PDA

View Full Version : Къде да уча Информатика?



Lentube
03-14-2016, 20:50
Аз съм момиче 12 клас от езикова гимназия. За Информатика знам, че е най-добре ФМИ на СУ. За там няма как да отида на изпита 2-ро равнище математика, защото уча 1-во. Но в сайта на университета видях, че от тази година може да се влиза и с матура, защото вече и изпита на първо равнище ще е същото като матура. Аз ще правя 2-ра матура по математика, но ще мога да вляза само ако изкарам пълно 6. Така ще изкарам минималния бал 18. Ако изкарам по-малко къде е по-добре да отида в ПУ или в Унибит. Не искам да ходя в ЮЗУ, защото за там казват, че е много зле. А ако ме приемат в СУ висшата математика наистина ли е много трудна, аз сега уча първо равнище математика и сигурно затова ми е много лесна. На тези от математическите гимназии сигурно им е трудна. Не знам дали ще мога да си взимам изпитите. Но понякога си мисля, че на тези от ТУ физиката и химията им е много по-трудна, и че висшата математика е лесна, но скоро прочетох, че има и студенти от СУ, които не могат да си вземат изпитите по висша математика. Дори някой от тях преди това са завършили математическа гимназия. Аз си избрах това заради математиката, защото повечето от другите предмети ги мразя, най-вече литература, биология и химия. За да видя дали ще ми хареса програмирането си свалих C# и писах кодове. Гледах клипове на Светлин Наков и писах кодове и разбирах какво правя и ми беше много интересно. Така се пристрастих, че започнах да си мисля, че не ставам за никаква друга професия. Не искам да ходя в Софтуни. По-добре да отида в университет, а ако искам мога да се запиша в Софтуни докато уча. Някъде четох, че някой правят така.

inewton
03-15-2016, 05:57
Най-добре е във ФМИ. Второто равнище можеш и сама да го научиш, не е кой знае какво. Аз в 12-ти клас го минах сам (не че ми беше нужно, но това е друг въпрос). Конкуренцията във ФМИ е много голяма, така че няма да влезеш толкова лесно.
Другия вариант е да пробваш да изкараш 6 на матурата. Тя е само върху първо равнище и с всяка следваща година става все по-елементарна. Но все пак ако избереш този вариант, преговори добре всичко.
А иначе, да, не е много лесна висшата математика. Като отчетем и това, че ще ти я преподават специалисти в своите области става и по-сложно. Изложението на лекциите е издържано с необходимата математическа строгост (а не като в повечето западни университети), т.е., всяка теорема, лема, свойство и т.н. се доказват и това се предполага и ти да го правиш на изпита.
Като цяло във ФМИ след първи курс ще учиш много излишни математически дисциплини, като например овбикновени и частни диференциални уравнения, които намират приложение най- вече във физиката, а в твоята работа може и никога да не ги използваш.

Dwyd96
03-15-2016, 08:48
ФМИ
ТУ
УНИБИТ...
Подредил съм ти ги по ниво на обучение :D
Програмист няма да станеш в нито един от тея вузове... Затова записваш и Софтуерния ;)

aurissaaaaa
03-15-2016, 09:46
ФМИ

tochko
03-19-2016, 19:52
И аз съм както автора само че 11 клас.

NomNomNom
03-19-2016, 19:56
Защо така пренебрегвате ПУ, виждали ли сте им новите програми.

inewton
03-19-2016, 20:16
Защо така пренебрегвате ПУ, виждали ли сте им новите програми.

Не виждам какво общо имат програмите с нивото на обучение.