PDA

View Full Version : МИО



Starless
02-04-2016, 16:41
Има ли някой, който учи или е завършил тази специалност? Интересувам се от процеса на обучение, както и от възможностите за реализация.

sollo
02-04-2016, 16:43
Дюнерджийка, бакшиш и продавачка в магазин

divergent
02-07-2016, 12:45
Чувала съм, че има реализация, но ако си с връзки, но то кое ли вече не е така... Всеки много я хвали тази специалност, аз също ще се пробвам да вляза, пък каквото дойде. В София, Пловдив или Варна мислиш да го учиш? :)

YSMF
02-07-2016, 14:58
JoLLiE92 я завърши. Може да й потърсиш мненията.
Една колежка е учила МИО с английски в УНСС, сега втората година се премести при нас и не е била доволна.

Starless
02-07-2016, 16:40
Чувала съм, че има реализация, но ако си с връзки, но то кое ли вече не е така... Всеки много я хвали тази специалност, аз също ще се пробвам да вляза, пък каквото дойде. В София, Пловдив или Варна мислиш да го учиш? :)

Не съм решила да го уча, все още събирам мнения. За София иначе става въпрос, а ти?


JoLLiE92 я завърши. Може да й потърсиш мненията.
Една колежка е учила МИО с английски в УНСС, сега втората година се премести при нас и не е била доволна.

Благодаря. :) А вашата специалност с какво е по-различна, не се ли припокриват?

YSMF
02-07-2016, 16:52
Благодаря. :) А вашата специалност с какво е по-различна, не се ли припокриват?
Първите три семестъра са с еднакви задължителни дисплини за всички освен Инфоматиката. На МБ са ни по - различни избираемите. Примерно досега избираеми имах Business ethics и Organisational behavior, а приятелките ми Кариерно развитие и Делова кореспонденция. Ние си имаме правен компонент избираеми, сега ще имам International trade law, МИО имат задължителен език. До някъде се припокриват специализираните, давам ти плановете да ги сравниш.
http://www.ue-varna.bg/Uploads/AdminUploads/MIO.pdf http://www.ue-varna.bg/Uploads/AdminUploads/Int_bizn.pdf

Starless
02-07-2016, 17:33
Погледнах ги, да, в голяма част са подобни. А МБ само на английски ли е? Да не би МИО да му е българската версия един вид :D

YSMF
02-07-2016, 17:42
Погледнах ги, да, в голяма част са подобни. А МБ само на английски ли е? Да не би МИО да му е българската версия един вид :D
МБ е като по- новата и обогатена версия на МИО. 8-) Иначе МБ си е само на английски, даже българското право го учим така. Бонус е, че си пиратстваме най - новите учебници и на практика по някои предмети ни излиза безплатно, но това е тайна 8-) И сега се случи, че ми преподаваха 3ма от заместник ректорите, не е някакво 'здрасти - 3'

divergent
02-07-2016, 18:23
[QUOTE=Starless;11394039]Не съм решила да го уча, все още събирам мнения. За София иначе става въпрос, а ти?


За Пловдив си мисля аз, ако избера Пловдив де :)

draid
02-09-2016, 21:22
Това не е специалност с особено лесна реализация. Все още не разбирам каква е тая мания по някои специалности произвеждащи в 80% безработни. Замисли се дали наистина искаш да учиш това защото ти харесва или просто те кефи как звучи.

golemiq_korab_minava
02-10-2016, 13:14
Това не е специалност с особено лесна реализация. Все още не разбирам каква е тая мания по някои специалности произвеждащи в 80% безработни. Замисли се дали наистина искаш да учиш това защото ти харесва или просто те кефи как звучи.

Остави, че завипсват. После не им харесва, не учат и след 4, 5 години записват отново толкова безмислена магистратура. После светът им е крив.

divergent
02-10-2016, 13:17
80%? Аз пък съм чувала, че е специалност с доста различни възможности за реализация. Разбира се, вече почти навсякъде се пробива с връзки, но все пак.

