PDA

View Full Version : Как да се справим с акнето



hypnodrum
01-05-2016, 12:00
Здравейте на всички,
Това е първият ми пост в този форум и ясно осъзнавам факта, че съм нов тук (не мисля да се задържам много много), но излизайки от душа и пиейки кафето си след продължителна нощ ми хрумна защо пък "НЕ"... :) Защо да не се опитам да помогна на много младежи с този проблем описан в заглавието на темата? Също така не мисля да правя каквато и да било реклама на който и да било продукт, защото е грозно и не това е целта на поста ми. Все пак, обаче ще има замесено едно име тук, което пък име ще трябва да си го консултирате с личния лекар. А аз НЕ СЪМ лекар - това трябва да се знае и затова и го подчертавам.
Малко за мен - мъж на 37 г. съм и бая годинки си имах проблеми с акнето. Дори над 30 г. все още не можех да се справя с него. Какво ли не опитвах - кремове, кой от кой по-скъп и "иновативен", магнитни облъчвания, иглотерапии, простотии, антибиотици и т.н. и т.н. А то решението е толкова простичко, че...
Чували сте от много лекари да спрете сладкото, предписвали са Ви разни антибиотици да пиете, мазила да се мажете и т.н. Всичко това дава някакъв резултат, но е временен, нали? :)

Истината е, че ТРЯБВА да си промените начина на живот - двигателният и хранителният! Спортувайте ежедневно (без значение какво), но да е поне 1 час дневно и най- ама най- важното е да си наложите един прост хранителен режим.
Ще Ви напиша с какво НЕ трябва да се храните, а оттам насетне яжте каквото Ви харесва:
1) Намалете ВЪГЛЕХИДРАТИТЕ - особено т.н. бързи въглехидрати, тези с висок гликемичен индекс (ГИ). Това са:
- всичко, което съдържа рафинирана захар (всичко, което лекарите са Ви казали относно въпроса със сладкото) - бонбони, вафли, шоколади, "натурални" сокове, десертчета и т.н. и т.н.
- хляб - ако можете избощо го спрете, дори и пълнозърнестият (такъв в БГ НЯМА).
- то се преповратя с горното, но - пици, палачинки, мекици, закуски всякакви (банички, кифли, кроасани) изобщо всичко що е свързано с тесто.
- чипс, дюнети, катми, всичко пържено, кебапчета, кюфтета (освен, ако последните 2 нямате гаранция за това, че са изцяло от месо, а не соя и си ги печете на скара), лютеници, салами всякакви, кренвирши

2) Ограничете или спрете някои от млечните продукти:
- кашкавал и пряско мляко - тук една малка забележка. Има теории за лактозна непоносимост, която също играе роля при акнето. Можете да се тествате. Сутринта на гладно изпийте 1 чаша прясно мляко без нищо друго и ако до обяд не Ви заболи корема и не Ви се доходи до WC, то нямате проблем. Забележете, че не споменвам тук сиренето и киселото мляко. Ако последните 2 знаете, че са от добър производител, т.е. няма нишесте добавено в тях и не са пълномаслени, то са си отличен продукт. Няма да споменавам фирми, че не е коректно, но сами можете да намерите кои са коректните в БГ.

3) Избягвайте наститените мазнини:
- една малка тайна тук е, че много наситени мазнини се съдържат в ПЕЧЕНИТЕ и ПЪРЖЕНИ ядки (изобщо термично обработените). Истината е, че поради термичната обработка на ядките се разпада една от масните връзки в строежа им и те от ненаситени се превръщат в наситени.

Това е общо взето какво трябва да избягвате или ДРАСТИЧНО да намалите в храненето си.

Още 2 неща само трябва да спазите, за да си подобрите значително състоянието:

1) Някой лекари са Ви го казали, някои са пропуснали, но е много лесно решение, с което от време на време можете да вземете бързи мерки - да си правите едно лосионче - 10 капсулки антибиотик (хромнитромицин) в 1% или 2% 50 мл. силицилов спирт. С това нещо с тампонче памук си намазвате 1-2 пъти на ден проблемните участъци без много да натискате и да втривате силно. На по-големите пъпки може да задържите около 30-тина сек. до минута, но имайте предвид, че силициловия спирт изгаря кожата и колкото е по-висок % толкова е по-агресивен, така че внимавайте. Добра идея е и когато се мажете да ползвате някакви ръкавички, понеже антибиотика попива в пръстите и после не е приятно като се храните или докосвате някого с пръсти по устни и т.н. (мисля, че се сещате какво имам предвид :D ). Горчи! ;) Това вече ще трябва да си го обсъдите с личния лекар, че си говорим са антибиотик! А не всеки антибиотик е подходящ за всеки. Някои сме алергични към определени атнибиотици, а личния Ви лекар може да Ви каже с какъв бихте могли да го замените.

