PDA

View Full Version : икономията?



haritov
07-28-2015, 17:34
въпроса е прост

икономията майка на мизерията ли на просперитета?


или на нещо друго?


с главния лекар имаме един спор просто...

Mary_Jane_69
08-09-2015, 23:52
Икономията е ту от здрав разум, ту от вманиачаване, ту нещо средно?

paradosou
08-20-2015, 13:01
Нелоша тема. Усещам, че по някое време ще ме навести вдъхновението и ще пиша ;d.

defender
08-20-2015, 13:51
Мисля, че икономията е майка на прогреса докъдето не стане причина за страдание, тогава става мизерия.

А икономия използвана за прогреса на някого, за сметка страданието на друг е може би фашизъм.

urpa4a
09-19-2015, 02:02
Икономията е по-скоро съзнание, човек да знае границата на възможностите си...

haritov
10-19-2015, 05:33
Нелоша тема. Усещам, че по някое време ще ме навести вдъхновението и ще пиша ;d.

вече 4 месеца това ни е основната тема на разговор

golemiq_korab_minava
10-19-2015, 07:04
Икономията е сила, с която можем да се ограничим от разхищението и алчноста. От друга страна е път към успеха. Скъперничеството и стискането на пари за себе си - не е икономия по простата причина, че всеки сам решава какво ще прави със своите спестени средства!

Morozko
10-29-2015, 13:28
Икономията сама по себе си е безсмислено действие. Икономията никога няма да ти позволи да имаш повече и по- хубави материални и нематериални продобивки. Дори в библията е казано- "Ако имаш две ризи, дай едната на ближния", а не икономисай едната.

Френча
11-24-2015, 12:13
Богати са не тези, които мислят само как да спестят някой лев, а тези - които мислят как да изкарат още един лев.

golemiq_korab_minava
11-24-2015, 14:13
Икономията сама по себе си е безсмислено действие. Икономията никога няма да ти позволи да имаш повече и по- хубави материални и нематериални продобивки. Дори в библията е казано- "Ако имаш две ризи, дай едната на ближния", а не икономисай едната.

Бъркаш със скъперничество и алчност.
Ако имаш 1000 заплата, спести 500, купи си кола на другия месец. Сетне, инвестирай, направи нещо съществено.

В другия случай, ще си седиш на едно и дали ще бъдеш истински полезен, спрямо себе си и останалите - не е сигурно.

Френча
11-25-2015, 12:18
Ако имаш 1000 заплата, спести 500, купи си кола на другия месец. Сетне, инвестирай, направи нещо съществено.

Това са две различни неща - ако спестиш 500 лв. не трябва да е за да си купиш кола, която на следващия ден вече ще струва 450 лв. Ако ги вложиш в нещо, което на следващия ден струва 501 лв., това е смисълът от "икономията".

ДОТА
11-25-2015, 12:24
Богати са не тези, които мислят само как да спестят някой лев, а тези - които мислят как да изкарат още един лев.

Като протитутка ли работиш ?

golemiq_korab_minava
11-25-2015, 12:43
Това са две различни неща - ако спестиш 500 лв. не трябва да е за да си купиш кола, която на следващия ден вече ще струва 450 лв. Ако ги вложиш в нещо, което на следващия ден струва 501 лв., това е смисълът от "икономията".

И двете са правилни. Твоят пример е вече с цел иновация, създаване на нещо ново и креативно. Икономията е да спестиш. Вече една част от средствата, за какво ще ги използваш по-късно, дали ще ги дариш на бедния или за себе си е друго. Да си купиш кола, която утре ще струва по-малко, не пречи да бъде вид инвестиция, ако тя ти служи за предвижване и работа.

Френча
11-26-2015, 09:48
Като протитутка ли работиш ?

верно ли и тази тема ще наспамиш, като нямаш кво да кажеш, по-добре си трай

yakuza_
11-26-2015, 10:51
Има хора, които не икономисват нищо и пак живеят мизерно. И обратно, такива които икономисват всичко, но именно заради това, също живеят мизерно. Аз лично обичам да спестявам и да си купя накрая нещо "по-голямо". Парите освен средство за живот са и за забавление, а нещо от сорта на портативен робот, който сутрин ти почиства дупките из главата, би ми доставил повече удоволствие от една седмица изядено и изпито.

defender
11-26-2015, 13:04
а нещо от сорта на портативен робот, който сутрин ти почиства дупките из главата

Брех, какъв е тоя робот, човече?

Грозния
11-26-2015, 16:04
Богати са не тези, които мислят само как да спестят някой лев, а тези - които мислят как да изкарат още един лев.Тъпо клише, което разбира се не е вярно, иначе нямаше да е тъпо ;)!

Това са две различни неща - ако спестиш 500 лв. не трябва да е за да си купиш кола, която на следващия ден вече ще струва 450 лв. Ако ги вложиш в нещо, което на следващия ден струва 501 лв., това е смисълът от "икономията".Това не се нарича "икономия" а "инвестиция".

... а нещо от сорта на портативен робот, който сутрин ти почиства дупките из главата, би ми доставил повече удоволствие от една седмица изядено и изпито.Аз пък искам робот, дето сутрин да ми прави свирка :D !

Френча
12-01-2015, 12:44
Ако ми покажете един човек, който просперира, защото икономисва, а не защото инвестира...ще трябва да напишете нови учебници по икономика.

defender
12-01-2015, 12:50
^ тогава, защо има икономисти, а няма само инвеститори?

golemiq_korab_minava
12-01-2015, 15:06
много хора, които в началото са жертвали здраве, свободно време и пари за удоволствия сега са над тези, които харчат всичко спечелено.

Fisherman
12-01-2015, 15:24
Човек винаги трябва да има заделени пари.Но парите са пари,когато се въртят.

Грозния
12-01-2015, 17:10
Ако ми покажете един човек, който просперира, защото икономисва, а не защото инвестира...ще трябва да напишете нови учебници по икономика.Прахосниците също не просперират ;) ! Вярно е, че пари се правят с инвестиране, но не може да се задържат и натрупат с прахосване! Прахосването унищожава парите, които биха могли да се инвестират или използват за постигането на по-голяма цел в бъдеще.

haritov
12-01-2015, 17:33
Прахосниците също не просперират ;) ! Вярно е, че пари се правят с инвестиране, но не може да се задържат и натрупат с прахосване! Прахосването унищожава парите, които биха могли да се инвестират или използват за постигането на по-голяма цел в бъдеще.

освен ако не ги блъсне кола

Френча
12-15-2015, 10:24
Прахосниците също не просперират ;) ! Вярно е, че пари се правят с инвестиране, но не може да се задържат и натрупат с прахосване! Прахосването унищожава парите, които биха могли да се инвестират или използват за постигането на по-голяма цел в бъдеще.

това исках да кажа и аз - икономисването на пари за купуването на парцалки, кола или подобни, не е икономисване, а прахосване, когато изкарваш 100 лв. и харчиш 100 лв. няма как да просперираш.

inewton
12-15-2015, 20:40
това исках да кажа и аз - икономисването на пари за купуването на парцалки, кола или подобни, не е икономисване, а прахосване, когато изкарваш 100 лв. и харчиш 100 лв. няма как да просперираш.

И това ако не е нашата стара dreamwalker...

draid
12-15-2015, 21:00
Дефинирай първо икономия.
Парите вложени в активи не са прахосване.
Кътането на пари в банката не е докарало никого до просперитет.