PDA

View Full Version : МУ София - впечатления, мнения и критики.



li0n
08-12-2015, 18:28
Добър вечер, съфорумници!
Най-сетне дойде моментът, в който започвам дългоочакваната подготовка по биология и химия за кандидат-студентските изпити. Можех да пиша и в medfaculty.org, но реших да се доверя на добрия стар форум, ако, разбира се, има кой да ми помогне.
11 клас ще съм, ще се готвя за медицина, мотивацията е на много високо ниво и ми се иска да науча какво мислите вие за МУ София. Какво да очаквам? С какво ще се сблъскам? Как вие решихте, че искате да учите медицина? Ще ми се да чуя най-откровените мнения по въпроса.

Magina
08-12-2015, 18:53
Здравей, li0n, специално се регистрирах заради теб тук, за да ти обясня от все сърце, линка ми го даде един приятел който чат пат влиза тук .. Значи за половината път следване от 6 години обща медицина в Медицински Университет София и работа и стажове и доброволчество, лекции , упражнения и прочие ще ти кажа без да преувеличавам или да спестявам, самата истина ... Първо ако нямаш родители или роднини който са доктори най-добре не се захващай, това че казал рекъл някой си, че докторите са богати и имат пари и живеят най-добре и са висшата каста на България не му вярвай, ние сме най-мразените хора в тази държава, по-надоло ще ти обясня защо, по-добре че пишеш тук от колкото в медфасилити.орг, там имам над 50 бана с различни регистрации, пълно е с надути комплексирани колеги които само чакат да изкочи някой заек и да му излеят комплексите си, така, от тая година на сам всяка ликвидация се плаща по 30 евро, всяка смяна на дата също, всяко допълнително явяване също, това е най-скъпото следване в България, отделно за корупцията няма да дълбая много, но има влезнали без изпити , с дарения, с купени теми, преписали, и деца които са на баба злата шурея, друго което мога да ти кажа е че единствено само в този университет има анонимна анкета да обославяш колко добре си вършат работата преподавателите, и познай защо, защо 73,5 % от тях са комплексирани, кръвожадни лакомии , емоционални и материални вампири които ще се скъсат 81 пъти за някакъв малоумен изпит по физика/биофизика където не си отишъл да ставаш асансьорен инжинер в Кримиковци да учиш прав и променлив ток, отворена и затворена система, а медицина, представите ти ще се разрушат веднага в който влезеш, ако успееш, освен ако не се готвиш близките 3 години и буквално не пееш всяка една темичка с точка и запетая по биология и химия, защото тях не ги интресува колко логически мислиш и колко си практичен, а да си кълвач и да пееш на изуст, после в университета не си мисли че е различно, малоумната катедра по анатомия, където асистента или ще ти е някой дето идва от дъжд на вятър, или ще са ти двамата педераса, които я си ги хванал недоебани и ти правят живота черен, я си ги хванал с дъх на капут и са радостни, единият от тях е страшен комплексар, скъса една колежка само като я видя, защото е виден италиански фанатик, и скъса момичето само защото гаджето и беше от италянската група, от чиста проба педерастка ревност, да вметна само че единия асистент е разведен с дете и постояно напъва колежките да спи с тях, от същата катедра, има един изгонен по химия асистент който редовно обарваше момичетата на изпита и ги тормозеше по цели семестри да им пипа бедрата и регио пелвис, ще разбереш какво е като влезеш да учиш .. иначе друго колегите ти или ще са супер задръстени лайнари дето само ще гледат да ти подлеят вода да имат повече от тебе или ще са супер разкрепостените курви и купонджии дето само гледат къде да се напият, а и малък процент от тях ще идват с джипове и бмв та последна класа дето ше си пият кафето и ще си решават кръстословиците и судокото в дисекционата по къси гащи и никой нищо няма да им казва а тебе ще те правят на путка и парцал за дето си закъснял с 5 минути (y) по някое време ще ти скочат 2 семестър по групите парашутисти от македония и украйна и пловдив и варна където техните не си знаят парите, и само ще им гледаш новите гучита и арманита и ще седят на 4 метра от масата с трупа да не се изцапат и редовно ще се отбелязват по заведения , а ти като учиш за поправки лятото и се гърчиш те ще са на бедруум без да ги ебе защото падрето плаща .. малък процент от тях съсловие колеги ще са светсни и ще можеш да разчиташ на тях ..

