PDA

View Full Version : SSD vs HDD – Мнения



mitko77
12-25-2015, 18:21
Здравейте.

Понеже обмислям подмяна на съществуващия ми диск, пък и доколкото чувам,
тези били доста надеждни, исках да попитам, дали някой има впечатления от тях? Попаднах и на тази тема - SSD vs HDD (http://bulgarianmod.info/ssd-vs-hdd-ima-li-shans/) - дали наистина мога да постигна такива резултати?
Някой ползва ли такъв диск, за да знам дали изобщо си заслужава?

haritov
12-25-2015, 18:24
ами виж параметрите на едно после и на другото и сам си отговори

dimitar_ak
12-25-2015, 21:08
SSD превъзхожда по всичко HDD, освен по две неща. Обем и цена. SSD дисковете са ужасно бързи и много надеждни, защото нямат движещи се части, но са скъпи и все още с малки обеми.

Риннеган
12-25-2015, 23:07
SSD са наистина по-надеждни,защото нямат движещи се части а и са по-бързи от стандартните механични дискове,но са с много по-малък капацитет и са сравнително по-скъпи.Ако имаш някаква огромна Steam библиотека с игри или се занимаваш с обработка на видео/снимки с висока резолюция,тогава едва ли би искал да си вземаш SSD.Цената на SSD с капацитет 1TB е 995лв а цената на един стандартен твърд диск с капацитет 6TB е 614лв.

Reference:

http://nikem-bg.net/computer-components/SSD-Samsung-850-PRO-1TB-3D-VNAND/
http://nikem-bg.net/computer-components/HDD-6TB-WD-Black-3.5-SATAIII-128MB-WD6001FZWX/description.html

JDeel
12-26-2015, 04:08
Е, ако на някой му трябва 1GB бърза временна памет за нещо, бих предложил да си задели малко от RAM-а (ако има доста де) и да си направи Ramdisk. Кой нормален ще вземе тоя SSD за 1000 лв :) Но такъв на който да се инсталира Windows си е оферта, дори стара и измъчена машина ще живне доста. В идеалния случай два харда - един SSD, един класически и си свиркаш :)

npp
12-26-2015, 07:55
за рам драйв трябва да си с ups и да излизаш само със sleep от операционната система, иначе всеки път ще трябва да чакаш да презарежда всичко

Риннеган
12-26-2015, 10:12
Кой нормален ще вземе тоя SSD за 1000 лв :)

Някой който има доста пари и ще си прави overkill компютър :D

vankata5555555
12-28-2015, 19:46
Никой не ползва само SSD.SSD не е по надеждно от HDD,никой нормален не прави бекъп върху SSD.
Иначе за ОС+приложения е супер.

ДОТА
12-28-2015, 22:09
SSD дисковете са ужасно бързи и много надеждни, защото нямат движещи се части, но са скъпи и все още с малки обеми.

Бързи са и нищо повече, а липсата на механични части ги правят само тихи, надежността им е много по-ниска от нормалните HDD.
Освен това сега навлизат много по-бързи нещица, ще са масово производство след 3-4 години и никой няма и да помисля за SSD

KondioVarvarina
12-29-2015, 11:43
SSD не са по надеждни. При тях информацията се записва електронно, докато при HDD се намагнитва. Сам си прави изводи какво ще стане ако изгори SSD то и HDD to

HardJ
01-01-2016, 14:07
Значи относно тази тема съм коментирал и на доста други места :)
SSD превъзхожда HDD по това,че е доста по-тихо и по-бързи
Но HDD са по-надеждни и по-обемни :)
Цената на едно SSD 1TB Е -700 лева
Цената на едно HDD 1TB E -100/150 лева
HDD е по-надеждно заради това,че е не се записва електронно а намагнитващо :) KondioVarvarina го спомена :)
Така,че всеки може да си прави сметките ;)

Грозния
01-03-2016, 18:01
Подкрепям:

Никой не ползва само SSD.SSD не е по надеждно от HDD,никой нормален не прави бекъп върху SSD.

