PDA

View Full Version : Добър ли е този креатин ?



gorski17
08-29-2015, 20:11
Здравейте, искам да попитам - този креатин монохидрат добър ли е , че мисля да си взимам , но се чудя на коя марка , но специално се интересувам от този , защото е на промоция точно сега- дали е 100 % чист без примеси - http://www.silabg.com/bg/147-OPTIMUM-NUTRITION-Micronized-Creatine-Powder.html

Slarc3
08-29-2015, 21:45
Креатин като креатин.. който и да вземеш на по известните марки - разлика няма.

Rakshy
08-29-2015, 23:50
купувай го докато е намален

приема се по 5г, или една лъжичка, т.е. ще тва са ти 60 дози. Не прави зареждаща, юслес е

gorski17
08-30-2015, 07:17
А гледам, че доста хора го взимат 2 х 5 гр. , т.е един път 5 гр преди тренировка и един път 5 гр. след, за да се натрупа по-бързо в тялото. Така по-бърз ли е ефекта и има ли смисъл, щото така за 1 месец ще го изпиеш като е 300 гр. може би ще подейства по-бързо ?

tochko
08-30-2015, 08:57
Аз също ще взимам креатин на есен, та попрочетох малко за добавката.
В една статия пишеше, че преди тренировка приемът на монохидрат е безполезен, тоест не то дава повече в тренировката. Креатинът не е pre-train проудукт и натрупването му зависело по-скоро от количеството което се събира дневно. Напълно не се изключва възстановяването, но най-добре било сутрин-след трен.
Ако се насочиш към 10 гр дневно в поддържаща фаза не знам дали няма да е твърде много. В повечето проучвания които разгледах поддържащите фази са дори по 3 грама а не по 5 (след зареждането разбира се с към 20 гр дневно).
Също така искам да чуя мнения от по-опитните с монохидрата, колко седмици е добре да продължи приема без зареждане. Ситуацията ми е близка до тази на авторът: ще разполагам с 250-300 грама монохидрат, към 50-60 приема. Разпределено по седмици става за 7 седмици минимум, като не знам дали с повече от 4 няма да ми навреди. Колебая се защото мои приятели са били с по 4 седмици поддържане при доста сериозни тежести.

Rakshy
08-30-2015, 12:18
точко, кво лафиш бе, мен?! Как по дяволите ще ти навреди :D

Като съм пил креатин, всеки път си взимах 500 грама и проблема беше, че към края на опаковката креатина си променяше вкуса, смисл не знам дали имаше влага в опаковката или нещо друго, но ставаше по-гаден и спирах да го пия. Затова викам, че е по-добре тази от 300 гр, защото ще си го изпиеш без да се промени.

Зареждащата фаза принципно са доказали, че е безполезна. Идеята е дали искаш да вярваш на новите проучвания, или на старите.

Повечето pre-workout-и имат 3 грама креатин. Четох, че е по-добре да се приема след тренировка, за да се възстанови "баланса" на креатин в тялото.

Най-важното е да се приемат по 5г дневно всеки ден, другото са подробности.

ZackS
08-30-2015, 13:02
Сутрин разтваряш 5g креатин в cappy pulpy 330 ml. И след тренировка пак 5g в такъв сок от 330ml. Или ако не искаш в сок го пий с вода ама е препоръчително е да се разтваря в 330Ml.

Rakshy
08-30-2015, 14:22
що да е препоръчително в 330? И защо капи пълпи, дето е най-гадния сок? :Д :Д

gorski17
08-30-2015, 16:49
Бе на който с каквото му е вкусно, виждал съм с какво ли не да го пият, иначе за грамажите всички, които познавам да го взимат, го пият в поне 500 мл течност (най-често вода) разтворен.. Аз питах просто за марката, защото не знаех дали е качествена, един искаше да ме набута както Rakshy каза, с 500 гр, ама и аз прецених, че ще е много, да го пия 3 месеца, и ми даде цена 40 и няколко лева, което си е доста, затова попитах за този от 20 лв. Едно, че е по-евтин, второ, че спокойно може да се изпие за 7-8 седмици, за креатин знам, че не е много препоръчително да го оставяш, взимаш и го пиеш, докато свърши :)

Rakshy
08-30-2015, 17:41
За да си спокоен, преди няколко часа си поръчах същия :D

На Амикс 500гр опаковката е 20 лева :Д или пък беше 22, няква незначителна сума над 20.

tochko
08-30-2015, 17:45
точко, кво лафиш бе, мен?! Как по дяволите ще ти навреди :D

Като съм пил креатин, всеки път си взимах 500 грама и проблема беше, че към края на опаковката креатина си променяше вкуса, смисл не знам дали имаше влага в опаковката или нещо друго, но ставаше по-гаден и спирах да го пия. Затова викам, че е по-добре тази от 300 гр, защото ще си го изпиеш без да се промени.