Magina
08-12-2015, 19:00
ааа забравих да кажа, че 80 процента от колегите ти независимо богати бедни, чада на министри, селяни, нормални , 80 процента от тях преписват като пълните дървари в тоалетните по време на сесия има повече книги от националната библиотека, и влизат по изпитите със всякви микрофони слушалки жици кабели и тем подобни където агенти от цру изглеждат лапета в 2 отделение децката градина да си игрят на войничета с локи токитата

li0n
08-12-2015, 19:11
Благодаря ти много за изчерпагелното мнение! :)
Сега по темата:
Дядо ми е психиатър, но определено не разчитам на това по никакъв начин, че ще ми улесни следването. Не съм се ориентирала към това с цел да изкарвам огромни суми пари, дългогодишна мечта ми е и съм готова на всичко, за да успея да я постигна.
Не тая злоба към съучениците си, надявам се да запазя това си търпение и разбиране и до завършване на медицината, а и след това. Чувала съм, разбира се, за корупционните схеми, как някой синковец на еди-кой-си не смята да учи и направо пропуска КСК, и става пълноправен студент на МУ срещу 7500 годишно /или семестриално?/, но това те би трябвало да ме засяга, щом знам за какво се боря и си уча редовно, което се надявам да се получи. Сам си е решил така този "някой" да завърши и след това да ходи да "лекува" хората, щом му прави чест - да си дава парите и да си развява байрака, аз поне ще знам, че знам и ще ми е чиста съвестта.
За да бъда честна, не съм чувала много хубави неща за тези т.нар. асистенти /бих се радвала да ми обясниш каква роля точно играят те/, но това тук ме потресе.
За последните модели БМВ-та и гучита не ми се говори. Като имат парите да си ги позволят - нека, мен не ме засяга финансовото им положение, а и те самите като цяло. :)

ДОТА
08-12-2015, 19:11
Аз на лекар под 40 години не бих се доверил, ако е завършил в България, иначе нямам проблем с младите докторки.

li0n
08-12-2015, 19:18
Аз на лекар под 40 години не бих се доверил, ако е завършил в България, иначе нямам проблем с младите докторки.

Доколкото научавам обучението е на доста добро ниво, поне първите 6 години, за специализацията нямам никаква идея, а и без това съм се ориентирала към чужбина /засега, че има още много годинки../

ДОТА
08-12-2015, 19:22
Доколкото научавам обучението е на доста добро ниво, поне първите 6 години, за специализацията нямам никаква идея, а и без това съм се ориентирала към чужбина /засега, че има още много годинки../

Ти си от Пловдив, там ви учат на толкова малко неща, че след това всичко ви изглежда добро.
А в чужбина ще учиш медицина, ако баща ти е депутат или си няква аристократка.

li0n
08-12-2015, 19:24
Аз не живея в Пловдив от доста време, трябва да го променя това местоживеене.
И имам жив пример, че няма да си карам специализацията извън границите на страната само при тези условия.

ДОТА
08-12-2015, 19:26
Под 'жив пример' за дядо ти ли става въпрос ?
Той нали не е под 40, въобще не гледай него, а чети мен.

