PDA

View Full Version : Какво мислите за Майстер Екхарт?



Au79
03-15-2016, 10:55
Какво е мнението ви за философията на Майстер Екхарт?

ако не знаете кой е той:
https://www.kaldata.com/forums/blogs/entry/8167-майстер-екхарт/
https://bg.wikipedia.org/wiki/Майстер_Екхарт

Pitancho
03-16-2016, 16:28
Обади се да те черпя, ако намериш някой да поназнайва нещо по темата ти! Тук ако питаш за цените на силиконовите подплънки или тарифата за увеличаване на пишока, ще ти отговорят. Но за такива високоинтерферентни въпроси, баш тук да питаш... Да не го правиш, за да се изфукаш колко си надраснала чалга кОлтурата?

inewton
03-16-2016, 17:49
Обади се да те черпя, ако намериш някой да поназнайва нещо по темата ти! Тук ако питаш за цените на силиконовите подплънки или тарифата за увеличаване на пишока, ще ти отговорят. Но за такива високоинтерферентни въпроси, баш тук да питаш... Да не го правиш, за да се изфукаш колко си надраснала чалга кОлтурата?

Като гледам ти голям отговор даде...

По темата: Не съм запознат с възгледите му, но ще се поинтересувам и ще следя темата. Може Доктора да благоволи да напише нещо.

npp
03-16-2016, 19:56
ни ви го препоръчвам, някак има немалко подвеждащи неща в неговото учение

inewton
03-16-2016, 19:59
ни ви го препоръчвам, някак има немалко подвеждащи неща в неговото учение

Съжалявам, че излизам от темата, но какво е мнението ти за Тома от Аквино?

npp
03-16-2016, 20:19
Съжалявам, че излизам от темата, но какво е мнението ти за Тома от Аквино?

виждате ли сега колко по-сложно е да следваш човешки предания/традиции, защото все разчиташ на човеци да ти обяснят всичко, но затова е вярата, за да имаш доброто, което ти е необходимо, а не все да трябва да вървиш по пътеки проправени/отъпкани от други

няма да ни стигне времето ако трябва да изследваме и обясняваме за всеки поотделно

inewton
03-16-2016, 20:23
виждате ли сега колко по-сложно е да следваш човешки предания/традиции, защото все разчиташ на човеци да ти обяснят всичко, но затова е вярата, за да имаш доброто, което ти е необходимо, а не все да трябва да вървиш по пътеки проправени/отъпкани от други

няма да ни стигне времето ако трябва да изследваме и обясняваме за всеки поотделно

Аз съм изучавал подробно съчиненията му. Не ми е нужно да ми обясняваш. Просто исках да разбера (ако си запознат със схащанията му) какво е мнението ти за него.

npp
03-17-2016, 10:38
Аз съм изучавал подробно съчиненията му. Не ми е нужно да ми обясняваш. Просто исках да разбера (ако си запознат със схащанията му) какво е мнението ти за него.

и какво разбра?!, явно нищо, след като въобще не изповядваш всеобщото спасение в истинския Господ Бог, защото, пак повтаряме, ако човек сам не вникне така щото наистина да разбере, едва ли четенето на такива трудове/книги ще му отвори ума за Правдата на истинския Бог, да не говорим за това, че много от тях бяха пълни и със сума ти подвеждащи неща

defender
03-17-2016, 18:55
виждате ли сега колко по-сложно е да следваш човешки предания/традиции, защото все разчиташ на човеци да ти обяснят всичко, но затова е вярата, за да имаш доброто, което ти е необходимо, а не все да трябва да вървиш по пътеки проправени/отъпкани от други

съжалявам, че ти го казвам, ама просто си бая некомпетентен. Не знам от къде ти идва това самочувствие да си толкова самоуверен в приказките си, освен ако не идва от простотия или защото някой наистина ти говори в главата ти, а ти само бълваш като автомат за пуканки.

npp
03-17-2016, 23:54
съжалявам, че ти го казвам, ама просто си бая некомпетентен. Не знам от къде ти идва това самочувствие да си толкова самоуверен в приказките си, освен ако не идва от простотия или защото някой наистина ти говори в главата ти, а ти само бълваш като автомат за пуканки.

само дето пак не посочваш в какво точно се изразява моята некомпетентност?!

ето че по-скоро ти си такъв дето бълва шикалки

defender
03-18-2016, 11:51
само дето пак не посочваш в какво точно се изразява моята некомпетентност?!

