PDA

View Full Version : Свара/Покер - математически проблем



Sp0t
08-08-2015, 19:33
Хора, които са се занимавали с покер малко по - сериозно, знаят, че в него участва доста математика и знаят, че до това да ти влезе дадена ръка или дори карти е определен шанс... В интернет има много покер калкулатори, статии и видеота за шансовете и сметките в покера, но не той ми е това,за което търся помощ.
Става дума за играта Свара и по - точно тази свара, която се играе със 22 карти, без пики, с изключение на туз(пика), който играе ролята на Йончев. Поради причината, че в интернет никъде не открих статии относно стратегии и математическата част от играта, затова се допитвам до вас, ако някой може да ми каже следните неща...
СЪЩЕСТВЕНАТА ЧАСТ ОТ ВЪПРОСА:
Как да сметна какъв шанс имам да ми влезе всяка една ръка от играта свара? Например ръката (33), състояща се от 3 Туза, независимо кои 3 бой. (тъй като те са 4).. Раздават се по 3 карти на човек. За Туз№1 шансът е 4 : 22, тъй като има 4 туза в тестето от 22 карти. За Туз№ шансът следва, че е 3 : 21, тъй като остават 3 туза и 21 карти. Туз№ - 2 : 20... И за Туз№4 - 1 : 19... картите, раздаващи се на другите играчи не влизат в сметките и не ги премахваме, тъй като не знаем кои са.. (Давам такива идиотски уточнения, за да може ако някой разбира от математика, но тотално не е на ясно с картите да ме разбере по - лесно.) И сега тези шансове как да ги комбинирам за да получа някакво число, определящо шанса да ти влезе тази ръка... (4 : 22) * (3 : 21) * (2 : 20) * (1 : 19).. да се умножават ли трябва или какво? Да не говорим за по - сложни неща като например ръката (31)т. Туз в комбинация със още 2 карти от 10 до К но и трите да са от една и съща боя.

tireheb
08-08-2015, 21:33
що правиш сметка за шанса да ти влязат 4 определени карти, нали се раздават по 3

aurissaaaaa
08-08-2015, 22:49
много мразим статистиката, отсега да си го кажа

Нямам представа как се играе това, но нещо ме съмнява 22 да са картите. Сигурен ли си ? Както и да е

вероятността да ти влезе асо е 4/22

вероятността да ти влезе второ асо директно след първото е 4/22 * 3/21

за третото е 2/20 * 3/21 * 4/22 ==> 1/10 * 1/7 * 2/11 = 2/770 = ~ 1 към 385 ; с други дума - на 400 раздавания можеш да очакваш да ти влезе една такава ръка.



боите ги третирай сякаш има просто 4 еднакви карти в тестето, които се повтарят. Шансът да ти влезе каро е 1/4 или от 24 карти, 6/24. После 5/23. После 4/22 и т.н.

Шансът да ти влезе поп е 4/24 - има само 4 попа в тестето.
Шансът да ти влезе поп каро е 1/24. Ако не ми вярваш - виж горните сметки - каро - 6/24 , поп - 4/24.

6/24 * 4/24 = 24/ 24*24 = 1/24



Вероятността да ти влезе асо каро и после случайна висока карта от същата боя (10 вале дама или поп каро) е

1/24 * 4/23 * 3/22



Естествено, всички тези сметки са напълно безсмислени, тъй като не ти се раздава само на теб и всеки път, когато карта отиде в 'противника' всичко това отива на боклука и шансовете ти драстично намаляват. Колкото повече хора играят, толкова по-безполезно става да правиш сметки.

// цъках преди покер за кеф чат-пат. Математиката е безполезна, common sense само ти трябва