PDA

View Full Version : Когато козметиката подкрепя социална кауза



slunchogled
06-10-2015, 13:27
Здравейте всички. От известно време се интересувам от една малко по-специфична тема, свързана с козметичните компании, а именно, подкрепата на социални каузи. Avon, например, от години се бори срещу рака на гърдата като продава специална серия продукти. За всеки закупен от серията продукти Avon дарява определена сума за изследвания за лекарство срещу рака на гърдата. Друга козметична компания, Lush, периодично организира кампанни срещу тестването на козметични продукти върху животни. Осен това, ако се зкупи сапун от серията Fun, Lush дарява част от печалбите от този продукт на организация, която осигурява забавни и образователни занимания за деца в неравностойно положение. Dove от години подкрепя идеята за естествена красота, както и идеята, че всяка жена е красива независимо от възрастта й или теглото й например.

Въпросът ми е какво мислите за подобни инциативи? Вярвате ли, че са искрени или са просто още един начин компаниите да продават продуктите си? Бихте ли купили даден продукт, ако знаете, че част от печалбата ще отиде за благотворителност? Също така бихте ли препоръчали подобен продукт, който подкрепя дадена кауза, на приятели и познати?

Avon: https://www.avon.bg/breast-cancer
Lush: https://www.lush.co.uk/article/charity-support и https://www.lushbg.com/shop/info/9/animal-testing
Dove: http://www.dovebg.com/bg/Our-Mission/campaign-for-real-beauty.aspx

jghgh
06-10-2015, 14:58
Независимо от каузата, ако фирмата предлага некачествена козметика, не бих си купула продукти. Защо да си купувам боклуци? Ако толкова искам да подкрепя кауза, ще намеря друг начин - sms, dms, банкова сметка на специфично сдружение и т.н.
Между другото Lush не съм ги чувала, а Dove са добри кажи-речи и ползвам някои техни продукти, така че ако ги сбарам и в някоя социална кауза - защо пък да не си купя техен продукт.


В мнозинството от случаи обаче си мисля, че просто компаниите си правят реклама. Сладникави послания, нарцистични слогани колко са велики че подкрепят или не подкрепят определени каузи. Това е просто маркетинг. Не трябва да се биеш в гърдите, че помагаш на някого, това би трябвало да е нещо нормално. Например, харесва ми, че H&M даряват дрехи на детски домове, но не съм чула досега да се бият в гърдите, че го правят. Както Икеа си пускат безплатни закуски, което е само и единствено социална политика на фирмата им - все пак бездомниците, ходещи в Икеа да ядат безплатно, не са таргет-групата на магазина... (Не че и това не е лицемерно, И ВСЕ ПАК!)

Интересно е само доколко може да се проследи дали наистина парите от продажбите отиват по своето предназначение. Щото темата е дълга и не се изчерпва само с козметиката. Напълни се с фондации, смс-кампании, за които не е ясно точно със събраните пари какво мислят да правят и как.. Ама темата е дълга и определено отговорът ми стана доооста по-дълъг и по-сериозен, отколкото беше зададено :D

anonymous908491
06-10-2015, 15:06
тая козметика е една от причините за рака, а един от примерите, на какво са способни хората е Джоли, която си отряза циците за пари, които и дадоха за реклама на няква ваксина срещу рак на циците.
Има причина 90% от рекламите да имат таргет група жените, защото и маймуните по-трудно могат да бъдат накарани нещо, отколкото слабия пол.

tori
06-11-2015, 07:50
Ейвън специално са тъпкани със парабени и други глупости, причиняващш рак. Аз за това от там поръчвам само парфюми, щото знам, че тва в шишенцето е спирт със аромат и няма какво да ми направи на кожата. Дав си ползвам от години, макар да има и по-щадящи животинките фирми - не веднъж съм опитвала да се къпя с алтернативи, които не тестват, но особено като сапуни се обривам от всичко друго. Един път дори от долнопробен Дав се бях изпъпчила. Намерих им къде-къде по-евтина и също толкова добра за косата алтернатива в лицето на Балеа от към шампоани и маски. Виж, Лъш са си хенд-мейд козметика без оцветители, парабени, парфюми, не тестват на животни и са веганска козметика обаче както каза нагоре jghjg не е нужно да се бият в гърдите. А и специално в Русе нямаме магазин, което значи, че няма да поръчам от сайта.

marilyn
06-11-2015, 07:51
Това е просто реклама, за мен. AVON са пълни боклуци и не бих си купила нищо тяхно. Правят си една реклама на гърба на умиращи хора, което не ме кефи. Кой следи къде отиват парите? (Да не говорим, че претендират как не тестват върху животни, а продуктите им са произведени в Китай, където козметиката се тества върху животни.)

Предпочитам да даря по друг начин, не и чрез купуването на даден продукт, от чиято стойност не знам си колко процента ще отидат за... нещо си. Хич не им го вярвам това.