PDA

View Full Version : Две специалности паралелно !?!



kamen971
08-01-2015, 07:22
Здравейте ! Имам желание да следвам Икономика и финанси в СУ, но преди време сериозно обмислях да уча Право. Понеже и двете специалности са ми присърце, въпросът ми е следния : Съществува ли възможност да уча и двете, като изляза с 2 дипломи ? Интересувам се, защото гледах интервю на ректор от университета, който твърдеше, че голяма част от икономистите пишат Право - паралелно след 1вата година.

golemiq_korab_minava
08-01-2015, 08:40
Много интересна тема.

Преди бях чувал, че не се приема едновременно две висши и особено в университета като кандидатсвах си спомням, че задължително ти взимаха за дипломата. Но според мен с достатъчно пари всичко е възможно.

Проблемът обаче е, че действително ще ти дойдат в повече. Може да се справиш, но от всичко накрая излиза нищо.
Иначе икономиката в нашите университети е пълна простотия. Ако ти се учи по-добре се консултирай с някой разбиращ, купи си учебниците и си учи отделно. Правото вече е по-сериозна дисциплина, но там наистина трябва да те влече. Претъпка се с прависти също.

kamen971
08-02-2015, 09:54
Благодаря за отговора, но ми е интересно какво мислят и другите по този въпрос ?

anonymous708973
08-02-2015, 10:11
Много интересна тема.

Преди бях чувал, че не се приема едновременно две висши и особено в университета като кандидатсвах си спомням, че задължително ти взимаха за дипломата. Но според мен с достатъчно пари всичко е възможно.

Проблемът обаче е, че действително ще ти дойдат в повече. Може да се справиш, но от всичко накрая излиза нищо.
Иначе икономиката в нашите университети е пълна простотия. Ако ти се учи по-добре се консултирай с някой разбиращ, купи си учебниците и си учи отделно. Правото вече е по-сериозна дисциплина, но там наистина трябва да те влече. Претъпка се с прависти също.

Ти затова ли избягваш да се образоваш по темата?

Ако успяваш да учиш тези две специалности едновременно, това не говори мн добре за университета.
За да си сигурен, обаждаш се и питаш.

therichbitch
08-02-2015, 11:18
Иначе икономиката в нашите университети е пълна простотия.
Това не е вярно. Казвам го като човек, който има какво да сравнява.

По темата: да, разрешено е след първата година да запишеш втора специалност, но трябва да е към СУ. Пак си ходиш на кандидатстудентски изпити нормално. Не е вярно, че повечето записват право като втора специалност.

В СУ се учи много право, ама много и без да искам да се изхвърлям, ще си сравнително юридически грамотен. Няма да можеш да практикуваш, естествено, нито ще учите наказателно или криминалистика, но другите ще ги познаваш. Т.е. ако не си решил твърдо, че ще се занимаваш с това в бъдеще, няма смисъл. По- скоро си вземи законите и учебниците по право като допълнително четиво, а не по икономика.

Не е непосилно откъм натоварване, ще взимаш едната сесия + 1,2 изпита на редовната. Другите, от другата специалност на поправката и така. Или явяваш се на всичк- 10-11 изпита ще са на семестър, даваш всичко от себе си и каквото не се получи- на поправката. Чисто времево не знам дали е възможно, защото в началните курсове и на двете места има дисциплини, които изискват малко или много присъствие. А в юридическия лекциите са дълги.

golemiq_korab_minava
08-02-2015, 11:34
Ти затова ли избягваш да се образоваш по темата?

.
по коя тема
пак засегнати

ама и двете май не учите в България?

therichbitch
08-02-2015, 11:41
човек, който има какво да сравнява.
Би трябвало това да отговаря на въпроса ти. Бях лаконична, за да не измествам фокуса, но не се сдържах да вметна, че на запад не е толкова цветно и далеч не те предразполагат към собствено мислене, нито се обясняват нещата като хората и по смисъл. :)

golemiq_korab_minava
08-02-2015, 11:55
Би трябвало това да отговаря на въпроса ти. Бях лаконична, за да не измествам фокуса, но не се сдържах да вметна, че на запад не е толкова цветно и далеч не те предразполагат към собствено мислене, нито се обясняват нещата като хората и по смисъл. :)

Разликата е в това, че нашите преподаватели масово все още са от времето на желязната завеса.

golemiq_korab_minava
08-02-2015, 11:56
Горе долу от тогава България и науката ни е заседнала на едно място.

anonymous708973
08-02-2015, 12:20
Това не е вярно. Казвам го като човек, който има какво да сравнява.