Starless
02-10-2016, 13:32
Това не е специалност с особено лесна реализация. Все още не разбирам каква е тая мания по някои специалности произвеждащи в 80% безработни. Замисли се дали наистина искаш да учиш това защото ти харесва или просто те кефи как звучи.

Ако трябва да съм честа - май е второто :D Въпреки че езиците със сигурност ще са голям плюс. От там нататък не знам каква е същността на специалността, нито шанса за реализация, както и сферата.
Интересно ми е коя икономическа специалност ти звучи с лесна реализация, като изключим Счетоводството?

golemiq_korab_minava
02-10-2016, 14:33
80%? Аз пък съм чувала, че е специалност с доста различни възможности за реализация. Разбира се, вече почти навсякъде се пробива с връзки, но все пак.

Международни икономучески отношения? На пръв поглед звучи много привлекателно, та чак международно успешно.
Тук първото нещо, което трябва да ви идва на ум е какво ще работите, и къде.
Ако нямате наистина голям интерест, възможности. Ако не правите достатъчно връзки, ако нямате друга сфера в професионално развитие, ако не ви се отдават езици, ако нямате политически амбиции, нямате бизнес нюх и тнт. - забравете министерското седло и икономическото развитие в местни компании.

draid
02-10-2016, 15:06
80%? Аз пък съм чувала, че е специалност с доста различни възможности за реализация. Разбира се, вече почти навсякъде се пробива с връзки, но все пак.

Да те и завършващите право така слушат сигурно. И право им звучи яко, даже за разлика от МИО им се разказва играта от зубрене, ама после идва голямата греда.


Ако трябва да съм честа - май е второто :D Въпреки че езиците със сигурност ще са голям плюс. От там нататък не знам каква е същността на специалността, нито шанса за реализация, както и сферата.
Интересно ми е коя икономическа специалност ти звучи с лесна реализация, като изключим Счетоводството?

Ето това е сериозният проблем. Хората записват нещо, само защото им звучи яко, без изобщо да са се поинтересували наистина ли е специалността за тях, наистина ли биха работили това с удоволствие и т.н. Ако няма да работиш нещо което ще ти доставя удоволствие, то поне трябва да работиш нещо което ще ти носи добри пари. И понеже на теб ти е интересно коя икономическа специалност е с лесна реализация, аз ще те запитам "на какво базираш желанието си да учиш икономическа специалност?"

Starless
02-11-2016, 22:19
Пак казвам, че поради липсата на информация за същността и съответно реализацията на дадена специалност, смятам, че масата от кандидат-студенти са супер неориентирани. И въпреки че ти не отговори на въпроса ми, аз ще ти отговоря - желанието ми се базира на интереса към точните науки, както и на обширната сфера, в която предлага развитие една икономическа специалност. Ако имаш късмет след дипломиране можеш да се занимаваш с много различни неща, не е тясно специализирана в една област.

Dwyd96
02-12-2016, 08:07
желанието ми се базира на интереса към точните науки

Икономическите дисциплини са малко далеч от точните науки (като изключим статистиката и донякъде счетоводството).
Относно това коя икономическа специалност ще ти осигури най-лесна реализация бих казал Финанси, Бизнес информатика, Менидмънт, Маркетинг... Иначе най-търсени са с Счетоводство и одит.. Но там трябва и малко талант(лично мнение).

Ни като цяло в България сумати икономисти се пръкват всяка година и конкуренцията е огромна..
Именно заради това не продължих висшето си отново с икономика а избрах инженерна специалност (е имах и желание де)..

golemiq_korab_minava
02-12-2016, 08:26
Мениджмънт е много обща специалност. Никой не назначава за управители току що завършили студенти. Там се искат и други качества.
Финансите въобще не са лесни за реализация. В банките ни има голяма шуробажанащина. Директорите не са завършили финанси.

щетоводството НЕ е ''лесна специалност'' за изучаване.

