PDA

View Full Version : химия за 8 клас помощщ :( нищо не разбирам :(



malcho00mimi
01-24-2016, 12:57
В земната кора сярата се съдържа основно под формата на различни сулфиди. Калциевият сулфид под действието на разтворения във водата въглероден диоксид постепенно се превръща във варовик и газ А с миризма на развалени яйца.
1 .Изразете с химично уравнение процеса. Напишете наименованието на газа А. Газът А излиза директно на земната повърхност и под действие на кислорода в атмосферата той се окислява до свободна сяра и вода. Същият процес се извършва и в серобактериите. Изразете го с химично уравнение. В излишък на кислород, наличие на влага и при сравнително висока температура свободната сяра се окислява до единствен продукт Б, разтворът на който има рН<7 и сярата е от шеста валентност.
2.Изразете процеса, при който свободната сяра се превръща във веществото Б. Изразете с уравнение дисоциацията на Б във воден разтвор. Кои йони определят характерът на средата?
3. Газът В се съдържа във вулканичните газове и има избелващо действие. Той се отделя в атмосферата и при изгаряне на природни горива —преди всичко на въглища, а също и при преработка на сулфидни руди. В присъствието на катализатор и излишък на кислород, газът В се окислява до бялото хигроскопично вещество Г, което жадно поглъща влагата от атмосферата и се получава веществото Б. Химичното съединение Д в практиката има тривиалното наименование „гипс". То се получава при взаимодействието на Б с варовикови скали.
Запишете формулите и наименованията на неизвестните вещества А, Б, В, Г и Д.
Изразете с химични уравнения описаните превръщания.

Грозния
01-24-2016, 14:47
CaS + H2CO3 ---> CaCO3 (варовик) + H2S (сероводород; газа с миризма на развалени яйца)

2 H2S + O2 ---> 2 H2O + 2 S

2 S + 3 O2 ---> 2 SO3 ; SO3 + H2O ---> H2SO4 (сярна киселина)

H2SO4 <---> 2 H+ + SO4 -2 ; водородните йони определят киселиността на средата

...............................

В присъствието на катализатор и излишък на кислород, газът В се окислява до бялото хигроскопично вещество Г, което жадно поглъща влагата от атмосферата и се получава веществото Б.Това не го разбирам и в него няма никакъв смисъл !!!

П.С. Учебниците стават от година на година все по-малоумни!
...............................

CaCO3 + H2SO4 ---> CaSO4 (безводен гипс)


Успех все пак :) !

malcho00mimi
01-24-2016, 15:08
Благодаря много! :)
задачата е написана от класната ми, която ми е по химия и това е задача за срочна оценка :)

Fisherman
01-24-2016, 15:21
Според мен газът В е серен диоксид,който се окислява до серен триоксид(катализатор Ванадиев пентаоксид активиран с Калиев оксид),който има и кристална структура,само че не е бяла ами безцветна.
Серният триоксид е силно хигроскопичен,поглъща вода и се превръща във веществото Б или сярна киселина.

Fisherman
01-24-2016, 18:20
Освен това е анхидрида на сярната киселина и тъй,като веществото Б е сярна,няма какво друго да поеме вода и да се превърна в сярна киселина или поне аз не го знам.

Rabalka
01-30-2016, 12:09
химията беше единия предмет заради които повтарях 8 клас

inewton
01-30-2016, 12:12
химията беше единия предмет заради които повтарях 8 клас

И българският, и математиката, и историята, и географията... :D

Fisherman
01-31-2016, 21:01
стига си писал на тоя фейк профил