

Или по твоему, етикет.

defender
06-10-2015, 11:47
Докторе, всъщност, аз не мога да разбера, човек като тебе, защо учи в някакъв университет, който после му лепва някакъв етикет, придружена с оценка за качество.

Под нивото ти е?
Не може ли у вас да си четеш, какъв е тоя напън за етикитиране.
Или пък учиш от лицемерие, на тебе май целия практически живот ти е едно лицемерие към философията ти.

Демек философията те не струва, илюзия е.

DoctorSatan666
06-10-2015, 12:42
Докторе, всъщност, аз не мога да разбера, човек като тебе, защо учи в някакъв университет, който после му лепва някакъв етикет, придружена с оценка за качество.



Никога не съм учил за признание. Спрях да чета по задължение някъде към 6-ти клас - грам не ме интересуват оценки, дипломи и прочие. За мен те са просто организационни формалности на училищната и академичната система. След като са преминали индоктринацията в училище с втълпената идея за оценяване по различни критерии , то в университета студентите вече сами трябва да поискат да измерят това, за което се трудят и получават и това рефлектира и върху самата академична система. Това е защото повечето хора учат с мотива и нагласата че това което учат може и трябва да им послужи за нещо си. При философията това е малко по-различно - там мотивът пак е към някакво "израстване", но не само в социален и професионален план, но вече и в индивидуален. Което е някакво начало за развитие на философска мисъл, но не е достатъчно и е обречено, в най-добрия случай, на просто репликация на заучени фрази.Ефекта на тази нагласа виждам в доста, дори повечето, от преподаватели, които са се припознали една или друга концепция и картина за света и човека, и не могат да излезнат извън нейния контекст. Но пък има и немалко изключения.'

defender
06-10-2015, 12:52
Тоест записал си се в университета за израстване, което без университета не можеш да постигнеш, но за израстване в кое, в университета какво се преподава, нещо извън бариерата на социума ли, някакво тайно индивидиум-знание?

defender
06-10-2015, 13:10
Докторе сега ми дойде един въпрос:

Как индивидиум (например като тебе), може да е индивидиум, без необходимостта да има нещо от което да се разграничава?

А ако имаш необходимост от нещо, от което да се разграничаваш, всъщност това нещо не те ли прави социум?

defender
06-10-2015, 14:08
Ефекта на тази нагласа виждам в доста, дори повечето, от преподаватели, които са се припознали една или друга концепция и картина за света и човека, и не могат да излезнат извън нейния контекст. Но пък има и немалко изключения.'

Че защо за тебе трябва задължително да не се припознаеш в някаква концепция. Ми някоя концепция може да ми пасва идеално.

Ето, при тебе това да учиш в университета ти е паснало на концепцията, но самата концепция за университета все пак не твоя.

npp
06-11-2015, 17:12
нали господ е само един ти ги направи поне два онзи и този

и ако господа е навсякъде той не е ли и в музиката?

имало е/имаше и доста други христоси и богове, които разбира се не са истински:

"относно яденето от идоложертвеното(т.е. относно служенето на идолите), знаем, че никакъв бог, изобразен от идол(т.е. изобразен от неправда), няма на света, и че няма друг Бог освен един. Защото, ако и да има така наричани богове, било на небето или на земята, (както има много богове, и господари(т.е. и христоси) много), но за нас(т.е. но всъщност за всички човеци е така че) има само един Бог, Отец, от Когото е всичко, и ние за Него, и един Господ, Исус Христос, чрез Когото е всичко, и ние чрез Него." 1 Коринтяни 8: 4-6

а относно музиката можем само да се молим и да се надяваме да не се окаже проблем занапред

"По-добре е човек да слуша изобличение от мъдрия, Нежели да слуша песен от безумните;" Еклесиаст 7: 5

haritov
06-11-2015, 19:43
имало е/имаше и доста други христоси и богове, които разбира се не са истински:

"относно яденето от идоложертвеното(т.е. относно служенето на идолите), знаем, че никакъв бог, изобразен от идол(т.е. изобразен от неправда), няма на света, и че няма друг Бог освен един. Защото, ако и да има така наричани богове, било на небето или на земята, (както има много богове, и господари(т.е. и христоси) много), но за нас(т.е. но всъщност за всички човеци е така че) има само един Бог, Отец, от Когото е всичко, и ние за Него, и един Господ, Исус Христос, чрез Когото е всичко, и ние чрез Него." 1 Коринтяни 8: 4-6

а относно музиката можем само да се молим и да се надяваме да не се окаже проблем занапред

"По-добре е човек да слуша изобличение от мъдрия, Нежели да слуша песен от безумните;" Еклесиаст 7: 5
бог е любов няма значение как го наричаш

иначе как е още ли се мислиш за херувим?

npp
06-11-2015, 21:11
бог е любов няма значение как го наричаш

иначе как е още ли се мислиш за херувим?

