PDA

View Full Version : Виното.



Fisherman
11-27-2015, 15:39
Днес на връщане от даскало се замислих за Иисус и историята,за това как е превърнал водата във вино.После се сетих за всички атеисти,които не вярват в чудеса.

И най-накрая се сетих за теорията за големия взрив и как всички хора,които нищо не разбират от емпирична наука подкрепят с 2 ръце.
И как всичко е изградено от частици наречени атоми,които могат да се превръщат един в друг ИЛИ както е посочено в теорията за големия взрив,в началото е имало само Водород и Хелий,от които в последствие са възникнали всички други елементи,с други думи всичко,което познаваме около нас е продукт на газа водород.

Ето тук идва най-интерестния въпрос,щом материята във вселената е възникнала от 1 атом,то защо тогава Иисус да не превърне виното във вода?Като и виното и водата са в едно агрегатно състояние,съответно е нужна по-малка енергия за превръщането им,отколкото цяла вселена от нищото.

Кой може да обори този аргумент?

defender
11-27-2015, 16:00
Като и виното и водата са в едно агрегатно състояние,съответно е нужна по-малка енергия за превръщането им,отколкото цяла вселена от нищото.

Каква е тая енергия?
Някакво заклинание ли?

golemiq_korab_minava
11-27-2015, 16:05
Оф. Много работи са възможни, що пък не? Това, че не знаем как стават, не означава, че не може да има логическа връзка, пък ако ще такава да е на база извънземен разум.
Въпросът обаче колко са достоверни тези истории, че да имаме нагласата да вярваме. Щото се получава, че вярваш в нещо, което нито знаеш как е станало, нито кога, нито защо, нито къде и тнт.

Въпросът относно виното. Като цяло, ако се замислим, ние и голяма част от живата материя (от която се прави и виното) е съставена от Н2О - вода. Енергията необходима за преобразуването на минералните съединения в органични вещества е светлината. Растенията, с помощта на фотосинтезата извършва това. Крайния продукт са готови въглехидрати и отделен кислеород и вода. Обатния процес е дишане, при който органичните съединения се разлагат и се отделя въглероден диоксид, необходим за фотосинтенезата. След фотосинтезата асимилираните захари, с помощта на микроорганизмите - дрожди, по естествен начин, чрез алкохолна ферментация се превръщат в алкохол, отделянето на со2.
Изпях го на бързо, процесите не са толкова прости, може да имам грешки, но общо взето за виното е необходима - слънчева енергия и необходимете елементи, както и подходящите условия и системи за създаването му.

defender
11-27-2015, 16:25
Някой ако може да ми каже каква е тая енергия, която кара един атом да се преобразува в различни елементи, както каза Fisherman. Благодаря предварително?

inewton
11-27-2015, 16:27
Като и виното и водата са в едно агрегатно състояние,съответно е нужна по-малка енергия за превръщането им,отколкото цяла вселена от нищото.

Какво изобщо трябва да означава това?

inewton
11-27-2015, 16:29
Някой ако може да ми каже каква е тая енергия, която кара един атом да се преобразува в различни елементи, както каза Fisherman. Благодаря предварително?

Май има предвид радиоактивното разпадане.

Fisherman
11-27-2015, 16:42
Май има предвид радиоактивното разпадане.

при радиоактивния разпад получаваме по-леки от тежки елементи,но да това е една идея

както е теоритизирано в големия взрив,трябва ретро ядрен разпад,от по-малки ядра да се получават по-големи

това,което си мислех е че атомите имат еднакъв строеж с различаващ се брой електрони,протони и неутрони,но идеята е една,значи е напълно възможно да можеш да добиеш злато от въздуха например

Fisherman
11-27-2015, 16:46
Някой ако може да ми каже каква е тая енергия, която кара един атом да се преобразува в различни елементи, както каза Fisherman. Благодаря предварително?

