PDA

View Full Version : Halloween.



alex_weed
10-31-2015, 04:45
Не знам дали темата е за тук, но да го давам направо- какво мислите за хелолуин и празнувате ли го?

Kitty Bloom
10-31-2015, 06:18
Празнувам го, за мен е идеален повод за кОпон, а и имам възможността да се разхождам из града с шантав цвят на косата(довечера ще е зелена :D) без хората да ме гледат странно. Според мен е изключително тъпо да се критикува даден празник или обичай, както стана сега с онзи статус за мартениците и американците. Разбира се, уважавам чуждото мнение, всеки има различно виждане за нещата, но не мисля, че е редно да се плюе по празниците и по тези, които ги празнуват, въпреки че не са обичайни за страната им. Всеки слуша различна музика, която се харесва на едни, на други не. Слушат я само феновете. Така трябва да бъде и с празниците. Който го кефи Хелоуин, нека празнува. Всичко е въпрос на толерантност и уважаване на чуждите интереси и традиции. :)
Приятен кОпон довечера на всички вещици и вампири пожелавам, а хейтърите нека пратят мартеничка на американец и да видят дали няма да я носи. ;)

RapExotic
10-31-2015, 06:33
Който го кефи Хелоуин, нека празнува. Всичко е въпрос на толерантност и уважаване на чуждите интереси и традиции.

Мен ме кефи Курбан Байрам, но съм християнин. Би ли го празнувала с мен?

an7raks
10-31-2015, 07:33
Докато гледам как на село "лазаруват" само 70-годишни бабички, няма как да се съглася, че са ни малко обичаите, за да имаме нужда да приемаме чужди.

Kitty Bloom
10-31-2015, 07:51
Мен ме кефи Курбан Байрам, но съм християнин. Би ли го празнувала с мен?

Няма база за сравнение. Това си е строго религиозен празник, както Ханука, Коледа, Великден и тн. Хелоуин също е свързан със светци, но съдържа и традиции, които не са религиозно обвързващи, а целят по-скоро забавление, и са достъпни за всички националности и религии. :)

an7raks
10-31-2015, 08:42
А хелоуин е езически обичай като жертвоприношенията. След малко излизам да кормя морски свинчета за оздравяването на един приятел, щото ме кефи тоя чилийски обичай.

NarutoShippuuden
10-31-2015, 14:55
Не го празнувам, но нямам нищо против него.

haritov
10-31-2015, 17:58
Няма база за сравнение. Това си е строго религиозен празник, както Ханука, Коледа, Великден и тн. Хелоуин също е свързан със светци, но съдържа и традиции, които не са религиозно обвързващи, а целят по-скоро забавление, и са достъпни за всички националности и религии. :)
през вековете са ни съхранили празниците и обичаите

българите сме претопили точно 52 етноса (кумани печенеги татари и тн) точно защото са спазвали нашите традиции

сещаш се какво ни чака ако празнуваме чужди празници за сметка на наши

в живота не всичко е забава и игра трябва да се научим и да почитаме тези преди нас защото без тях нямаше да сме това което сме

Ouroboros
10-31-2015, 18:01
Едно е да празнуваш Хелоуин както си е оригиналния обичай на този празник, друго е да излезеш маскиран навън и/или да си правиш кОпон. За мен е добър повод за маскиране и копонясване, и това че някои хора го правим, не означава че го "празнуваме".

haritov
10-31-2015, 18:06
Едно е да празнуваш Хелоуин както си е оригиналния обичай на този празник, друго е да излезеш маскиран навън и/или да си правиш кОпон. За мен е добър повод за маскиране и копонясване, и това че някои хора го правим, не означава че го "празнуваме".

оф аде стига остава да кажеш че всички го правят напълно случайно на тая дата

все едно

dimitar_ak
10-31-2015, 18:42
Интересно ми е колко от кОпонясващите биха се сетили за българския аналог на този празник. Пак е езически.

inewton
10-31-2015, 18:54
но съдържа и традиции, които не са религиозно обвързващи, а целят по-скоро забавление, и са достъпни за всички националности и религии. :)

Хелоуин е келтски религиозен празник, не е религиозно необвързващ. То по твоята логика и вакханалиите не са религиозно обвързващи, защо не празнуваш и тях?

tochko
10-31-2015, 19:45
Хелоуин е келтски религиозен празник, не е религиозно необвързващ. То по твоята логика и вакханалиите не са религиозно обвързващи, защо не празнуваш и тях?