Зареждащата фаза принципно са доказали, че е безполезна. Идеята е дали искаш да вярваш на новите проучвания, или на старите.

Повечето pre-workout-и имат 3 грама креатин. Четох, че е по-добре да се приема след тренировка, за да се възстанови "баланса" на креатин в тялото.

Най-важното е да се приемат по 5г дневно всеки ден, другото са подробности.

Е да, но все пак....
Смяташ, че едни 7-8 седмици прием са си добре за 3-4 пъти седмично щанги+ 1-2 тренировки техника или борба (седмично) ??
Смятам да пия само 5 грама след тренировка + Whey

ZackS
08-30-2015, 17:47
що да е препоръчително в 330? И защо капи пълпи, дето е най-гадния сок? :Д :Д
Така креатина е добре да се смеси със храни с алкален характер или сок с алкален характер. Алкализирането на портокаловия сок е много голямо. Затова с портокаловия сок има по-голям ефект. Не е задължително с пълпито но имам предвид, че с портокалов сок има по голям ефект тъй като е с по-голямо алкализиране.

redbul2
08-30-2015, 18:32
Добре е да пиеш до 5 грама на ден около 30 дни. След това 2-3 седмици или месец почивка и сетне може да се повтори.

Монохидратът е трудно разтворим във вода, почти неразтворим. Тъй че в бибитайма се препоръчваше да се изсипе лъжичката с креатин в устата и сетне да се пие течност. Иначе голяма част от креатина може да остане като утайка на дъното на съда в който разтваряте. И на практика ще изпиете само малка част от него.

Закс е писал за алкалиите. Когато се взема креатин монохидрат, част от него се свързва с киселините на стомашния сок и не се усвоява. Затова се препоръчват алкални вещества или креалкалин (креатин с добавени алкали, но е неоправдано скъпо да се взема само заради това).
Освен това е за предпочитане да не вземате креатина съвсем на гладен стомах за да не дразни, а по време на хранене или по-добре непосредствено преди храненето.

Креатина се натрупва с времето. Затова вземате 5 грама и просто чакате седмица-две докато се натрупа. Тогава има максимален ефект. Обаче не е необходимо да се натоварвате с големи дози, защото мускулите засмукват колкото им трябва и не можете да надвишите количеството, което се усвоява.

Rakshy
08-30-2015, 20:05
Е да, но все пак....
Смяташ, че едни 7-8 седмици прием са си добре за 3-4 пъти седмично щанги+ 1-2 тренировки техника или борба (седмично) ??
Смятам да пия само 5 грама след тренировка + Whey

не разбрах въпроса

Rakshy
08-30-2015, 20:09
Така креатина е добре да се смеси със храни с алкален характер или сок с алкален характер. Алкализирането на портокаловия сок е много голямо. Затова с портокаловия сок има по-голям ефект. Не е задължително с пълпито но имам предвид, че с портокалов сок има по голям ефект тъй като е с по-голямо алкализиране.

така се говореше, но по новите стандарти, ако можем така да ги наречем, няма значение в какво е стига да са си 5гр дневно и да не се изпуска прием, защото работи с натрупване.


Другите форми на креатин, които уж са по-добри, наистина в някои случаи се усвояват по-добре, но това зависи от човека.
На пазара има 4-5 вида креатин и никой не е по-добър от другите, единствената разлика е, че монохидратчето си е само креатин, докато другите са вързани с нещо. Ако някой не е доволен от някоя формула трябва да пробва и останалите, защото проблема може да е някъде в храносмилателната му с-ма.


А да, и аз така си пия добавките - директно в устата и заливаш обилно с вода.

tochko
08-30-2015, 21:07
не разбрах въпроса

Ще тренирам и пия креатин и уей по описания начин. Просто нз дали ще е наред всичко с 50 дневния прием на монохидрата, защо щом е безвреден се пие 30 дни с почивка след това?

