PDA

View Full Version : Въпрос за зарядното на лаптопа!



merilyn85
06-13-2015, 16:27
Здравейте исках да попитам, дали ако оставим щепсела на зарядното включен към контакта, но не сме го свързали към лаптопа ще се хаби някаква енергия? По принцип знам, че трябва освен източник, трябва и консуматор за да протича ток, но когато зарядното не е включено към лаптопа, една лампичка върху самото зарядно продължава да свети и не знам дали то е консуматор и въобще протича ли някакъв ток или просто има нещо като остатъчна енергия, която поддържа лампичката светната? По принцип не съм силен по физика, макар че това не се отнася само за физиката, но и за технологиите, за това ще се радвам да ми отговорите. Благодаря предварително! :)

inewton
06-13-2015, 16:31
Ток протича само в затворена верига. В твоя случай тя е отворена, а лампичката не вярвам да ти изгори много ток. На мен лампичката на монитора ми свети и когато е изключен.

merilyn85
06-13-2015, 16:47
Благодаря за информацията! :)

anonymous908491
06-13-2015, 16:58
Ток не се хаби, но не е добре зарядното да е в контакта и да не е свързано с лаптопа.

RapExotic
06-13-2015, 17:38
Ток протича само в затворена верига.В твоя случай тя е отворена, а лампичката не вярвам да ти изгори много ток. На мен лампичката на монитора ми свети и когато е изключен.

Не е точно така. Зарядното е вид трансформатр с две намотки, поставени на общо ядро. В случая (както е показано на снимката) червената намотка е тази, която е включена към контакта, а синята към лаптопа. Когато зарядното е включено в тока през червената протича ток, защото е затворена верига и има някакво съпротивление - съответно консумация. В синята не протича ток, когато не е включен консуматор в нея, но в случая лампичката, която свети се явява такъв и затваря веригата. Съответно за да свети лампичката се консумира някаква минимална енергия.
Тоест при включено зарядно само в контакта се изразходва съвсем малко енергия, в сравнение, когато е включен в компютъра, но все пак се консумира.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bb/Transformer3d_col3_ru.svg/220px-Transformer3d_col3_ru.svg.png

inewton
06-13-2015, 18:11
Ами да затворена е от контакта до лампичката и отворена от лампичката до лаптопа.

RapExotic
06-13-2015, 19:08
Ами да затворена е от контакта до лампичката и отворена от лампичката до лаптопа.

Тц, лампичката е част от втората верига. Първата е затворена от намотката, а вторичната от лампичката. Нещо такова:

http://prikachi.com/images.php?images/815/8170815F.jpg

inewton
06-13-2015, 19:16
Знам бе човек. Опитвах се да го обясня на marilyn. Човека каза, че не разбира от физика. В случая не е нужна такава точност. Опитвах се да му кажа, че лампичката консумира, но не и лаптопа.

JDeel
06-13-2015, 19:33
Е, по-скоро всяко съвременно зарядно и захранване е импулсно такова. ~220 се изправя до постоянно напрежение, после се насича на импулси с електроника и чак тогава преминава през трансформатор. Предимството е, че понеже се ползва по-висока честота от 50Hz, трансформатора е по-малък на размер. Висока честота => малък размер. Ниска честота => голям размер.

Харчи се някакъв ток естествено, но доста по-малко отколкото ако имаме и лаптоп. Колко точно... може да се измери :)

merilyn85
06-14-2015, 18:47
Много благодаря за отделеното време :)))