Бързи са и нищо повече, а липсата на механични части ги правят само тихи, надежността им е много по-ниска от нормалните HDD.
Освен това сега навлизат много по-бързи нещица, ще са масово производство след 3-4 години и никой няма и да помисля за SSD

SSD не са по надеждни. При тях информацията се записва електронно, докато при HDD се намагнитва. Сам си прави изводи какво ще стане ако изгори SSD то и HDD to

Значи относно тази тема съм коментирал и на доста други места :)
SSD превъзхожда HDD по това,че е доста по-тихо и по-бързи
Но HDD са по-надеждни и по-обемни :)
Цената на едно SSD 1TB Е -700 лева
Цената на едно HDD 1TB E -100/150 лева
HDD е по-надеждно заради това,че е не се записва електронно а намагнитващо :) KondioVarvarina го спомена :)
Така,че всеки може да си прави сметките ;)Казаха ви го вече, ще добавя и аз нещо което пропускате - при SSD капацитета деградира след определен брой цикли на запис и като цяло SSD живее много по-кратко от HDD.

vankata5555555
01-04-2016, 08:54
Казаха ви го вече, ще добавя и аз нещо което пропускате - при SSD капацитета деградира след определен брой цикли на запис и като цяло SSD живее много по-кратко от HDD.
(facepalm) Тая глупост от къде я измисли ?

HardJ
01-04-2016, 15:05
vankata5555555
Прав е ;)
Един HDD живее около 5-7 години,а твоят SDD около 3(Ако издържи) :)

Грозния
01-04-2016, 17:57
Един HDD живее около 5-7 годиниСамо 5-7 години? Това трябва да е някое много скапано HDD ;) ! Имам две (физически) HDD на по 15 години, които още работят (в стария ми компютър) 8) !

SDD около 3(Ако издържи) :)Общо взето издържа колкото му е гаранцията, а понякога и по-малко :D!

Dwyd96
01-04-2016, 19:05
Зависи за какво изпошзваш компютъра..
Ако ти трябва скорост, SSD е за теб.
Ако ти трябва много памет - HDD

vankata5555555
01-04-2016, 19:08
vankata5555555
Прав е ;)
Един HDD живее около 5-7 години,а твоят SDD около 3(Ако издържи) :)
"...капацитета деградира след определен брой цикли на запис"
Кое му е правото,той е написал,че след определен брой цикли на запис КАПАЦИТЕТА НАМАЛЯВА.Моето SSD е с капацитет 250GB,я кажи колко ще стане след определен брой цикли,120GB ?
Или не може да пише правилно ?

JDeel
01-04-2016, 19:13
Абе, кога ви минаха гаранциите на SSD-тата та вече имате наблюдения за колко време изгарят? :D

MrCreeper
01-04-2016, 20:59
Този форум се напълни с пишман разбирачи, които още ЕГН-та нямат. Струва ми се, че никога не сте виждали наживо ССД и просто ви е кисело гроздето.
Относно темата най-добрия вариант е SSD за OS и програми, които използваш (евентуално някоя игра) и HDD за масова памет

Грозния
01-04-2016, 21:14
Моето SSD е с капацитет 250GB,я кажи колко ще стане след определен брой цикли,120GB ?Твоето SSD ще даде фира, доста преди капацитетът му да е паднал значително, но тоя процес също е факт!

Относно темата най-добрия вариант е SSD за OS и програми, които използваш (евентуално някоя игра) и HDD за масова паметДопълнителна RAM никога не е излишна и е винаги по-добър, по-надежден и по-евтин вариант от SSD, ако искаш да ускориш компютъра.

MrCreeper
01-04-2016, 21:34
Допълнителна RAM никога не е излишна и е винаги по-добър, по-надежден и по-евтин вариант от SSD, ако искаш да ускориш компютъра.

