PDA

View Full Version : Електроника в ТУ!



reppz
09-15-2015, 21:32
Привет!

Моля ви да ми дадете някаква информация относно специалността "Електроника" в Технически университет - София! В няколко думи какво точно се учи? Тъй като не съм добър в математиката, има ли шанс да се справя там? Много силно ли се изучава този предмет там? Как са преподавателите? Какви са опциите за евентуална реализация в България и чужбина?

Ще съм ви много благодарен за помощта!

an7raks
09-15-2015, 21:55
Учебният план е на сайта на ТУ-София, ако те интересува като предмети какво се учи. Няма как в няколко думи да се опише какво точно се учи във всички предмети. Висша математика се учи 1, 2 и 3. Трудно ще ти е, ако не ти е вървяла математиката в гимназията, щото аз бях един от най-добрите в даскало, но в университета започнаха от нивото, на което са завършилите математическа гимназия и тотално изтървах нишката. Изпитите по математика 1 и 2 си ги взех на магия с 3-ки, като си вадя някакви мои логики и успявам да реша някои задачи без да знам как точно. :D
Като цяло, трябва да имаш математически насочено мислене/не знам и аз как да го кажа/, за да успяваш да схванеш логиката и връзката на нещата. Дори и да не можеш да решиш конкретния интеграл примерно по теоретична електротехника, по-голямата част от точките са за логиката до достигането до самия интеграл. Идеята е да схванеш смисъла на нещата, а самите сметки са на заден план, защото за тях има калкулатори и компютри.
Това е по мои скромни наблюдения.

Относно реализацията като инженер по електроника съм малко скептично настроен. Лично аз съм там за самите знания, а дипломата не ме вълнува особено, защото си имам някакви мои идеи за близкото бъдеще.

Dwyd96
09-15-2015, 22:57
Антракс е прав за математиката, наистина нивото на материала е високо, но с малко логика, упоритост и учене ще я минеш някак си. Освен това в ту можеш да влачиш доста изпити, казвали са ми че има хора с по 6-7 невзети изпита.
Относно реализацията с диплома по Електроника, в България мисля, че няма голям шанс (то коя ли специашност има), но ако те влече нищо не ти пречи да пробваш.

reppz
09-16-2015, 19:36
Благодаря за отговорите!

Офф... Тая математика... :D Интеграл, теоретична електротехника... мен вече ме заболя главата!

prosto_chovek
09-17-2015, 20:22
В електрониката, както и във всяка инженерна дисциплина, трябва да разбираш поне основни неща по математика. Ако електрониката те влече и ти харесва и имаш понятие от нея изначало, пиши я. Първата година ще учиш общи предмети, които нямат много общо на пръв поглед с електрониката - физика, химия, математика а у, ама от опита ми съм забелязал, че колкото и да не ги разбираш, рано или късно ги взимаш. Та ако те кефи и искаш да се занимаваш с това, пиши го. Аз съм в електротехническия и първи курс си виках кви са тия простотии, дето ги учим, нали уж ток, жица, обаче сега, започвайки 4ти курс, мога да ти кажа, че общите предмети ако ги разбираш, ще ти улеснят живота занапред много. :)