PDA

View Full Version : Животът ми е жалък



adidas2000123
04-05-2016, 07:22
Здравейте. Пише ви момче на 16 години, 9 клас от София.

Моят проблем е, че съм доста затворен в себе си, срамежлив, неуверен и притеснителен. Нямам приятели, а за приятелка да не говорим. Мисля се за грозен, имам комплекси и много ниско самочувствие. Не вярвам, че някое момиче може да хареса такова момче като мен. Още, след като започнах училище нещо стана с мен, станах доста затворен в себе си, спрях да излизам в продължение на няколко години, а преди това имаше деца от квартала, с които излизах, но се бях пристрастил към Starcraft и прекарвах времето си пред компютъра. Помня, че като малък бях нормално дете, също като другите, общувах, забавлявах се, въпреки че хората не ме харесваха особено... Когато започнах даскало, почти никого от класа не ми допадаше, а и не знаех как да се сприятеля с тях, винаги мислих и продължавам като възрастен, не харесвам някого да ми се лигави насреща. На моята възраст всеки пие, пуши, дори някои се друсат. Аз съм различен и просто не мога да си допадна с повечето хора. Дори аз да харесам някого, заради проблемите си по-горе - неувереност, притеснителност и т. н., хората не ме харесват. Вече съм в гимназията и нещата са същите. На училище е скучно, междучасията прекарвам на чина си, не ми допада класа, а в съседните класове не познавам никого. Има няколко човека от класа, които харесвам, но не знам как да се сприятеля с тях. Имам чувството, че нямам изградени социални умения, заради това прекарано време в тази тъпа игра. В момента вече не играя, но е много гадно да нямаш приятели и компания, на които да се обадиш и да излезете. Чувствам се страшно самотен и не знам какво да правя, не ми е толкова голям проблем, че нямам приятелка, но приятели... Човек просто се побърква да стой постоянно затворен и да се прибира от даскало вкъщи. Първа смяна съм и след училище веднага се прибирам, което е много жалко за човек на моята възраст, но чак сега осъзнавам какъв жалък живот водя... В училище също е гадно, не общувам с почти никого и когато ме изпитват се притеснявам страшно много, дори когато говоря с някой учител, междучасието или през часа се притеснявам, особено ако е гадняр. Притеснявам се да говоря и със съучениците ми. Не мисля, че имам социална фобия. Когато изляза някъде, нямам кой знае какъв проблем, освен притеснението. Интересувам се от мнението на другите за мен. Имам леки говорни дефекти и думите изпреварват мисълта ми и почти винаги говоря някакви глупости, а околните сигурно ме мислят за глупав. Променям гласа си, когато се притесня. Когато кажа нещо тъпо, после постоянно мисля за него. Дори когато ходя на фризьор, зъболекар или лекар се притеснявам от тях, особено ако не съм ходил преди това при дадения човек. Странното е, че съм такъв само пред хората. В роднинското ми обкръжение съм себе си.

Моля, ако има някого, който е бил в моето положение и знае какво изпитвам, да ми помогне... Имам нужда от съвет как да се променя, защото вече ми писна. Вече пуснах темата и в още един форум, но ще се радвам да чуя и вашите мнения. И моля, без подигравки.

Dwyd96
04-05-2016, 09:05
Трябва ти малко разнообразие в живота. Започни да спортуваш или се запиши в някой клуб в училище. Ако практикуваш нещо което ти харесва, шансът да срещнеш приятен за теб човек е по-голям.
Също така трябва да си малко по-самоуверен. Перфектни хора НЯМА всеки си има нужда достатъци.

Indistinct
04-05-2016, 09:26
Изгради си самочувствие, научи езикът на тялото.
http://www.inc.com/peter-economy/5-powerful-ways-to-boost-your-confidence.html
https://www.entrepreneur.com/article/247353
http://www.lifehack.org/articles/lifestyle/63-ways-to-build-self-confidence.html
Един от най-ефикасните начини да изградиш увереност в себе си е да седнеш на земята/пода на някое място с хора за половин минута. :D

Раздели лист на три колони. Първата - какъв си, втората - какви качества искаш да имаш и третата - как можеш да постигнеш тези качества.
Пример: 1. Не мога да говоря свободно пред хора.
2.Искам да мога да изразявам мнението си свободно.
3. Да се опитвам да общувам повече, да гледам клипчета за говорене пред публика (TED-talks би ти помогнало), за да събера повече опит.

knox
04-05-2016, 13:15
Shte ti mine, spokoino. Ot vuzrastta e sigurno. Jivotut ti ne e jaluk nito ti. Ne znaesh kakvo znachi istinki jaluk chovek. Te sa nagli, nahalni, prosti I bezochlivi a ti ne zvuchish takuv.

adidas2000123
04-07-2016, 15:08
Здравейте. Много съм ви благодарен за съветите. Тези статий с увереността са доста интересни, ще започна да ги прилагам лека по лека. Иначе това със спорта е доста добра идея, и преди съм го мислил, но просто не знам какъв спорт да започна, при които ще се запозная с доста хора. Някакви идеи?

Ch1024
04-09-2016, 13:34
Инсайт, брат. Това е решението. Минах го преди година и нещо и оттогава никакви проблеми нямам в общуването с другите и с това да се приемам такава каквато съм.
Ако имаш финансовата възможност да отидеш, ти го препоръчвам силно.
http://insightseminars-bg.org/

inewton
04-09-2016, 13:36
И ко? Хвалиш ли се?

Ch1024
04-09-2016, 15:51
И ко? Хвалиш ли се?

Не е хвалене :) Просто се опитвам да помогна на човека.

Indistinct
04-09-2016, 16:16
Не е хвалене :) Просто се опитвам да помогна на човека.

И успяваш. Трябва да се покаже, че не е сам и че много са като него и то често без причина.

inewton
04-09-2016, 16:27
Не е хвалене :) Просто се опитвам да помогна на човека.

Говорех на автора.

inewton
04-09-2016, 16:28
И успяваш. Трябва да се покаже, че не е сам и че много са като него и то често без причина.

Хайде, още една снобка. Защо всички се правите, че се интересувате от несгодите на другите!?

Indistinct
04-09-2016, 16:38
Хайде, още една снобка. Защо всички се правите, че се интересувате от несгодите на другите!?

Ако знаеше чувството да си по-различен или отхвърлен от групичката, щеше да искаш да помогнеш и на другите като теб като дадеш съвет.

inewton
04-09-2016, 16:42
Ако знаеше чувството да си по-различен или отхвърлен от групичката, щеше да искаш да помогнеш и на другите като теб като дадеш съвет.

Има и хора, които не живеят на стада-единаците. Майката природа е показала/доказала, че те са по-приспособими и по-издържливи.

Indistinct
04-09-2016, 16:48
Има и хора, които не живеят на стада-единаците. Майката природа е показала/доказала, че те са по-приспособими и по-издържливи.

Да, но единаците са избрали да са единаци и са щастливи от това, докато има и такива, които са изритани от обществото, а са искали да са част от стадото.
След като намерят начина да се върнат обратно в групата, разбират, че е по-добре да са единаци и вече доброволно напускат стадото, уверени и щастливи.

inewton
04-09-2016, 16:51
Философствувай си. Я сказал, кто хотел.

Dwyd96
04-09-2016, 17:08
Нютон (сноб) нарича другите хора сноби... Крадеца вика: "дръжте крадеца.."

MONOS
04-09-2016, 19:14
Щом мислиш тези неща най-вероятно са верни!