Magina
08-12-2015, 19:26
Казвам за семейство с лекари в него защото, когато дойде време лятото за стажове, ако нямаш някой доктор роднина много трудно можеш да си намериш място да ти покажат нещо, в противен случай ще тичаш за кафе на сестрите и ще миеш пода и подлоги, което е санитарска работа, а ти учиш за лекар, тоест дядо ти е възрастен лекар с връзки и много познати от дългогодишната си работа като доктор, което може да те запознае и да те заведе навсякъде където место метода на 2 кофи ще те учат на екг, манипулации сестрински 1,2 курс ,3-4 вече ще те учат на хирургия да направиш някой шев, да сложиш някой упойка в анастезиологията, вътрешните да сложип слушалката , да се събираш на рапорт и тн ... това без връзка с доктор-роднина няма как да ти дадат да го направиш докато си в ПУЦ още .. разбираш ли, а това за 7500 годишно, това са частни студенти българи, които са държали изпити точно както ти ще държиш готвили са се учили са се старали са се, но тяхното класиране е извън държавната поръчка, тоест държавата казва че ще плаща на 80 момчета и 80 момичета да следват в МУ софия тоест държавата плаща тея 7500 колкото иска университета да те подготви за лекар годишно , от там нататък всичко е частно и държавата няма интерес да ти плаща защото тя си има нужната квота, това че някой учи частно или платено както му казват в университета не го прави мафиот, шанаджия, или влезнал чрез широ-баджанащина, напротив, тези които плащат сами да си учат, си скусват задниците от четене защото дават една сопа ляп пари, а държавниците си го местят в крачола, 60 на 40 ако не 70 на 30 от студентите в МУ София за частници

Magina
08-12-2015, 19:30
Отделно забравих да вметна, че повечето 65,3 % от студентите записват в Му София, защото там изпитите могат да се купуват,и всичко си има цена , не е нито по елитен университет от стара загора, пловдив или варна/плевен, на всякъде учиш едно и също и накрая излизаш лекар, ГП генерал практишънр по медицина, къде ще учиш в България не те прави по-лекар от останалите медицински звена, не знам в другите как е но в му софия образователнате система е всеки сам за себе си, вълка му е дебел врата защото си върши работата сам, тоест, каквото седнеш да научиш сам, на който модул се запишеш колкото четеш у вас толкова, на лекции нищо не се научава, защото битовия алкохолик който ще ти предава си мънка под носа или защото е махмурлия или защото е на 100 кила години и не му стигат силите ама е дърт комплексар и седи там да се натиска , друг е въпроса че точно тея си носят оценките в гроба

li0n
08-12-2015, 19:36
Под 'жив пример' за дядо ти ли става въпрос ?
Той нали не е под 40, въобще не гледай него, а чети мен.

Не говоря за дядо си.


Magina, за такъв тип връзки - да, съгласна съм, че може да ми помогне. Даже след това мнение мисля, че ще бъде наложително, щом в действителност така стоят нещата с летните стажове.
Хубаво е, че уточни как стоят нещата с тези частни студенти, направо развенча един мит, който е бил в главата ми доста дълго време. И, все пак, бих била благодарна, ако ми обясниш каква е ролята на тези т.нар. асистенти.
И извинявай, още един въпрос... какво е ПУЦ? :D

li0n
08-12-2015, 19:37
Отделно забравих да вметна, че повечето 65,3 % от студентите записват в Му София, защото там изпитите могат да се купуват,и всичко си има цена , не е нито по елитен университет от стара загора, пловдив или варна/плевен, на всякъде учиш едно и също и накрая излизаш лекар, ГП генерал практишънр по медицина, къде ще учиш в България не те прави по-лекар от останалите медицински звена, не знам в другите как е но в му софия образователнате система е всеки сам за себе си, вълка му е дебел врата защото си върши работата сам, тоест, каквото седнеш да научиш сам, на който модул се запишеш колкото четеш у вас толкова, на лекции нищо не се научава, защото битовия алкохолик който ще ти предава си мънка под носа или защото е махмурлия или защото е на 100 кила години и не му стигат силите ама е дърт комплексар и седи там да се натиска , друг е въпроса че точно тея си носят оценките в гроба

Това си е направо потресаващо. Как е допуснато да се случи?