За жалост освен грозен си с аутизъм :с
Я сметни 64 гб рам със HDD за колко време ще ги напълниш
И за колко време ще напълниш 32гб рам от SSD след това ще запишеш съдържанието и отново ще напълниш рамта
Мога да ти кажа, че харда няма да е напълнил и половината рам преди ссд-то да си свърши работата

vankata5555555
01-05-2016, 07:05
Твоето SSD ще даде фира, доста преди капацитетът му да е паднал значително, но тоя процес също е факт!
Значи да разбирам,че след определен брой цикли,моето SSD от 250GB,ще стане 240(примерно) (facepalm).....
http://techreport.com/r.x/ssd-endurance-theend/earlyfailures.gif
Clear evidence of flash wear appeared after 200TB of writes, when the Samsung 840 Series started logging reallocated sectors. As the only TLC candidate in the bunch, this drive was expected to show the first cracks. The 840 Series didn't encounter actual problems until 300TB, when it failed a hash check during the setup for an unpowered data retention test. The drive went on to pass that test and continue writing, but it recorded a rash of uncorrectable errors around the same time. Uncorrectable errors can compromise data integrity and system stability, so we recommend taking drives out of service the moment they appear.

After receiving a black mark on its permanent record, the 840 Series sailed smoothly up to 800TB. But it suffered another spate of uncorrectable errors on the way to 900TB, and it died without warning before reaching a petabyte.

Тааа,я кажи кога ще ми умре SSD-то при положение,че имам OS+игри.С една дума като за теб,кога ще направя 900TB или само 300TB ?И това е пример с SSD от най-ниския клас.Ми я виж как се представя Neutron-a на Corsair.

Грозния
01-05-2016, 17:07
Я сметни 64 гб рам със HDD за колко време ще ги напълниш
И за колко време ще напълниш 32гб рам от SSD...Каква е тая програма/игра дето е 64 GB, та да "пълниш" толкова?! С какво ще го пълниш толкова RAM? Това да не ти е надуваема кукла че да "пълниш" така :D ?!
Като програмата я стартираш и е веднъж в рамта, трансфера към харддиска не е от толкова голямо значение за скоростта. Едно хубаво SATA2 HDD с достатъчно buffer cache се справя перфектно ;) !
Ако си мислиш че харддиска може и трябва да се ползва като или вместо рам - объркал си се пич и то много яко :D ! Това са две различни устройства и с различно предназначение. Но всеки има правато да си дава парите за глупости 8) !

С една дума като за теб,кога ще направя 900TB или само 300TB ?Ако цъкаш игрички от тоя хард и OS-то ти е лицензирано и си го пуснал да се ъпдейтва ще стигнеш тия "гигантски терабайти" много по-скоро отколкото си мислиш. Я си погледни SoftwareDistribution фолдера във уиндоуса, прочети какво прави и за какво служи и ела пак :D 8) !

aurissaaaaa
01-05-2016, 17:23
епа моя софтуер като зареждам някой файл 2-3 гигабайта го чакам да го дърпа от ХДД-то и да го зарежда в паметта по 10-20 секунди.

Я смятай сега 200 кадъра ако искаш да ги прегледам колко време трябва да го чакам ;)

През ССД отнема по 4-5.

an7raks
01-05-2016, 18:24
Грозен, вярно си И тъп...
Дори няма какво да допълня, те са ти го казали. Дори и 2ГБ да зареждаш в рамта, ти чакаш харда. А това с намаляването на капацитета... Нали се сещаш, че точно при HDD има дори резервни сектори понеже е предвидено, че умират секторите.

vankata5555555
01-05-2016, 19:30
Ако цъкаш игрички от тоя хард и OS-то ти е лицензирано и си го пуснал да се ъпдейтва ще стигнеш тия "гигантски терабайти" много по-скоро отколкото си мислиш. Я си погледни SoftwareDistribution фолдера във уиндоуса, прочети какво прави и за какво служи и ела пак :D 8) !
Наистина те няма никъде,OS не ми е лицензирана,все пак получавам ъпдейти.Как ще стигна 300TB от ъпдейти,ти изобщо осъзнаваш ли какво пишеш ?Бая си зле,по-добре не се излагай.
Хората ти са го обяснили.Аз имам WD1000DHTZ и пак не ми е достатъчно бърз,просто SSD-то е голяма крачка напред.

