PDA

View Full Version : Скачане с тежести!?



Genasis
07-23-2015, 22:16
Миналото лято с отбора ми решихме да почнем програмата "Air Alert 3", това е една програма за вдигане на отскока. Е направихме е цялата и да помогна, но след месец два.. все едно краката ми бяха смазани. Много рових... какво ли не направих и накрая научих че именно тази програма вреди адски много на ставите..

И понеже лятото имаме много свободно време, решихме да включим в ежедневната си тренировка и упражнения за скок, които изискват скачане с гири и тичане с тежести! Искам по опитните от вас да ми кажат до колко е вредно това да се скача с гири и да се тича с тежести?

Rakshy
07-23-2015, 23:27
"краката ми бяха смазани" - ставите или мускулите? Ако са мускулите значи не си се възстановявал като хората - ял си малко и си играл много.

Тая програма вреди на ставите колкото ежедневната игра. Смисл ти буквално симулираш движенията, които правиш in game малко или много. И вярвам имаш хубави обувки, които променят нещата коренно. Смисл хубавите обувки ти предпазват ставите нагоре, защото поемат голяма част от напрежението.

Но сега за останалото: https://www.youtube.com/watch?v=PtbAFo2ukZE изгледай го това. Много добре обяснява човека.
Главното нещо, което ти трябва е експлозивност. Тя идва от скорост и маса. Колкото по-големи мускули, толкова по-голям шанс за експлозивност. Този принцип работи при всички спортове, в които трябва да имаш някакво такова максимално усилие - било то скок в баскетбол/волейбол, бутане на лежанка, спринтове в атлетиката.

Скачането с тежести е добро, но гледай да са ти в ръцете, че иначе ще се размажеш (дори не пробвай да скачаш с лост на гърба :D ). Сложи си някаква височина, на която можеш да скочиш без да си качваш коленете много високо и скачай, когато решиш, че ти става лесно или увеличи височината или тежестите. Стига да имаш правилна техника и да не правиш простотии ставите ти ще са ок. Ако искаш си вземи някаква добавка за ставите като предварителна мярка.

Тичането с тежести - ако тежестите са онези, които се връзват на глезените, не знам дали има голяма полза от тях, освен че като ги свалиш имаш чувството, че ходиш по облаци :Д Имах 2.5 кг използвах ги по време на игра и след това буквално не знам стъпил ли съм или не :Д Едно момче с отвратително голям отскок ми беше казал, че навремето тренирал с 5 кг на глезените постоянно и затова сега е така. Ако сега ще ги купуваш гледай да не са с пясък, защото моите са именно такива и след като потичаш някво късо време пясъка пада в долната част на "джобчетата" и е мега неприятно, все едно ти висят ташаци на глезените.
А самото тичане не се опитвай да слагаш някви кг върху себе си с някоя от онези жилетки или нещо такова. Съсредоточи се върху експлозивното начало и дори не тичай примерно 50 метра а го намали на 20тина. Много добро е да накараш някой приятел да ти дава неочаквана команда - тогава тренираш и нервната система да реагира и краката и изобщо цялото тяло едва ли не. :Д