PDA

View Full Version : Полупрофесионален фотоапарат



Photographer-drm
11-06-2015, 20:58
Здравейте! Моля за съвет, смятам да закупя полупрофесионален фотоапарат до 400-500 лв... Какво мислите за Sony H400?

JDeel
11-07-2015, 07:48
По-скоро е любителски фотоапарат с много зуум. Ако държиш да правиш папарашки снимки - взимай. Иначе аз на всеки бих препоръчал нещо с по-голям сензор за по-сочни снимки, но не би имало такова увеличение.

Photographer-drm
11-07-2015, 07:51
На мен ми трябва за нещо като подарък, за начинаещи фотографи...

JDeel
11-07-2015, 08:58
Значи, това е фотоапарат от типа "point and shoot", също както всички компактни апарати. Представи си всички тези мъничките дето са розовки, синички, шаренки и се побират в джоба. Единствената разлика на този апарат с тях е, че този има по-дълъг обектив и е по-тежък. Point and shoot апаратите са направени да ти вадят директно готова снимка, каквато там излезе. Снимаш на някакъв автоматичен режим и каквото излезе - това е. И да има ръчен режим, резултата накрая пак е JPEG.

Фотографията е малко по-обширно понятие и не свършва с натискането на бутона. Фотографите снимат в RAW формат за да могат после да правят корекции по снимката, доста по-обширни корекции отколкото това да хванеш да мъчиш един JPEG в Paint-а. Като софтуер предимно се ползва Lightroom или Camera Raw, а не вградения в апарата.

Ето примерни снимки от H400:
http://www.photographyblog.com/reviews/sony_cybershot_dsc_h400_review/sample_images/