сега съм човек откакто се родих в този свят, но един Бог знае какво ще е занапред

dreamwalker
06-12-2015, 11:20
сега съм човек откакто се родих в този свят, но един Бог знае какво ще е занапред

А имаш ли деца?

haritov
06-12-2015, 18:20
сега съм човек откакто се родих в този свят, но един Бог знае какво ще е занапред

колко свята има?

DoctorSatan666
06-13-2015, 18:51
колко свята има?

Безкрайно много, но във всеки се случва едно и също.

haritov
06-13-2015, 19:43
Безкрайно много, но във всеки се случва едно и също.

няма от къде да знаеш

npp
06-13-2015, 22:00
един Бог знае колко свята има, например населяваните планети в този космос могат да се окажат милиарди

dreamwalker
06-13-2015, 22:11
един Бог знае колко свята има, например населяваните планети в този космос могат да се окажат милиарди

Ти да не си от Свидетелите на Йехова?

defender
06-13-2015, 22:30
Че как Бог може да създава различни светове, тогава кой свят ще е истинския, а това означава ли, че другите светове са лъжа?

DoctorSatan666
06-13-2015, 23:38
няма от къде да знаеш

http://chitanka.info/text/24771/56

Meth
06-14-2015, 07:45
Че как Бог може да създава различни светове, тогава кой свят ще е истинския, а това означава ли, че другите светове са лъжа?
Нее...дори това показва силата Му. Физиците сега работят върху хипотеза за паралелни вселени и много от тях наистина мислят, че има и други измерения.......много са закснели според мене, в случай че още първото изречение от Корана казва, че има много измерения (светове) освен нашето.

defender
06-14-2015, 08:52
Другите измерения какви са, физически ли са и по какви природни закони работят?
Ако другите измерения работят по други природни закони, тогава коя природа е истинската, природата на този свят или природата на другите измерения. А ако природата и законите на нашето измерение е лъжа, защо вашия честен бог ни е поставил да живеем в лъжливо измерение?

npp
06-14-2015, 09:12
Ти да не си от Свидетелите на Йехова?

не, не бих се осмелил

npp
06-14-2015, 09:14
Че как Бог може да създава различни светове, тогава кой свят ще е истинския, а това означава ли, че другите светове са лъжа?

истинският Бог не създава лъжа

"Бог се не изкушава от зло, и Той никого не изкушава." Яков 1: 13,

"Бог Който при разни частични съобщения, и по много начини, е говорил в старо време на бащите ни чрез пророците, в края на тия дни говори нам чрез Сина, Когото постави наследник на всичко, чрез Когото и направи световете" Евреи 1: 1-2

npp
06-14-2015, 09:18
Нее...дори това показва силата Му. Физиците сега работят върху хипотеза за паралелни вселени и много от тях наистина мислят, че има и други измерения.......много са закснели според мене, в случай че още първото изречение от Корана казва, че има много измерения (светове) освен нашето.

в корана се говори за "светове", а измеренията могат да се окажат по-малко от световете, плюс това някои понятия за измерения може да са лъжливи, например както седемте измерения представени във ведите

defender
06-14-2015, 09:19
"чрез Когото и направи световете"

"чрез Когото сътвори и вековете"

npp
06-14-2015, 09:33
"чрез Когото сътвори и вековете"

думата е съществителното "αἰών"(aiōn, Strong's G165), която има следните значения (подредени по честота на употреба):

1. вечност, жизнен цикъл
2. светове, вселена
3. времеви период, епоха

така че няма как да е по-скоро времеви периоди, отколкото светове, защото такива периоди не се сътворяват, но сътворяват се светове

defender
06-14-2015, 09:43
векове означава светове, но от гледна точка на съществуване в различен времеви периоди т.е. светове от различни епохи.

измерения на база време, но те се отнасят към един и същи физически свят.

npp
06-14-2015, 09:55
векове означава светове, но от гледна точка на съществуване в различен времеви периоди т.е. векове е нещо като епохи.

