PDA

View Full Version : Медицина или архитектура - съвети :)



like_a_diamond
11-05-2015, 18:44
Здравейте :)
Пиша тази тема, защото съм много объркана и наистина бих искала да чуя повече мнения и съвети по въпроса.
И така ... В момента съм 12-ти клас и след по-малко от година ми предстои това да направя избор към коя специалност да се насоча. Всъщност до този момент бях напълно сигурна, че искам да следвам медицина, но напоследък се разколебах малко. До 7-ми клас учех в училище на изкуствата, имах по много часове изобразително, рисуването определено ми се отдава и обичам да рисувам. Също така от малка съм искала да стана лекарка, тази професия винаги ми е била много интересна и биологията също ми се отдава. Все пак реших, че с изобразителното няма да имам бъдеще, затова след седми клас се преместих в училище със специалност биология и проучвах всички варианти за университети по медицина. Но в последно време, като всички обсъждат кандидатстването и т.н. се замислих, че може би не ми се отдава това да бъда лекарка. Аз съм малко перфекционистка, също така ме е страх да не стана от тези лекари, които се притесняват да не объркат нещо, не са сигурни дали са изписали правилното лекарство ... с други думи ме притеснява това, дали от мен би станало добра лекарка. Въпреки че ако запиша медицина, ще съм се насочила натам и за мен няма да има връщане назад - ще направя всичко възможно да се адаптирам. Кой знае, може пък да ми се отдава и това :D

Но да не задълбавам толкова в това, защото ще ви стане скучно :) От друга страна обичам и много да рисувам, математиката ми е интересна. Приятелите ми казват, че рисувам много добре и от класа много хора ме съветват да следвам архитектура. На мен тази специалност също ми се струва много интересна и може би с нея бих имала много повече социален и личен живот, отколкото ако години наред уча дебелите учебници по анатомия.

Обаче в архитектурата ме притеснява това дали ще мога да си намеря работа с тази специалност. Доколкото виждам, много хора в днешно време са се насочили към архитектурата.Все още не съм добре информирана, но сигурно трябва да имаш голям късмет и връзки, за да пробиеш в тази сфера и да станеш архитект. Докато лекари винаги се търсят и ще мога лесно да си намеря работа. Но пък и архитектурата ме влече, физиката и математиката ми се отдават. Жал ме е да пренебрегна това, че ми се отдава да рисувам и това ми е интересно, защото ако се захвана с медицина, надали някога ще нарисувам пак нещо ...

Вие как бихте ме посъветвали? Заслужава ли си да се откажа от медицината, за да следвам архитектура ?

inewton
11-05-2015, 18:55
Ти да не мислиш, че архитектите рисуват? Много си се заблудила. Ще падне едно чертане, математически анализи, теоретична механика, строителна физика, дескриптивна геометрия… Ако не си подготвена едва ли ще изкараш и една година.

-/-
11-06-2015, 23:07
Щом не си сигурно дали искаш да следваш медицина, по-добре недей. Че аман от такива лекари...

Uncia
11-07-2015, 02:10
Докато лекари винаги се търсят и ще мога лесно да си намеря работа. Но пък и архитектурата ме влече, физиката и математиката ми се отдават. Жал ме е да пренебрегна това, че ми се отдава да рисувам и това ми е интересно, защото ако се захвана с медицина, надали някога ще нарисувам пак нещо ...
Заслужава ли си да се откажа от медицината, за да следвам архитектура ?
Щом си на мнението, че лекарят винаги е търсен, то тогава запиши медицина, а като хоби, рисувай.


защото ако се захвана с медицина, надали някога ще нарисувам пак нещо.
Защо мислиш така ?


В края на краищата доста силно се забелязва желанието да следваш архитектура. Замисли се върху борбата на детската ти мечта и сегашния ти интерес. Кое има по голямо влияние, желанието, което е било преди или това което е сега?

dreamwalker
11-07-2015, 07:19
може би с нея бих имала много повече социален и личен живот, отколкото ако години наред уча дебелите учебници по анатомия.

Каква наивност.

NomNomNom
11-07-2015, 08:12
И за двете специалности хората тръгват на уроци 2г. предварително ( за му софия и уасг ).
За уасг трябва да помислиш дали би направила компромис за някоя от другите специалности, ако не те приемат в желаната ( но пък винаги има нбу ).
Медицина - винаги можеш да специализираш в нещо, което да не ти товари толкова психиката ( дерматолог примерно, макар че и те имат онко част).

Грозния
11-07-2015, 10:50
Като лекар по-лесно ще си намериш работа. У нас или в чужбина.

like_a_diamond
11-07-2015, 19:17
И двата варианта са ми за чужбина. Няма да кандидатствам в България. След това наистина се замислих и може би по-добре да се насоча към медицината. Поне за нея знам, че всичко, което се учи ще ми бъде интересно. Докато за архитектура ще трябва да уча още някакви предмети като история, бизнес и т.н. , които не ме влекът толкова :D

Грозния
11-07-2015, 22:11
Няма да намериш работа като архитект в чужбина (особено начинаещ), но лекар - като нищо и на много места. Ще можеш да си избираш в коя държава да работиш.

Uncia
11-08-2015, 19:15
dreamwalker, ме подсети.

В живота на лекаря, и не само, идва момента, в който е нужно да се направи избор между семейство/лич. живот/ или истински професионален успех(кариера). Разбира се, можеш да балансираш между двете, което означава че си избрала семейството. В такъв случай този истински успех ще дойде през по-късен етап от живота ти.

sunrisee6
11-11-2015, 14:58
може би с нея бих имала много повече социален и личен живот, отколкото ако години наред уча дебелите учебници по анатомия

хахах доста си се объркала и при нас учебниците са тухли и няма време за социален живот от правене на макети :д няма бизнес, има история на изкуството и много физика и рисуване и чертане (всъщност зависи къде точно учиш)

към коя държава си се насочила? и двете специалности са трудни и изискват отдаване и учене, каквото и да избереш, успех!