Целта ми беше да го констатирам в твърдението, което изръси преди това, а не да се мъча да поучавам секти.

npp
03-18-2016, 20:05
Целта ми беше да го констатирам в твърдението, което изръси преди това, а не да се мъча да поучавам секти.

личи си, че само дон-кихотстваш, иначе щеше да дадеш някакви съвсем разумни доводи

Au79
03-21-2016, 14:29
има немалко подвеждащи неща в неговото учение

Кои например?

npp
03-21-2016, 22:10
Кои например?

трябва ли на всяка цена да му вадим кирливите ризи, при това публично?!, нужно е да познаваш съвършената истина (на истинския Господ Бог) за да можеш да разпознаваш подвеждащите неща от света (такива могат да се намерят в много книги/текстове), иначе трябва някой да ти обяснява всичко подробно, а това би означавало да си имаш персонален оракул, което дори е невъзможно, защото и волята на истинския Господ Бог не е да се отделя повече време за знание..., още повече че да разпознаваш заблудата не означава да се ровиш в нея от сутрин до вечер за да я познаеш...

Au79
03-27-2016, 12:43
трябва ли на всяка цена да му вадим кирливите ризи, при това публично?
Да.

npp
03-27-2016, 13:48
Да.

ти за тактичност чувала ли си?!

Au79
03-28-2016, 05:56
Не става въпрос за тактичност, тук преследваме истината, а тя се ражда в спора, който няма да е ефективен, ако не си изкажем и подкрепим мненията. Аз мисля, че има логика в тезите му, които впрочем са били изказани дълго преди той да ''открие топлата вода''.
Та въпросът ми беше коя част от ''учението му'' намирате за подвеждаща.

П.С. може би не се изразих правилно - не ме интересуват ''кирливите му ризи'', ако става дума за личния му живот или характера му или нещо такова, говорех за гледната му точка върху някои елементи от христианската религия.

npp
03-29-2016, 00:13
Не става въпрос за тактичност, тук преследваме истината, а тя се ражда в спора, който няма да е ефективен, ако не си изкажем и подкрепим мненията. Аз мисля, че има логика в тезите му, които впрочем са били изказани дълго преди той да ''открие топлата вода''.
Та въпросът ми беше коя част от ''учението му'' намирате за подвеждаща.

П.С. може би не се изразих правилно - не ме интересуват ''кирливите му ризи'', ако става дума за личния му живот или характера му или нещо такова, говорех за гледната му точка върху някои елементи от христианската религия.

разбира се, че говорихме за гледната му точка относно Бог и вярата, не съм имал предвид личния/семейния му живот

вече ти бе обяснено, че има цяло учение на Онзи, Който наистина е единственият истински Господ Бог за цялата вселена, което човек трябва да познава за да може да разбира всичко за подвеждащите неща и заблудите (в това отношение), все пак, понеже настояваш, тук ще изложим някои различия:

"За него Бог е над всички дефиниции. Ние можем повече да се приближим до Бога, като казваме какво Бог не е, отколкото да дръзваме да казваме какво е."

отклоняването на вниманието в посока към понятия за относителни, неясни или неустановени неща въобще не е предмет на Светото учение, което е представено в Библията, затова и в Светото Писание същността на Бог е представена съвсем ясно, Той е системен Администратор на живота за цялата вселена, т.е. Той има дълг да осигури всички човешки и други одушевени същества, както и въобще всички души, с изобилен и вечен живот, но са представени и препятствията пред/проблемите свързани със самото осигуряване, защото дори и самият Той е изправен пред тях

"В душата на човека има една искрица, която се докосва до Бога. Тази искрица е неназовима."

ето пак понятие за нещо извънземно/непознато, най-съкровеното нещо за човека е именно вътрешното уединение с истинския Господ Бог, но все пак не става въпрос за постигане/изпитване на удивление като основна цел, става въпрос за проява на съвършена/чиста любов към ближния, понеже дори кръговратът на живота и съществуването налага това, защото има такъв кръговрат, който няма край, но дори и да нямаше, истинският Господ Бог пак щеше да е съвършена/чиста любов към всички човеци/души, а тази любов е на първо място съвсем ефективна грижа по спасяване на човешките и другите одушевени същества от злото/"тъмнината" и осигуряването им с изобилен и вечен живот в истинския Господ Бог

да не говорим за останалите понятия на екхарт, които са все в същия онзи дух на относителното, неясното, неустановеното, удивителното/причудливото и т.н., казано накратко, на езотеричното, което не само че е с изключително нисък "коефициент" на полезност, но и е пагубна ерес във вярата