откъде да знам каква е,някаква си там,знам че я има със сигурност защото всички елементи имат еднакъв строеж,както казах по-горе само,че различни маси,което значи че идват от едно място

inewton
11-27-2015, 16:51
това,което си мислех е че атомите имат еднакъв строеж с различаващ се брой електрони,протони и неутрони,но идеята е една,значи е напълно възможно да можеш да добиеш злато от въздуха например

На теория може и да е възможно. Не съм се замислял за това. Въпросът е как.

Fisherman
11-27-2015, 16:52
Какво изобщо трябва да означава това?

каквото го четеш,накратко казвам,че не можеш да си привърженик на теорията за големия взрив и да отричаш превръщането на вода във вино,защото самата теория за взрира подкрепя превръщането на един елемент в друг и т.н. оттам молекули сещаш се,материя

нали превръщането на водород в хелий стои зад енергията,която осветява нашата звезда Слънцето

defender
11-27-2015, 16:53
Въпросът е как.

Ми как така, как? Ами с енергия, демек радиоактивен разпад.

Горе отговаряш ми как, а после ти питаш как?

Как така?

Fisherman
11-27-2015, 16:55
На теория може и да е възможно. Не съм се замислял за това. Въпросът е как.

Nuclear fusion https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_fusion

Fisherman
11-27-2015, 16:55
Ми как така, как? Ами с енергия, демек радиоактивен разпад.

Горе отговаряш ми как, а после ти питаш как?

Как така?

с обратното на радио активен разпад,аз говоря за надграждане а не за разпад,от водата вино ще правим

defender
11-27-2015, 16:59
с обратното на радио активен разпад,аз говоря за надграждане а не за разпад,от водата вино ще правим

В края на краищата човека радиоактивно разпадната маймуна ли е или надградена маймуна?

inewton
11-27-2015, 17:00
с обратното на радио активен разпад,аз говоря за надграждане а не за разпад,от водата вино ще правим

Доколкото знам и при β- разпада се получава по- тежко ядро.

defender
11-27-2015, 17:05
Пичове, ама тези явления "разпад" или "надграждане" някаква константна природна даденост ли са, или и те са производни на тази енергия с помощта на която атома се преобразува в различни елементи?

ПП: Нали атеистите вярват в причинно следствената връзка. Нека обяснят?


Големия взрив ли е причина за енергията или енергията е причина за големия взрив?

Fisherman
11-27-2015, 17:05
Идеята момчета е,че всичко е възможно и доказателството е пред очите ни,дори е потвърдено научна,това че не знаем КАК да манипулираме частиците не означава,че не може.

Fisherman
11-27-2015, 17:06
Пичове, ама тези явления "разпад" или "надграждане" някаква константна природна даденост ли са, или и те са производни на тази енергия с помощта на която атома се преобразува в различни елементи?

Може да се каже,че е константа,защото някои елементи непрестанно се превръщат от един в друг,както е случая с ядрото на слънцето.

inewton
11-27-2015, 17:08
Пичове, ама тези явления "разпад" или "надграждане" някаква константна природна даденост ли са, или и те са производни на тази енергия с помощта на която атома се преобразува в различни елементи?

Естествената радиоактивност е "даденост". За ядрените реакции не знам (не съм се интересувал никога от ядрена физика).

defender
11-27-2015, 17:12
Естествената радиоактивност е "даденост". За ядрените реакции не знам (не съм се интересувал никога от ядрена физика).


Ами щом атеистите приемат това за даденост, защо пък вярващи да не приемат Бог за даденост?
Кое прави едното да изглежда "научно", а другото да изглежда "смешно", освен пропагандата.

inewton
11-27-2015, 17:18
Ами щом атеистите приемат това за даденост, защо пък вярващи да не приемат Бог за даденост?
Кое прави едното да изглежда "научно", а другото да изглежда "смешно", освен пропагандата.

Така е, както бях казал и на Доктора голяма част от научните теории са изградени върху постулати.
Разликата е там че радиоактивността например е очевидна, докато Бог не е така лесно обозрим.

Fisherman
11-27-2015, 17:19
всъщност е,но те отказват да го приемат

и цялата тази тема Дефендъре е в защита на Християнството и интелигентния дизайн.

defender
11-27-2015, 17:22
Разликата е там че радиоактивността например е очевидна, докато Бог не е така лесно обозрим.

