PDA

View Full Version : Лявата ръка изостава



thefuck2
02-11-2016, 20:30
Здравейте Въпросат си е тъпичък значи Дясната ми рака е 34 и половина см а лявата ръка мие почти 33 см дайте малко съвете тренирам с дъмбели вкъщи дъмбелите се правят макс до 25кг едната.. да правя ли повече сериии в лявата рака зада са равни....? P.s Между другото аз съм левичар но дясната по напредна а аз работя повече с лявата :D

tochko
02-15-2016, 12:25
Принципно в природата симетрия няма, така че е нормално някакво изоставане. Това, което аз ползвам е, да започвам винаги серията за бицепс/трицепс с по-слабата ръка (и при мен е лявата) и като достигна отказ (пр направя 8 от 10 предвидени) се ръководя от него по дясната (и поради отказа правя 8 на дясна). След това, понякога правя 2 на лявата за да докарам предвидената бройка, а дясната я оставям. Друг вид компенсация е, просто една серия повече да направиш на изоставащата. Водещо значение има техниката, понеже на дясна, ми е по-добра, се старая да се съсредоточа повече в техниката на лява.
За максимална симетрия се използват дъмбели за лежанка, гребания, рамене-тоест едната ръка не помага на другата за разлика от лоста. Аз съм се старал винаги да работя 50/50 лостове и дъмели.
Това го правих докато качвах, и принципно работеше, като намалих разликата до 0,5см, но като намалих гирите пак си пролича разликата. Това за което говорим, просто е борба с природата. Както казах по-горе не си мисли, че ще постигнеш 100% симетричност, а даже и да има такава в човешкото тяло, тя е приложима само в култоризма, а всичката останала ефективност на тялото е доста комплексна и групите и изоставанията и напредванията в тях се припокриват. Тук изключвам хората без крака, които от глупост създават асиметрия.