2) Спортувайте - един час на ден не е кой знае какво, но повярвайте помага.

Общо взето е това. Сега ще кажете, че много съм Ви ограничил с яденето и "ми какво подяволите да ям?"... Има толкова много храни на тоя свят, че вероятно сте забравили за наличието им. :D Ето Ви малко:

- месо (пържола на скара - свинска, пилешка; пилешко бутче, гърди и т.н., риба (скумрия, хек, пъстърва, сьомга (сом, шаран избягвайте)),
- яйца (включително и жълтъците, цели - само, ако задължително риба присъства в менюто Ви веднъж до 2 пъти в седмицата)
- варива - варени картофи, ориз, леща, грах, нахут, боб (макс. по 100-150 гр. на хранене зависи от двигателната и мозъчната Ви активност)
- плодове и зеленчуци, като тук просто гледайте да избягвате бананите, но пак зависи...ако си ги хапвате сутрин или преди или след тренировка няма лошо. Просто гледайте да не разчитате много много на тях. Зеленчуците са просто ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ на всяко хранене. Салата задължително и то избягвате в нея да слагате олио и сол.
- ядки, маслини, авокадо - това са много важни храни с високо съдържание на ненаситени и много полезни мазнини - нещо без, което метаболизма Ви ще страда. Ядките задължително трябва да са СУРОВИ, по-горе обясних защо.
- можете като добавка да си вземете рибено масло, ако не сте алергични към него или не обичате риба, но забележете - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО е да е молекулярно пречистено и с високо съдържание на ЕРА - иначе или си навреждате само с него или просто си давате парите на вятъра. Ако не пише никъде дали е молекулярно пречистено направете теста с хладилника - слагате 1 капсулка в хладилника (не камерата) за 24 часа. След това тя не трябва да е замръзнала или с някакви парчетии и парцали вътре в нея. Трябва да е точно както сте я оставили в хладилника първоначално. Ако има тия "симптоми" просто изхвърлете продукта. Хубаво е, но не задължително самото рибено масло да има сертификат от IFOS - Internationl Fish Oil Standarts, като 5 звезди е най-доброто.

Общо взето е това. Повече от 15 г. се борих с това акне и го победих по този начин. Надявам се повече хора да ми повярват и се надявам тоя пост да им помогне!

Грозния
01-05-2016, 17:26
Порой от глупости 8) !

Повече от 15 г. се борих с това акне и го победих по този начин. 15 години?! Не си ли се замислил, че просто след толкова време си минал пубертета и акнето е изчезнало по естествен път :D?! В такъв случай, на мен акнето ми изчезна след 10 години а не след 15 при това без да следвам и една от простотиите, които си написал :D!

Indistinct
01-05-2016, 17:35
Порой от глупости 8) !
15 години?! Не си ли се замислил, че просто след толкова време си минал пубертета и акнето е изчезнало по естествен път :D?! В такъв случай, на мен акнето ми изчезна след 10 години а не след 15 при това без да следвам и една от простотиите, които си написал :D!

Не е порой от глупости. Много добро обяснение, че това което ядем се отразява на кожата ни. Не си ли съгласен?

Грозния
01-05-2016, 17:44
Не си ли съгласен?Не съм и го знам от личен опит 8) ! Храната има много малко значение за акнето и може би някои го бъркат с алергична реакция и затова си мислят че има връзка!

Причините за акнето са хормонални преди всичко, след това са повишено омазняване (което пак е от хормоните) и бактерии върху кожата. Всичко друго са глупости!

hypnodrum
01-05-2016, 19:23
"Грозния"... колко години трае пубертета? Точно това, което си написал е голяма простотия! На 34-35 г. все още в пубертета ли съм бил? На тия години все още не можех да се справя с акнето! И да, точно хормонална е причината! А хормоните се влияят точно чрез храненето ни! О, Боже... и това ли е простотия? Седни, прочети, образовай се! Не мисля, да продължавам да те убеждвам точно теб, в каквото и да е. Прочетих за какво 3-ма учени 82-ра година получават Нобелова награда за физиология и медицина...

