PDA

View Full Version : Как се казваше тази дума ???



trippy-purple
09-06-2015, 01:06
Значиии, от няколко дни се мъча и не мога да се сетя, как беше думата за, определение, което е насочено за човек или група от хора, но всъщност всеки може да приеме, че е определение за него самия.. Не знам как да се изразя по-правилно.... Ще дам пример : Да кажем имаме статия, където описват жените с червена коса, например "Жените с червена коса са смели, дръзки , обичат силно, но си тръгват лесно, ако ги нараниш" . Когато го прочете жената ще си каже, че са я описали точно нея , но същото изречение може да се ползва и за жени с руса коса . Ако някой схвана какво се опитвам да кажа , моля да ми каже как се казваше думата ... :D :D

BeautyCupcake
09-06-2015, 15:12
wtf

SHPAIdURmeN
09-06-2015, 16:23
Интересно :D

Колко си сигурен, че 'дума' търсиш, а не нещо друго ? 8-)

paradosou
09-06-2015, 16:33
Wtf наистина...
"Обобщение" е думата.

corbV2
09-06-2015, 17:38
Всъщност тя няма предвид самото обобщение (че жените с червени коси отговарят на определени черти), а процеса, при който се стига до извода, че това твърдение спокойно може да се отнесе към всеки човек, а не само към определена група. Не е толкова просто, колкото изглежда ;д и в момента не се сещам за подходяща дума. Но се сетих за Ефекта на Форър:
https://en.wikipedia.org/wiki/Barnum_effect

trippy-purple
09-07-2015, 03:28
Всъщност тя няма предвид самото обобщение (че жените с червени коси отговарят на определени черти), а процеса, при който се стига до извода, че това твърдение спокойно може да се отнесе към всеки човек, а не само към определена група. Не е толкова просто, колкото изглежда ;д и в момента не се сещам за подходяща дума. Но се сетих за Ефекта на Форър:
https://en.wikipedia.org/wiki/Barnum_effect

Да, разбра ме. Ефекта на Форър е точно това, обаче мисля, че имаше и българска дума :D

LadyDi
09-07-2015, 08:40
Да, разбра ме. Ефекта на Форър е точно това, обаче мисля, че имаше и българска дума :D

Ако можеш да кажеш, че се припознаваш или разпознаваш в даден текст... това са най-простите думички.
Или може да го наречеш още субективна валидизация.