Magina
08-12-2015, 19:39
ПУЦ е предклиничен учебен център където се учи първите три години, тоест преди да тръгнеш на цикли по болниците примерно както в 4 курс 3 месеца гастроинтерология, 3 месеца нервология ... даречем

li0n
08-12-2015, 19:41
ПУЦ е предклиничен учебен център където се учи първите три години, тоест преди да тръгнеш на цикли по болниците примерно както в 4 курс 3 месеца гастроинтерология, 3 месеца нервология ... даречем

Ясно, схванах. Благодаря много.

Magina
08-12-2015, 19:43
отделно че ще е пълно с турци кюрди араби негри италянци гърци испанци и всяква сган чужда

li0n
08-12-2015, 19:44
отделно че ще е пълно с турци кюрди араби негри италянци гърци испанци и всяква сган чужда

И за това съм чувала. Също и че ги пускали по-лесно да минават, защото "на знаели езика". Слава богу, че нямам някакви расистки наклонности в тази връзка...

Magina
08-12-2015, 19:49
И за това съм чувала. Също и че ги пускали по-лесно да минават, защото "на знаели езика". Слава богу, че нямам някакви расистки наклонности в тази връзка...

не е вярно това, те не са български студенти и плащат в евро и се обучават на английски език

li0n
08-12-2015, 19:51
не е вярно това, те не са български студенти и плащат в евро и се обучават на английски език

Значи не съм разбрала правилно просто. Четох някакви такива неща, но ще гледам малко по-скептично на мненията във форума на МУ след това, което прочетох. :)

Magina
08-12-2015, 19:53
Значи не съм разбрала правилно просто. Четох някакви такива неща, но ще гледам малко по-скептично на мненията във форума на МУ след това, което прочетох. :)

90 процента от учещите в университета не са и чували за тоя малоумен форум :)

li0n
08-12-2015, 19:55
Че кой пише там тогава... :D

Magina
08-12-2015, 20:00
Че кой пише там тогава... :D

вече никой, беше преди 5 години когато аз бях 11 клас модерно, сега никой не пише, току там някой сбъркан заек да пита за някой тъпанарщина, иначе повече от 3 ма човека студенти рядо има логнати, бума е точно кога оценките излизат 2 дена посещаемост и след това гробище, не че ей сега немога да го досна и сайта да не работи, но файда вече няма тъй като никой няма интерс към него, освен заблудени зайци като тебе

li0n
08-12-2015, 20:04
Е, то сега ми е времето, като навляза по-навътре в нещата тогава ще му мисля... а и трябва да черпя информация отнякъде, все пак. :)

li0n
08-13-2015, 08:39
Също така, ако има някой, който е 11 или 12 клас и смята да кандидатства в МУ София, бих се радвала да чуя как върви подготовката му, какво го подтикна към избраната специалност и т.н. :)

slicky
08-13-2015, 10:59
Аз съм бъдещ второкурсник, така че мога да ти дам някаква информация. АБСОЛЮТНО съм съгласен с Магина, рядко на някого му стиска да каже истината такава, каквато е. Аз съм доста рано, но безумията са супер много. Трябват някакви безумни връзки, иначе те мачкат и наистина те карат да чистиш и да бършеш подове по цял ден. Хубавото е,че имаш доктор в семейството, но дори и да нямаш, важно е ваще да познават лекари, които ще те научат. До някаква степен зависи от самия теб де, ако показваш постоянство и някой лекар те хареса, може да се наложиш и да те учи.(но това е доста трудно). Иначе за купуването на изпити е вярно-за всичко си има цена, особено за тези, които са платена поръчка. За колегите съм съгласен, МНОГО злоба има, подмазване, тънки игрички, които много товарят в крайна сметка. А и повечето са деца на министри, лекари и т.н. и те успяват по-добре от теб, тъй като имат по-големи връзки(т..е докато ти носиш кафето, те слагат абокати и т.н.). Асистентите са хората, които ти водят упражненията(т.е. там вършиш някаква дейност)... и като цяло са адски безхаберни какво си научил. Те си правят лудите пари, а даже го и демонстрират, и хич не ги бърка за теб. Като цяло за университета е важна бройката, а не качеството, което е най-жалкото в цялата ситуация. Тази година имах колеги, които не се вясват на определени упражнения, накрая идват, преписват от ГСМ и изкарват 6-ци. И в крайна сметка, по 1 или друг начин, и те ще завършат.

