PDA

View Full Version : Как да отлепя марля ?



Elena3232
06-27-2015, 15:45
Преди няколко дни паднах много зле, промихме раната и сложихме марля.Обаче дойде времето да се смени тая марля ,но тя не мърда.Залепила се е и боли ужасно много ако се дръпне.Знаете ли с какво може да се махне без да ме боли ?

an7raks
06-27-2015, 16:35
Много риванол и сълзи... Напояваш хубаво марлята с риванол така, че съсирената кръв да се размекне и да се отлепи по-лесно. Няма да те лъжа - ще боли, ама се преживява.

tori
06-27-2015, 19:21
Кислородна вода. Прави същото като риванола, но цапа по-малко.

anonymous908491
06-27-2015, 19:28
Ракия, върши същото като риванол и кислородна вода, но става и за пиене

haritov
06-27-2015, 20:33
Кислородна вода. Прави същото като риванола, но цапа по-малко.

прави доста повече и е по-добрия вариант

an7raks
06-27-2015, 21:03
Риванола "разкисва" съсирената кръв по-добре от кислородната вода и не щипе. Поне това съм забелязал.

tori
06-27-2015, 21:13
прави доста повече и е по-добрия вариант
Тепърва ще науча за това. Лично на мен ми се струва, че излющва коричката върху рана.

haritov
06-29-2015, 23:29
Тепърва ще науча за това. Лично на мен ми се струва, че излющва коричката върху рана.


перхидрола взаимодейства с желязото в еритроцитите и буквално ги унищожава от там идва и пяната

до колко знам една капка кръв обезврежда 100лв кислородна вода (също така обезмаслява обичам да я правя 6% :D е тогава вече е активна :D )

иначе щипането не е болка за умиране кислородната вода до някаква степен дезинфекцира

anonymous708973
06-30-2015, 07:18
6% о.О

haritov
06-30-2015, 08:09
6% о.О

само за лична употреба

an7raks
06-30-2015, 11:39
перхидрола взаимодейства с желязото в еритроцитите и буквално ги унищожава от там идва и пяната

До колкото знам, тромбоцитите са тези, които съсирват кръвта и образуват коричката върху раната.

tori
06-30-2015, 12:40
Всъщност точно еритроцити се оплитат във фибринови нишки и образуват съсиреци и ранички. Тробмоцитите при контакт с въздуха биват разрушени и спомагат съсирването, както и свиват кръвоносните съдове. Обаче точно фибриногенът е този, който се превръща от разтворима в неразтворима форма (нишки фибрин) и оплита червени кръвни клетки.

Едит: Харитов, тва 6 процентовото ми звучи като нещо, което би разтворило и ръжда.

haritov
06-30-2015, 19:43
Всъщност точно еритроцити се оплитат във фибринови нишки и образуват съсиреци и ранички. Тробмоцитите при контакт с въздуха биват разрушени и спомагат съсирването, както и свиват кръвоносните съдове. Обаче точно фибриногенът е този, който се превръща от разтворима в неразтворима форма (нишки фибрин) и оплита червени кръвни клетки.

Едит: Харитов, тва 6 процентовото ми звучи като нещо, което би разтворило и ръжда.
антраксе прав си така е спор няма

иначе Тори имам с литри 30% много се кефя като накарам стажантите да работят с него :cool:

както и да е :D

NarutoShippuuden
06-30-2015, 19:53
Не е кой знае какво. Миналата година ме оперираха, заради врасъл нокът на големите пръсти на краката. След това също имах марля и си бях без нокът и трябваше да сменя самата марля, което тогава ми изглеждаше непосилно, но просто сложих доста риванол, след което отлепих бавно и не се усещаше много болката. По-късно може да ти изтръпне мястото, където е раната, но не е нищо особено.

Tzgeorgieva
04-04-2023, 05:26
С изваден нокът на крака бях и марлята се беше залепила страшно. Изрязах с ножица каквото можах от марлята. Пробвах с кислородна вода поливах, киснах, после държах пръста потопен в съд с кислородна, пак не се отлепи. Накрая намазах хужаво с йодасепт 10% маз превързах леко да не цапам и преспах така. На сутринта стана без много болка. Може и двете неща да са допринесли. Но се консултирайте с лекар преди да ползвате нещо, защото зависи от раната предполагам. На мен ми беше казано да почиствам с тази йодасепт.