Грозния
01-05-2016, 21:12
"Грозния"... колко години трае пубертета? На 34-35 г. все още в пубертета ли съм бил? На тия години все още не можех да се справя с акнето! И да, точно хормонална е причината! А хормоните се влияят точно чрез храненето ни!И мен акнето ме тормозеше няколко години след пубертета - при теб явно е било по-дълго! А сигурен ли си че е било акне и как реши че е точно от храната? А ако е било алергична реакция? На лекар ходил ли си? Какво ти казаха?
Хормоните (които причиняват акнето) не се влияят толкова от храненето, колкото от много по-сложни механизми, най-вече генетични!

Ivaaaaa
01-06-2016, 07:30
^Абе, ти си идиопат.

hypnodrum
01-06-2016, 09:23
"Грозния", ти изчете ли отгоре до долу всичко, което съм написал? Явно не, защото иначе щеше да знаеш вече това, което ме питаш. Пак ще ти го напиша - борбата ми беше дълга и е минала през много лекари и специалисти, че и простотии (магнито и иглотерапии). Как мислиш - и те ли са бъркали акнето с алергична реакция?
Иначе не те разбрах съвсем - причините хормонални ли са или са генетични? Да се върнем назад в годините и да видим какво е ген и какво е хормон и гените ли са това, което ще ни определи дали ще имаме акне или не? И тъй като казваш, че хормоните не се влияят толкова от храненето ще ти дам много много простичък пример, за който вярвам, че всички сте чували, понеже е много популярен. Предолагам знаеш какво е серотонин? Така написано не знам, но ще ти го преведа на популярен език - "хормонът на щастието". Сега сети ли се? Сети ли се, че шоколадът може да предизвиква отделянето му? Шоколадът храната ли е?
Как разбрах, че акнето се повлиява от храната ли? Не съм го целял, не съм и мислил, че лекарите са прави относно сладкото. И аз съм си мислил като повечето, че това са глупости. Глупости са, защото лекарите не казват цялата истина - не само сладкото, а като цяло начина на хранене и особено прекаляването с бързите въглехидрати играе огромна роля. Да спреш сладкото просто не е достатъчно и Вие спирайки го, но хранейки се с онези боклуци продължавате да го имате и си викате, че лекарите са глупаци. Разбрах го, защото от 8 години редовно тренирам и дойде времето, когато трябваше да направя промяна, защото не се получаваше това, което исках. Наша републиканска шампионка ми каза един ден - "за да постигнеш нещо, което не си постигнал трябва да направиш нещо, което не си правил досега". Послушах я и се свързах преди няколко години с един човек, който в момента стана мега известен с постиженията си във фитнеса и прославя страната ни (не искам да го пиша, за да не става реклама). Поговорихме си доста за начина ми на тренировка, хранене, начина ми на живот и това, което той промени беше драстично храненето ми. След като започнах да спазвам стриктно хранителната програма, която ми даде и която с времето малко по малко коригирахме постиженията ми във фитнеса, както и визията на тялото ми се подобриха значително, да не кажа радикално. А то акнето...просто изчезна! В началото на миналата година имах закачка с разни пишман форумни фитнесджии, с които спорихме за това колко е важна храната във фитнеса и направихме експеримент. 2 месеца се храних по моята си схема, но с постепенно качване на калориите на 2 седмици и после 2 месеца се храних по "масовото" меню, което включва всички онези храни, които по-горе съм Ви препоръчал да избягвате. Резултата беше, че докато повишавах калорийния си прием по моята си схема се случиха 2 неща - покачих килограмите си с около 1,5 кг. за 2 месеца и вдигнах силата си изключително много, като си поставих лични рекорди във всяко едно упражнение. След като минах на втория тип хранене... качих килограмите си с още 6,5 кг. (пак за 2 месеца), омазних се изключително много, постиженията ми в залата се сринаха, а акнето се завърна със страшна сила. Реших да спра с този експеримент, защото се и разболях (нещо, което не ми се беше случвало няколко години). Все още си търпя последиците му, като поне акнето успях да спра, спирайки гадната храна.
Ако все още си убеден, че хормоните не се влияят от храненето, то ще ти препоръчам да седнеш и да четеш. Има толкова много полезна информация в нета, че лично на мен 2 години това ми е нещо като хоби и все още се уча и продължавам да се уча. Прочети:

- що е това метаблизъм и как може да се манипулира
- що е това панкреас и инсулин
- как се разграждат веществата в тялото ни, разграждане на въглежидратите, на белтъците, на мазнините
- влияние на ейкозаноидната и арахидоновата мастни киселини и взаимовръзката им, както и от какво решаващо значение е балансът им в организма и как може да се постигне

Ivaaaaa, не знам кого визираш с тази думичка, но ако е насочена към мен е добре след като някой се опитва по някакъв начин, съвсем добронамерено да помогне, поне да избягваш употребата на подобни епитети. Първо, че е грозно и второ, че някак си мнението ти увисва във въздуха. Ако пък е насочена към "Грозния", то определено мнението ми е същото, но пък отношението ти към него е дори още по-грозно отколкото псевдонима му. Така, че...добре е да си по-умна от време на време.

Ivaaaaa
01-06-2016, 10:46
Към ъгли мен беше, лол. Разбира се, че хормоните се влияят от храната. От холестерол се синтезират стероидните, мъжките и женски хормони и разни, йодът за щитовидната и тн. Не ме интересува дали е грозно. Да не се изказва крайно. А колко съм умна... еми, няма как да разбереш. Хубаво иначе. Съгласна съм с по-голямата част от написаното.

hypnodrum
01-06-2016, 12:16
Няма как, но не е хубаво да квалифицираме така хората. Мъничко уважение все пак. Няма и ние как да разберем доколко е идиот някой просто от форум, освен ако не прегледаме широка база от писанията му. И въпреки това, може да си запазим мнението си за нас, за да не насаждаме напрежение и да създаваме поле на омраза на подобни места. Това е от мен и се надявам да приемеш забележката ми без да се обиждаш.

Грозния
01-06-2016, 15:42
"Грозния", ти изчете ли отгоре до долу всичко, което съм написал? Не ми се занимава със безсмислени стени от текст, щом стигнах до това че храната влияела на акнето и бегло сканирах и по-надолу за какво става въпрос и спрях да чета 8)! Ако не можеш да изложиш тезата си кратко и ясно, в няколко изречения, без да досадиш на читателя и стена да напишеш - каква полза? На всичкото отгоре тая "стена" съдържа малко полуистини и много лъжи :)!

лекари и специалисти, че и простотии (магнито и иглотерапии)Ясна е работата, толкова са били "лекари" и "специалисти" :D ! Продължавай да ходиш по шарлатани и да вярваш в глупости, това си е твое право, но недей да заблуждаваш другите!

Ivaaaaa
01-06-2016, 18:13
:lol:

hypnodrum
01-06-2016, 20:29
"Грозния" сериозно ще ме накараш да се замисля, дали пък аз да не се извиня на Ivaaaaa за забележката си към нея.
Било дълго, затова не го чел... С колко изречения се излага решението на подобен проблем? С 2, 3...колко няколко? :D
Даже си мисля, че съм го написал максимално кратко и ясно. Иначе мога да ти напиша цяла една книга, като започна от понятието "хормон", защото явно виждам, че на теб не ти е ясно много много, после да продължа с това как влияят те върху организма ни, пък после да мина към една много дълга глава по въпроса с храните, състава им, да мина към обяснението на това какво са макронутриентите, какво са витамините и минералите, пък после да мина към храносмилателната система на човек и как тя функционира, че после да мина към метаболизма, какво представлява той, как протича и как се манипулира и т.н. и т.н. и вероятно някъде след това щях да започна да опивам ей онова, горното, което съм го написал, но определено не в този размер, а по-скоро би било нещо като на глава от поне 30-40 странички.
Написах ти го по-горе - чети и се образовай. Не е срамно.

Грозния
01-06-2016, 20:59
Защо да го чета? Прочетох достатъчно, че да се откажа да чета по-нататък. На какво да вярвам - на "това" което пишеш (и не е вярно) или на това което съм пробвал и изпитал лично 8) ?! А?

solo_
01-06-2016, 21:23
Защо да го чета? Прочетох достатъчно, че да се откажа да чета по-нататък. На какво да вярвам - на "това" което пишеш (и не е вярно) или на това което съм пробвал и изпитал лично 8) ?! А?

Е ейде млъкни вече де !!