ДРЪН ДРЪН, сега ще ми обяснят че и Коледа не е религиозно обвързващ, а е само за подаръците, пък Великден е само щото е интересно да се чукаме с яйчица.

DieselBlood
10-31-2015, 21:25
Интересно ми е колко от кОпонясващите биха се сетили за българския аналог на този празник. Пак е езически.

Лазаровден?

Omega
10-31-2015, 21:45
Знам, едвам се държа от смях като ги видя. То какво ли не е: принцове, вещици, викинги, зомбита.

Ouroboros
10-31-2015, 23:05
оф аде стига остава да кажеш че всички го правят напълно случайно на тая дата

все едно

Ако да речем на 7 септември или на който и да е друг ден изляза маскиран, как ще е всеобщата реакция? Затова бих го направил когато е масово. А че все още има хора, свързващи обикалянето на улиците с грим/маска с обожествяване на духове или сменяне на религията, или демонизъм, сатанизъм, езичество и т.н. е странно за мен. Ако всеки ден правех езически ритуали, тогава чак може да ми казвате че съм езичник или нещо подобно. Има хора, които искат да "празнуват" Хелоуин в България - много лесно да кажем, че били глупаци, езичници, без да знаем дали наистина са такива или просто се маскират за кеф. Защото има шибана разлика между празнуване и маскиране. Познавам сатанисти, не казвам че са ми приятели, просто ги познавам, повярвай, те правят далеч по-лоши неща от да се маскират веднъж в годината.

RapExotic
10-31-2015, 23:25
Няма база за сравнение. Това си е строго религиозен празник, както Ханука, Коледа, Великден и тн. Хелоуин също е свързан със светци, но съдържа и традиции, които не са религиозно обвързващи, а целят по-скоро забавление, и са достъпни за всички националности и религии. :)

То и нашия празник Сурва съдържа традиции, които целят забавление и добро настроение, ама колко от съвременните лапета са чували за него .. Щото нали, разбираш ли, не е супер яко и фешън да си кукер. Друго си е да оближеш гъза на силния на деня.

haritov
11-01-2015, 12:07
Ако да речем на 7 септември или на който и да е друг ден изляза маскиран, как ще е всеобщата реакция? Затова бих го направил когато е масово. А че все още има хора, свързващи обикалянето на улиците с грим/маска с обожествяване на духове или сменяне на религията, или демонизъм, сатанизъм, езичество и т.н. е странно за мен. Ако всеки ден правех езически ритуали, тогава чак може да ми казвате че съм езичник или нещо подобно. Има хора, които искат да "празнуват" Хелоуин в България - много лесно да кажем, че били глупаци, езичници, без да знаем дали наистина са такива или просто се маскират за кеф. Защото има шибана разлика между празнуване и маскиране. Познавам сатанисти, не казвам че са ми приятели, просто ги познавам, повярвай, те правят далеч по-лоши неща от да се маскират веднъж в годината.
Аз ти казах че не всичко в живота е кеф и забавление има дати на които се отдава и почит

NomNomNom
11-01-2015, 12:29
Аз ти казах че не всичко в живота е кеф и забавление има дати на които се отдава и почит

Отдава се почит на 1ви, на 30ти са забавленията.

haritov
11-01-2015, 12:43
Отдава се почит на 1ви, на 30ти са забавленията.

Хелоин е на 1ви на 30ти и 31ви го празнуваме значи
Иначе от тия горе дали някой е отбелязал празника

Ouroboros
11-01-2015, 12:47
Хелоин е на 1ви на 30ти и 31ви го празнуваме значи

я пак?

haritov
11-01-2015, 13:09
я пак?

Нарича се ирония това което написах

golemiq_korab_minava
11-01-2015, 17:45
Българите много обичате чуждото, а не ценят своето. Срам ги е една народна носия да облекат, но да се правят на педали и въмпири ги кефи. За тва сме смешно племе разчитащо само някой да го храни.

Грозния
11-06-2015, 22:50
Не знам дали темата е за тук, но да го давам направо- какво мислите за хелолуин и празнувате ли го?Мисля че е просто един чужд езически празник. Не го празнувам, както и никой от хората които познавам.

Докато гледам как на село "лазаруват" само 70-годишни бабички, няма как да се съглася, че са ни малко обичаите, за да имаме нужда да приемаме чужди.Имаме, но за много хора явно е по-"готино" да се подражава и копира чужд празник.

сещаш се какво ни чака ако празнуваме чужди празници за сметка на нашиЧака ни културна асимилация и загуба на идентичност :( .