да не би да отричаш божествения произход на Господа, Исус Христос?!

"Аз и Отец едно сме(т.е. именно Аз и Моят Небесен Отец сме (т.нар.) Господ Бог)." Йоан 10: 30,

"Вие Ме наричате Учител и Господ; и добре казвате, защото съм такъв." Йоан 13: 13,

"И сега прослави Ме, Отче, у Себе Си със славата, която имах у Тебе преди създанието на света..... защото си Ме възлюбил преди създанието на света." Йоан 17: 5-24,

"Исус им рече: Истина, истина ви казвам, преди да се е родил Авраам, Аз съм." Йоан 8: 58,

"Бог Който при разни частични съобщения, и по много начини, е говорил в старо време на бащите ни чрез пророците, в края на тия дни говори нам чрез Сина, Когото постави наследник на всичко, чрез Когото и направи световете..... за Сина казва: - "Твоят престол, о Боже, е до вечни векове;..... и пак: "В началото Ти, Господи, си основал земята, И дело на Твоите ръце е небето;" Евреи 1: 1-10,

"И Бог каза: (Сине Мой, хайде) Да създадем човека по Нашия образ, по Наше подобие(т.е. нека да създадем потребител(-я) на Нашата система/Нашето творение на живота и любовта);..... И Бог създаде човека по Своя образ; по Божия образ го създаде; мъж и жена ги създаде." Битие 1: 26-27,

"И Господ Бог създаде човека от пръст из земята(т.е. като извади душата му от небитието), и вдъхна в ноздрите му жизнено дихание; и човекът стана жива душа." Битие 2: 7,

"убихте Началника на живота. Но Бог Го възкреси от мъртвите, за което ние сме свидетели." Деяния 3: 15,

"Исуса Христа Назарянина..... Той е камъкът, който вие зидарите презряхте, който стана глава на ъгъла. И чрез никой друг няма спасение; защото няма под небето друго име дадено между човеците, чрез което трябва да се спасим." Деяния 4: 10-12,

"И на дрехата и на бедрото Му имаше написано име: Цар на царете, и Господ на господарите." Откровение 19: 16,

"ползата от земята е за всичките, И сам царят служи на нивите(т.е. на планетите)." Еклесиаст 5: 9,

"Човешкият Син не дойде да Му служат, но да служи, и да даде живота Си откуп за мнозина." Марк 10: 45,

"ако и да има така наричани богове, било на небето или на земята, (както има много богове, и господари(т.е. и христоси) много), но за нас(т.е. обаче за всички човеци/одушевени на вселената е така че) има само един Бог, Отец, от Когото е всичко, и ние за Него, и един Господ, Исус Христос, чрез Когото е всичко, и ние чрез Него." 1 Коринтяни 8: 5-6,

"има само един Бог и един ходатай(т.е. и един Господ) между Бога и човеците, човекът(т.е. одушевеното същество) Христос Исус, Който, като своевременно свидетелство за това(т.е. за спасението на човечеството), даде Себе Си откуп за всички;" 1 Тимотей 2: 5-6,

"И каза ми(т.е. и онзи, най-висш Божий Ангел/Светия ми каза): Напиши: Блажени тия, които са призвани на сватбената вечеря на Агнето. И казва ми: Тия думи са истинни Божии думи. Тогава аз паднах пред нозете му да му се поклоня; но той ми рече: Недей(т.е. не бива да правиш това); аз съм съслужител на тебе и на братята ти, които държат свидетелството за Исуса; поклони се Богу(т.е. на истинския Бог Отец); защото духът на пророчеството е да свидетелствуваме за Исуса(т.е. защото (истинският) Св. Дух свидетелствува, че единствено Исус е (истински(-ят)) Христос/Господ)." Откровение 19: 9-10,

"Кой е лъжец, освен оня, който отрича, че Исус е Христос(т.е. освен всеки, който проповядва, че Исус не е единственият (истински) Христос/Господ)? той е антихрист, който се отрича от Отца и от Сина. Никой, който се отрича от Сина, няма нито Отца; а който изповядва Сина, има и Отца." 1 Йоаново 2: 22-23

defender
06-14-2015, 10:03
Абе Кириле, къде съм казал, че го отричам бе ?

npp
06-14-2015, 10:06
Абе Кириле, къде съм казал, че го отричам бе ?