Ами стареенето на тялото също е сетивно видимо, но духа ти старее ли, освен да трупа знание.

Разликата между радиоактивността и Бог е както разликата между стареенето на тялото и трупането на знание? Но и двете съществуват.

inewton
11-27-2015, 17:28
Ами стареенето на тялото също е сетивно видимо, но духа ти старее ли, освен да трупа знание.

Разликата между радиоактивността и Бог е както разликата между стареенето на тялото и трупането на знание? Но и двете съществуват.

Това питай атеистите. Аз не знам.

defender
11-27-2015, 17:30
Това питай атеистите. Аз не знам.

Също аз говорих за това, че причината поради, която съществува радиоактивността я приемаме за даденост, а не това дали е очевидна или не.

Причината за големия взрив също я приемаме за даденост.

inewton
11-27-2015, 17:36
Също аз говорих за това, че причината поради, която съществува радиоактивността я приемаме за даденост, а не това дали е очевидна или не.

Причината за големия взрив също я приемаме за даденост.

Просто приемаме, че така функционира Вселената.

Но да видим Доктора с какви аргументи ще излезне.

golemiq_korab_minava
11-27-2015, 17:42
Ами щом атеистите приемат това за даденост, защо пък вярващи да не приемат Бог за даденост?
Кое прави едното да изглежда "научно", а другото да изглежда "смешно", освен пропагандата.

едно забравяте. че атеистите като не знаят нещо, не го твърдят, че е така.

defender
11-27-2015, 17:44
Просто приемаме, че така функционира Вселената.

Но да видим Доктора с какви аргументи ще излезне.

"Аргументите на доктора", ами това губи смисъл, след като всички природни закони ние ги виждаме, че съществуват, но ги приемаме за даденост.
Християнството не отрича природните закони че съществуват, но ги приема за даденост от Бог.


Всъщност доктора нищо повече не може да ни каже, освен какво той самия приема за даденост.

В крайна сметка живота ни и убежденията ни в своята най-крайна точка е изграден от една серия от приети дадености.

defender
11-27-2015, 18:21
едно забравяте. че атеистите като не знаят нещо, не го твърдят, че е така.

Атеистите били мини-хитлерчета или мини-сталинчета, без вяра в Бог нищо друго не можеш да станеш? - тва го казва един професор по политическа психология.

golemiq_korab_minava
11-27-2015, 18:45
Атеистите били мини-хитлерчета или мини-сталинчета, без вяра в Бог нищо друго не можеш да станеш? - тва го казва един професор по политическа психология.
Абе то Хитлер и Сталин май са били вярващи, и тея в ИДИЛ и мн други.

Fisherman
11-27-2015, 19:16
оф братле защо трябва да говориш тъпотии,Хитлер и Сталин са атеисти,на Сталин комунизма му забранява вяра

golemiq_korab_minava
11-27-2015, 19:29
оф братле защо трябва да говориш тъпотии,Хитлер и Сталин са атеисти,на Сталин комунизма му забранява вяра

пак са вярвали в нещо :Д


говоря, че да си вярващ не означава, че знаеш повече

Ivaaaaa
11-27-2015, 19:29
Уау, готина тема. Умният човек е агностик. Тъ, четох ви донякъде само. Според мен процесът на промяната е довела до диференциация и краен необратим /може би/ резултат.

Meth
11-27-2015, 19:49
Май има предвид радиоактивното разпадане.
Да няма предвид термоядрен синтез ?

npp
11-27-2015, 21:36
виното на сватбата в кана галилейска е било само за свидетелство, че Исус не е със света на човешката(666) религия/духовност, за които е типично да изкарват (определени) телесни потребления/консумации за най-грешни, и да считат този род човеци за нечисти и да странят от тях само примерно защото пият алкохол, понеже Той дори им направи допълнително вино да пият, при все че с риск да се напият много, но важните чудеса са онези на самото спасение, очистване, изцеление, възкресение, и пр.