PDA

View Full Version : Наргилето!Чувството и преживяването!



HardJ
11-17-2015, 23:25
Здравейте,искам да напиша препоръките си като човек който пуши наргиле,от Август месец и има вече опит опитвал,съм какво ли не със това наргиле и наистина знам,кое е приятно и кое не е :)
Нека,да започнем със представяне на това нещо наречено Наргиле --- Наргилето е средство за пушене,произлиза от Индия страшно разпространено в Арабският свят навлиза и във Европа :grin:
Може да се използва,за да се пуши Тютюн,билки и плодове !
Та това е най-важното за наргилето като теория нека да започнем със приготвянето и същността на наргилето!
Това са частите на наргилето,ще се спра на всяка една подробно !
СТЪКЛЕНИЦА ---Така нареченият ни воден съд в нея се слага течността,която филтрира и прави пушенето ни по приятно,защото го охлажда!
Относно течността няма такова огромно значение може да се сложи каквото вие искате! Като започнем с вода и стигнем да някой вид алкохол,има един доста голям мит който е,че ако сложим нещо по-различно от вода нашият дим става по гъст?! Това,не е вярно единствената течност която ми е правила впечатление,че прави по-гъст дим от другите е млякото.
Течността не се пълни догоре а малко след средата на стъкленицата ! Иначе влиза във маркуча и не става особено приятно.Ето и снимки на една малка и на една голяма стъкленица.
http://prikachi.com/images.php?images/689/8469689x.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/690/8469690F.jpg
ТЯЛО ---Тялото представлява една дълга тръба(При повечето наргилета е метална)има поне 1 отвор за маркуч.Той осигурява пълното ни затваряна между тялото и стъкленицата.Ако имаме повече от 1 отвор за маркуч,е задължително да има клапани,защото иначе при дърпане ще отива при другите маркучи а не към чашката!
[color=blue]МАРКУЧ ---Маркуч или още Бору,е тънка тръба през която се дърпа димът понякога е оцветена и боядиса или има някакви рисунки!
Предпочитам ви да си вземете,маркуч който е от PVC,материал по-лесно се чисти и няма шанс за скъсване!В момента аз,ползвам обикновен и със приятелите ми вече на 2 пъти го късаме на места и е нужно да се запушва.
http://prikachi.com/images.php?images/709/8469709z.jpg
ЧАШКА ---В нея се слага тютюнът предимно се прави от глина или мрамор,преди да се постави въглена се покрива със фолио и се правят дупчици!
Относно,фолиото няма абсолютно никакво значение дали ще е домакинско или специално,аз съм опитвал и със двете това за наргиле е малко по-твърдо и ужким не трябва да се губи вкусът аз не усетих разлика!
Дупките трябва да са малки и МНОГО правете ги със клечка за зъби!
Един съвет по-добре си вземете 2 чашки,защото когато сменяте тютюн да имате една под ръка а не да правите наново.
Това беше за частите на наргилето нека да отидем към консумативите и приготвянето на едно добро наргиле !
ТЮТЮНЪТ ---Най-важното нещо в наргилето,без него няма как да се пуши,може да бъде заместено с някакъв плод предимно знам,че със диня се прави само с това съм опитвал не ми хареса въобще!Също така и със чай,това също е отвратително поне за мен.
Тютюнът е от голямо значение не защото само се пуши от него ми и защото от там зависи димът,а нека не забравяме че от димът е ИСТИНАТА! Качествени марки тютюн в България,почти няма...Единственият качествен който е тук е Al Fakher,ще изредя няколко марки.
Al Fakher- Най-добрият в българският пазар тютюн цената му е 5-7 лева за 50 грама,може да е по-скъп но си заслужава!
El Basha,Дубайска шатра -Евтини и не приятни за пушени тютюни,шатрата е най-използвана в ресторантите защото е евтина 200 грама за 14-15 лева,или нещо от сорта! Не ви препоръчвам да си купувате такъв тютюн.
Качествен тютюн,който го няма но може да си поръчате от сайтове са:Tangiers и Fumari,много добри тютюни имах късмет да опитам веднъж Tangiers просто уникален тютюн!
ВЪГЛЕНИТЕ ---Също са от голямо значение,пренебрегвани от голяма част от консумиращите наргиле.Предимно тези,който са най-евтини са така наречените химически те за по 1-3 лева и просто задържаш запалката и те се палят...Имат вкус на сяра ако,не се поддържат!Мой съвет е по-добре да си вземете истински 1 килограм,който са по 7 лева.Първо излизат по-евтино,второ пушенето е много по-приятно! И най-хубавите са кокосовите цената им варира от 15-20 лева за 500 грама,веднъж се поглезих с такива въглени палят се трудно от котлон но пушенето е страшно приятно!
ПРИГОТВЯНЕ НА НАРГИЛЕ
Та всеки сигурно е пушил кофти наргиле :-(
Сега ще ви кажа няколко препоръки,който ще избегнете лошото приготвяне на наргиле!
Първо сложете течността малко след средата сложете лед трябва да бъде хладно,колкото по хладно толкова по приятно за пушене става! След това когато приготвяме тютюнът за чашката,ви препоръчвам да облицоваме и вътрешно чашката защото така тютюнът се опича по-добре,след като сме го направили слагаме тютюнът и го облицоваме външно.Слагаме въглена и палим не давайте бързо успокойте темпото в началото нека въглена загрее добре!
Е,вече имаме добро направено наргиле :grin:
И НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ ВИНАГИ ПОЧИСТВАЙТЕ СЛЕД УПОТРЕБА !
Ако,имате въпроси или да питате за някакви препоръки тук съм :) Ще се радвам ако споделя,общи случки и обменяме опит :-$

HardJ
11-28-2015, 16:34
Вчера опитахме шоколадовият и капучино тютюнът на Al Fakher бих казал,че в микс са доста добра комбинация ! :grin:
Надробете си и шоколад смесете го и с мляко и става брутално ! :smt110