PDA

View Full Version : Помощ при избора на матура



KREED
07-28-2015, 07:48
Здравейте!

Съумях някак си да оцелея още една година в училище и дойде времето да стана и аз 12ти клас. Понеже в класът ми се водят разгорещени дебати на тема "матури", се питах "Ами аз какво ще правя?". В края на годината питах почти всички учители кой е най-добрия избор. Всички ми отговориха, че ако ми се удава език да пиша него. Спрял съм се на английският. Изборът ми добър ли е?

Ewok
07-28-2015, 08:17
Много зависи какво ще кандидатстваш

Liora
07-28-2015, 15:26
Матурата по английски съдържа същите компоненти,които съдържа изпитът по английски в 8-ми клас.
Тук можеш да видиш какво представлява http://zamatura.eu/page/matura-angliiski .
Има едни много хубави книжки на PONS "Успех на матурата",много са добри за самоподготовка.
Избери матура по предмета,по който ще изкараш най-висока оценка.Тя влиза в дипломата.

NomNomNom
07-28-2015, 18:29
Ако няма да кандидатстваш английски, давай с него.
По спомени - граматиката надали беше повече от б2, при това лесна, имаше писане, четене и слушане. ( през 2012та :д )
Иначе - химията и физиката са по-малко материал, защото се взима само ученото до 12ти клас.
Философски цикъл също не е зле, но е нож с две остриета - не преговориш ли теорията и не те ли бива в есетата - недей да я подценяваш.
За биологията не знам, но сигурно важи същото като при химията и физиката.
Ако съвестно си решавал задачи през годините - математиката също е вариант, тестова е, само последните задачи искаха решение/

RapExotic
07-28-2015, 18:44
В каква паралелка си? Изучавате ли нещо усилено - ЗИП-ове, езици? Най-добре се ориентирай към това, което си учил най-много в гимназията или което ти се отдава и имаш добри оценки по него.

snatural
10-03-2015, 10:35
Аз лично мисля да се спра на матура по философия.
До колкото разбрах разделението на матурите е следното
Лесни матури: Философия, Английски, Биология,
Средни матури: География, Физика, Химия
Трудни матури: Математика, История

Като тези по физика и химия могат да минат към лесните, но понеже на повечето хора сякаш не им се отдава ги слагам към средните.
Моя избор беше продиктуран от следното. Отдават ми се природните науки, но не и езиците, Нищо, че съм в английска паралелка. Понеже се готвя за медицина автоматинчо ми отпадат матурите по Биология и Химия, защото ако изкарам 5.95 пак ще ми смъкнат бала. Изпитите за КСК са ми много тежки за това трябва да избера матура при която няма да уча много много. Биологията отпадна, не съм добра в английския за това ми остана философията като вариант :)

marilyn
10-08-2015, 20:21
Според мен матура по чужд език е добра опция. Аз не съжалявам, че избрах такава матура, изкарах висока оценка, която не ми послужи за нищо, но все пак...

Матурите по езици не са трудни, преки впечатления имам от английски и испански. По биология също е лесно, защото имаш само тест. Въпросите не са много трудни, ако искаш да запишеш някаква матура, която да е колкото да изкараш, пробвай с тази.