PDA

View Full Version : Относно вадене на ЛК



pandorasbox
06-15-2015, 10:03
Пиша тук, защото не знам в кой друг раздел ще е подходящо да публикувам темата.
Гледах в интернет навсякъде подобни теми за вадене на ЛК, но са много стари. Най-новата тема в БГ мама е от 2010 година.
През януари месец тази година навърших 14 години, а сега е средата на годината. Все още нямам извадена лична карта. Исках да ми извадят веднага след рождения ден, но родителите ми започнаха да си измислят оправдания- било много студено, струвало 30 лева (в интернет прочетох, че е безплатно), нямало да ми трябва и тем подобни. Някои от съучениците ми вече имат и като разбраха, че все още нямам, се шокираха. Казаха ми, че глобата е 30 лева, а самата ЛК е безплатна. Въпросите ми са:
1. Какъв е шанса да ме глобят за това, че не ми е извадена ЛК навреме?
2. Задължително ли е да се вади ЛК след като се навършат 14 години, или може по-късно?
3. Колко време се чака на опашка за ''номерче''? Винаги ли има опашки от хора, които чакат за задгранични паспорти?
4. Ако човек закъснее с ваденето на ЛК с няколко години, например решава да си извади на 21-22 години, информиран ли е по някакъв начин, че ще бъде глобен?
Ако темата ми не е публикувана в правилния раздел, моля да бъде изместена. Благодаря предварително :)

sl1nceetoo
06-15-2015, 11:52
1. Глобата е неизбежна.
2. Задължително е и както си писала по- горе, е и безплатно,а глобата варира от 20 до 150лв.
3. Зависи, може веднага може и да почакаш час/ два/ три дори.
4. Не знам дали има уведомление, но е задължително да си я извадиш като навършиш 18, не години по- късно.

Guenadi
06-15-2015, 11:57
Кажи на вашите, че може спокойно да се откажат от родителските си права (преди някой съд да ги е лишил от тях), тъй като са абсолютно некомпетентни и не си изпълняват задълженията вменени им със закон...
1. Ти си още на възраст, която не позволява да носиш административнонаказателн а отговорност, а и законът задължава родителите ти, а не на теб. Следователно на тях ще има бъде наложена санкция - глоба, която може да достигне и до 150 лв.
2. По закон се вади лична карта на всеки български гражданин, който е навършил 14 години. Законът определя и срок, който отдавна е изтекъл в твоя случай.
3. Опашките не са са ужасни и родителите ти могат спокойно да си вдигнат трибуквието и да те придружат(задължително присъстват и двамата родители).
4. Няма никой задължение да те информира теб или родителите ти, зълва ти, сестрата на шурея на баджанака на чичо ти, че ще бъде едно лице санкционирано. Достатъчно е, че го пише в нормативен акт. Незнанието на закона не извинява мързеливите ти родители.
5. Не се заплаща такса при първоначално издаване на лична карта на непълнолетно лице.

ПП: Личната карта не се вади само, за да може пубер с набола брадица и старателно обръснати крака, едва навършил 18 години, гордо да си вади пластиката и да показва на сервитьорката, че може вече да пие бира. Дори и на 14 години, личната карта се използва за удостоверяване самоличността на лицето, възрастта, гражданство, адрес и други административни дивотии. Неносенето на документ за самоличност и непредставянето му при поискване на държавни органи също се наказва с административно наказание.

galen_plamen
06-17-2015, 14:34
до 22 няма да се дочака, защото все ще му трябва за документи, за друго -след 18
аз си направих на 16, след 2 месеца я изгубих и после чак на 18
и досега си я нося само ,когато знам, че ще ми трябва