PDA

View Full Version : АЕ & РЕ или НЕ & АЕ



thetruth2002
07-17-2015, 22:19
Здравейте!Бих искал да споделите мнението си по въпроса коя от следните паралелки е по-подходяща за мен.
~профил "чуждоезиков" - АЕ - 1 чужд език & РЕ - 2-ри
~профил "чуждоезиков" - НЕ - 1 чужд език & АЕ - 2-ри;
Преди да отговорите,моля имайте впредвид следните факти:
-знам английския на ниво B1, но ТРЯБВА да го знам перфе ;д
-не съм учил немски НИКОГА преди и си нямам и капка понятие от него хД (и руски)
Според Вас, ако кандидатствам във втората паралелка, ще мога ли да науча немския език на ниво B2 или C1, ако си уча редовно?Ще мога ли да науча английския на ниво C2, ако го уча като 2-ри чужд език, в продължение на 4 години?
Като цяло, ако имаше паралелка с 1 чужд език АЕ, а втори - НЕ, със сигурност бих кандидатствал там, но уви, в първата паралелка, посочена по-горе, руският е 2-ри чужд език, а аз искам да знам немски.
П.с - Благодаря за отделенота време! :D ;)

anonymous708973
07-17-2015, 23:17
Немски като втори език няма да научиш. Остави английския за втори и го карай паралелно на курсове или сам, имаш основата.

Indistinct
07-18-2015, 07:11
Английския за ниво c2 малко трудно ще го стигнеш но всичко е възможно ако имаш воля. А немския - труден, но се научава с много четене.
Съветвам те за втората паралелка.

Hayashi
07-18-2015, 12:09
Аз имам C1 по английски без да ходя на уроци и ми беше втори език. Не ми било трудно, нито пък съм изяждала граматиките всеки ден. Но сега и френският ми е на ниво C2.

Аз бих записала немски като първи и английски като втори.

prosto_chovek
07-20-2015, 04:26
Аз пък ще ти кажа следното. В днешно време е много кофти и за търсене на работа и всичко, ако не знаеш английски. Ти имаш за него основата, ако я надградиш с английски като първи чужд език, ще го научиш идеално и ще можеш да се оправяш с хора по целия свят. Руският е един език, който занапред ще е хубав да се знае предвид търговската и политическата обстановка в света, а и го знаят малко хора на твоята възраст, че и моите набори също не го. Освен това не е особено труден (лично мнение), като за втори език е добре. Немският е хубав език, ама да почнеш да го учиш тепърва като първи първо, че е вероятно да ти остане английския на заден план, второ, че като цяло в училище рядко има добри преподаватели по немски и рядко се преподава като хората (изключвам немските гимназии и местата, на които има свестни преподаватели). Хубаво е да го знаеш, но аз лично бих го учил с курсове. :)

kalpazanka
07-20-2015, 07:31
Хубаво е да го знаеш, но аз лично бих го учил с курсове. :)

This!
Пристрастна съм към АЕ и НЕ, просто защото и аз излизам от такава паралелка. При мен обаче 1ви чужд беше АЕ, а втори- НЕ. Завърших с *на око* АЕ къмто C1, а по НЕ- с доста прилични граматика и речников запас и тотален ужас да си отворя устата на немски. Като реших да емигрирам, започнах курсове, за да имам стимул да пиша домашни и да преговарям, щото на самообучение с другите успоредни ангажименти нямаше да стигна далеч. За B2 прибегнах до частни уроци, че Гьоте институт ми беше далеч. Съдраха ми кожата само за изпита за сертификат.


Ти имаш за него основата, ако я надградиш с английски като първи чужд език, ще го научиш идеално и ще можеш да се оправяш с хора по целия свят.

Като турист- да. Щото има едни 3 костеливи ореха в центъра на Европа, които си държат на НЕ. Скоро чух кофти коментар от шеф на банка по повод набирането на персонал, как кандидатите се опитват да хитруват, пращат CV на АЕ и искат и интервюто да е на АЕ, обаче всекидневният, работният език е немски ;)

Hayashi
07-20-2015, 09:22
Зависи от гимназията, но познавам хора, които са учили немски и френски с курсове и нивото им беше много далеч от тези, които са го учили като първи език в гимназията. В нашата гимназия в немските паралелки, най-силният клас излязоха всички с C1 и по немски, и по английски.
Според мен е по-лесно английски да се учи с курсове, най-малкото, че по-лесно се намират свестни учители, които не те учат на отвратително произношение. Имам приятели учили френски отгоре отгоре, които имаха отвратително произношение благодарение точно на кадърни учители.

За мен си е загуба на време да се учи английски като първи език в гимназията, при положение, че може да се научи достатъчно добре странично, та дори и без уроци.
Зависи естествено накъде си се насочил, но в момента само един чужд език е крайно недостатъчен, освен, ако не си от Западна Европа.

Калпазанке, ти си в немско, нали? Нормално е, ако не знае добре немски да не го вземат на работа. Във Франция познай на коя майна ще те пратят, ако им кандидатстваш за работа, особено пък за работа с клиенти и не говориш добре френски.

kalpazanka
07-20-2015, 09:32
В немскоговоряща съм, да, Хаяши.

thetruth2002
07-20-2015, 19:16
Става въпрос за СОУЕЕ, Русе. С най-висок минимален бал се влиза в 1-вата паралелка (АЕ & РЕ) - 27 от 36, следвана от паралелката с НЕ И АЕ - 26 от 36 и т.н. Училището е едно от елитните, макар минималният бал за прием да не е много висок. Благодаря за отг-те!