По темата: да, разрешено е след първата година да запишеш втора специалност, но трябва да е към СУ. Пак си ходиш на кандидатстудентски изпити нормално. Не е вярно, че повечето записват право като втора специалност.

В СУ се учи много право, ама много и без да искам да се изхвърлям, ще си сравнително юридически грамотен. Няма да можеш да практикуваш, естествено

Нещо не разбрах. Как така ще учи право, ама няма да може да практикува? о.О

therichbitch
08-02-2015, 13:05
Неее, ако запише икономика в СУ, ще учи достатъчно право.

Ewok
08-02-2015, 13:11
По темата: да, разрешено е след първата година да запишеш втора специалност, но трябва да е към СУ. Пак си ходиш на кандидатстудентски изпити нормално. Не е вярно, че повечето записват право като втора специалност.
.

Дам, то имаше и изискване над определен успех (не знам тогава дали се държат КСИ) и второто си е платено обучение. Държавата плаща само един бакалавър и един магистър.

therichbitch
08-02-2015, 13:19
да, държиш си, няма как
Аз може да съм записала балет и да имам успех 6, после да искам да запиша финанси с тая 6-ца. Няма как да стане :cool:

LoadRunner
08-02-2015, 13:32
Имам желание да следвам Икономика и финанси в СУ, но преди време сериозно обмислях да уча Право. Съществува ли възможност да уча и двете, като изляза с 2 дипломи ?

хахах ама само после да не те гледаме по новините да се жалваш че с 2 висши в България ровиш по кофите

LoadRunner
08-02-2015, 13:38
що пък да не, ако отворя дюнерджийница ще взема
кой друг европейски дюнерджия ще има шанса да си избира работници и сервитьорки и да умува над въпроса- с 1 висше ли да е или с 2

kamen971
08-02-2015, 21:54
хахах ама само после да не те гледаме по новините да се жалваш че с 2 висши в България ровиш по кофите
Благодаря ти за продуктивния и уместен коментар ... няма да го коментирам. Като цяло не разбрах как мога да завърша правото и после да не мога да го практикувам - какъв е смисъла тогава ?

therichbitch
08-02-2015, 22:16
Казах, че няма смисъл да пишеш допълнително право, защото в СУ в икономиката е заложено достатъчно много в учебния план. Т.е. ще знаеш за какво става дума, ако си вземеш допълнителни учебници, още повече ще се запознаеш, просто със завършена икономика не можеш да практикуваш.. очевидно

kamen971
08-03-2015, 07:12
Казах, че няма смисъл да пишеш допълнително право, защото в СУ в икономиката е заложено достатъчно много в учебния план. Т.е. ще знаеш за какво става дума, ако си вземеш допълнителни учебници, още повече ще се запознаеш, просто със завършена икономика не можеш да практикуваш.. очевидно

Ясно, но аз искам да мога да практикувам и право ако това е възможно.

marilyn
08-03-2015, 12:46
До колкото знам, можеш да запишеш две специалности паралелно - една редовно и една задочно, но в същия университет. Странното е, че моя колежка учи редовно с нас и паралелно учи право в ЮЗУ. Не знам дали има такова право и как се е случило, но е факт.

Защо ти е толкова зор да караш два бакалавъра? Ако искаш да учиш право, можеш след това да запишеш магистратура икономика, например?

therichbitch
08-03-2015, 12:50
Защото в някои унита не искат да се депозира дипломата.
Аз не знам това за задочното, но ако е така, няма да можеш, защото тези 2 специалности в СУ не се предлагат задочно.

Мислех, че темата в крайна сметка съдържа индиректен въпрос дали има смисъл, а ако питаш чисто формално,не знам защо тук пишеш, а не питаш в университета.

marilyn
08-03-2015, 12:51
Мисля, че "Право" има и задочно в СУ.

Ewok
08-03-2015, 16:06
Има. Една приятелка сега ще завърши Право задочно и Международни отношения редовно в СУ.
В НБУ дали искат да се депозира дипломата? Там Правото било добро...

marilyn
08-03-2015, 16:13
В НБУ не искат оригиналната диплома, само копие.

therichbitch
08-03-2015, 16:31
Моя грешка значи.
Тъпичко въпреки това.
Ако си платя в НБУ, ще ми направят цяла специалност по краварство, примерно.