Грозния
01-05-2016, 21:04
Дори и 2ГБ да зареждаш в рамта, ти чакаш харда.Я пак?

Като програмата я стартираш и е веднъж в рамта, трансфера към харддиска не е от толкова голямо значение за скоростта.

все пак получавам ъпдейти.Как ще стигна 300TB от ъпдейти,ти изобщо осъзнаваш ли какво пишеш ?И пак?

Я си погледни SoftwareDistribution фолдера във уиндоуса, прочети какво прави и за какво служи и ела пак :D 8) !

Хората ти са го обяснили.Обясняват, ама вие като не четете :D!

Аз имам WD1000DHTZ и пак не ми е достатъчно бърз,просто SSD-то е голяма крачка напред.И пак!

Ако си мислиш че харддиска може и трябва да се ползва като или вместо рам - объркал си се пич и то много яко :D ! Това са две различни устройства и с различно предназначение.Сега нанкайте и утре опитайте пак 8) !

MrCreeper
01-05-2016, 21:54
Tи си папугай №2
Искаш ли да ти подаря един хард с паралелен интерфейс, а ти ще ми дадеш един със сериален, щом скоростта няма значение.
Oще сега мога да ти кажа, че отговора ти няма да е пълен, ясен, коректен и по темата, защото в противен случай ще се види що за глупак си
SoftwareDistribution папката ми е под 1GB, а уиндоуса не съм го преинсталирал от както пуснаха 10ката. До 300тб имам още много време да почакам. Относно "превъзходните" хардове какво би казал за тази картинка http://i.imgur.com/ZZi41FJ.png единствената разлика в двата хард диска, е че този отляво е пълен на 90%+ а този отдясно е напълно празен. Можеш ли да обясниш защо единия е около 25-35% по-бавен?
И относно въпроса ти с 64гб рам. Представяме си следния случай: Мега зарибен геймър обожава да цъка WoW и Rainbow 6: Siege (общия размер на двете игри е около 50 гб) Съответно си създава рам диск с размер 60 гб защото мрази да чака игрите да му зареждат и ги слага на него. Въпроса е колко пъти трябва да пусне и да спре игрите, така че времето за зареждане (от SSD) да е повече от времето нужно игрите да се копират на рам диска (от HDD)

MrCreeper
01-05-2016, 21:54
ТЪП РЕПОСТ

ДОТА
01-05-2016, 22:14
Tи си папугай №2
И относно въпроса ти с 64гб рам. Представяме си следния случай: Мега зарибен геймър обожава да цъка WoW и Rainbow 6: Siege (общия размер на двете игри е около 50 гб) Съответно си създава рам диск с размер 60 гб защото мрази да чака игрите да му зареждат и ги слага на него. Въпроса е колко пъти трябва да пусне и да спре игрите, така че времето за зареждане (от SSD) да е повече от времето нужно игрите да се копират на рам диска (от HDD)

Само дето аз с гъза си да тръгна да мисля
пак няма да изглеждам като някой мислещ
с гъза си, а ти докато мислиш с тиквата
приличаш на човек мислещ с гъзът си.
Само някъв пълен кретен като теб
би сложил игри на рам диск, защото
мислиш с нещото, което при останалите
хора изпълнява функция на гъз, а при теб
е глава.
Тъп си беше преди години
сега не виждам грам промяна
все същия олигофрен си.
Дори калъфа анархи с 2 терабайта SSD и два нормални процесора ръчнати в някво УЖ сървърно дъно изглежда като разбирач пред теб.

MrCreeper
01-06-2016, 05:32
Само дето аз с гъза си да тръгна да мисля
пак няма да изглеждам като някой мислещ
с гъза си, а ти докато мислиш с тиквата
приличаш на човек мислещ с гъзът си.
Само някъв пълен кретен като теб
би сложил игри на рам диск, защото
мислиш с нещото, което при останалите
хора изпълнява функция на гъз, а при теб
е глава.
Тъп си беше преди години
сега не виждам грам промяна
все същия олигофрен си.
Дори калъфа анархи с 2 терабайта SSD и два нормални процесора ръчнати в някво УЖ сървърно дъно изглежда като разбирач пред теб.