мето методически, просто свидетелствувам Словото на истинския Господ Бог, не че те съдя

defender
06-14-2015, 10:07
"ползата от земята е за всичките, И сам царят служи на нивите(т.е. на планетите)." Еклесиаст 5: 9,

ей, ама тва с нивитe планети много добре си го боцнал, напрао, нюню :D

npp
06-14-2015, 10:09
"ползата от земята е за всичките, И сам царят служи на нивите(т.е. на планетите)." Еклесиаст 5: 9,

ей, ама тва с нивитe планети много добре си го боцнал, напрао, нюню :D

"ползата от земята е за всичките, И сам царят служи на нивите(т.е. в световете)." Еклесиаст 5: 9

така по-добре ли е?

defender
06-14-2015, 10:13
аха, нивите били планети, а планетите светове,

ами що не кажеш така, то е ясно, че има и други планети в слънчевата система, ей, разбрахме се, изорахме нивата, :D

npp
06-14-2015, 10:15
аха, нивите били планети, а планетите светове,

ами що не кажеш така, то е ясно, че има и други планети в слънчевата система, ей, разбрахме се, изорахме нивата, :D

къде съм написал, че световете са планетите и планетите - световете?!

defender
06-14-2015, 10:16
абе, са като се замисля ти на "вековете", планети ли викаш.

интересно-интересно

npp
06-14-2015, 10:17
абе, са като се замисля ти на "вековете", планети ли викаш.

интересно-интересно

бъркаш ме със себе си, понеже не беше ли ти, който по-горе написа, че Бог е сътворил вековете чрез Исус?!

defender
06-14-2015, 10:18
къде съм написал, че световете са планетите и планетите - световете?!
ми нали нивите са планети, па планетите били светове. :D

defender
06-14-2015, 10:20
бъркаш ме със себе си, понеже не беше ли ти, който по-горе написа, че Бог е сътворил вековете чрез Исус?!

ми нали ти каза, че вековете са светове, па нивите планети, па планетите светове :D

разчекна ми се устата ве

npp
06-14-2015, 10:23
ми нали нивите са планети, па планетите били светове. :D

планетите са светове, от същата гледна точка може да се каже, че има светове, които са планети, но ако кажем "световете" в смисъла на всичките светове на безкрайната за нас вселена като цяло, тогава може би не всички светове ще можем да наречем планети

npp
06-14-2015, 10:25
ми нали ти каза, че вековете са светове, па нивите планети, па планетите светове :D

разчекна ми се устата ве

цитирам ти какво написах аз, и после какво написа ти:

истинският Бог не създава лъжа

"Бог се не изкушава от зло, и Той никого не изкушава." Яков 1: 13,

"Бог Който при разни частични съобщения, и по много начини, е говорил в старо време на бащите ни чрез пророците, в края на тия дни говори нам чрез Сина, Когото постави наследник на всичко, чрез Когото и направи световете" Евреи 1: 1-2


"чрез Когото и направи световете"

"чрез Когото сътвори и вековете"

defender
06-14-2015, 10:25
какви са тия светове, къде пише за тях.

defender
06-14-2015, 10:27
"ползата от земята е за всичките, И сам царят служи на нивите(т.е. на планетите)." Еклесиаст 5: 9,


"ползата от земята е за всичките, И сам царят служи на нивите(т.е. в световете)." Еклесиаст 5: 9

така по-добре ли е?

т.е. използваш планети и светове като синоними за ниви или се бъркам.

изобщо как един що годе нормален човек в това изречение може да вмъкне за "ниви" думата "планети" или "светове".

npp
06-14-2015, 10:30
какви са тия светове, къде пише за тях.

този библейски текст, който съм извадил е от ревизия на Библията от 1940г, която всъщност е по-скоро препис с известна актуализация от по-стари ревизии, които са правени от цариградския превод от 1874г

npp
06-14-2015, 10:33
т.е. използваш планети и светове като синоними за ниви или се бъркам.

изобщо как един що годе нормален човек в това изречение може да вмъкне за "ниви" думата "планети" или "светове".