Rakshy
08-30-2015, 22:47
Ще тренирам и пия креатин и уей по описания начин. Просто нз дали ще е наред всичко с 50 дневния прием на монохидрата, защо щом е безвреден се пие 30 дни с почивка след това?

щото хората са глупави. И го приемат като някъв адския PED (performance enhancing drug). Нещата, които вредят на тялото се пият на цикли. С креатина не е така, защото не е обвързан с няква чувствителност. Или го имаш или го нямаш.

Главната идея, която са имали с тия цикли е да се усети сякаш няква разлика с и без и тялото да не се адаптира. Има смисъл, но е отхвърлено отдавна.

Креатина е една от най-добре проучените добавки и е време да разберем как и защо действа, а не да седим на стари "познания".

anonymous708973
08-31-2015, 10:17
Обяснете ми моля - ще чета и в ббтийм, като ми остане време - защо е важен тоя креатин?
Аз не съм запозната, но доколкото знам той не бууства по никакъв начин издръжливост или възстановяване, тренировъчни постижения, а просто натрупва вода в мускулите и те изглеждат по-големи, нали? Простете за лаишкото обяснение.

ZackS
08-31-2015, 10:39
Аз лично докато пиех креатин увеличих с 30% тежестите. Иначе тая вода къде ти пълни мускулите 50% 60% ги изкарваш в тоалетната. Като спрях да го пия почнах да се потя супер много защото по този начин се изкарва водата . Та искам да кажа че тая вода се изкарва :D Ако си момиче и искаш да пиеш креатин по-добре е за момичетата Cre-Alkalyn а и той не пълни толкова с вода .

tochko
08-31-2015, 11:18
Обяснете ми моля - ще чета и в ббтийм, като ми остане време - защо е важен тоя креатин?
Аз не съм запозната, но доколкото знам той не бууства по никакъв начин издръжливост или възстановяване, тренировъчни постижения, а просто натрупва вода в мускулите и те изглеждат по-големи, нали? Простете за лаишкото обяснение.


Аминокиселината се препочита доста защото образува съединения които "презареждат" АТФ молекулите след разпад (аденозин трифосфат е основната молекула която подсигурява клетките с енергия и след това се разлага до дифосфат и накрая до монофосфат) и енергийните им връзки. В резултата на това мускулните влакна по бързо refresh-ват и са готови за още и още в рамките на секунди. Това повишава издържливостта и силата във влакната. Смята се благодарение на повечето АТФ след тренировка възстановяването е по-добро и катаболизмът се свежда до минимум.
В статиите, че задръжката на вода от монохидрата е малка, а такава задръжка според мен има при всяко качване. Събирал съм мнения за добавката след спирането и, и се смята че ефектът се губи едва когато спреш да тренираш за дълъг период от време.
Ако бъркам някой да ме поправи.

Rakshy
08-31-2015, 14:46
Ееееми, к'во прави креатина?

Както точко е написал - помага на АТФ да стигне до нужното място. Така ти се увеличава силата и издръжливостта. Не е като да си на нещо "забранено", но има разлика. Хубавото е, че те кара да пиеш повече вода (не знам защо, но е така :D ) и си сигурен, че си хидратиран (нещо ме кара да си мисля, че половината заслуга трябва да бъде дадена на водата). Когато спреш креатина и естествено намалиш приема на вода, въпреки че аз до 1 месец след като спра да го пия пак съм на по-голям прием на вода, просто щото съм свикнал, се очаква да спатъхнеш :D (deflation). Каквото си постигнал докато го пиеш си остава, разбира се.

Аз докато го пия нямам някъв изродски скок в силата, просто има разлика от по 5кг примерно и се чувствам много по-добре.
Един приятел като го взе от измъчена лежанка на 60 след 1 седмица трескаше серия на 70 и дори направи 3ка на 80. Дали това се дължеше на креатина, на водата или на психологически фактори - не знам, но резултата си беше там.

gorski17
08-31-2015, 15:46
При един мой приятел същото, за няколко седмици от 7-8 повторения на 50 на лежанката отиде на 80 няколко повторения. Така че креатина действа ако се приема редовно не може да си кажеш ей ся ше бутна 130 и да ги буташ само с психика :D. Трябва си и някъв подсилвател. Аз от него се навих да си взема креатин, като му видях резултатите :).

anonymous708973
08-31-2015, 18:01
Аз докато го пия нямам някъв изродски скок в силата, просто има разлика от по 5кг примерно и се чувствам много по-добре.
Един приятел като го взе от измъчена лежанка на 60 след 1 седмица трескаше серия на 70 и дори направи 3ка на 80. Дали това се дължеше на креатина, на водата или на психологически фактори - не знам, но резултата си беше там.