ПП. Магина, ако искаш прати някакви координати на лично :)

li0n
08-13-2015, 11:38
Това е пълно безобразие. В такъв случай всичко опира до връзки. За т.нар. асистенти бях чувала отвратителни неща, но нямах представа каква роля играят в цялата картинка.
За конкуренцията също са ми споделяли, ама как може този, който не учи и не се показва на лекции и упражнения накрая да има оценки наравно с тези, които си скъсват дупетата от учене...
Сега разбирам каква била цялата работа с лекарите в семейството. Нереално е как дори в този университет, уж най-елитният в цяла България, изходът отново е.. връзки и пари.

slicky
08-13-2015, 12:04
Най-мъдрият съвет, който досега са ми казвали: Няма значение от кое МУ ти е дипломата, просто я вземай и бягай надалече.

li0n
08-13-2015, 12:08
Това е планът и при мен.

Fisherman
08-13-2015, 12:46
Аз дадох линка на Магината да обясни вместо мен за какво блато става въпрос.Ходих на уроци по Химия при един преподавател от МУ София и тя също се изказваше с лошо за там.

Като цяло само лоши неща,но ти пусни и теми в медфакулти.орг да ги чуеш и те какво имат да кажат.Само малко да си намалят самочувствие бъдещите доктори,че ти вади очите.

Fisherman
08-13-2015, 12:53
Аз съм бъдещ второкурсник, така че мога да ти дам някаква информация. АБСОЛЮТНО съм съгласен с Магина, рядко на някого му стиска да каже истината такава, каквато е. Аз съм доста рано, но безумията са супер много. Трябват някакви безумни връзки, иначе те мачкат и наистина те карат да чистиш и да бършеш подове по цял ден. Хубавото е,че имаш доктор в семейството, но дори и да нямаш, важно е ваще да познават лекари, които ще те научат. До някаква степен зависи от самия теб де, ако показваш постоянство и някой лекар те хареса, може да се наложиш и да те учи.(но това е доста трудно). Иначе за купуването на изпити е вярно-за всичко си има цена, особено за тези, които са платена поръчка. За колегите съм съгласен, МНОГО злоба има, подмазване, тънки игрички, които много товарят в крайна сметка. А и повечето са деца на министри, лекари и т.н. и те успяват по-добре от теб, тъй като имат по-големи връзки(т..е докато ти носиш кафето, те слагат абокати и т.н.). Асистентите са хората, които ти водят упражненията(т.е. там вършиш някаква дейност)... и като цяло са адски безхаберни какво си научил. Те си правят лудите пари, а даже го и демонстрират, и хич не ги бърка за теб. Като цяло за университета е важна бройката, а не качеството, което е най-жалкото в цялата ситуация. Тази година имах колеги, които не се вясват на определени упражнения, накрая идват, преписват от ГСМ и изкарват 6-ци. И в крайна сметка, по 1 или друг начин, и те ще завършат.

ПП. Магина, ако искаш прати някакви координати на лично :)

И ремонтираха ПУЦ до миналата година,от 60 години базата е пълна кочина,човек да си прави сметките колко пари са прибрали от купени изпити и чуждестранни студенти.

Само Св. Екатерина мисля че я ремонтира професор Чирков и беше започнал амбициозен проект,само че нещо стана защото в МУ не обичат да се харчат пари за инфраструктура и ей ги сградите в Медицинска академия си стоят само на груб строеж

li0n
08-13-2015, 13:20
Моята па биология, при която се готвя много юрка за МУ Пловдив, ама дали защото в София е такова положението, дали защото /според слуховете/ получава някакви пари, задето насочва студентите натам...