нали вече ти се обясни, караш ме пак да ти цитирам предишен пост, който ти писахме преди малко:

планетите са светове, от същата гледна точка може да се каже, че има светове, които са планети, но ако кажем "световете" в смисъла на всичките светове на безкрайната за нас вселена като цяло, тогава може би не всички светове ще можем да наречем планети

стига си спамил - напълни темата с боклук

defender
06-14-2015, 10:33
този библейски текст, който съм извадил е от ревизия на Библията от 1940г, който всъщност е препис от по-стари ревизии, които са правени от цариградския превод от 1874г

ми аз не видях никъде "светове" , освен в някакви добавени от някой в скобички засмърцафърцани добавки.

defender
06-14-2015, 10:37
Ааа, ти говориш за онова малко цитатче, където пише "векове", а не "светове". И от там вече ти се включва фантастиката и цялата ти сага от 7 епизода с продължение.

ниви - планети
ниви - светове
планети - светове
векове - светове

npp
06-14-2015, 10:46
ми аз не видях никъде "светове" , освен в някакви добавени от някой в скобички засмърцафърцани добавки.

ти си засмърцафърцан - все едно сатана те е шмръкнал в едната си ноздра, къде не видя да пише за светове, чете ли Евреи 1:1-2 от Библия 1940г?!, навремето е имало издания и ревизии от 1871, 1874, 1914, 1921, 1924, 1938, 1940, даже може да е имало и от други години

defender
06-14-2015, 10:56
ти си засмърцафърцан - все едно сатана те е шмръкнал в едната си ноздра, къде не видя да пише за светове, чете ли Евреи 1:1-2 от Библия 1940г?!, навремето е имало издания и ревизии от 1871, 1874, 1914, 1921, 1924, 1938, 1940, даже може да е имало и от други години

виж по натам какво пише:
2 в последните тия дни говори ни чрез Сина, Когото постави за наследник на всичко, чрез Когото сътвори и вековете
3 и Който, бидейки сияние на славата и образ на Неговата ипостас и държейки всичко с мощното Си слово, след като чрез Себе Си очисти греховете ни,

значи излиза, че и в другите светове е имало по един чифт Адам и Ева, които са били съгрешили, и една бройка змия и една бройка дърво, така ли?

А колко чифта са били, серийно производство на една партида?

npp
06-14-2015, 10:57
Ааа, ти говориш за онова малко цитатче, където пише "векове", а не "светове". И от там вече ти се включва фантастиката и цялата ти сага от 7 епизода с продължение.

ниви - планети
ниви - светове
планети - светове
векове - светове

ето ти ревизията от 1940г: https://www.bible.com/bg/bible/23/heb.1.bg1940

прочети Евреи 1:1-2 и после ми кажи "вековете" ли пише или "световете"?

ето ти и същия пасаж от цариградското издание на Библията от 1871г: https://www.bible.com/bg/bible/22/heb.1.bg1871

"света" или "века" пише?!

npp
06-14-2015, 11:03
виж по натам какво пише:
2 в последните тия дни говори ни чрез Сина, Когото постави за наследник на всичко, чрез Когото сътвори и вековете
3 и Който, бидейки сияние на славата и образ на Неговата ипостас и държейки всичко с мощното Си слово, след като чрез Себе Си очисти греховете ни,

значи излиза, че и в другите светове е имало по един чифт Адам и Ева, които са били съгрешили, и една бройка змия и една бройка дърво, така ли?

А колко чифта са били, серийно производство на една партида?

твърде си тъп за да си заслужава да ти се обяснява, все едно си с една мозъчна клетка/едноклетъчен мозък

каза ти се да спреш да спамиш

defender
06-14-2015, 11:05
правилното е вековете, а не световете, защото един свят има много векове и от там светове според времената и епохите.


ако думата е "световете" като други измерения, то тогава тая дума излиза извън контекста на цялата Библия, затова от там и започваш да фантазьориш, че нивите били планети.

всъщност и световете е правилно, но светове от епохална и времева гледна точка.

npp
06-14-2015, 11:20
правилното е вековете, а не световете, защото един свят има много векове и от там светове според времената и епохите.


ако думата е "световете" като други измерения, то тогава тая дума излиза извън контекста на цялата Библия, затова от там и започваш да фантазьориш, че нивите били планети.

всъщност и световете е правилно, но светове от епохална и времева гледна точка.