Oще сега мога да ти кажа, че отговора ти няма да е пълен, ясен, коректен и по темата, защото в противен случай ще се види що за глупак си

.

JDeel
01-06-2016, 06:23
Сега тествах колко бързо се копира един голям файл от SSD на рамдиск (Primo Ramdisk) - около 450 MB/s. После от рамдиска на самия него - над 700MB/s.

Имам и една папка с множество малки файлчета, около 20000 бройки по 1-2-3 килобайта, общо около 200 MB. Е тая папка се копира много, ама много по-бавно дори от рамдиск на рамдиск. Скоростта е под 8 MB/s, процесора бичи на 70% и минават поне 45 секунди за да се копира това нещо.

С една дума - зависи, има много фактори. Който е доволен от HDD нека си го ползва. Аз не съм имал бърз HDD, но съм се изненадвал колко бързо бачка компа на един френд с вече поостарели хардове (не ги знам точно какъв модела са). Сега като се замисля, бих пробвал по-висок клас HDD на лаптопа, ама нали вече съм му сложил SSD :)

За всеки случай е добре ако харда е бавен поне да има много RAM. Стария ми лаптоп с 3 GB RAM и обикновен HDD едва деяни. Само за тестове го пускам от време на време и всеки път ми иде да го метна през прозореца докато го чакам да зареди. Но се справяше значително по-добре преди като беше известно време с SSD.

an7raks
01-06-2016, 06:24
Я пак?



Кое не ти стана ясно пак? Имаш 2ГБ файл, който искаш да заредиш в рамта... Рамта ти е пъти по-бърза от харда и цялата система стои и чака бавния хард. Дори 1ТБ РАМ да имаш и някакъв супер-мега-гига-турбо процесор, всичко ще чака харда.

vankata5555555
01-06-2016, 08:37
Кое не ти стана ясно пак? Имаш 2ГБ файл, който искаш да заредиш в рамта... Рамта ти е пъти по-бърза от харда и цялата система стои и чака бавния хард. Дори 1ТБ РАМ да имаш и някакъв супер-мега-гига-турбо процесор, всичко ще чака харда.
Няма смисъл,да му обясняваш...

Грозния
01-06-2016, 16:02
Представяме си следния случай: Мега зарибен геймър обожава да цъка WoW и Rainbow 6: Siege (общия размер на двете игри е около 50 гб) ...Представяме си следния случай: лапе което не знае какво да прави с парите на мама и тате, му трябва SSD за 1 бон, за да switch-ва от една игра на друга по-бързо :D 8) !

Само някъв пълен кретен като теб
би сложил игри на рам диск, защото
мислиш с нещото, което при останалите
хора изпълнява функция на гъз, а при теб
е глава.Явно хората които ползват гъза си за глава, също така ползват харда си за RAM и това обяснява всичко :D!

Аз не съм имал бърз HDDТрябвало е да опиташ ;)!

съм се изненадвал колко бързо бачка компа на един френд с вече поостарели хардове (не ги знам точно какъв модела са). Да видите че е възможно 8) !

Сега като се замисля, бих пробвал по-висок клас HDD на лаптопа, ама нали вече съм му сложил SSD :)Вече си се минал, но се замисли повече следващия път ;) !

Стария ми лаптоп ... едва деяни.Стар+лаптоп = ? Какво очакваш да получиш? Ако имаш десктоп и лаптоп с уж еднакви параметри, десктопа винаги ще е по-бърз. Лаптопите прегряват бързо и системата автоматично понижава производителността им за да не изгорят :D ! А на хартия са мега мощните компютри :D !

Кое не ти стана ясно пак? Имаш 2ГБ файл, който искаш да заредиш в рамта... Рамта ти е пъти по-бърза от харда и цялата система стои и чака бавния хард. Дори 1ТБ РАМ да имаш и някакъв супер-мега-гига-турбо процесор, всичко ще чака харда.Чака го, да, но само първият път - докато зареди програмата в рамта ;) . После ако имаш достатъчно RAM всичко ще върви гладко и мазно :) !

an7raks
01-06-2016, 17:15
То първия път е достатъчно, ако постоянно зареждаш големи файлове в рамта. Започни да чертаеш по-големи чертежи или 3Д модели и да видиш колко е готино да чакаш да се сейфа или да зареди.