Психически е. Качвала съм 20 килограма на упражнения в рамките на 2 тренировки.

Абе, какви такива слаботелесни приятели имате? 80 лежанка...? Не го казвам с лоши чувства, знаете, че съм поддръжничка на идеята, че тежестта като чисто не означава нищо, ама все пак 80 не са ли малко за максимум?

tochko
08-31-2015, 18:24
Психически е. Качвала съм 20 килограма на упражнения в рамките на 2 тренировки.

Абе, какви такива слаботелесни приятели имате? 80 лежанка...? Не го казвам с лоши чувства, знаете, че съм поддръжничка на идеята, че тежестта като чисто не означава нищо, ама все пак 80 не са ли малко за максимум?

Какво мислите за лег от 75 по 12 повторения?

anonymous708973
08-31-2015, 19:26
Добре ми се виждат, но не съм запозната с лежанка като цяло. Имай предвид, че говорих само за максимум. Стана ми интересно, че 80 кила се изтъкват, исках да си сверя часовника, така да се каже.

ZackS
08-31-2015, 20:16
Какво ще кажете за момче на 18 години 185 кг от лежанка 5 пъти.
Много хора зобят малко знаят как.

anonymous708973
08-31-2015, 21:10
Към мен ли се обръщаш?
Не говорих за зоб аз :)

Rakshy
08-31-2015, 21:50
не се изтъкват, а се дават като разлика - като точка а => точка б.

Това беше преди 2 години някъде, въпросното момче не тренира и това си му остана макс :D

185 х 5 е мега добре. Дали са като за състезание е друг въпрос :Д

на мен макса ми на лежанка е 117 до сега. Мечтая за 140 на този етап. Но първо ми се ще 125-130 до края на годината, ама едва ли :/

gorski17
09-01-2015, 11:57
За момиче ако става въпрос 75 на лежанката да ги бутнеш 12 пъти си е направо извънземно. Мен това ми е едно от най-слабите упражнения, но 80 мога да ги бутна поне 18-20 пъти. Ако сте момичета и вдигате 75 12 пъти си представям к'ви сте нацепени, сигурно приличате повече на мъже, без да се обиждате , ама тва не е нормално за момиче :)

gorski17
09-01-2015, 12:00
Как ще увеличиш 30 % тежестите закс хахаха егати вица. Кой знае какво си пил :D. Искаш да кажеш, че ако макса на лежанката ми е 130 само с креатин за има няма 2 месеца ще отида на 165-170 ? или пък на клек от 200 на 260 ? Няма как просто...... с 10 % може, другото си е чисто преувеличаване, не съм виждал такива резултати само от креатин, а познавам мноооого хора, които го взимат :D

Rakshy
09-01-2015, 12:14
горски, моя дойде :Д


сега чета съдържанието и се чувствам малко преебан :/

пише за 3,6 г - 3,4 са креатин монохидрат, а 3г са креатин

нямам идея какво по дяволите имат предвид с тва :D

аа и пише 3 г креатин :/


оптимум продават 300г на цената на 500г амикс и ти дават по-лошо качество, практически. Not impressed.

gorski17
09-01-2015, 12:45
Ко да праим баце, нали за т'ва пуснах темичка :D. Бе креатин като креатин, последно бех пил креатин преди 2-3 години и то някъв приятел ми го даде, въобще не съм на ти с марките и к'во качество са, ма ми са струва не толкова лош тоя. И аз се чудя пише, че трябва по 3.6 грама, ма аз си сипвам с цялата лъжица около 4.5-5 грама не знам колко е точно, за тебе не знам какво ще правиш, ма 20 лева са си пари :D. Ще си го пия по 5 гр. на ден докато не свърши, па следващия път може би друга марка. Нищо нема да ти стане от 300 гр. дори да не е топ качество, все пак е монохидрат ;)

П.П В сайта им пише, че е на CreaPure, а те са най-добрите уж доколкото са ми казвали и съм чел насам -натам, плюс това четох коментарите за него отдолу и всички бяха много доволни, така че не си направил лоша покупка споко :D.

