PDA

View Full Version : Няколко въпроса относно студентския живот (НБУ,СУ)



ivaylohr
10-30-2015, 20:04
Здравейте! Имам няколко въпроса свързани с НБУ, или по-скоро с живота около НБУ. От над година съм се ориентирал към въпросното учебно заведение, обаче сега срещнах някои финансови проблеми и понеже не съм от София това до голяма степен може да ме ограничи. Та въпросите ми са:

1. Има ли потенциална възможност да се издържам с пари от порядъка на 450-500 лева за НБУ? (Става въпрос за издръжка на месец с включена квартира или общежитие, но разбрах, че местата които се отпускат, ако изобщо се отпуснат, за НБУ са нещо от сорта на 30 стаи)
2. Има ли много допълнителни разходи в университета освен семестриалните такси и учебниците?
3. Всички в университета ли са "богаташчета" и дали някой с не много висок финансов капитал би могъл да се впише в средата? Все пак аз отивам най-вече да уча, но и обкръжението оказва голямо влияние.
4. Някой може ли да ми каже приблизителна сума за издръжка в София при два варианта:
- Уча в НБУ и съм на сравнително евтина квартира (не съм достатъчно запознат с цените на квартирите и каква е най-малката сума за която мога да си намеря приемлива квартира).
- Уча в СУ и съм на общежитие.
(става въпрос за ориентировъчни суми за изкарване на месеца)
5. Лесно ли е да си намериш почасова работа в София като студент, например втория семестър, и какви са средните заплащания?

Ще помоля само за компетентни мнения и по възможност от хора, които са или са били в НБУ или СУ, или са имали близки, приятели и пр. във въпросните учебни заведения.
Благодаря!

ivaylohr
10-31-2015, 17:50
Много ми е важно наистина, ще помоля за отговор.

inewton
10-31-2015, 18:21
По- добре в СУ. Обучението в НБУ е и по- скъпо, и по- некачествено. А за СУ и общежитие, някъде около 400- 500 лв. на месец ще са ти достатъчни.

ivaylohr
11-01-2015, 12:21
Въпросите ми са от чисто финансова гледна точка. Благодаря ти все пак за отговора. :)

NomNomNom
11-01-2015, 12:34
Финансово - СУ - заради общежитието ( и семестриалните такси). Но за повечето специалности бих избрала нбу, ценят ти времето там, имат база, имат и кадри, та обучението е също на добро ниво, и не ти се иска да пребиеш администрацията.

ivaylohr
11-01-2015, 13:08
Ще мога ли с 500-550 да изкарвам месеца в НБУ, понеже не знам дали им искат отделно пари за всичко в университета. Иначе точно заради това, което каза, самият аз искам в НБУ, но съм притеснен от тази гледна точка. А след няколко месеца ще се опитам да си намеря работа, за да ми е по-спокойно.

ThEKiNgG
11-01-2015, 17:34
Здравей предполагам ще можеш да се издържаш с 550лв на месец ако имаш съквартирант аз съм сам и ми излиза около 850 лв на месец ,но ако си намериш съквартирант предполагам ,че биха ти стигнали. И видях някой беше писал за баловете това не трябва да ви притеснява тъй като познавам хора приети ИТ с 40 точки което е наистина малко и да не си се подготвял ще изкараш толкова и не хората там не са некви богаташчета ами хора който си работят и се трудят за парите си разбира се ,че има и богати доста ,но това не трябва да те притеснява има достатъчно хора да се впишеш.

ivaylohr
11-01-2015, 18:51
Благодаря ти за изчерпателната информация! Такъв точен отговор търсех :)

Всичко хубаво ти желая!

LoadRunner
11-01-2015, 19:28
ами изключително просто можеш и сам да си пресметнеш дали ще ти стигат- разглеждаш квартирите, да кажем че си с някой и с разходите ти е 200лв (нещо мизерничко, или нещо нормално но в гаден краен квартал), телефон ако ползваш ти си знаеш.. евентуално на луп.. не знам ква ти е най-ниската тарифа провери си, учебници не ти трябват ако си един от първите в библиотеката и си ги взимаш от там, транспорт мисля че преди беше за 2 линии ~20лв сега не знам колко е, интернет 15лв, таксите са си такси (семестриалните) като извадиш от 550лв тия разходи ще видиш колко ти остават за храна и просто ще се храниш с това което ти остава, да кажем 1 ядене ще имаш в стола ~2лв. Всичко това ти е ако си в държавно училище и без общежитие, и без да излизаш ИЗОБЩО. Ако си на общежитие ще ти стигат, може и да излизаш даже 1,2 пъти ама често ще сте по стаите което е доста прилично реципрочно на излизане, всички ще сте бедняци спокойно ( или поне много повече от 50%), а за жени едва ли ще можеш и да помислиш при това положение