Dwyd96
02-12-2016, 08:34
Мениджмънт е много обща специалност. Никой не назначава за управители току що завършили студенти. Там се искат и други качества.
Финансите въобще не са лесни за реализация. В банките ни има голяма шуробажанащина. Директорите не са завършили финанси.

щетоводството НЕ е ''лесна специалност'' за изучаване.

Финансите не са само банките....
Мениджмънт- много големи фирми наемат и млади ръководители (няма да работи като СЕО но все пак ще е по специалността). Нали не очакваш още след завършването да стане изпълнителен директор?
Счетоводство- аз го учех в средното си образование, на мен ми беше доста лесно, но наистина не е лесна специалност.

golemiq_korab_minava
02-12-2016, 08:44
Зависи как ти се отдава.

Обясни ми какво имаш предвид под млади ръководители? Осъзнаваш ли, че навсякъде се почва от нулата и не се ли докажеш като можещ, няма как да ти се доверят. Освен това ти сам нямаш практическото умение да работиш.

Всяка втора обява за работа ти иска 4-5 години реален стаж, университския стаж е няколко месеца, макс 1 година.

Всяка фирма си има определен, специфичен модел на управление. Всяка сфера си има своите начини за развитие.

Хубавото на всички специалности е , че първите 2 години се учи от всичко. В крайна сметка от теб зависи какво ще научиш, а фирмите търсят просто качествени хора.

Dwyd96
02-12-2016, 08:55
Под млад ръководител нямах предвид такъв дето преди 5 минути си е взел дипломата, а някой с поне 1 година опит на управленска позиция (управител, офис мениджър и тем подобни)
Лятото като работех, един от мениджърите на ресторанта беше на 25 и се справяше отлично със задълженията... И не ти говоря за крайпътна механа а за 4* ресторант..

golemiq_korab_minava
02-12-2016, 09:08
Лятото като работех, един от мениджърите на ресторанта беше на 25 и се справяше отлично със задълженията... И не ти говоря за крайпътна механа а за 4* ресторант..

Добре. А той каква специалност е завършил? Защото може и главен готвач да е бил, може преди това 3 години да е бил сервитоьор, да са го препоръчали разни хора и тнт. Че то Пеевски на 19 години е бил директор на пристанището, нали се сещаш, че има много вариянти?

Трябва да имаш 1 година опит като шеф? Въпросът е до тази позиция как се стига? А като излезеш със специалност мениджмънт, без никакви практически познания или работа в определена сфера, то всичката управленска теория ти отива на вятъра. А ако нямаш сам качества за мениджър... съвсем на вятъра.

Межднународни икономически отношения ми се виждат по-добър вариянт от мениджмънт.

Dwyd96
02-12-2016, 09:32
Беше завършил Hotel Management в САЩ. Но каза че докато е учил е работел по ресторанти (започнал е от мияч и е стигнал до готвач).

Освен това за позиция "офис мениджър" наемат предимно млади хора така че все някъде ще вземат автора...

МИО е по-добър вариант? Да, поне ще знае няколко езика с които да пита чужденците дали искат люто на дюнера.
Но ние говорим за реализация по специалността.

golemiq_korab_minava
02-12-2016, 10:19
Започнал е от мияч, стигнал е готвач. Човекът има дългоготишен опит в ресторантьиорството, дипломата му служ повече като важно допълнение и усъвършенствене, а не като общо основно средство за успехът му.

МИО ти дава обща представа за световните пазари, да знаеш къде да пласираш продукция и тнт, каква е международната сиситема. Това е голямо предимство във външната търговия. Отново е много широко обхватна специалност.

Индустрален мениджмънт пък свързва инжинерството с икономиката, всичко за 4 години. Мен, ако питаш трябва да си гении, за да усвоиш този материал и после да работиш по ...... не знам по какво. Ти първо трябва да усвоиш занаята, после да можеш да управляваш. Не можеш да управлявш предприятие, ако не разбираш от занаята.
Или се специализираш в едно, или нищо.