Rakshy
09-01-2015, 12:59
не бе, аз знам, че не е лоша, но просто не проверих като хората кво пише в сайта.

А ревютата винаги са добри :D Половината са така, защото си им е чисто плацебо, разбрали че тва вдига силата и бухат ли бухат...

след малко бодвам първа доза и отивам да блъскам :Д :Д

Rakshy
09-01-2015, 13:00
а и да спомена за протеиновия чипс, който поръчах с креатина, за да не плащам доставка :D

ОТ-ВРА-ТИ-ТЕ-ЛЕН. като начало опаковката няма нищо общо с тази в сайта. Вкуса е на светлинни години от пиле. Вони на лук и още нещо неприятно. Консистенцията на самия чипс е отврат. абе както и да го гледаш е отврат :/

gorski17
09-01-2015, 13:15
Ха ха, аз такива протеинови вафли, чипсове, хапки, хич не се занимавам, храня си се редовно, кисело мляко, риба, яйца, от там си набавям всичко. И аз да не им давам 3 лева на вятъра си взех 1 шейкър, много е добър :)

tochko
09-01-2015, 15:25
За момиче ако става въпрос 75 на лежанката да ги бутнеш 12 пъти си е направо извънземно. Мен това ми е едно от най-слабите упражнения, но 80 мога да ги бутна поне 18-20 пъти. Ако сте момичета и вдигате 75 12 пъти си представям к'ви сте нацепени, сигурно приличате повече на мъже, без да се обиждате , ама тва не е нормално за момиче :)

Човек, аз съм момче на почти 17 :D
Сериозно се занимавам с щанги от година и месец-два

tochko
09-01-2015, 15:44
http://fitness1.bg/креатинови-продукти/pure-nutrition/pure-nutrition-100-pure-creatine/

http://fitness1.bg/креатинови-продукти/amix/amix-creatine-monohydrate-1000g/

Колебая се между двата. Съвети?

Rakshy
09-01-2015, 15:47
изпил съм 2 опаковки по 500 грама от този на амикс, т.е. не успях да ги допия, защото вкуса на креатина се промени, явно от влагата.

Мои приятели пиха този на Pure и не останаха доволни, защото им ебаваше корема. 3ма човека пиха от него, и тримата се оплакаха.

вземи амикса, защото е по-евтин и си вземи 500 грама опаковка, а не 1 кг :/

gorski17
09-01-2015, 16:56
Ааа объркал съм те с женската. Дето вика, че 80 за макс са малко, мога да й кажа само , че не всеки се зоби и ходи всеки ден, за да му е 150-60 кила макса ... Някои са по-нередовни или просто не им върви на лежанката по ред причини - болка в рамото , лактите , китките.. психическо обременяване... Аз самия бях така допреди 4-5 месеца, на 110 ок 4-5 чисти и като сложа 120 ме късаше рамото.... Сега поне дръпнах и стигнах 130 дано и креатинчето ме стабилизира повечко :)

ZackS
09-01-2015, 18:22
http://fitness1.bg/%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D 0%B2%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82%D0%B8/all-american-efx/kre-alkalyn-efx-pro/
Това е истината.

tochko
09-01-2015, 20:58
изпил съм 2 опаковки по 500 грама от този на амикс, т.е. не успях да ги допия, защото вкуса на креатина се промени, явно от влагата.

Мои приятели пиха този на Pure и не останаха доволни, защото им ебаваше корема. 3ма човека пиха от него, и тримата се оплакаха.

вземи амикса, защото е по-евтин и си вземи 500 грама опаковка, а не 1 кг :/

Кога са го вземали пюъра? Става дума, че в коментарите от последна година пише точно обратното. Също така тях може от зареждането да ги е пресякло :D
От АМИКС-а доволен ли си? За него няма мнения в сайта :( :(
Ще деля опаковка от 500 грама с едно приятелче при всички случеи.

ZackS
09-01-2015, 22:02
Az ot amixa sum dovolen imashe v sila.bg creatin na amix 300 gr. + qbalkov protein za 60 70 leva.