MrCreeper
01-06-2016, 17:38
Представяме си следния случай: лапе което не знае какво да прави с парите на мама и тате, му трябва SSD за 1 бон, за да switch-ва от една игра на друга по-бързо :D 8) !


Oще сега мога да ти кажа, че отговора ти няма да е пълен, ясен, коректен и по темата, защото в противен случай ще се види що за глупак си

Понеже си с аутизъм, ще ти го кажа по друг начин.
Човек се занимава с обработка на видеоклипове. Софтуерът, който използва, и пресет-ите му са 50гб.
Колко пъти трябва да ги зареди от SSD, така че времето което му е отнело да ги качи от HDD на RAMDISK, да е по-малко?

Грозния
01-06-2016, 18:40
Софтуерът, който използва, и пресет-ите му са 50гб.Да, добре :D!

http://prikachi.com/users/funnybunny/8V.gif

an7raks
01-06-2016, 19:50
Ще запаля свещичка за теб.

ДОТА
01-06-2016, 21:52
Човек се занимава с обработка на видеоклипове. Софтуерът, който използва, и пресет-ите му са 50гб.

Ти да не си си взел няколко мармота, които да ти свиват тревата, че само надрусан пишеш ?
Понятие си нямаш как бачка софта за видео едит, понятие си нямаш и от качествен софт за видео едит, даже се чудя дали имаш една торба с фантазии до теб, от която вадиш коментарите си, толкова фантасмагорично пишеш.

dimitar_ak
01-07-2016, 18:26
@JDeel

Най-бързите механични дискове са сървърните SAS на 10000 оборота, но не са бързи колкото SSD

Wiz Khalifa
01-11-2016, 16:32
На SSD и живота му е кратък заразлика от HDD. Има ограничен брой записване, заразлика от HDD. И не всеки SSD е по-бърз от HDD

iFang
01-11-2016, 18:01
Реших и аз да се регна във форума само заради този раздел.

Та по темата, ако прехвърляш големи файлове на компютъра, SSD ще ти е по-нужен (макар както някои казаха по-горе, все още не са големи размерите на SSD дисковете, но естествено, можеш да намериш някой скъпичък по-голям диск, който няма да ти е по джоба със сигурност (над 300GB) - имайки предвид че големи хостинг компании като BlazingFast предлагат такива сървъри за към 200 лева ;) )

HDD не носи на изпускания (не вярвам някой да си изпусне лаптопа - но все пак се случва), но все пак е по-евтин и дискове от порядъка на 1TB са някъде към 100 - 150 лева втора употреба, колкото 1 чисто нов 120GB SSD. Разликата все пак не е много фрапантна, но за нас българите и особено младите хора тези цени са малко непосилни.

In conclusion and to keep the long story short, ползвай си HDD на компютъра освен ако нямаш специфични нужди, а ползвай SSD на сървър (най-добре да си наемеш някой скромничък ако ти трябва за някоя игра или нещо - ще ти излезе по-евтино). Аз лично на лаптопа ползвам 1TB HDD - 7200RPM - не ми трябва и повече - не го ползвам за чак такива "трудоемки" за харда програми или игри.

A и още един общ съвет: почти безмислено е да хостваш сървър във вас. При една малко по-така DDoS атака ще прегрее и така се намалява живота на SSD-то, който така или иначе е супер кратък (баща ми има един компютър от 2000 с 36GB HDD който и до днес го ползва като backup disk - вече 16 години!)

На всичкото отгоре, ако компютърът ти е фабрично с HDD или е предназначен за него, то ще имаш най-вероятно известни проблеми с диска.

P.S. Ако уточниш за какво точно ползваш компютъра, бихме могли да те посъветваме какво точно да ползваш - HDD и SSD