PDA

View Full Version : Химия



NataliqIvanova
11-21-2015, 16:14
Здравейте!
Не съм особенно добра по химия сега съм девети клас и учим елементите от втора А група, разпространението и употребата им, калциев карбонат. Всеоще сме на първия дял, старая се да разбирам нещата, но тъй като имаме много малко часове нещата не се получават. Теорията е знам перфектно, но уравненията ми куцат в учебника обаче има дадени малко примери отнасящи се само за един елемент например имаме уравнението:
Са+2НОН->Са(ОН)2+Н2
Това означава ли, че и останалите елементи Mg, Ba, Sr, Be взаимодействат по същия начин тоест уравнението същото ли ще бъде както с калция. Ако можете да ми обясните дали уравнемието би било същото само елементът да се променя ще ви бъда много благодарна!
Благодаря предварително :)

Meth
11-21-2015, 16:47
Здравейте!
Не съм особенно добра по химия сега съм девети клас и учим елементите от втора А група, разпространението и употребата им, калциев карбонат. Всеоще сме на първия дял, старая се да разбирам нещата, но тъй като имаме много малко часове нещата не се получават. Теорията е знам перфектно, но уравненията ми куцат в учебника обаче има дадени малко примери отнасящи се само за един елемент например имаме уравнението:
Са+2НОН->Са(ОН)2+Н2
Това означава ли, че и останалите елементи Mg, Ba, Sr, Be взаимодействат по същия начин тоест уравнението същото ли ще бъде както с калция. Ако можете да ми обясните дали уравнемието би било същото само елементът да се променя ще ви бъда много благодарна!
Благодаря предварително :)
Да, уравнението ще си остане едно и също тъй като всички (елементите които си изброила) са от една и съща група и имат една и съща валентност.

Fisherman
11-23-2015, 10:39
Има едно нещо,нарича се РОАМ или ред на относителната активност на металите спрямо водорода.Там вляво от водорода всички метали го изместват.

Алкалоземните метали от втора група изместват водорода от водата и киселините и с нарастване на поредния номер в групата нараства и реактивността им.

Fisherman
11-24-2015, 15:14
http://www.mikeblaber.org/oldwine/chm1046/notes/AquaRxns/Redox/activity.gif