ти просто цитира Евреи 1 от православната Библия без въобще да поясниш нещата както трябва, защото няма как да се каже, че Бог е сътворил вековете чрез Своя Син, след като думата сътворение означава сътворяване на някакво творение или на някаква структура или механизъм веднъж, просто някак си не върви да кажеш, че Бог е сътворил вековете, понеже правилното в това отношение е да се каже, че Бог е създал механизма на въртене на земята около слънцето, като е определил пълното завъртане да става примерно за около 365 дена, което прави една година, и че някак си е установил да има век, който се състои от 100 години(365 дена х 100), и че през цялото време е ръководил събитията през всичките векове - виж как звучи нашето обяснение, и после се върни на твоето, което някак си звучи като изказване на 2-5 годишно хлапе, с други думи казано, "тъп си като хималайски дъб", така че по-правилно е да се каже, че е сътворил световете и е ръководил събитията през вековете, а това че от цял космос пълен с милиарди галактики, от които във всяка една има милиарди звезди(слънца), и сумати планети, които кръжат около тях, за теб има само една населявана, а именно тази тук, не означава, че в космоса няма и много други, даже си и супер грандоман, сякаш за теб само ти си от значение и никой друг, и много ясно, че Библията за тази планета (ще) е съобразена със и в нея (ще) се говори за събития тук на тази планета...

defender
06-14-2015, 11:35
ти просто цитира Евреи 1 от православната Библия без въобще да поясниш нещата както трябва, защото няма как да се каже, че Бог е сътворил вековете чрез Своя Син, след като думата сътворение означава сътворяване

Ами за това, което казваш за сътворението, аз да съм казал нещо друго, просто казах, че "световете" са светове от времева гледна точка, а не като различни светове в различни измерения, затова е използвана и думата "вековете", която е по-пълна и показателна.

npp
06-14-2015, 11:40
Ами за това, което казваш за сътворението, аз да съм казал нещо друго, просто казах, че "световете" са светове от времева гледна точка, а не като различни светове в различни измерения, затова е използвана и думата "вековете", която е по-пълна и показателна.

тогава за какво трябваше да се препираш толкова време?!, поне да беше обяснил нещата както трябва, ами се държа като супер тъп и изписа 15 боклучави поста

defender
06-14-2015, 11:44
той е тъп, супер тъп, супер тъп

можеше да кажеш "елегантно поразсеян", ама ти нарочно обиждаш. :D

defender
06-14-2015, 11:45
Абе нпп, другия разклонен свидетел ся знае ли, че обиждаш ве?

Как разбира, сигурно му потреперват ушите и тогава си вика "ей то първия свидетел пак обижда някой", да го ева.

npp
06-14-2015, 11:48
той е тъп, супер тъп, супер тъп

можеше да кажеш "елегантно поразсеян", ама ти нарочно обиждаш. :D

Абе нпп, другия разклонен свидетел ся знае ли, че обиждаш ве?

Как разбира, сигурно му потреперват ушите и тогава си вика "ей то първия свидетел пак обижда някой", да го ева.

обидният и оскърбителен тип тук си ти, защото и ти сам показа, че нарочно шикалкавиш и сам се вкарваш в разни филми, и разклонен си ти

defender
06-14-2015, 11:49
кви филми ве, кви фирми ве, аз ли викам на нивите планети

defender
06-14-2015, 11:52
абе нпп, то Сатурн е само газ ве, там ниви нема.

npp
06-14-2015, 11:53
кви филми ве, кви фирми ве, аз ли викам на нивите планети

ти им викаш имоти, защото в селяшкото ти бай-ганьовско съзнание целият свят се състои от частни ниви и лозя, и разни ора/шопи дето ги копат и одят с цървули по тех

npp
06-14-2015, 11:55
абе нпп, то Сатурн е само газ ве, там ниви нема.

ако си п*рдял така както правеше тук, не бих се учудил на това, а ако продължаваш да изпускаш газове по същия начин, нищо чудно да се появи и още един газов гигант в слънчевата система

defender
06-14-2015, 11:57
ако си п*рдял така както правеше тук, не бих се учудил на това, а ако продължаваш да изпускаш газове по същия начин, нищо чудно да се появи и още един газов гигант в слънчевата система

споко, ти таман ше го набраздиш и посееш попръцкващи плодове

npp
06-14-2015, 12:00
споко, ти таман ше го набраздиш и посееш попръцкващи плодове

не го разбирам тоя твой речник, но мога да предположа какво означават твоите понятия "набраздявам" и "посявам попръцкващи плодове" просто като ти чета болните идеи и идеологии тук

defender
06-14-2015, 12:20
Дарк, защо си се кръстил тамплиер на профила ти, какво намекваш?