PDA

View Full Version : Как да използвам градския транспорт ?



gosho02
09-30-2015, 10:01
Скоро се преместих в София , но досега не съм използвал градски транспорт. Може ли да ми обясните как хората се ориентират кои автобуси, тролеи, трамваи да хващат, кое метро и т.н... Най-голямото ми притеснение е, че не знам откъде се взимат билети за горепосочените превозни средства. Не обичам да ставам център на внимание ако нещо объркам и за това ми е много притеснено. Билетите след това трябва ли да се дупчат? За колко време важат? Всякаква информация ще е полезна. Благодаря предварително :)

Ivaaaaa
09-30-2015, 14:26
ох ;д
има си сайт, който да отговори на всичките ти въпроси. иначе - с питане. билети за метрото си продават в подлезите, а за другите по разни бутки и да, дупчат се. важат за един път, лол?? можеш да си купиш и еднодневна карта или там имаше некви други преференции като да пътуваш 10 за 8лв /?/ най-добре си извади карта.

RapExotic
09-30-2015, 20:01
...

Да допълня от пресен опит:
На метрото трябва много да внимаваш на кой перон слизаш, защото повечето нови станции са със странични перони и веднъж слязъл на погрешния перон трябва пак да се връщаш през касите и да се таксуваш втори път за да си слезеш на правилния. Билетче за метрото можеш да си вземеш от входовете на метростанциите, както от касата, така и от автомат за билети на цена от 1 лев.

Билетчета за градския транспорт също са на цена от 1 лев, а има и талони от по 10 билета на цена 8лв., като така билетчето ти излиза 80 стотинки. Билетчета се закупуват от будките на спирките, от шофьорите, а в електрическите превозни средства (тролеи и трамваи) има и автомати за билети. Билетчетата закупени от будка или шофьор се дупчат при качване в превозното средство и важат докато трае пътуването ти в него. Билетчетата издадени от автомат в ел. превозно средство не се дупчат и важат също за едно пътуване.

Грозния
10-13-2015, 23:46
...веднъж слязъл на погрешния перон трябва пак да се връщаш през касите и да се таксуваш втори път за да си слезеш на правилния...Как само си личи кои не са истински софианци, без да се обиждаш брат :D ;)! Можеш да се прехвърлиш на другия перон като минеш зад касите, без да излизаш от зоната на таксуване ;)! Огледай се и пробвай ;). Вярно губи се повече време да се качваш пак нагоре и да отидеш до правилния перон, но не е наложително да изгориш с билета :).

RapExotic
10-14-2015, 07:33
Как само си личи кои не са истински софианци, без да се обиждаш брат :D ;)! Можеш да се прехвърлиш на другия перон като минеш зад касите, без да излизаш от зоната на таксуване ;)! Огледай се и пробвай ;). Вярно губи се повече време да се качваш пак нагоре и да отидеш до правилния перон, но не е наложително да изгориш с билета :).

Пробвай да го направиш това на Обеля, на Надежда или на Софийска света гора. На някой станции е помислено за това, но на други не.

И не се обиждам, наистина не съм от София. ;)