Rakshy
09-01-2015, 22:07
мбате креатин като креатин - евтин и много - перфектно :D :D

днес като боднах от този на ON първото различно нещо беше вкуса - амикса горчеше, това няма вкус на нищо. Изпих го и нямах горчив aftertaste. Също така на този на ON май му е по-малка лъжичката. Ще видим по-натам ще ви кажа дали рефлектира по някъв начин на постиженията ми.




аааа и за този на Пюр, беше миналата или по-миналата година. Питаха ме как да го приемат и аз тогава им казах след някво ядене и с някъв сок или бях чел, че става с прясно мляко. И тримата ми казаха, че след храна и със сок, и с мляко пак им ебавало корема, така че не знам.

gorski17
09-02-2015, 11:28
И аз мисля че този на ON е доста добър, преднишния, дето не помня на ква марка беше :D, оставяше лека утайка и не беше безвкусен, а този няма вкус все едно пиеш само вода, а и грам не се утаява на дъното. Ракши не знам каква лъжичка трябва да имаш, за да отделиш точно 3.6 гр :D, по-скоро си го пия по 5, за да свършва по-бързо, че за коледа може би ще има друг зоб.

Rakshy
09-02-2015, 13:38
не бе, говоря че тази лъжичка, която е в кутията би трябвало заравнена да ти дава 3,5-4 грама. Лъжичката от АМИКС беше малко по-голяма => 5 гр

gorski17
09-02-2015, 15:40
Аз що нямам такава лъжичка ??? Tия са ме прецакали, нещастници...

Rakshy
09-03-2015, 15:11
бръкни с вилица, може да е на дъното

gorski17
09-04-2015, 14:36
Верно, там беше, аз мисля че е около 3 гр , демек тря слагам по 2 лъжици не ми е оферта :D

redbul2
09-04-2015, 17:25
...нз дали ще е наред всичко с 50 дневния прием на монохидрата, защо щом е безвреден се пие 30 дни с почивка след това?
Преди 4-5 години преобладаваше мнението, че специално монохидратът натоварва бъбреците. И затова не е добре да се взема непрекъснато повече от 30 дни. А когато се взема трябва да се пие много вода за промивка на бъбреците.
Е, за тези 4-5 години печалбите на търговците отидоха на първи план, а здравето на трениращите момчета-на втори план. И логично креатинът стана "съвсем безвреден". Нали трябва се продава като топъл хляб. А лечението сетне е дело на всеки трениращ. Като по Илф и Петров: " Делото на давещите се е в ръцете на самите давещи се". Тоест то си е тяхна лична работа. Та същата работа и с монохидрата. Всеки го взема на своя собствена отговорност и риск. :)

Rakshy
09-04-2015, 20:42
Е, ред, ти намери за кво да се хванеш :D :D Те и преди 10 години твърдяха, че соята ще направи мъжете жени, но като се направиха адекватни проучвания всички разбраха, че това е пълна тъпотия. Същото се случва отново и отново с различни субстанции и в-ва.


Креатина по никъв начин не пречи на бъбреците. Хората, които се оплакват от проблеми с бъбреците просто не могат да пият повече вода, а креатина точно това прави - кара хората да пият вода.


все едно креатина е хормон, ебати :/

fuckdotnet
09-04-2015, 21:13
Е, ред, ти намери за кво да се хванеш :D :D Те и преди 10 години твърдяха, че соята ще направи мъжете жени, но като се направиха адекватни проучвания всички разбраха, че това е пълна тъпотия. Същото се случва отново и отново с различни субстанции и в-ва.


Креатина по никъв начин не пречи на бъбреците. Хората, които се оплакват от проблеми с бъбреците просто не могат да пият повече вода, а креатина точно това прави - кара хората да пият вода.


все едно креатина е хормон, ебати :/

Всички смятат и стрихнина за отровен, но кои са те да кажат, като ти си го слагаш всеки ден за подправка в храната.

Rakshy
09-18-2015, 05:41
Нещо като трофей си ми



представих си няква вагина на стената с надпис "тровей" :D :D :D

den4enceto
06-28-2023, 16:12
Напротив, специално за креатин монохидрат виж тук https://bnr.bg/varna/post/101705623/kreatin-monohidrat-kakvo-trabva-da-znaem-za-tazi-hranitelna-dobavka